The Walking Dead – Nelehké volby (recenze)

Moderní adventura, která připomíná výborný interaktivní film a oživuje neprávem opomíjený žánr.

V období Vánoc jsem se musel hodně přemlouvat, abych si na Steamu v akci koupil kompletních pět epizod adventury The Walking Dead za polovinu ceny. Neměl jsem peníze, musel se učit na zkoušku a věděl jsem, že mě v poslední době adventury už tolik neberou.

Jenže o ní všichni mluvili, vychvalovali do nebes možnosti volby a celý emoční náboj příběhu. A protože mám pro zombíky slabost, nakonec jsem těch 12,5 Eura z kreditky vypáčil. A byl to jeden z nejlepších herních nákupů mého života.

Zvědavost zvítězila nad učením a já si někdy v jedenáct hodin v noci pustil první epizodu hry. Někdy ve dvě ráno jsem ji dohrál, přesvědčil jsem se, že by se hodilo se i vyspat a pak jsem během jednoho dne dohrál v rychlém sledu zbývající čtyři, s tím, že jsem kvůli chybě savu musel znovu proběhnout i epizodu první. Tak moc mě The Walking Dead chytlo. A proč?

Příběh k doživotí odsouzeného vězně, který se při zombie apokalypse snaží ochránit osmiletou dívku

První velkou poklonu musím směřovat k autorům příběhu. Něco tak chytlavého a intimního, jako je příběh k doživotí odsouzeného vězně, který se při zombie apokalypse snaží ochránit osmiletou dívku, jsem dlouho neviděl ani nečetl. Ano, na pozadí se míhají minipříběhy, jež gradují na konci každé epizody a třeba postupné odhalování „podivnosti“ v druhé epizodě skutečně rozdrásá nervy, ale středobodem je skutečně vztah Leeho a Clementine.

 „Mrtvých se nebojím. Strach mám ze živých.“

Hlavním pojítkem všech pěti epizod je pak mimo zmíněného vztahu i samozřejmá touha přežít, která postavy žene dále v hledání bezpečí/jídla. To někdy zahrnuje jak extrémní riskování (čtvrtá epizoda), tak daleké cesty a nečekaná spojenectví s dalšími lidmi. Ty si však nemůžete příliš oblíbit – někdy pod tlakem udělají něco šíleného, jindy se vydají svou cestou, nebo vlivem nepředvídatelných událostí zemřou.

walkingdead_01.jpgwalkingdead_02.jpg

Sympatické je, jak uvěřitelně a lidsky se jednotlivé postavy chovají i jak se liší jejich postoje k životu. Jejich vývoj včetně vztahů k vám podle toho, jak se k nim chováte a zda je v kritických chvílích podpoříte, je potom kapitolou samou pro sebe. V postavách tedy The Walking Dead jednoznačně boduje a nenechává nikoho na pochybách, že scénáristé udělali při jejich psaní maximum a opravdu se snažili vyhnout šablonám.

walkingdead_05.jpg

V příběhu hrají také velkou roli vaše volby: někdy jsou menší a herně ne tolik významné, jindy rozhodují doslova o životě a smrti jednotlivých osob. Jakkoliv mě dopad mých voleb těšil a vždy jsem měl pocit, že jsem měl možnost něco ovlivnit, opětovné rozehrání jedné z epizod přišlo jako studená sprcha. Celá hra je totiž postavená na lehké iluzi – co vypadá jako velká volba, je nakonec stejně podvoleno silnému lineárnímu příběhu a ovlivněny nejsou ani tak samotné akce, jako váš pocit z nich. Přestože to v otázce důležitosti voleb není Zaklínač 2, kousek nad Mass Effectem The Walking Dead rozhodně ční.

Interaktivní film, ne adventura

Pět epizod uteče jako voda nejen kvůli dobře napsaným postavám, emotivnímu příběhu a těžkým volbám, ale také díky povedeným herním mechanismům. Přestože se The Walking Dead pyšní nálepkou adventura, rozhodně to není taková adventura, jakou byste si při vyslovení tohoto pojmu představili před nějakými deseti lety. The Walking Dead se vydalo vlastní cestou a představuje něco na způsob interaktivního filmu, resp. potlačuje některé nešvary i klady adventur ve prospěch tempa vyprávění příběhu.

Předmětů v inventáři máte vždy jen pár, jejich použití je přísně logické a žádná hádanka není tak těžká, abyste na ni do deseti minut nepřišli

Předmětů v inventáři tak máte vždy jen pár, jejich použití je přísně logické a žádná hádanka není tak těžká, abyste na ni do deseti minut nepřišli. Rozhodně to ale nevadí a pořád je to zábava. Navíc je samotná hratelnost okořeněna akčními QTE momenty, při nichž si lehce zabušíte do mezerníku a dalších tlačítek. Ani jejich zatvrzelí odpůrci se však nemusí bát – na druhý nebo třetí pokus je zvládne každý.

walkingdead_03.jpgwalkingdead_04.jpg

O něco méně příjemná je pak dynamika v rozhovorech, kdy si musíte skutečně rychle rozmyslet, co vaše postava odpoví: rozhodnutí je to pochopitelné a upozorňuji, že i mlčení má někdy své místo. Ostatně rozhovory představují překvapivě jeden z nejdůležitějších hybných prvků celé hry - pokud nemáte rádi ukecané tituly, nebudete mít rádi ani The Walking Dead.

The Walking Dead je rozhodně povedená záležitost, která si vaši pozornost zcela jistě zaslouží. Troufám si říct, že se zalíbí jak lidem, co adventury hráli a hrají, tak hráčům tímto žánrem dosud nepolíbeným. Striktní hráči adventur by proměnu celého žánru do tohoto stylu nejspíše nepřekousli, ale já osobně bych si více her v tomto stylu klidně zahrál. 

Dostupné pro: PC, X360, PS3, iPhone, Android
Žánr: Adventury | filmová adventura
Výrobce: Telltale Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: duben 2012/listopad 2012
  • Skvělá atmosféra
  • Povedený příběh
  • Zábavná hratelnost
  • Volby mají spíše pocitový efekt
  • Nejde o adventuru v pravém slova smyslu

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A