The Sly Trilogy: žádná zlodějna (recenze)

Sly Cooper se vkradl na Vitu loni a nyní se na místo činu vrací znovu. Tentokrát se svými prvními dobrodružstvími.

The Sly Collection, tedy HD kompilace všech tří dílů série Sly (Cooper), se objevila na PS3 už v roce 2010 a je trochu s podivem, že na Vitu si našla cestu až nyní. Navíc s trochu upraveným názvem: The Sly Trilogy. Zřejmě měli Sanzaru Games, kteří převzali značku od Sucker Punch, dost práce se čtvrtým dílem. Dost ale zbytečného rozjímání. Důležitější je, jak si zlodějský mýval a jeho gang vede na handheldu od Sony.

Tři v jednom

The Sly Trilogy, jak už název napovídá, obsahuje tři díly série Sly. Tedy ty původní z konzole Playstation 2. Pokud jste nikdy žádnou hru nehráli, představte si third person plošinovku, kterou zkřížíte se stealth hrami typu Metal Gear Solid a zlodějskými filmy jako třeba Dannyho parťáci.

S hlavním hrdinou Slyem (mýval) a jeho parťáky Bentleym (želva) a Murray (hroch) jste plánovali a prováděli komplikované zlodějské akce, které se vždy nějak týkaly historie hrdinova zlodějského klanu. Sly a jeho gang totiž jsou spíš zloději typu Robina Hooda, kteří kradou od zloduchů a kočkují se s inspektorkou Carmelitou Fox (ano, je to liška), která jim jde stále po krku.

Žádné slitování

Právě smysl pro vtip a osvěžující hratelnost, kdy kromě skákání z plošinky na plošinku se ještě plížíte po parapetech, či třeba šplháte po okapních rourách, uchvátila hráče už před roky a je milé vidět, že série zase až tak moc nezestárla a dokáže stále pobavit.

Sly 01.jpgSly 02.jpgSly 03.jpg

Asi nejvíc zapracoval zub času na prvním díle, který dokáže občas frustrovat nemilosrdnou obtížností – stačí totiž jedna rána od protivníka, případně dotyk s některou nástrahou, a nemilosrdně se vracíte zpátky k checkpointu, který je obvykle pěkných pár minut hraní zpátky. V kombinaci s občas nepřátelskou kamerou dochází k nepříjemným situacím, kdy máte chuť prohodit handheld oknem.

Parta v akci

O něco lepší je tu v druhém dílu, Sly 2: Band of Thieves, kde získáte už klasický ukazatel života, takže jedna chyba neznamená neúspěch. Ve dvojce se přímo do akce zapojí i Bentley a Murray, kteří měli v jedničce jen pomocnou roli. V Band of Thieves už můžete oba ovládat a užít si odlišné herní styly. Zatímco za Bentlyho jde spíš o kradmý pohyb a používání různých vynálezů, Murray je prostě o síle.

Sly 04.jpgSly 05.jpgSly 06.jpg

Sly 2 rezignoval na lineární strukturu misí a nabízí sérii základen, kde si nakupujete nové dovednosti a vyrážíte odsud na jednotlivé mise. Tento styl si série zachovala i v dalších dvou dílech.

 

The Sly Trilogy přináší příjemnou vzpomínku na éru PS2

 

Sly 3: Honor Among Thieves už jenom vylepšil dvojku, přidal nové hratelné postavy, celou řádku miniher a tak dále. Svého času jsem v recenzi trojce vyčítal až příliš velkou podobnost s předchozím dílem, což si ještě více uvědomíte, pokud budete hrát všechny díly trilogie hned po sobě. Nicméně herně se jedná o velmi povedené dílo, které na malý displej Vity nádherně sedne.

Slušná práce

Sanzaru Games si s portováním série trilogie na Vitu moc práce nedali, což je vidět na hlavně na rozkostičkovaných animacích, které nejsou ani roztažené na celou velikost displeje. Na druhou stranu samotná hra běží plynule, a zatímco na PS2 byly občas znatelné pokles frame-ratu, zde je situace výrazně lepší. Cel-shadová grafika neztratila nic ze svého kouzla, i když v porovnání s loňským dílem je viditelná o nižší detailnost scén.

Co se týče ovládacích možností Vity, zadní touchpad slouží k zobrazení waypointu, ťuknutím na dotykovou obrazovku si aktivujete dalekohled – toť prakticky vše.

Dostupné pro: Vita
Žánr: Arkády | Stealth plošinovka
Výrobce: Sanzaru Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 16. dubna 2014
  • Solidní porce zábavy
  • Stealth prvky
  • Smysl pro humor
  • Pestrá hratelnost
  • Frustrující první díl
  • Občas otravná kamera

The Sly Trilogy přináší příjemnou vzpomínku na éru PS2 a jak už jsem zmínil na začátku, dobrodružství Slye Coopera dokáží zabavit i nyní. Pokud si chcete připomenout staré časy, či se naopak poprvé seznámit s jednou z populárních sérií, máte skvělou možnost.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Playstation 4 je na konci svého životního cyklu, říká šéf konzolové divize

Playstation 4 je na konci svého životn…

Konzole PS4 už se pomalu blíží konci cesty a za rohem začíná vykukovat další generace.

22.  5.  2018 | | 17 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
Wargaming pod palbou kritiky: podvodník jako kontributor World of Tanks?

Wargaming pod palbou kritiky: podvodní…

Českou a slovenskou komunitou světoznámého MMO World of Tanks otřásá skandál. Co se stalo?

včera | | 18 N/A
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

21.  5.  2018 | | 7 N/A
Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si boty železné (recenze)

Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si bo…

Dohráli jste všechny tři díly videoherního Zaklínače a ságu i s povídkami znáte stránku po stránce? Pak je na čase vyzkoušet deskovou hru Zaklínač: Dobrodružná hra, která vás přenese do zaklínačského světa plného strig, graveinů, ghúlů a dalších starých známých.

22.  5.  2018 | | 8 N/A
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A