To nejlepší z Tokyo Games Show 2006

Už přesně deset let se koná v Japonsku obrovská herní výstava Toyko Games Show. Letošek pochopitelně nemohl být výjimkou a opět nás málem strhla lavina informací o těch nejslibnějších her. Abyste se v té záplavě neztratili, redakce Doupěte vybrala několik titulů, jenž by neměly uniknout vaší pozornosti.

E3, Games Convention a Tokyo Games Show – to jsou tři největší, každoročně pořádané výstavy věnující videohrám, konzolím, počítačům a vlastně všem okolo této námi milované interaktivní zábavy. Sotva před pár dny skončil už desátý ročník tradiční japonské Tokyo Games Show pořádané ve dnech 22.-24. září. Na letošní TGS mělo vystavovat 143 společností okupujících 1710 stánků, což je o něco více, než vloni. Po nedávných informacích o totálních změnách koncepce největší herní výstavy – americké E3, tak TGS zřejmě získá příští rok primát největšího herního molocha. Ovšem, je pravděpodobné, že dříve či později projde razantní změnou i japonská show a získá tvář komornějšího představování nových her pouze herním novinářům. Přeci jen si velké společnosti nestěžují na astronomické náklady celé show a malý dopad na cílovou skupinu pro nic za nic. Ale to ukáže až čas.

   

Cosplay k Japonsku prostě patří * TGS je otevřeno pro veřejnost... * ...takže se davům nelze divit

Co se týče letošního ročníku, k vidění toho bylo více než dost. Ovšem téměř nedošlo na ohlášení nějaké nové herní bomby. Vše se neslo na vlně příchodu PS3 a spousta projektů získává čím dál tím jasnější podobu. Sony hrála prim, ale to také z důvodu, že Nintendo se tradičně tokijské výstavě vyhýbá a Microsoft si schovává trumfy pro svoji vlastní akci X06 pořádanou v Barceloně. Ale jak už jsem psal, i tak přinesla spoustu zajímavých her a my se teď společně podíváme na to, které vybrané kousky nejvíce zaujaly naší redakci. Je jasné, že většina z nás se těší více méně na ty samé pecky, proto jsme se pokusili každý vybrat zcela jiné tři hry, které by jste neměli minout.  Pokud jsme na něco zapomněli, a že je to téměř jisté, nebojte se ozvat v diskuzi. 

Martin Boček, šéfredaktor

Virtua Fighter 5

Platforma: PS3
Žánr: Bojovka
Výrobce: Sega

Není tajemstvím, že bojovky jsou pro mne žánrem číslo jedna; a Virtua Fighter je (alespoň pro mne) číslo jedna mezi bojovkami. Co dodat? O téhle hře jako takové vím snad vše, co se v tomto okamžiku dá vědět z arkádové verze; a TGS mne jen utvrdila v mém nadšení. Zejména protože u bojovky snad poprvé od sebe nejdou konzolová a arkádová verze hry po grafické stránce rozeznat...

   

Metal Gear Solid 4

Platforma: PS3
Žánr: MGS
Výrobce: Konami

MGS me zajímá od okamžiku, kdy jsem poprvé dostal do rukou první díl. Do čtvrtého pokračování vkládám velké naděje, zejména po stránce hratelnosti a příběhu. Nicméně asi největším překvapením ohledně MGS4 nebyly ani ingame zábvěry v traileru, ani nové naznačené souvilsosti. Největším překvapením byla nenápadná zmínka "music by Harry Gregson Williams"...

  

Metal Gear Solid 4 - TGS 2006 trailer

Lost Planet

Platforma: Xbox 360
Žánr: akční adventura
Výrobce: Capcom

Lost Planet jsem si poprvé odzkoušel na E3 a od té doby neustále čekám co se z toho vyvrbí. Jednouduché nápady jsou v této hře zpracovány tak, že vše nasvědčuje, že nás čeká pořádná a zábavné akce. Teď jen doufat, že se nic nezvrtne...

