The Sly Trilogy: žádná zlodějna (recenze)

Sly Cooper se vkradl na Vitu loni a nyní se na místo činu vrací znovu. Tentokrát se svými prvními dobrodružstvími.

The Sly Collection, tedy HD kompilace všech tří dílů série Sly (Cooper), se objevila na PS3 už v roce 2010 a je trochu s podivem, že na Vitu si našla cestu až nyní. Navíc s trochu upraveným názvem: The Sly Trilogy. Zřejmě měli Sanzaru Games, kteří převzali značku od Sucker Punch, dost práce se čtvrtým dílem. Dost ale zbytečného rozjímání. Důležitější je, jak si zlodějský mýval a jeho gang vede na handheldu od Sony.

Tři v jednom

The Sly Trilogy, jak už název napovídá, obsahuje tři díly série Sly. Tedy ty původní z konzole Playstation 2. Pokud jste nikdy žádnou hru nehráli, představte si third person plošinovku, kterou zkřížíte se stealth hrami typu Metal Gear Solid a zlodějskými filmy jako třeba Dannyho parťáci.

S hlavním hrdinou Slyem (mýval) a jeho parťáky Bentleym (želva) a Murray (hroch) jste plánovali a prováděli komplikované zlodějské akce, které se vždy nějak týkaly historie hrdinova zlodějského klanu. Sly a jeho gang totiž jsou spíš zloději typu Robina Hooda, kteří kradou od zloduchů a kočkují se s inspektorkou Carmelitou Fox (ano, je to liška), která jim jde stále po krku.

Žádné slitování

Právě smysl pro vtip a osvěžující hratelnost, kdy kromě skákání z plošinky na plošinku se ještě plížíte po parapetech, či třeba šplháte po okapních rourách, uchvátila hráče už před roky a je milé vidět, že série zase až tak moc nezestárla a dokáže stále pobavit.

Sly 01.jpgSly 02.jpgSly 03.jpg

Asi nejvíc zapracoval zub času na prvním díle, který dokáže občas frustrovat nemilosrdnou obtížností – stačí totiž jedna rána od protivníka, případně dotyk s některou nástrahou, a nemilosrdně se vracíte zpátky k checkpointu, který je obvykle pěkných pár minut hraní zpátky. V kombinaci s občas nepřátelskou kamerou dochází k nepříjemným situacím, kdy máte chuť prohodit handheld oknem.

Parta v akci

O něco lepší je tu v druhém dílu, Sly 2: Band of Thieves, kde získáte už klasický ukazatel života, takže jedna chyba neznamená neúspěch. Ve dvojce se přímo do akce zapojí i Bentley a Murray, kteří měli v jedničce jen pomocnou roli. V Band of Thieves už můžete oba ovládat a užít si odlišné herní styly. Zatímco za Bentlyho jde spíš o kradmý pohyb a používání různých vynálezů, Murray je prostě o síle.

Sly 04.jpgSly 05.jpgSly 06.jpg

Sly 2 rezignoval na lineární strukturu misí a nabízí sérii základen, kde si nakupujete nové dovednosti a vyrážíte odsud na jednotlivé mise. Tento styl si série zachovala i v dalších dvou dílech.

 

The Sly Trilogy přináší příjemnou vzpomínku na éru PS2

 

Sly 3: Honor Among Thieves už jenom vylepšil dvojku, přidal nové hratelné postavy, celou řádku miniher a tak dále. Svého času jsem v recenzi trojce vyčítal až příliš velkou podobnost s předchozím dílem, což si ještě více uvědomíte, pokud budete hrát všechny díly trilogie hned po sobě. Nicméně herně se jedná o velmi povedené dílo, které na malý displej Vity nádherně sedne.

Slušná práce

Sanzaru Games si s portováním série trilogie na Vitu moc práce nedali, což je vidět na hlavně na rozkostičkovaných animacích, které nejsou ani roztažené na celou velikost displeje. Na druhou stranu samotná hra běží plynule, a zatímco na PS2 byly občas znatelné pokles frame-ratu, zde je situace výrazně lepší. Cel-shadová grafika neztratila nic ze svého kouzla, i když v porovnání s loňským dílem je viditelná o nižší detailnost scén.

Co se týče ovládacích možností Vity, zadní touchpad slouží k zobrazení waypointu, ťuknutím na dotykovou obrazovku si aktivujete dalekohled – toť prakticky vše.

Dostupné pro: Vita
Žánr: Arkády | Stealth plošinovka
Výrobce: Sanzaru Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 16. dubna 2014
  • Solidní porce zábavy
  • Stealth prvky
  • Smysl pro humor
  • Pestrá hratelnost
  • Frustrující první díl
  • Občas otravná kamera

The Sly Trilogy přináší příjemnou vzpomínku na éru PS2 a jak už jsem zmínil na začátku, dobrodružství Slye Coopera dokáží zabavit i nyní. Pokud si chcete připomenout staré časy, či se naopak poprvé seznámit s jednou z populárních sérií, máte skvělou možnost.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A