Theme Hospital - nemocnice na kraji města

Před několika lety stanula firma Bullfrog v čele s Petrem Molyneauxem na vrcholu hráčské popularity. "Býkožabí" vývojáři produkovali velice originální a přitom skvěle hratelné tituly jako zábavný Theme Park, temný Dungeon Keeper, nekonečný Populous nebo právě Theme Hospital.
Theme Hospital - nemocnice na kraji města
Před několika lety stanula firma Bullfrog v čele s Petrem Molyneauxem na vrcholu hráčské popularity. "Býkožabí" vývojáři produkovali velice originální a přitom skvěle hratelné tituly jako zábavný Theme Park, temný Dungeon Keeper, nekonečný Populous nebo právě Theme Hospital.

Pokud plánujete vyzkoušet hru Theme Hospital, připravte se na pořádnou dávku zábavy. Už intro navozuje dojem, že nepůjde jen o obyčejnou strategii…

...v čekárně si právě stěžuje Hornet Reaper (nejhrozivější postava z Dungeon Keeperu) všude pobíhají doktoři a sestry - zkrátka pravá nemocniční atmosféra, náhle však zdánlivý klid v nemocnici narušuje přistání záchranné helikoptéry s těžce zraněným pacientem. Doktor znechuceně odhazuje herní ovladač od své oblíbené pařby a naštvaný odchází plnit své lékařské povinnosti. Na sále se připravuje vše k operaci, avšak právě přicházející doktor vyčká vhodného momentu, kdy sestra nedává pozor, vytahuje motorovou pilu a ukončuje zdánlivě nesnadný úkol :-).

Theme HospitalTheme Hospital

A právě takový je Theme Hospital, sice nemusíte hlídat své zaměstnance aby nezmenšovali počet churavých pacientů, ale dočkáte se různých vtípků nad kterými se nejde alespoň pousmát. No ale nejprve je před vámi první úkol vybudovat malou nemocnici kdesi v odlehlém zapadákově.

Znám pouze dvě skupiny lidí, kteří rádi "chodí po doktorech", první takovou skupinu tvoří lidé, kteří se chtějí z něčeho "ulejt" (zejména ze školy) a druhou skupinku tvoří ti důchodci, kteří jsou zdraví, ale přesto jsou u doktora častými hosty (co dělat doma, že:-))).

V Theme Hospitalu musíte zařídit aby k vám lidé chodili velice často, aby se u vás necítili špatně a aby od vás odcházeli zdraví. A jak zní hlavní podnikatelské pravidlo : musíte na tom něco vydělat!

První co musíte udělat v každé misi, kterou prezentuje vždy jedna nemocnice, je najmutí šikovné recepční, která každému pacientovi poradí, ke které ordinaci se má vydat. Potom už vám nic nebrání vystavět svou nemocnici snů. Musíte si jen dávat pozor, abyste měli dostatek místa pro všechny potřebné ordinace. Nesmíte zapomenout na záchody (v nemocnici se musí dodržovat hygiena) a na pokoj pro personál, kam si chodí vaši zaměstnanci odpočinout. Postupem času vynaleznete nové místnosti, takže se ani v pokročilých misích v tomto směru nudit nebudete.

Až všechno připravíte, začnou se k vám hrnout pacienti s různými potížemi a chorobami. Jelikož jsme ve světě Theme Hospitalu nejsou to obyčejné nemoci, ale pěkně "ujeté". Třeba taková "nafouknutá hlava": přijde k vám pacient, který má hlavu třikrát objemnější než normální člověk. Po dlouhé diagnóze (kdy pacient projde několik ordinací) ho vaši lékaři pošlou do místnosti, kde pacientovi hlavu propíchnou, ta splaskne a poté ji nafouknou do původní velikosti. Jak prosté, že? V průběhu hry se dočkáte spousty nemocí jako třeba neviditelnost, vypláznutý jazyk nebo syndrom Elvise Presleyho.

Theme HospitalTheme Hospital

Samozřejmě ne vždy je diagnóza choroby jednoznačná. Když si vaši doktoři neví rady, je rozhodnutí na vás. A potom babo raď. Je lepší poslat pacienta domů a zhoršit tím reputaci nemocnice nebo to risknout? Co když vám po chybné léčbě zemře? (mimochodem animace smrti jsou taky skvělé)

Až to zvládnete, na vyřešení čekají další problémy - každou chvíli je potřeba vyléčit akutní případy. Dostanete fax, zda jste schopni přijmout např. 6 lidí s "nafouknutou hlavou"- u těchto pacientů přesně víte co jim je (takže nemusí složitě lítat po doktorech), ale za to je musíte vyléčit ve vražedném časovém limitu, samozřejmě pokud se na to necítíte, můžete je odmítnout, ale přijdete o možný finanční bonus. Další bonusy můžete získat po návštěvě nějaké VIP (třeba ministr zdravotnictví) - pokud se jí bude vaše nemocnice líbit.

Tím vše samozřejmě nekončí, musíte najmout dostatečný počet uklízečů, kteří se kromě úklidu starají o květiny (které zlepšují náladu pacientům) a o opravy přístrojů. Pokud budete šetřit a nenajmete dostatečné množství uklízečů, může se stát, že zrovna před příchodem ministra, budete mít celou ordinaci pozvracenou nebo jinak zaneřáděnou.

Theme HospitalTheme Hospital

Dalším problémem je samotný personál - v některých misích máte k dispozici pouze tři odborníky a pomocí nich si musíte ostatní doktory - zelenáče pěkně vyškolit. Lékaři každou chvíli hrozí odchodem (pokud jim tedy nepřidáte peníze), zkrátka problémy každé budovatelské strategie. Výhodou je variabilita rychlosti hry - ze začátku si na nejpomalejší v pohodě vystavíte celou nemocnici za jediný den, naopak až všechno zvládnete, můžete přepnout na nejrychlejší a nemusíte dlouze čekat na splnění limitů.

Ač je hra z roku 1997, její grafika (640x480) rozhodně neuráží, pokud nehrajete na 19" monitoru :-). Pokud tedy máte chuť stát se ředitelem jedné malé nemocnice, jednoznačně vám Theme Hospital doporučuji. I přes svoje stáří je v mnohém ještě nepřekonaná.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

8.  10.  2021 | |83 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo o…

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

5.  10.  2021 | |5 N/A
Michal Maliarov
eFootballKonami
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost Recon zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  10.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pro Playstation

V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pr…

Šušká se o návratu velké herní značky, která opět ožije na nové generaci konzole od Sony.

11.  10.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
PlayStationSpekulaceKonzole
Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtvrté

Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtv…

Opět se vydáváme do tropů, abychom zavařili zlému zloduchovi. Stačí to i počtvrté?

6.  10.  2021 | |12 N/A
Michal Maliarov
Far Cry 6Recenze
Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vylepšené kultovní díly série

Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vy…

Po spoustě úniků to tu máme konečně oficiálně.

8.  10.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTAVideo
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní