Tomb Raider – zpátky do školaččiny kůže (preview)

Sličná archeoložka Lara se vrací na startovní čáru. S diplomem v podpaží a o dekádu mladší se ocitá na svém prvním pořádném dobrodrůžu.

Lara Croft. Pro někoho jen povrchní děva vábící natěšené hráče na svoje bujné křivky, pro někoho videoherní sexsymbol, na který se musí vzhlížet s patřičnou úctou. Ať už ale tenhle ženštější Indiana Jones znamená pro kohokoliv cokoliv, jedno mu nepřete - je nesmírně populární. A to i přes kritiku, která se na Laru v posledních letech snáší ze všech stran a úhlů. Vývojáři z Crystal Dynamics ale neházejí ukvapeně flintu do žita. Místo toho se rozhodují ke kroku, jenž je jednak logický a jednak v poslední době až příliš často využívaný: k restartu série.

Tomb Raider 04.jpg

Začít od píky, odstranit všechny přídomky a zkusit to na hráče znovu. Potkalo to Need for Sped v jeho nejčernějších chvílích a potkalo to i spoustu jiných sérií marně lapajících po čerstvém vzduchu.

Lara se oprostí od všech svých úspěchů, zkušeností a – zatlačte slzu – i svého poprsí

A přesně tomu se teď v dílnách Crystal Dynamicsu snaží zabránit. Lara se díky tomu oprostí od všech svých úspěchů, zkušeností a – zatlačte slzu – i svého poprsí. Hráč však dostane do ruky jiné její zbraně, namátkou třeba učenlivost. Koneckonců, mladičké a čerstvě vystudované archeoložce zvoní na jednadvacet a je tedy nejvyšší čas naučit jí schopnostem, jež užívala v minulých dílech.

Tomb Raider 01.jpg Tomb Raider 02.jpg

Z dějové zápletky strhla roušku tajemna prezentovaná demoverze, která představila nejzákladnější prvky restartované Lary. Hlavní hrdinka se připojuje k expedici kapitána Conrada Rotha, který si usmyslel (či si to usmyslel někdo jiný, ještě o píď vlivnější), že vypluje kamsi do japonských vod pátrat po tajuplném ostrově plném historických předmětů nedozírné ceny.

VIDEO: 4437 'Tomb Raider - Debut trailer'

Jenomže loď zastihne silná bouře a ta se po krátkém boji vzdává smrtícímu vlnobití. Lara přežije a probouzí se na neznámém ostrově. Že vám tahle zápletka něco říká? I mladičká Lara je teď tak trochu „lost“ – bezesporu. Také na ní čeká řada nástrah a nebezpečí a ani tenhle ostrov, není tak úplně pustý, jak se na pohled zdá.

Tomb Raider 06.png

Kapitán Roth přežil a i přes utrpěná zranění se setkává s Larou a sděluje jí plán na únik z ostrova. Archeoložka se samozřejmě ujme jeho realizace. Ta spočívá ve vyšplhání na jakousi vysokou věž. Jenže co se nestane, když je Lara uprostřed šplhání: přímo na ní se odkudsi řítí poškozené letadlo. Opět se dere na povrch paralela s americkým seriálovým ex-trhákem. Hráč se tedy musí dát na zběsilý útěk a pomocí tlačítek uhýbat létajícím troskám.

Nový Tomb Raider chce zaujmout filmově vyprávěným dějem, což znamená dynamickou kameru umístěnou vždy tak, aby se mohla dostatečně akčně „roztřást“ a způsobit na bojišti zmatek. Samozřejmostí je i spousta miniher, při nichž budete třeba muset s vypětím všech sil odstranit padoucha, který vám zaútočí do zad a usilovným mačkáním tlačítka ho přeprat. Spíše než na předchozí díly tak nový Tomb Raider ponejvíce připomíná Uncharted z PS3 (naše preview třetího dílu).

Žánrově k sobě mají obě hry hodně blízko, Lařiným trumfem však mohou být hádanky. Tvůrci se je pokoušejí daleko víc propojit s prostředím a pokud možno hledání řešení zbytečně neprotahovat, čímž by mělo odpadnout otravné přenášením nalezeného klíče z jednoho konce mapy na druhý.

Hráč se tedy musí dát na zběsilý útěk, pomocí tlačítek se vyhýbat létajícím troskám a celkově si tak trošku vehnat adrenalin do žil

Vedle toho určitě potěší, že hra vám nabídne aspoň častečnou volnost pohybu po ostrově. Dlouhou chvíli si tak můžete zkrátit hledáním skrytých předmětů nebo prostě jen jídla a vody, bez nichž v džungli dlouho nevydržíte.

Tomb Raider 03.jpg Tomb Raider 10.jpg

Nové prvky i staré mechanismy v novém kabátku si kladou za cíl přivábit zpět hráče, kteří odešli společně s první ostřejší kritikou Lařiných eskapád. Od Underworldu ale uplynuly už dva roky a to je dost času na to, aby spoustu hráčů zapomnělo. A i kdyby ne, tak série začíná s čistým štítem, což by teoreticky mělo znamenat i příliv nových, „Larou neodkojených“ jedinců. Jsou tady ale vůbec takoví?

Dostupné pro: PC, X360, PS3, PS4, Xbox One
Žánr: Akce | Survival akce
Výrobce: Crystal Dynamics | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 5. března 2013
 • Nádherné prostředí
 • Sympatická Lara
 • Syrová atmosféra
 • Solidní herní doba
 • Místy až moc akční
 • Příběh občas koliduje s hrou
 • Zbytečný multiplayer
Související články
 1. Lara Croft and the Guardian of Light – povedený levoboček (recenze)
 2. Recenze: Tomb Raider: Underworld - opět ve formě
 3. Muzeum: Tomb Raider - když se polygony staly sexuálním symbolem
 4. Recenze: Tomb Raider Anniversary – po jedenácti letech opět skvělá Lara Croft
 5. Recenze: Tomb Raider: Legend – šťastná sedma

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce