Tipy a triky: ArmA 2: OA – polní příručka

Chcete vědět, jak z českého vojenského simulátoru vymáčknout co nejvíc? Pak vám v tom pomůže náš herní průvodce.

Armádní simulace může být pro běžného hráče opravdu náročná a přežít v Tákistanské poušti je pořádným soustem i pro ostřílené mazáky. Proto jsme jako veteráni tohoto konfliktu připravili několik drobných tipů pro vás, nováčky. Takže, bažanti, dávejte pozor – nebudu po vás chtít mýt latríny zubním kartáčkem, ale i tak se musíte naučit poslouchat rozkazy a dělat některé věci bez zbytečných otázek, i když se můžou zdát ponižující nebo sebevražedné. Věřte mi, vím, co mluvím.

Prvním dobrým nápadem, který se ve vaší může urodit, je projít si tréninkové mise. Nejenže se rychle seznámíte s ovládáním, ale rovněž se postupně naučíte operovat s různým vybavením, což se vám bude později sakra hodit. Kampaň i jednotlivé mise po vás totiž budou chtít stoprocentní bojové nasazení a schopnost plnit rozkazy bez toho, abyste se teprve učili pilotovat bojovou helikoptéru – na to vás dostatečně připraví právě ve Výcvikovém táboře.

ArmA2Arrowhead_04.jpg ArmA2Arrowhead_05.jpg

Potom je důležité si uvědomit, co budete v boji potřebovat nejčastěji. Je sice fakt, že komplexní velení více jednotkám určitě využijete, ale mnohem důležitější je umět rychle najít krytí před vražednou střelbou a zmáčknout spoušť ve chvíli, kdy červená tečka v kolimátoru míří na hlavu nepřítele.

Když tam nevidím, hodím tam granát

Což, jak se po uběhnutí pár set metrů a střílení na vzdálenější cíle naučíte, není zrovna jednoduché. ArmA 2 totiž simuluje balistiku opravdu reálně, takže musíte počítat u střel do dálky i s gravitací, rozptylem zbraně a podobnými skopičinkami, kterých se v Call of Duty 8,5 těžko dočkáte.

Vrh na cíl

Doporučuje se proto strávit nějaký čas na střelnici a také se naučit pořádně házet granáty – zlaté armádní pravidlo „Když tam nevidím, hodím tam granát,“ neexistuje jen pro srandu králíkům. Zároveň si ale musíte uvědomit, že granát se chová jako výbušnina, tedy rve, znetvořuje a zabíjí. Není proto zrovna vhodné házet vybuchující dárečky do míst, kde se může skrývat spojenec nebo civilista. Jak budete několikrát upozorněni, civilisté nejsou vašimi nepřáteli, právě naopak.

ArmA2Arrowhead_art1.jpg

Zvlášť v kampani si tak musíte dávat pozor na jazyk i na vlastní úspěch. Za své zásluhy totiž budete po zásluze odměněni informacemi a může se dokonce stát, že vaše akce ovlivní průběh celé Operace. Doporučuje se proto postupovat opatrně a případně provést situační průzkum za pomoci nové vymoženosti – UAV. Bezpilotní letouny dokáží nejen odhalit pozice nepřátel, ale dokonce i navádět střely a postarat se tak o nejnebezpečnější cíle. Využívejte jich proto moudře.

ArmA2Arrowhead_11.jpg ArmA2Arrowhead_12.jpg

Další novinkou, která vám může v boji pomoct, je termální vidění pro rychlou lokalizaci a eliminaci vašich nepřátel. Obzvlášť v kombinaci s odstřelovací puškou s tlumičem se jedná o nástroj, jenž se dá využít k chirurgickému řezu v týlu nepřítele a je znám dokonce případ, kdy samotný ostřelovač zlikvidoval osazenstvo celé základny právě jen díky šikovnému přesouvání se a sázení jedné přesné rány za druhou.

