The Unfinished Swan – když se umění snoubí s hrou (recenze)

vytisknout velikost písma
Bílé malířské plátno je prostorem, který slibuje mnohé. A The Unfinished Swan je jako bílé plátno.

Sony si zaslouží uznání za to, že se nebojí podporovat a vydávat na PSN hodně alternativní herní tituly. Ideálním příkladem je produkce thatgamecompany. Jak Flower, tak Journey jsou víc uměleckým kusem, než obyčejnou hrou. To samé by se dalo říci i o The Unfinished Swan. Však se stačí podívat na okolní obrázky, či video a hned vám bude jasné, že tohle rozhodně není žádná nudná moderní střílečka. I když pravda, The Unfinished Swan se hraje lehce podobným způsobem.

The Unfinished Swan 07.jpgThe Unfinished Swan 08.jpg

Hra vypráví příběh o malém chlapci jménem Monroe. Jeho matka byla malířka, ovšem měla ošklivý zvyk nikdy nedokončovat rozpracovaná plátna.

The Unfinished Swan rozhodně není žádná nudná moderní střílečka

Když zemřela, Monroe si mohl vzít do sirotčince pouze jeden obraz. Vybral si matčin nejoblíbenější – nedokončenou labuť. Jednou v noci se však malý hrdina probudí a zjistí, že labuť z obrazu utekla. Chlapec tedy popadá matčin stříbrný štětec a vyráží hledat nezbedného ptáka.

Hned na začátku váš dokáže hra lehce zmást, protože se po příběhovém rozjezdu objeví bílá obrazovka a…nic. Chvíli přemýšlíte, zda se úroveň stále načítá, nebo PS3 zamrzla. Po chvilce na zkoušku zmáčknete trigger na ovladači (či akční tlačítko na Move) a plesk! Vyletí koule černé barvy, která obarví kus prostředí a odhalí, že se nacházíte ve světě, kde neexistují stíny, a vše je bílé. Pravda, na zemi jsou ještě vidět zlaté šlápoty uprchlé labutě. Střílením dalších barevných koulí postupně odhalujete podobu úrovně, kterou musíte bloudit při sledování labutě.

The Unfinished Swan 05.jpgThe Unfinished Swan 06.jpg

Efekt obarvování prostředí je naprosto úžasný a jen budete zírat na to, co se před vámi postupně vylupuje z nekonečné plochy bílé bravy. Ovšem pozor, s černou to nesmíte přehánět, jinak se vám vše zase slije do jedné plochy. Tvůrci si byli vědomi, že obarvování prostředí je sice vizuálně nádherné, ovšem celou hru s ním rozhodně nevytvoříte. V dalších třech kapitolách tak sice základní mechanika vrhání barevných koulí zůstává, ale jinak se věci trochu mění.

V druhé kapitole například už vidíte stíny prostředí, takže neodhalujete kompletní svět, ale řešíte jednoduché prostorové hádanky, aktivujete různé mechanismy, otevíráte vrata, lezete po žebřících a tak dále. Hlavní myšlenka pronásledovat labuť zůstává. Místo barvy máte vodu, kterou lze zalévat liány, což vám zpřístupňuje cestu dál. Další kapitoly už moc nebudu prozrazovat, nicméně si v nich tvůrci hrají se světlem a tmou, případně vás nechají tvořit si vlastní plošinky.

The Unfinished Swan 03.jpgThe Unfinished Swan 04.jpg

Co v první kapitole vypadalo jako čistě estetický zážitek se tak mění v klasickou hru s tradičnějšími herními mechanikami, což může někoho po fascinujícím úvodu zklamat. Prostředí však v každé kapitole vypadá naprosto úžasně a tvůrcům se nedá upřít obrovská fantasie.

Co v první kapitole vypadalo jako čistě estetický zážitek se tak mění v klasickou hru

Celou hrou se navíc line i poměrně zajímavý pohádkový příběh o králi, který toužil po dokonalosti. Pokud jej chcete sledovat, musíte hledat a obarvovat zlatá písmena rozházená po úrovních. Kromě odhalování příběhu můžete ještě sbírat balónky, za které si odemykáte různé bonusy. Nejzábavnějším je možnost řetězit barevné koule a vytvářet tak monumentální šplíchance.

The Unfinished Swan 01.jpgThe Unfinished Swan 02.jpg

The Unfinished Swan je hrou na zhruba tři až čtyři hodiny, problémem však je, že i v tak krátké herní době se nepodařilo tvůrcům úplně vymýtit stereotyp. Hlavní mechaniky jsou natolik jednoduché a přímočaré, že sem tam prostě zavání stereotypem. Pokud ovšem toužíte po osvěžující hříčce, která vám prosvětlí den v záplavě klasické herní tvorbě, určitě pohádkovou nedokončenou labuť vyzkoušejte.

Dostupné pro: PS3
Žánr: Adventury | Umělecká adventura
Výrobce: Giant Sparrow | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 16. října 2012
  • Fantasická vizuální stránka
  • Nápaditá myšlenka se střílením barvy
  • Střídání herní náplně
  • Poměně krátké
  • Občas stereotypní
Související články
  1. Uživatelé PSN se o umělecké hry zajímají více než ostatní
  2. Tvůrci Journey a Flower chtějí zkusit jinou platformu
  3. Video: První herní záběry z Journey
  4. E3: Tvůrci Flower chystají Journey
  5. Preview: Nights: Journey of Dreams – sny, u kterých se neusíná

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 5 N/A