The Walking Dead – Nelehké volby (recenze)

Moderní adventura, která připomíná výborný interaktivní film a oživuje neprávem opomíjený žánr.

V období Vánoc jsem se musel hodně přemlouvat, abych si na Steamu v akci koupil kompletních pět epizod adventury The Walking Dead za polovinu ceny. Neměl jsem peníze, musel se učit na zkoušku a věděl jsem, že mě v poslední době adventury už tolik neberou.

Jenže o ní všichni mluvili, vychvalovali do nebes možnosti volby a celý emoční náboj příběhu. A protože mám pro zombíky slabost, nakonec jsem těch 12,5 Eura z kreditky vypáčil. A byl to jeden z nejlepších herních nákupů mého života.

Zvědavost zvítězila nad učením a já si někdy v jedenáct hodin v noci pustil první epizodu hry. Někdy ve dvě ráno jsem ji dohrál, přesvědčil jsem se, že by se hodilo se i vyspat a pak jsem během jednoho dne dohrál v rychlém sledu zbývající čtyři, s tím, že jsem kvůli chybě savu musel znovu proběhnout i epizodu první. Tak moc mě The Walking Dead chytlo. A proč?

Příběh k doživotí odsouzeného vězně, který se při zombie apokalypse snaží ochránit osmiletou dívku

První velkou poklonu musím směřovat k autorům příběhu. Něco tak chytlavého a intimního, jako je příběh k doživotí odsouzeného vězně, který se při zombie apokalypse snaží ochránit osmiletou dívku, jsem dlouho neviděl ani nečetl. Ano, na pozadí se míhají minipříběhy, jež gradují na konci každé epizody a třeba postupné odhalování „podivnosti“ v druhé epizodě skutečně rozdrásá nervy, ale středobodem je skutečně vztah Leeho a Clementine.

 „Mrtvých se nebojím. Strach mám ze živých.“

Hlavním pojítkem všech pěti epizod je pak mimo zmíněného vztahu i samozřejmá touha přežít, která postavy žene dále v hledání bezpečí/jídla. To někdy zahrnuje jak extrémní riskování (čtvrtá epizoda), tak daleké cesty a nečekaná spojenectví s dalšími lidmi. Ty si však nemůžete příliš oblíbit – někdy pod tlakem udělají něco šíleného, jindy se vydají svou cestou, nebo vlivem nepředvídatelných událostí zemřou.

walkingdead_01.jpgwalkingdead_02.jpg

Sympatické je, jak uvěřitelně a lidsky se jednotlivé postavy chovají i jak se liší jejich postoje k životu. Jejich vývoj včetně vztahů k vám podle toho, jak se k nim chováte a zda je v kritických chvílích podpoříte, je potom kapitolou samou pro sebe. V postavách tedy The Walking Dead jednoznačně boduje a nenechává nikoho na pochybách, že scénáristé udělali při jejich psaní maximum a opravdu se snažili vyhnout šablonám.

walkingdead_05.jpg

V příběhu hrají také velkou roli vaše volby: někdy jsou menší a herně ne tolik významné, jindy rozhodují doslova o životě a smrti jednotlivých osob. Jakkoliv mě dopad mých voleb těšil a vždy jsem měl pocit, že jsem měl možnost něco ovlivnit, opětovné rozehrání jedné z epizod přišlo jako studená sprcha. Celá hra je totiž postavená na lehké iluzi – co vypadá jako velká volba, je nakonec stejně podvoleno silnému lineárnímu příběhu a ovlivněny nejsou ani tak samotné akce, jako váš pocit z nich. Přestože to v otázce důležitosti voleb není Zaklínač 2, kousek nad Mass Effectem The Walking Dead rozhodně ční.

Interaktivní film, ne adventura

Pět epizod uteče jako voda nejen kvůli dobře napsaným postavám, emotivnímu příběhu a těžkým volbám, ale také díky povedeným herním mechanismům. Přestože se The Walking Dead pyšní nálepkou adventura, rozhodně to není taková adventura, jakou byste si při vyslovení tohoto pojmu představili před nějakými deseti lety. The Walking Dead se vydalo vlastní cestou a představuje něco na způsob interaktivního filmu, resp. potlačuje některé nešvary i klady adventur ve prospěch tempa vyprávění příběhu.

Předmětů v inventáři máte vždy jen pár, jejich použití je přísně logické a žádná hádanka není tak těžká, abyste na ni do deseti minut nepřišli

Předmětů v inventáři tak máte vždy jen pár, jejich použití je přísně logické a žádná hádanka není tak těžká, abyste na ni do deseti minut nepřišli. Rozhodně to ale nevadí a pořád je to zábava. Navíc je samotná hratelnost okořeněna akčními QTE momenty, při nichž si lehce zabušíte do mezerníku a dalších tlačítek. Ani jejich zatvrzelí odpůrci se však nemusí bát – na druhý nebo třetí pokus je zvládne každý.

walkingdead_03.jpgwalkingdead_04.jpg

O něco méně příjemná je pak dynamika v rozhovorech, kdy si musíte skutečně rychle rozmyslet, co vaše postava odpoví: rozhodnutí je to pochopitelné a upozorňuji, že i mlčení má někdy své místo. Ostatně rozhovory představují překvapivě jeden z nejdůležitějších hybných prvků celé hry - pokud nemáte rádi ukecané tituly, nebudete mít rádi ani The Walking Dead.

The Walking Dead je rozhodně povedená záležitost, která si vaši pozornost zcela jistě zaslouží. Troufám si říct, že se zalíbí jak lidem, co adventury hráli a hrají, tak hráčům tímto žánrem dosud nepolíbeným. Striktní hráči adventur by proměnu celého žánru do tohoto stylu nejspíše nepřekousli, ale já osobně bych si více her v tomto stylu klidně zahrál. 

Dostupné pro: PC, X360, PS3, iPhone, Android
Žánr: Adventury | filmová adventura
Výrobce: Telltale Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: duben 2012/listopad 2012
  • Skvělá atmosféra
  • Povedený příběh
  • Zábavná hratelnost
  • Volby mají spíše pocitový efekt
  • Nejde o adventuru v pravém slova smyslu

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hra vs. skutečnost: Podívejte se na místa z Kingdom Come: Deliverance v reálu

Hra vs. skutečnost: Podívejte se na mí…

Kingdom Come je věrohodné nejen z hlediska hratelnosti, ale především zasazení do reálného světa. Podívejte se na místa, která najdete ve hře a přitom je můžete navštívit i ve skutečnosti.

2.  3.  2018 | | 4 N/A
10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 19 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Mobilní RPG Harry Potter: Hogwarts Mystery v prvních záběrech

Mobilní RPG Harry Potter: Hogwarts Mys…

Po nedávném odhalení nové mobilní hříčky z univerza Harryho Pottera tu máme první pořádné záběry ze hry.

3.  3.  2018 |
The Division dosáhlo na 20 milionů hráčů, slaví měsícem nových aktivit

The Division dosáhlo na 20 milionů hrá…

The Division možná na začátku neuhranulo tolik hráčů, kolik Ubisoft plánoval, společnost se ale všemi silami snažila reputaci napravit. A vypadá to, že to klaplo.

3.  3.  2018 | | 1 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A