   

Karel Kališ, vedoucí konzolové sekce

Project Sylpheed

Žánr: Vesmírná střílečka
Platforma: Xbox 360
Výrobce: Square Enix

Square Enix sice tradičně patří mezi elitní tvůrce RPG, ale jejich připravovaná vesmírná akce Project Sylpheed podle prvních ukázek slibuje hodně intenzivní zážitek. Hra staví na klasických principech stříleček, jen monumentální akci podbarvuje silným filmovým zážitkem ve stylu Star Wars. Vše se má sice nést na křídlech klasického boje proti invazi šmejdu z vesmíru, ale navíc nesmí chybět příběh plný zrady, lásky a přátelství.

  

Phoenix Wright 2: Justice for all

Žánr: Právnická adventura
Platforma: NDS
Výrobce: Capcom
 
Phoenix Wright rozhodně nepatří mezi mega očekávané pecky nové generaci, ale osobně se na něj těším více než málo. Už první díl této mírně netradiční adventury z prostředí soudních síní mě dostal, o čemž se může dočíst v recenzi. Druhý díl slibuje novou dávku silného příběhu plného vtipných i vážných okamžiků, několik nových případů, nové sympatické postavy a pár dalších vylepšení. Sice se jedná o hodně specifické dílko, ale všem fandům, kteří dobrodružství sympatického právníka okusili, zůstala v myslích nesmazatelná vzpomínka.

  

Lair

Žánr: Akce s draky
Platforma: PS3
Výrobce: Factor 5

Pár her, ve kterých jste si mohli zalétat na dracích, už tu sice bylo, ale žádná nevypadá tak skvěle, jako Lair pro PS3. Dynamické letecké bitky mezi draky ovládané pohybovým senzorem v ovladači, přeskakováni z jedné přerostlé létající ještěrky na druhou, ale i flambování ubohých pěšáků na zemi. Chcete snad ještě něco víc? Že dech beroucí grafiku? Máte ji mít!

  

Martin Demiger, novinková sekce

Lost Odyssey

Žánr: RPG
Platforma: Xbox 360
Výrobce: Mistwalker

Xbox + japonští hráči - to je součet, který nemá smysl provádět. Stejně jako se nedělí nulou, je totiž zbytečné vnucovat Japoncům americkou konzoli; alespon prozatím neměli k její koupi pražádný důvod a spíše se všichni těší na domácí duo PS3/Wii. Microsoft se však nevzdává a připravuje Lost Odyssey, titul, který by měl náročné Asiaty ke koupi Xboxu 360 přinutit. Z toho logicky vyplývá, do jakého žánru se vývojáři z Mistwalker vydají - nic jiného než RPG v Japonsku nefrčí. Rozhodně se ale mají na co těšit i Evropané. Už jen z toho důvodu, že za Lost Odyssey stojí duchovní otec Final Fantasy - Hironobu Sakaguchi.

  

Devil May Cry 4

Žánr: akční
Platforma: PS3
Výrobce: Capcom

Existuje jen hrstka jmen, která se dají označit za fenomén. Devil May Cry je jedím z nich - tato série už od prvního dílu kolem sebe vyvolává nevídaný rozruch. Pozornost přitahuje i čtvrtý díl, který navazuje na své předchůdce. Na vývojářských židlích opět sedí dvojice Kobayshi - Itsuno, v hlavní roli se na surovou akci těší mladý bojovník Nero (příběh bude navazovat na klasickou dějovou DMC linii; budeme chránit v roli rytíře lidstvo před démony) a zárukou kvalitního vizuálního zpracování má být nový engine na míru stavěný dovednostem PS3. Co do hratelnosti asi tvůrci moc měnit nebudou - nevíme. Jako vždy totiž Capcom úzkostlivě tají všechny bližší informace; dokonce neznáme ani přibližné datum vydání. Snad se časem dozvíme víc.

