Time Crisis 2 – staňte se pistolníky, podruhé

Když se před lety objevil PlayStation, jedním z prvních velmi zábavných titulů byla automatová akční hra pro světelnou pistoli Time Crisis. Nyní tu máme PlayStation 2, Time Crisis 2 převedenou ze sálového automatu a novou světlenou pistoli G-Con 2. Podařilo se v případě druhého dílu totéž, co před lety o originálu?
Time Crisis 2 – staňte se pistolníky, podruhé
Multiplayer: ano, 1 – 2 hráči
Paměťová karta: minimálně 80 kB
Podporuje: i.LINK, ovladač SLEH-00007
Analogové ovládání: jen páčky
Výrobce: Namco
Distributor: Namco
Homepage: www.timecrisis2.com

Střílejte!

Už od dob starých, osmibitových domácích videoherních systémů je jedním z nejoblíbenějších žánrů akční hra pro světelnou pistoli. Pamatuji se ještě na Nintendo Entertainment System, ke kterému jsem měl doma svoji první světlenou pistoli a hrál na něm dvě hry – klasické střílení „holubů“ a palbu na pohyblivé papírové terče. Mít v rukou pokud možno co nejreálněji (nebo co nejmohutněji) působící pistoli, byť umělohmotnou, a muset střílet stejně rychle a přesně jako hrdinové akčních filmů – to je zábava dostatečně jednoduchá a poutavá, aby strhla každého, kdo se k ní nachomýtne (testováno na lidech). Jediným problémem, spojeným s tímto báječným žánrem videoher, je relativně vysoká cena ovladače, který nepoužijete k ostatním hrám. Přesto si troufám tvrdit, že v případě Time Crisis 2, balené pohromadě s G-Conem 2 za poněkud výhodnější cenu (necelé 3.000,- Kč), jde o výhodnou koupi, jelikož si kupujete hned několik her, ačkoliv to tak docela nevypadá a výborně tvarovaný ovladač (kdo zná Socom Solid Snakea z Metal Gear Solid, ten má představu) je údajně schopný střílet s přesností na jeden pixel (!).

Time Crisis 2 Time Crisis 2

Základem DVD s Time Crisis 2 (dále jen TC2) je pochopitelně hra, kterou nese v názvu, nicméně jak jsem s rostoucím překvapením zjistil, v sekci bonusových her najdete skutečně impozantní výběr vynikajících her a módů, fascinujících ne množstvím, nýbrž kvalitou. Současný stav hardware umožňuje zvýšenou realističnost těchto her, takže pokud bude hra simulovat střelbu na policejní střelnici (určitě to znáte z filmů, vyberete si terče v podobě lidské postavy s obodovanými částmi těla nebo klasický kruhový terč a určíte si jeho vzdálenost, případně pohyb na rampě), vše bude skutečně vypadat a chovat se, jako kdybyste byli na střelnici. Úplně jsem se zhrozil, když jsem poprvé uviděl střelbu na „holuby“ (pro neznalé jde o palbu z dvouhlavňové kulovnice na kulaté disky, vystřelované do výšky – dva disky, dvě rány). Bylo to retro se vším všudy – dvoubarevné pozadí, tečky místo disků a osmibitový zvuk a hudba. Naštěstí šlo jen o takový vtípek – po krátkém zahrání hra zpřístupnila moderní podobu téže zábavy a mohu vám opět s úsměvem sdělit, že střelnice pak vypadala jako dokonalá střelnice u lesa a disky se po zásahu rozletěly na barevné oblaky prachu, jak je tomu v současnosti na závodních střelnicích. Prostě nádhera. Dalším velice zábavným módem je zkouška rychlosti tasení, kde nesmíte mířit na obrazovku (pokud tak učiníte, jste diskvalifikováni) dokud nezazní signál a pak se počítá s přesností milisekundy rychlost, s jakou zasáhnete terč. Zkuste si to představit. Takže kromě samotné TC2 obsahuje DVD kopec zábavy, kvůli kterému se rozhodně vyplatí mít jej doma.

Světlé stránky hry Temné stránky hry
  • kvalitní bonusové hry
  • hudba z filmu Skála
  • hraje se přesně tak dobře, jak byste čekali
  • relativně krátká hlavní hra
  • příliš lineární, bez pořádné zápletky
  • nic převratného pod sluncem

Time Crisis 2 Time Crisis 2

Time Crisis 2
Hra se poprvé objevila na automatech, což je na ní poznat. Tím chci říct, že jde o technicky vychytanou pastvu pro oči, plnou lákavých efektů (dej nám své mince, dej), jako jsou exploze a hra se stíny, odrazy ve vodní hladině a tak dále. Asi vás nepřekvapí, že na TC2 není vůbec nic originálního, všechno už tu bylo – honička ve vlaku, na motorových člunech, souboje s tanky a jinými hračkami na konci úrovní – nicméně nyní to zase vypadá o pořádný kus lépe. Sice mne mrzelo, že prostředí není trochu víc interaktivní (rozuměj zničitelné), ale i tak jsem si sem tam nějaké to okno či výlohu zlikvidoval (kdepak jsou ty geniální pasáže z kuchyně ve Virtua Cop 2, kde člověk porcoval kromě padouchů také melouny, nádobí a další „zloduchy“). Jak asi tušíte, hra se pohybuje po předpočítané trase a také díky tomu jsou veškeré animace dostatečně rychlé a plynulé, postavy nabušené polygony a člověk jen lituje, že se na PS2 neobjevila konverze Ztraceného světa nebo House Of Death (jenže za rohem je druhý Resident Evil Survivor, a ten vypadá moc dobře).

Jak to u podobných titulů bývá, ke konci závěrečné, třetí epizody je hra lehce nehratelná, nicméně autoři implementovali zajímavou vychytávku v podobě zvyšujícího se počtu kreditů s každým nápisem Game Over. Jinými slovy obtížnost klesá s množstvím času, který hře věnujete. Z hlediska hry budete používat po většinu času jeden typ pistole, nicméně občas dostanete do rukou obligátní samopal či brokovnici.

Time Crisis 2 Time Crisis 2

Hudba
Dostatečně stranou bych chtěl zmínit výjimečný soundtrack, který obsahuje extrémně kvalitní dusavou elektronickou hudbu, která báječně podkresluje atmosféru akce a rozhodně se vyplatí nastavit si ji o pořádný kus hlasitěji, než zvukové efekty. Pokud vám v druhé epizodě na začátku bude hudba připadat až neúnosně kvalitní a budete se válet po zemi v orgasmech z její kvality, pak vězte, že důvodem je použitý nápěv z filmu The Rock (Skála), který je synonymem pro nejlepší akci (film i nápěv). Nejsem si jistý, jak to autoři hry vyřešili s autorskými právy, ale pokud jde o mne, měla hudba ze Skály hrát u celé hry a stejně tak u spousty dalších her.

Pro případ, že snad někoho napadlo zeptat se na příběh, může zase spát dál, protože u tohoto žánru se (kromě Resident Evila) na příběh nehraje. Ne, že by vůbec nebyl přítomen, jenže jde o intelektuální klenot typu zloduch chce ovládnout svět, tak ho zastřelte, než to udělá.

Time Crisis 2 Time Crisis 2

Bum Bum
Jak je jednoduchá tato recenze, jak je primitivní příběh hry a její idea, tak je TC2 zábavná a skvělá. Pokud se vám dostane té příležitosti a zahrajete si ji, pak to pochopíte. Osobně jsem se velmi dobře bavil (pouze teď jaksi nemohu používat pravé zápěstí) a velmi pozitivně jsem se naladil na blížící se Resident Evil. Doporučuji vám to samé.

Grafika: 6/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 8/10
Klasické herní schéma na nové herní platformě ve vyšší kvalitě. Co dodat.
Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Když jsou hry umění: nádherné obrázky, které by se klidně daly vystavit v galerii

Když jsou hry umění: nádherné obrázky,…

Hry jsou uměním a díky moderních nástrojům můžeme tvořit nádherné pohlednice z našich výprav. Pojďme se podívat na ty nejlepší z posledních let.

7.  5.  2018 | | 1 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Thanos míří do akce Fortnite díky speciálnímu, časově omezenému eventu

Thanos míří do akce Fortnite díky spec…

Nejpopulárnější světový film zavítá do nejpopulárnější videohry.

8.  5.  2018 |
Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell, Rage 2, Borderlands 3 a řadu dalších

Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell…

Úniky se občas stávají, obchodní řetězec Walmart to ale tentokrát opravdu slušně skonil.

9.  5.  2018 | | 3 N/A