Theme Hospital - nemocnice na kraji města

Před několika lety stanula firma Bullfrog v čele s Petrem Molyneauxem na vrcholu hráčské popularity. "Býkožabí" vývojáři produkovali velice originální a přitom skvěle hratelné tituly jako zábavný Theme Park, temný Dungeon Keeper, nekonečný Populous nebo právě Theme Hospital.
Theme Hospital - nemocnice na kraji města
Před několika lety stanula firma Bullfrog v čele s Petrem Molyneauxem na vrcholu hráčské popularity. "Býkožabí" vývojáři produkovali velice originální a přitom skvěle hratelné tituly jako zábavný Theme Park, temný Dungeon Keeper, nekonečný Populous nebo právě Theme Hospital.

Pokud plánujete vyzkoušet hru Theme Hospital, připravte se na pořádnou dávku zábavy. Už intro navozuje dojem, že nepůjde jen o obyčejnou strategii…

...v čekárně si právě stěžuje Hornet Reaper (nejhrozivější postava z Dungeon Keeperu) všude pobíhají doktoři a sestry - zkrátka pravá nemocniční atmosféra, náhle však zdánlivý klid v nemocnici narušuje přistání záchranné helikoptéry s těžce zraněným pacientem. Doktor znechuceně odhazuje herní ovladač od své oblíbené pařby a naštvaný odchází plnit své lékařské povinnosti. Na sále se připravuje vše k operaci, avšak právě přicházející doktor vyčká vhodného momentu, kdy sestra nedává pozor, vytahuje motorovou pilu a ukončuje zdánlivě nesnadný úkol :-).

Theme HospitalTheme Hospital

A právě takový je Theme Hospital, sice nemusíte hlídat své zaměstnance aby nezmenšovali počet churavých pacientů, ale dočkáte se různých vtípků nad kterými se nejde alespoň pousmát. No ale nejprve je před vámi první úkol vybudovat malou nemocnici kdesi v odlehlém zapadákově.

Znám pouze dvě skupiny lidí, kteří rádi "chodí po doktorech", první takovou skupinu tvoří lidé, kteří se chtějí z něčeho "ulejt" (zejména ze školy) a druhou skupinku tvoří ti důchodci, kteří jsou zdraví, ale přesto jsou u doktora častými hosty (co dělat doma, že:-))).

V Theme Hospitalu musíte zařídit aby k vám lidé chodili velice často, aby se u vás necítili špatně a aby od vás odcházeli zdraví. A jak zní hlavní podnikatelské pravidlo : musíte na tom něco vydělat!

První co musíte udělat v každé misi, kterou prezentuje vždy jedna nemocnice, je najmutí šikovné recepční, která každému pacientovi poradí, ke které ordinaci se má vydat. Potom už vám nic nebrání vystavět svou nemocnici snů. Musíte si jen dávat pozor, abyste měli dostatek místa pro všechny potřebné ordinace. Nesmíte zapomenout na záchody (v nemocnici se musí dodržovat hygiena) a na pokoj pro personál, kam si chodí vaši zaměstnanci odpočinout. Postupem času vynaleznete nové místnosti, takže se ani v pokročilých misích v tomto směru nudit nebudete.

Až všechno připravíte, začnou se k vám hrnout pacienti s různými potížemi a chorobami. Jelikož jsme ve světě Theme Hospitalu nejsou to obyčejné nemoci, ale pěkně "ujeté". Třeba taková "nafouknutá hlava": přijde k vám pacient, který má hlavu třikrát objemnější než normální člověk. Po dlouhé diagnóze (kdy pacient projde několik ordinací) ho vaši lékaři pošlou do místnosti, kde pacientovi hlavu propíchnou, ta splaskne a poté ji nafouknou do původní velikosti. Jak prosté, že? V průběhu hry se dočkáte spousty nemocí jako třeba neviditelnost, vypláznutý jazyk nebo syndrom Elvise Presleyho.

Theme HospitalTheme Hospital

Samozřejmě ne vždy je diagnóza choroby jednoznačná. Když si vaši doktoři neví rady, je rozhodnutí na vás. A potom babo raď. Je lepší poslat pacienta domů a zhoršit tím reputaci nemocnice nebo to risknout? Co když vám po chybné léčbě zemře? (mimochodem animace smrti jsou taky skvělé)

Až to zvládnete, na vyřešení čekají další problémy - každou chvíli je potřeba vyléčit akutní případy. Dostanete fax, zda jste schopni přijmout např. 6 lidí s "nafouknutou hlavou"- u těchto pacientů přesně víte co jim je (takže nemusí složitě lítat po doktorech), ale za to je musíte vyléčit ve vražedném časovém limitu, samozřejmě pokud se na to necítíte, můžete je odmítnout, ale přijdete o možný finanční bonus. Další bonusy můžete získat po návštěvě nějaké VIP (třeba ministr zdravotnictví) - pokud se jí bude vaše nemocnice líbit.

Tím vše samozřejmě nekončí, musíte najmout dostatečný počet uklízečů, kteří se kromě úklidu starají o květiny (které zlepšují náladu pacientům) a o opravy přístrojů. Pokud budete šetřit a nenajmete dostatečné množství uklízečů, může se stát, že zrovna před příchodem ministra, budete mít celou ordinaci pozvracenou nebo jinak zaneřáděnou.

Theme HospitalTheme Hospital

Dalším problémem je samotný personál - v některých misích máte k dispozici pouze tři odborníky a pomocí nich si musíte ostatní doktory - zelenáče pěkně vyškolit. Lékaři každou chvíli hrozí odchodem (pokud jim tedy nepřidáte peníze), zkrátka problémy každé budovatelské strategie. Výhodou je variabilita rychlosti hry - ze začátku si na nejpomalejší v pohodě vystavíte celou nemocnici za jediný den, naopak až všechno zvládnete, můžete přepnout na nejrychlejší a nemusíte dlouze čekat na splnění limitů.

Ač je hra z roku 1997, její grafika (640x480) rozhodně neuráží, pokud nehrajete na 19" monitoru :-). Pokud tedy máte chuť stát se ředitelem jedné malé nemocnice, jednoznačně vám Theme Hospital doporučuji. I přes svoje stáří je v mnohém ještě nepřekonaná.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

12.  4.  2018 | | 22 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A