Termální vidění slouží k rychlé lokalizaci a eliminaci vašich nepřátel

Při střelbě ze sniperské pušky mimochodem dosáhnete nejlepší přesnosti za použití tzv. zeroingu, nebo-li náměru vzdálenosti, který se stará o to, abyste nemuseli nadměřovat nad cíl. Většinou je možno tento náměr nastavovat po stovkách metrů, a pokud zaměříte nepřítele přes interface, nastaví se vám u moderních zbraní tento parametr sám, stejně jako je tomu u vozidel.

Terén je váš přítel

Může se zdát, že skalnatá poušť a jen sem tam nějaký ten keříček je noční můrou pro každého vojáka. Ti nejlepší však dokáží tento terén proměnit ve výhodu – je totiž nabíledni, že kámen narozdíl od keře prostřelit malorážní zbraní nelze, takže se dá na svahu najít jak krytí před krupobitím střel, tak se i poměrně obstojně schovat.

ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-23.jpg ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-25.jpg

Čehož se musíte naučit využít, pokud chcete skutečně splnit své úkoly a pečlivě plánovat cestu i pro své spolubojovníky – rozhodně nenechte své podřízené, aby za vámi jen tak „vláli.“ Pro bezpečný pohyb a postup většího družstva je pak záhodnou použít kouřových clon, jež vytvoříte velmi jednoduše za použití dvou až tří dýmovnic.

ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-32.jpg ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-33.jpg

Poslední rada v tomto stručném manuálu se pak bude týkat velitelů tankových posádek a pilotů vrtulníků. Před každým útokem si určete prioritní cíle, jejichž likvidaci byste měli provést okamžitě a bez váhání – zpravidla jde o osoby či vozidla, jež vás mohou přímo ohrozit. Rozhodně není dobrý nápad soustředit se na džíp s kulometem, který sice řádně zatápí vaší pěchotě, ale kvůli kolegům přehlédnout raketometčíka, který vaše vozidlo promění v nepoužitelný kus šrotu.

ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-28.jpg ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-29.jpg

V lokalizaci takovýchto nepřátel vám pak poslouží různé módy optiky, kdy přepínáním přes "N" můžete měnit optické zaměřovnání na normální, noční, termální v černé a termální v bílé. Pokud se ale přece jen stane, že na vaše vozidlo míří některý z nepohodlných projektilů, není ještě všem dnům konec - stačí dostatečně rychle zareagovat a vypustit některý z klamných cílů, které naváděnou raketu svedou na sebe a vás uchrání před potupnou a odpornou smrtí v hořícím vraku.

Každá bojová situace je jiná a nelze ji řešit podle učebnice

Pro účely tohoto manuálu bychom měli témata vyčerpána, pokud vás zajímají i tipy pro vojíny v Černarusi, neváhejte navštívit náš starší článek, kde se řešily podobné problematiky. Doufám pak, že vám tato příručka pomohla a na závěr si dovolím jednu radu - nedržte se ji úplně přesně a používejte svůj vlastní úsudek. Každá bojová situace je jiná a nelze ji řešit podle učebnice.

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce
Výrobce: Bohemia Interactive Studio | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 29. června 2010
  • Svižná hratelnost
  • Originální mise
  • Příjemné tutoriály
  • Zbavení se většiny bugů
  • Složitější ovládání
  • Relativně krátká kampaň
  • Bug se stále občas ukáže
Související články
  1. Soutěž o 3 hry a 3 mapy Arma 2:Operation Arrowhead
  2. Recenze: ArmA 2: Operation Arrowhead – pouštní bouře
  3. Týden s ArmA 2: OA - cesta k Arrowheadu

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hrajeme Battlefield 5: zasněžená válečná vřava je pastvou pro oči

Hrajeme Battlefield 5: zasněžená váleč…

Ještě, než k vám dorazí naše plnohodnotné dojmy, se můžete podívat na osobní pohlednice našich vojáků z bitevní vřavy.

1.  7.  2018 | | 7 N/A
Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

dnes | | 4 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 5 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A