  

Ninja Gaiden Sigma

Žánr: 3rd person akce
Platforma: PS3
Výrobce: Team Ninja

Novinka do série Ninja Gaiden ponese podtitul Sigma, je v přípravě pro PS3 a vypadá... samozřejmě skvěle! Nadšení mi neubírá ani fakt, že toho vývojáři zas tolik nepřipravují. Alespon co se novinek týče. Na kvalitu a kvantitu si rozhodně nebudeme moct stěžovat: Sigma nabídne veškerý obsah jak původní Ninja Gaiden, tak Ninja Gaiden Black. To vše zabalí do atraktivního next-gen kabátku, který by měl vyždímat možnosti PS3 na maximum (berte z rezervou - musíte však uznat, že obrázky vypadají opravdu dobře), přihodí několik nových pohybů a postav... a my se budeme zase skvěle bavit.

   

Lenka Vlková, konzolová sekce

Final Fantasy XIII

Žánr: RPG
Platforma: PS3
Výrobce: Square Enix

Po ohlášení a hlavně úžasném traileru z letošní E3 každý očekával, že na TGS se s informacemi o novém pokračování milované série Final Fantasy roztrhne pytel. Bohužel nestalo se tomu tak, k vidění byl pouze jediný nový trailer. Což by bylo super, ale nesměl by se promítat pouze v uzavřené místnosti novinářům a navíc by se nemělo jednat o lehce upravené video z E3. Samotný trailer zatím stále na veřejnost neprosákl, známé jsou pouze informace, co v něm je k vidění. Kromě pár velmi pohledných bojových sekvencí se v něm prý objevila stvůra podobná Balrogovi a další, tentokrát podobná Ifritovi z FF X, jen v podivně modré barvě. Víc informací odhaleno nebylo, takže nezbývá, než čekat a hryzat si nehty nedočkavostí.

  

White Knight

Žánr: RPG
Platforma: PS3
Výrobce: Level 5

Shirokishi (White Knight) je chystané RPG na PS 3. Hra od tvůrců Rogue Galaxy je zatím pouze v raném stádiu vývoje, a tak kromě působivého traileru, ve kterém máme možnost zahlédnout dvě bitvy, není příliš mnoho informací k dispozici. Kromě překrásné grafiky se můžeme u tohoto RPG těšit i na originální bojový systém. Podle traileru se obyčejné souboje odehrávají jeden na jednoho a spíš než na klasický bojový systém japonských RPG se dočkáme jakéhosi šermování. Při bitvě s velikým bosem byla ukázána transformace hlavního hrdiny na legendárního Bílého rytíře. Pokud vše dopadne tak, jak slibuje trailer, dočkáme se první hry, u které se nedá rozeznat přechod z animovaných sekvencí do hratelné části.

  

Eternal Sonata: Chopin’s Dream

Žánr: RPG
Platforma: Xbox 360
Výrobce: Tri - Crescendo

Na rozdíl od Shirokishi, Eternal Sonata:Chopin’s Dream (v Japonsku jako Trusty Bell: Chopin Yume) se v Japonsku dočkají ještě letos před Vánoci a naplánované je i americké vydání. Kromě překrásné pohádkové manga grafiky se dočkáme nejspíš i strhujícího smutného příběhu. Jak by ne, když hra začíná tři hodiny před smrtí hlavního hrdiny, Chopina – ano, je to ten slavný skladatel a manga podoba mu moc sluší. :) Na pokraji své smrti se Chopin dostane do zvláštního snového světa, ve kterém se setká s nevyléčitelně nemocnou vílou a mladíkem, jehož smyslem života je ji zachránit. Stejně jako na emotivní příběh se můžeme těšit na tahový bojový systém s mnoha originálními prvky a klasickou hudbu.

  

Diskuze (1) Další článek: Akční závody Full Auto 2: Battlelines

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,