PC | Recenze | X360 | PS3 | Akce

Tomb Raider – nová doba chce novou Laru (recenze)

Čtyři roky uběhly od posledního dílu Tomb Raideru. A světe div se, Lara Croft za tu dobu omládla.

Vzpomínáte na Tomb Raider jako na hru, která dala pořádně do těla vaší prostorové představivosti a procvičila jak vaše prsty, tak mozkové závity? Vzpomínáte na Laru Croft jako na sebevědomou sexy archeoložku, takový ekvivalent Indiana Jonese v hnědých šortkách a upnutém tričku? Prima, tak klidně vzpomínejte dál, protože nový Tomb Raider je zcela jinou hrou a Lara Croft odlišnou hrdinkou.

02_A_New_Gun.jpg02_Hunted.jpg03_Inferno.jpg

Letošní Tomb Raider má herně společného se stejnojmennou hrou z roku 1996 minimum. Jasně, šplhá se tu, střílí se tu a čas od času najdete i nějaký starověký artefakt, ale zbytek tvůrci zbořili a vydali se odvážným novým směrem. Je asi už jasné, že zastánci původních dobrodružství slečny Croft mají smůlu (ostatně jako to platí u drtivé většiny současných pokračování starých značek).

Nový Tomb Raider je moderní přímočarou hrou, která často hraje na efekt a snaží se zalíbit širokému hernímu publiku. A daří se jí to. Když tedy občas přimhouříte oči.

Její první dobrodružství

V Tomb Raider je sice hrdinkou Lara Croft, ale není to ta Lara, která je tak drsná, že dvojicí bouchaček ustřílí i Tyranosaura Rexe. Je to nová Lara. Mladá Lara, která sotva dostudovala vysokou školu a vyráží na svoji první expedici hledat ztracené japonské království Yamatai.

Její loď však ztroskotá na jednom z ostrovů oblasti zvané Dračí trojúhelník, což je tichomořská obdoba Bermudského trojúhelníku. Právě zde si Lara projde peklem a z nezkušené slečny se stane ta drsná archeoložka, která dokáže přežít za každé situace.

Tomb Raider 01.jpgTomb Raider 02.jpgTomb Raider 03.jpg

Už zápletka naštve pravověrné fanoušky, protože ti přeci ví, že Laru zocelila letecká havárie, kdy hrdinka musela přežít 14 dnů v Himalájích. Ale budiž, je to přeci restart. Zajímavé na novém příběhu je jeho drsné a syrové podání.

Tvůrci se s Larou nemažou a během prvních pár minut ji popálí a nechají nabodnout na ocelovou tyč, následně ji poskytnou zrychlenou prohlídku jeskyněmi plnými kostí a zmasakrovaných těl, a když konečně vyděšená hrdinka vyleze na denní světlo, je to přímo do studeného deště. Lara se tak ocitá zmrzlá, opuštěná a vyděšená uprostřed cizího prostředí. Už je jenom na vás s tím něco udělat.

 

Příběh dokáže vykreslit Laru jako postavu s neskutečnou vnitřní sílou

 

Hektický lineární úvod postupně zpomalí a rozevře se do podoby otevřenější hry, nicméně po celou dobu je hra brutální, špinavá a až šedivě depresivní. A je to fajn. Příběh dokáže vykreslit Laru jako postavu s neskutečnou vnitřní sílou, nicméně zbytek postav ze ztroskotané lodi je až ploše nudný a archetypální. Je tu nadutý vědátor, přisprostlý námořník, otcovský mentor, drsná černoška, bodrý kuchař a tak podobně. Protivníci zpodobnění jako banda násilníků ruského původu pak působí až doslova urážlivě.

Tomb Raider 04.jpgTomb Raider 05.jpgTomb Raider 06.jpg

Standardní dějovou zápletku, ve které kromě boje o život nechybí ani trocha toho správného dobrodružného mystična, hodně obohacuje silná atmosféra, takže vás dokáže hnát vpřed celých těch zhruba 10 až 15 hodin, co vám dohrání zabere.

Ostrov plný haraburdí

Tvůrci prezentovali nový Tomb Raider jako otevřenou hru, kde bude muset Lara bojovat nejen s protivníky, ale i nástrahami přírody. Není to tak úplně pravda. Samotný ostrov, na kterém se celá hra odehrává, není kompletně otevřen ve stylu Skyrimu, či Far Cry 3, ale jde o jednotlivé rozlehlé, nicméně koridorové oblasti navzájem propojené do jednoho celku. Příběh vás táhne jedním, jasně daným směrem, nicméně zároveň vám postupně dává nové nástroje, abyste se mohli vracet a zpřístupnit si předtím nedostupné cesty.

Tomb Raider 07.jpgTomb Raider 08.jpgTomb Raider 09.jpg

Ideálním příkladem je získání cepínu, díky kterému Lara může šplhat po některých skalních stěnách. Později jsou to třeba šípy s lanem pro překonávání propastí, brokovnice na rozstřelování překážek a tak podobně. Pokud jste hráli nějakou Zelda hru, či třeba Darksiders, asi si to dokážete představit.

Tomb Raider 10.jpgTomb Raider 11.jpgTomb Raider 12.jpg

Zároveň s tím ovšem nechybí ani čistě lineární adrenalinové pasáže stylu Uncharted, kdy skáčete z jednoho bořícího se domu na druhý, nebo prcháte před padajícím letadlem. Ach ano, jsou tu i klasické quick time eventy. Celé to dohromady funguje velmi dobře, protože tvůrci střídají prostředí i tempo, nekladnou zbytečné překážky a hra prostě odsýpá. Občas se najde místo i na nějakou hádanku, nicméně to až v pozdější fázi a tvůrci si je hlavně schovávají do nepovinných kobek.

Ani tak nečekejte, že by se nový díl nějak přibližoval původním dílům – Tomb Raider je vysloveně mainstreamovou hrou, která se pokouší za každou cenu nezatěžovat hráče zbytečnými zádrhely. Pokud potřebujete výzvu, vraťte se ke klasice. 

Nejvíce problematické může být hledání tisíce a jedné blbiny, které jsou rozházeny po každé oblasti. Jde o artefakty, deníky a GPS kešky k posbírání, vlajky a pochodně k zapálení, miny k vyhození do vzduchu a tak dále.

Tomb Raider 13.jpgTomb Raider 14.jpgTomb Raider 15.jpg

Pokud patříte mezi hráče, kteří milují kompletování her na 100 %, v Tomb Raideru si užijete od sytosti a v závislosti na vašem snažení se adekvátně mění délka hry. Proto jsem ostatně uvedl ten docela široký rozptyl 10 až 15 hodin.

Jde o suroviny a zkušenosti

Sbírání různých nesmyslů a plnění úkolů je důležité i kvůli těm lehkým RPG prvkům, jež hru občerstvují. Nečekejte žádné bodíky do statistik, ale možnost odemykání si různých dovedností a vylepšování zbraní.

Dovednosti se dělí na obecné, na boj se zbraněmi a boj zblízka. V obecných najdete věci jako možnost sbírat vystřelené šípy, označení artefaktů na mapě a podobně, u zbraní jde třeba o vyšší zranění s danou zbraní a boj nablízko vám odemkne možnost házet protivníkům písek do očí, či je masakrovat cepínem.

06_MountainClimb_KingsHut_Sneak.jpg07_KingsHutCombat.jpg09_SideTomb_02.jpg

Jednou z dovedností je možnost získávat víc surovin ze zastřelených zvířat a to je asi maximum survival prvků, co od hry čekat, což je škoda. Nechtěl jsem zrovna Robinson's Requiem (protože to byla prakticky nehratelná hra), nicméně Metal Gear Solid 3 dokázal, že i v moderní hře jde zajímavě a zábavně zpracovat nutnost hledat potravu a ošetřovat si zranění. Jak už jsem zmínil, Tomb Raider se řadí čistě mezi mainstreamové hry, takže tu místo toho funguje klasický systém autohealu.

Multiplayer do počtu

Tvůrci ohlásili multiplayer až docela pozdě před vydáním hry, což asi indikuje, nakolik důležitým aspektem je. Jde v podstatě jen o různé varianty na klasické módy typu Deathmatch a CTF, ve kterých proti sobě stojí násilníci z ostrova a přeživší skupinka Lary. Bohužel přestřelky jsou dostatečně zábavné pro kampaň, ale hru více hráčů neutáhnou. Nemá smysl se tak multiplayeru víc věnovat.

Nepřekvapí tak snad ani zvýšený podíl přestřelek, kde nechybí systém krytí se za překážkami a stealth. Pravda, Tomb Raider v tomto ohledu zaslouží pochvalu, protože přestřelky jsou díky solidní AI docela zábavné a systém krytí, ač zautomatizovaný, funguje velmi dobře.

To samé se dá říct o plížení, které sice musíte dostat do krve, ale následně vám pomůže vyhnout se celé řádce zbytečných konfliktů. Za plus beru i omezení arzenálu na 4 kousky – luk, pistole, brokovnice a samopal.

Nová doba, nová Lara

Tomb Raider nenabízí žádné revoluční herní prvky, ale jako celek prostě výborně funguje a je radost nové dobrodružství Lary Croft hrát. Ano, vyžaduje to občas určitou míru tolerance, protože třeba snaha o syrový příběh moc nekamarádí se samotnou hrou.

HandgunUpgrade.jpgVillageHub.jpgVillageZipline.jpg 

Je to sice častý příklad, ale asi i nejvýraznější – v jedné příběhové scéně je Lara nucena dost brutálně zastřelit prvního člověka a je z toho viditelně šokovaná, nicméně sotva o pár minut později už s ní prostřelujete šípy jednu hlavu za druhou a ještě o kus dál bodáte šípy do kolen a vrážíte cepín do lebek. A podobných okamžiků by se dalo najít víc.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, PS4, Xbox One
Žánr: Akce | Survival akce
Výrobce: Crystal Dynamics | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 5. března 2013
  • Nádherné prostředí
  • Sympatická Lara
  • Syrová atmosféra
  • Solidní herní doba
  • Místy až moc akční
  • Příběh občas koliduje s hrou
  • Zbytečný multiplayer

Nicméně jakoukékoliv podobné zaváhání tvůrci zachraňují nějakou nádhernou scenérii, zajímavým okamžikem, zábavnou pasáží nebo třeba novým nápadem. Nemluvě o tom, že Lara je prostě sympatická a krásná hrdinka.Tenhle reboot se na rozdíl od Angel of Darkness povedl.

Diskuze (13) Další článek: Simulace v SimCity prý neprobíhá na serverech, jak bylo dříve tvrzeno

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma
Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play

Aktuality

15:19 | Už zítra ve 23:00 nás čeká další Nintendo Direct. V něm se dozvíme více informací o novinkách, které zamíří na Switch v první polovině roku. Během 40minutové prezentace jistě dojde i na nová oznámení. 
13:36 | Wo Long: Fallen Dynasty si budete moci vyzkoušet ještě před vydáním na všech platformách. Demo vyjde 24. února a za jeho dokončení dostanete bonus do plné hry. 
3. února | Polda 7 vyšel na zařízení se systémem Android. Vyzkoušet ho můžete zdarma, plná verze vás vyjde na 150 Kč. Na iOS sedmý díl dorazí začátkem dubna. 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu