Theme Hospital - nemocnice na kraji města

Před několika lety stanula firma Bullfrog v čele s Petrem Molyneauxem na vrcholu hráčské popularity. "Býkožabí" vývojáři produkovali velice originální a přitom skvěle hratelné tituly jako zábavný Theme Park, temný Dungeon Keeper, nekonečný Populous nebo právě Theme Hospital.
Theme Hospital - nemocnice na kraji města
Před několika lety stanula firma Bullfrog v čele s Petrem Molyneauxem na vrcholu hráčské popularity. "Býkožabí" vývojáři produkovali velice originální a přitom skvěle hratelné tituly jako zábavný Theme Park, temný Dungeon Keeper, nekonečný Populous nebo právě Theme Hospital.

Pokud plánujete vyzkoušet hru Theme Hospital, připravte se na pořádnou dávku zábavy. Už intro navozuje dojem, že nepůjde jen o obyčejnou strategii…

...v čekárně si právě stěžuje Hornet Reaper (nejhrozivější postava z Dungeon Keeperu) všude pobíhají doktoři a sestry - zkrátka pravá nemocniční atmosféra, náhle však zdánlivý klid v nemocnici narušuje přistání záchranné helikoptéry s těžce zraněným pacientem. Doktor znechuceně odhazuje herní ovladač od své oblíbené pařby a naštvaný odchází plnit své lékařské povinnosti. Na sále se připravuje vše k operaci, avšak právě přicházející doktor vyčká vhodného momentu, kdy sestra nedává pozor, vytahuje motorovou pilu a ukončuje zdánlivě nesnadný úkol :-).

Theme HospitalTheme Hospital

A právě takový je Theme Hospital, sice nemusíte hlídat své zaměstnance aby nezmenšovali počet churavých pacientů, ale dočkáte se různých vtípků nad kterými se nejde alespoň pousmát. No ale nejprve je před vámi první úkol vybudovat malou nemocnici kdesi v odlehlém zapadákově.

Znám pouze dvě skupiny lidí, kteří rádi "chodí po doktorech", první takovou skupinu tvoří lidé, kteří se chtějí z něčeho "ulejt" (zejména ze školy) a druhou skupinku tvoří ti důchodci, kteří jsou zdraví, ale přesto jsou u doktora častými hosty (co dělat doma, že:-))).

V Theme Hospitalu musíte zařídit aby k vám lidé chodili velice často, aby se u vás necítili špatně a aby od vás odcházeli zdraví. A jak zní hlavní podnikatelské pravidlo : musíte na tom něco vydělat!

První co musíte udělat v každé misi, kterou prezentuje vždy jedna nemocnice, je najmutí šikovné recepční, která každému pacientovi poradí, ke které ordinaci se má vydat. Potom už vám nic nebrání vystavět svou nemocnici snů. Musíte si jen dávat pozor, abyste měli dostatek místa pro všechny potřebné ordinace. Nesmíte zapomenout na záchody (v nemocnici se musí dodržovat hygiena) a na pokoj pro personál, kam si chodí vaši zaměstnanci odpočinout. Postupem času vynaleznete nové místnosti, takže se ani v pokročilých misích v tomto směru nudit nebudete.

Až všechno připravíte, začnou se k vám hrnout pacienti s různými potížemi a chorobami. Jelikož jsme ve světě Theme Hospitalu nejsou to obyčejné nemoci, ale pěkně "ujeté". Třeba taková "nafouknutá hlava": přijde k vám pacient, který má hlavu třikrát objemnější než normální člověk. Po dlouhé diagnóze (kdy pacient projde několik ordinací) ho vaši lékaři pošlou do místnosti, kde pacientovi hlavu propíchnou, ta splaskne a poté ji nafouknou do původní velikosti. Jak prosté, že? V průběhu hry se dočkáte spousty nemocí jako třeba neviditelnost, vypláznutý jazyk nebo syndrom Elvise Presleyho.

Theme HospitalTheme Hospital

Samozřejmě ne vždy je diagnóza choroby jednoznačná. Když si vaši doktoři neví rady, je rozhodnutí na vás. A potom babo raď. Je lepší poslat pacienta domů a zhoršit tím reputaci nemocnice nebo to risknout? Co když vám po chybné léčbě zemře? (mimochodem animace smrti jsou taky skvělé)

Až to zvládnete, na vyřešení čekají další problémy - každou chvíli je potřeba vyléčit akutní případy. Dostanete fax, zda jste schopni přijmout např. 6 lidí s "nafouknutou hlavou"- u těchto pacientů přesně víte co jim je (takže nemusí složitě lítat po doktorech), ale za to je musíte vyléčit ve vražedném časovém limitu, samozřejmě pokud se na to necítíte, můžete je odmítnout, ale přijdete o možný finanční bonus. Další bonusy můžete získat po návštěvě nějaké VIP (třeba ministr zdravotnictví) - pokud se jí bude vaše nemocnice líbit.

Tím vše samozřejmě nekončí, musíte najmout dostatečný počet uklízečů, kteří se kromě úklidu starají o květiny (které zlepšují náladu pacientům) a o opravy přístrojů. Pokud budete šetřit a nenajmete dostatečné množství uklízečů, může se stát, že zrovna před příchodem ministra, budete mít celou ordinaci pozvracenou nebo jinak zaneřáděnou.

Theme HospitalTheme Hospital

Dalším problémem je samotný personál - v některých misích máte k dispozici pouze tři odborníky a pomocí nich si musíte ostatní doktory - zelenáče pěkně vyškolit. Lékaři každou chvíli hrozí odchodem (pokud jim tedy nepřidáte peníze), zkrátka problémy každé budovatelské strategie. Výhodou je variabilita rychlosti hry - ze začátku si na nejpomalejší v pohodě vystavíte celou nemocnici za jediný den, naopak až všechno zvládnete, můžete přepnout na nejrychlejší a nemusíte dlouze čekat na splnění limitů.

Ač je hra z roku 1997, její grafika (640x480) rozhodně neuráží, pokud nehrajete na 19" monitoru :-). Pokud tedy máte chuť stát se ředitelem jedné malé nemocnice, jednoznačně vám Theme Hospital doporučuji. I přes svoje stáří je v mnohém ještě nepřekonaná.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

včera | | 8 N/A
Jak by vypadaly současné herní hity v minulém století? (galerie)

Jak by vypadaly současné herní hity v …

Napadlo vás někdy, jak by vlastně vypadaly současné hry, kdyby byly vytvořeny v dobách dávno minulých? My už odpověď známe!

16.  1.  2018 | | 6 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |