Tipy a triky: ArmA 2 – jak být neviděn

vytisknout velikost písma
Již dnes se na pultech obchodů objeví komplexní vojenský simulátor ArmA 2. Pokud chcete zvýšit své šance na přežití, čtěte směle dále.

Nedávno recenzovaná ArmA 2 se již brzy dostane do rukou všech hráčů a mnoho z nich se určitě bude snažit přežít pod palbou všehoschopné umělé inteligence. Polní manuál ke hře sice přiložen je, ale spoustu triků se lze naučit pouze praxí.

Některé základní taktické postupy vám ale předložíme i v tomto článku, proto neváhejte a začtěte se do následujících řádků. Pokud chcete přežít válečný konflikt, budete se jich muset aspoň částečně držet, jinak vás čeká takřka jistá kulka.

Základní zásady

Naprosto nejzásadnějším činitelem pro vojáka je přehled o situaci. Před samotnou akcí se tak snažte dostat na vyvýšené místo, odkud si dobře prohlédnete celou oblast a naplánujete nejvhodnější postup k útoku. Vaší prioritou by se měl stát útok z více směrů – zatímco jedno družstvo (občas ale stačí i dva lidé) ostřelují tábor nepřátel ze severu, zbytek vojáků se přiblíží z jihu a ukáže všem povstalcům, jaké mají u mariňáků ostrostřelce.

arma2tipy_01.jpgarma2tipy_02.jpg

Dalším základním bodem je rozumné využití dostupných prostředků. To znamená, že pokud budete útočit na tábor, v němž jsou čtyři nepřátelé, nehodíte jim na hlavu dostupnou artilerii, abyste pak litovali, že ji nemůžete použít při decimaci o poznání většího tábora.

Většinou vám druhou šanci posádka tanku nedá a udělá z vás svým kulometem mleté maso

Přesto je nějaká taktická příprava nutná v obou případech – nikdy neublíží zasypat nepřátele pořádnou porcí granátů, stejně jako se hodí spustit na tábor palbu z kulometů namontovaných na vozidla.

arma2tipy_03.jpg arma2tipy_06.jpg

Třetí zásada je možná pro zběhlého vojáka až příliš úsměvná a banální, ale musím ji zde napsat. Zní prostě: „S jedním raketometem se nesnažte ničit tank.“ I když třeba máte možnost nabít další raketu, většinou vám ji posádka tanku nedá a udělá z vás svým kulometem mleté maso. Většina obrněnců ve hře snese arma2tipy_art1.jpgvíce jak tři rakety, což je až příliš mnoho na to, abyste zvládli jejich zničení sami. V rámci zachování zdraví doporučuji buď použít také obrněného prostředku, nebo soustředěné palby aspoň dvou raketometčíků.

Válení se v bahně

Ve válce není nic důležitějšího, než utajení a co nejmenší plocha, do níž je možno umístit smrtící střelu. Při příchodu k nepříteli se tak snažte pohybovat obezřetně a upravovat styl pohybu podle typu terénu. Pokud se pohybujete v městské zástavbě, držte se u zdí a opatrně vykukujte za rohy, rozlehlejší prostranství se pokuste přeběhnout. Přes širokou asfaltovou silnici se nemá cenu plazit. Jestliže je nějaké delší postávání na náměstí nevyhnutelné, radši jej nejdříve několikrát obejděte a zkontrolujte přístupové cesty, abyste se vyhnuli nepříjemné kulce do zátylku.

arma2tipy_05.jpg arma2tipy_04.jpg

Pro pohyb na pláních se dá doporučit jen jedno – pláním se pokuste vyhnout. Samozřejmě ale občas přes nějaké to pole přeběhnout musíte a pokud máte přežít, pokuste se dodržet následující zásady. Vždy a všude se pohybujte minimálně v pokleku a snažte se mít umístěného odstřelovače v přilehlém lesíku, kde bude mít dobrý výhled na celý horizont.

UI je v některých chvílích inteligentní a narozdíl od hráče si povětšinou dokáže počkat na svou šanci

Může vás varovat před blížícími nepřáteli a velkou část jich také sám zneškodnit. Sami pak využívejte sporadického krytí (keřů, malých úseků pokrytých stromy) a úplně nejlépe postupujte ve vzdálenosti několika metrů za tankem či obrněným transportérem, který poskytne účinné krytí před palbou.

arma2tipy_07.jpgarma2tipy_08.jpg

Pro boje v lese je zase zapotřebí až nezdravého množství pohybu a hlavně dobrého orientačního smyslu. Nepřátelé i přátelé se totiž budou neustále komíhat za kmeny stromů a vy můžete brzy ztratit přehled o tom, kdo je kde. Tedy, pokud si nějakého vojáka vůbec všimnete. Základem tak je zvolit si arma2tipy_art2.jpgsledovaný cíl a ten následně zneškodnit, abyste přešli k honu na dalšího nepřítele. Nic se samozřejmě nesmí přehnat, pokud byste se tunelově dívali jen po jednom soupeři, mohli byste také koupit kulku do boku.

Když tam nevidím, hodím tam granát

Jak již říká podnadpis, jakmile spatříte nepřítele zaběhnout za roh, neváhejte a podarujte ho výbušným překvapením. Je to mnohem lepší, než se snažit jej dobíhat a střílet ho do zad – vždy je tady totiž možnost, že se někde poblíž skrývají jeho kamarádi. Jestliže je to na hod moc daleko, určitě se nesnažte hned za nepřítelem běžet, ale spíše zkoumejte, jestli se vám nemůže někudy dostat za záda vám. UI je totiž v některých chvílích velice inteligentní a narozdíl od hráče si povětšinou dokáže počkat na svou šanci.

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | simulátor války
Výrobce: Bohemia Interactive Studio | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 19. června 2009
  • Kampaň, kde se pořád něco děje
  • Výborné singleplayerové mise
  • Multiplayer
  • Nekonečná zábava s editorem
  • České rádiové hlášky
  • Bugy
  • HW náročnost
  • Bugy
  • Občas zvláštní reakce AI
  • Zmínil jsem bugy?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 5 N/A