Tintinova dobrodružství – Indiana Jones pro mladší (recenze)

Cestování za dobrodružstvím po celém světě, odhalování tajemství, boj s padouchy. To je úděl nejen Indiana Jonese, ale i novináře Tintina.

Slavný belgický komiks o dobrodružném novináři Tintinovi nedávno opět ožil prostřednictvím filmu Stevena Spielberga a bylo by hřích (aspoň pro herní vydavatele) zvýšeného zájmu nevyužít pro doprovodnou hru. Tintinova dobrodružství sice na první pohled vypadají jako typická rychlokvašná hra podle filmu, do které se neinvestovalo zbytečně moc, ale stejně mají svoje kouzlo, protože tvůrci zbytečně neexperimentovali a zvolili žánr nejvhodnější – plošinovku.

 

Hon za tajemstvím Jednorožce

Příběh herní verze kopíruje ten filmový. Tintin koupí na bleším trhu dřevěný model lodi jménem Jednorožec, v jehož nitru najde ukrytou tajemnou zprávu.

Zrzavý hrdina nezapře svůj novinářský čich na exkluzivní reportáže a vydává se za svým dalším dobrodružstvím

Zrzavý hrdina nezapře svůj novinářský čich na exkluzivní reportáže a vydává se za svým dalším dobrodružstvím, které ho nejen protáhne po celém světě, ale zároveň jej poprvé seznámí s jeho budoucím největším přítelem, kapitánem Haddockem.

Tintin 02.jpg Tintin 19.jpg

V herní řeči to znamená, že máte před sebou sérii úrovní, které mixují klasickou 2D plošinovku s občasnou 3D vsuvkou a akčními minihrami, jako je létání v letadle či jízda na motorce. Tvůrcům sice chybí nějaká větší invence, díky které by přinesli nějaký opravdu unikátní nápad, ale lze je pochválit za pestré střídání náplně, takže i když opakují dokola ty stále stejné principy, dokážete se u toho slušně bavit.

Skok přes plošinku a sklenicí do hlavy

Skákací pasáže kromě pochopitelného překonávání plošinek a dalších nástrah nešetří souboji s protivníky a jednoduchými logickými hádankami. Vše odpovídá povaze komiksu pro děti, takže protivníka bacíte pěstí do nosu a jemu se roztočí nad hlavou hvězdičky, případně můžete použít občas se povalující předmět na zemi, jako je slupka od banánu, míč nebo třeba sklenice. Po slupce padouch uklouzne, míčem ho omráčíte a tak podobně. Základní protivníci vydrží přesně jednu ránu do čumáku, ale postupně narazíte i na zapeklitější protivníky, na které musíte vyzrát jinak.

VIDEO: 4500 'Tintin - E3 11 trailer'

Panákům s deštníky se musíte dostat do zad, jinak všechny předměty a rány odrazí, fešákům v potápěčském brnění jejich oblek musíte rozbít – třeba pomocí už zmíněné banánové slupky. Obrazovky, kde čelíte většímu počtu protivníků, jsou obvykle plné různých chodbiček ve zdech či pod podlahou, takže tudy můžete mrštně utíkat a dostávat se jim do zad. Nic složitého.

Tintin 16.jpg Tintin 18.jpg

Podobně jednoduché jsou i logické hádanky: zatížit plošinku bednou, hodit matici do ozubených kol, vyvážit houpačku…nic vám nedá příliš práce vyřešit. Celkově je obtížnost posazena hodně nízko, aby hru zvládli hlavně mladší hráči. Nicméně to koriguje už zmíněné pestré střídání náplně, kdy se občas dostanete do kůže psíka Filuty a hledáte stopy, jindy zase prcháte potápějící se lodí, následně prolétáte divokou bouří letadlem, v jiné úrovni se proplétáte zatopenými tunely s miniponorkou a tak dále.

Pro děti všeho věku

Kromě příběhové kampaně, která vám zabere zhruba 5 hodin, si užijete sérii kooperativních misí a časové výzvy. Kooperativní mise se odehrávají ve snech kapitána Haddocka, takže tvůrci mohli trochu popustit uzdu fantazii.

Tintinova dobrodružství těží z líbivé komiksové stylizace, nicméně výsledný dojem je občas rozpačitý

Každá z postav má trochu jiné schopnosti, Haddock dokáže ramenem prorazit dveře, Tintin ovládá harpunu a tak dále. Kooperativní mise se dají pochopitelně hrát ve dvou hráčích, ale i v jednom, kdy se lze libovolně přepínat mezi postavami dle potřeby.

Tintin 11.jpg Tintin 17.jpg

Tintinova dobrodružství těží z líbivé komiksové stylizace, nicméně výsledný dojem je občas rozpačitý kvůli slabší technické stránce. Například příběhové animace jsou z nějakého důvodu s hodně mizernou kompresí, občas chybí synchronizace rtů a některé scenérie jsou vysloveně ošklivé. Jiné zase vypadají krásně. Jak už bylo zmíněno na začátku, hra nezapře svoji roli přívěšku k filmu. Není úplně špatná, děti a fanoušky komiksu potěší a pobaví, ale jinak je v tomto žánru hned celá řádka podařenějších titulů, například nový Rayman Origins.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Arkády | Plošinovka
Výrobce: Ubisoft | Webové stránky hry
Začátek prodeje: říjen 2011
  • Komiksová stylizace
  • Pestré střídání úkolů
  • Výborný dabing
  • Solidní lokalizace
  • Občas stereotypní
  • Možná až zbytečně lehké
  • Rozpačíté grafické zpracování
Související články
  1. E3: Legendární Tintin míří na konzole

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: 9 her na PlayStation zdarma a další jarní akce

Hry zadarmo nebo se slevou: 9 her na PlayStation z…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

2.  4.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
GTA 5 stále vypadá k světu, nové modifikace ji přibližují fotorealismu

GTA 5 stále vypadá k světu, nové modifikace ji při…

Grand Theft Auto V má za sebou pěknou řádku let, ale komunita moderů nepolevuje.

6.  4.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
Grand Theft Auto VModifikace
Project CARS GO: ostudné selhání | Mobilní recenze

Project CARS GO: ostudné selhání | Mobilní recenze

Project Cars vždy platilo za kvalitní závodní zážitek. Mobilní verze ovšem nepochopitelně pokulhává již v samotném konceptu.

4.  4.  2021 | |8 N/A
Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Vyzkoušejte si závodní titul Forza Motorsport 8 ještě před vydáním

Vyzkoušejte si závodní titul Forza Motorsport 8 je…

Vývojáři sbírají zpětnou vazbu a účastnit se toho můžete i vy.

7.  4.  2021 |
Michal Maliarov
Forza MotorsportZávodní
S novou mapou v Call of Duty: Warzone se možná vydáme do minulosti

S novou mapou v Call of Duty: Warzone se možná vyd…

Nepůjde tedy o zcela novou mapu, jak se původně předpokládalo.

2.  4.  2021 |
Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Tipy na nejlepší gaučovou kooperaci: herní pecky do lockdownu

Tipy na nejlepší gaučovou kooperaci: herní pecky d…

Stále nemůžete pořádně vylézt ven? Žádný strach, máme pro vás zaručené tipy na domácí kooperaci!

8.  4.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
TémaMultiplayer
Herní agenda: návrat Oddworldu a Římská říše v novém grafickém kabátě

Herní agenda: návrat Oddworldu a Římská říše v nov…

I když se neustále odkládají velké tituly, tak v nadcházejících měsících bude stále co hrát.

1.  4.  2021 |
Martin Nahodil
Agenda
12 největších českých herních studií: poznejte slavné tuzemské tvůrce

12 největších českých herních studií: poznejte sla…

Ačkoli jsme malou zemí, v herním světě nejsme neviditelní. České hry jsou pojem, který přežívá díky snahám českých studií. Jaká jsou největší?

28.  3.  2021 |
Vojtěch Matušinský
Téma