Tomb Raider 4: Last Revelation – kompletní řešení, část třetí

Na konci minulého návodu jsme skončili před chrámem pod vodou. Nyní pokračujeme dále, přes Kleopatřiny paláce až do města mrtvých a Tulunských komnat.
21 – Pharos, Temple of Isis

Dávejte si pozor na žraloka. Nahoře nad bránou jsou dva průplavy vedoucí k slotům na Pharos Knot a Pillar. Oboje umístěte, čímž otevřete bránu a můžete vplout do chrámu. Pokračujte stále dopředu a bazénkem v zemi proplavte do místnosti se schody. Zabijte zlatého ptáka a pro doplnění munice rozstřílejte všechny bedny, vybavíte se opravdu požehnaně. Poté se vydejte levými schody nahoru. Dojdete k soše, vedle níž se nachází výstupky. Vylezte na ně a seberte z obou brouka, objeví se mnoho potvůrek lačnících po vaší krvi. Jakmile seberete oba brouky, uprostřed místnosti se objeví dva bloky, na jejichž vrcholech jsou tlačítka. Obě stiskněte a pak skočte do otvoru před sochou. Bleskově se dostaňte do rohu, kde se nachází zešikmená plocha. Vyskočte na ni a na vrcholu stiskněte klávesu pro skok, čímž se dostanete nahoru k tlačítku a klíči. Klíč seberte a tlačítko poté stiskněte. Kamenný blok, který vám bránil v návratu k bazénku je nyní opět nahoře a vy tak můžete zpátky. Nyní se dejte do schodů vlevo od vás. V další místnosti je velká černá pyramida, na kterou použijte jednoho brouka. Skluzavkou pokračujte dále, do míst, kde se musíte rychle dostat z kapaliny, ve které jste, než ji zapálí oheň. Po skluzavce přeměněné na schůdky místnosti opouštějte – celkem jsou tři.

Čtvrtého nerozbitého Scaraba najdete, pokud půjdete z hlavní místnosti s bazénkem doprava. Octnete se v Kleopatřině chrámu. Vydejte se jak nejvýše to půjde, cestou otevřete páčidlem dvoje dveře. Na konci skočte do otvoru v zemi a opět se rychle dostaňte z hořlaviny – jděte doleva. Zároveň seberte posledního Scaraba. Otočte se, postavte Laru až k okraji a pak udělejte jeden krátký krok zpět a skočte. Další skok spočívá v přeskočení plamenů napříč. postavte se v úhlu asi šedesáti stupňů k levému rohu plošinky, na které se nacházíte a s rozběhem přeskočte na prostřední část protější plošinky. Odtud již obyčejný skok s rozběhem vyřeší prekérní situaci. Vraťte se se Scarabem k místnosti s pyramidou a použijte posledního brouka. Seberte mechanického brouka a zkombinujte ho s klíčem. Další kroky povedou do Kleopatřina paláce schody vpravo od bazénku.

22 – Cleopatra’s Palace

Projděte halou a pokračujte rovně až k místu s brouky nakreslenými na zemi a černými otvory. Položte na první černý otvor Scaraba a jděte těsně za ním, abyste prošli v bezpečí pastí s ostny. Na konci brouka seberte. Pokračujte doleva, pod ostřím se podplazte a v sarkofágu nalezněte pravou rukavici. Zbavte se kostlivce a pokračujte do druhé místnosti, k dalším ostnům. Podobně jako předtím překážku překonejte. Opět ho seberte a jděte prvními dveřmi doprava. V sarkofágu naleznete náboje, které budete ještě hodně potřebovat. Skrz čepele se dostaňte ven a pokračujte po schodech nahoru a pak dolů. Pokračujte až do zeleného kouta, kde se nachází na zdi páka. Zatáhněte za ni a vylezte posléze na výstupek, který se vysunul uprostřed místnosti, ve které se nacházíte. Skočte k nejbližší zdi a přeručkujte až k místu, kde se dá vylézt. Dávejte pak pozor na ostří čepelí, která se budou míhat vzduchem – pokračujte tak až k rakvi, ve které se nachází pravý holenní kryt.

Vraťte se zpět k místu s pákou a pokračujte levou zadní cestou – dveře s motivem obličeje budou odsunuty nahoru a uvnitř uvidíte dvě bedny. Vpravo od nich se nachází v sarkofágu Pharoh’s Knot. Vraťte se do místnosti s modrým stropem a levým zadním východem místnost opusťte – dojdete k polokruhovitým schodům, kde se bude nacházet podstavec na Pharoh’s Knot – použijte jej.

Pokračujte otevřeným průchodem a seberte lékárničku z první plošinky. Na druhé se objeví druhá Lara – bronzová nicméně. Kolem obou plošinek se vytvoří zlaté spirály, které ale stejně neublíží, jde tedy spíše jen o efekt. Slezte z bloku a vyšplhejte na výstupek po levé straně. Po příčkách přeručkujte až na druhou stranu a zabijte ptáka, který se objeví – pokud ublíží bronzové Laře, ubere energii i vám. Úplně nahoře se nachází po pravé a levé straně páky, které musíte zatáhnout – dávejte pozor na ptáky, kteří se krátce po zatažení páky objeví. Samozřejmě se i poté vraťte nahoru a v otvorech po stranách seberte dvě součásti páky, jejíchž kombinací vznikne již zmíněná páka k otevření dveří uprostřed, Pozor na kostlivce. Pokračujte do místnosti a shlédněte animaci – objeví se dva strážci hrobky – ze sarkofágů za jejich zády seberte prsní plát a levý holenní kryt a skočte do jakéhokoliv otvoru před trůnem. Level končí.

23 – City of the Dead

Sestřelte nepřátele na protější střeše a na výstupku při pravé straně, získáte revolver. Pokračujte na motorce dále a zabijte nepřítele za zdí. Podél oplocené jámy jeďte dál až ke kulometům. Naproti nim jsou dveře, po jejichž vykopnutí naleznete místnost s mrtvolou – odsuňte ji a vraťte se k zadní části tohoto domu. Protáhněte se z bloku škvírou ve zdi a pokračujte k páce na otevření mříže. Jak se tak stane, vylezte nahoru a vyškrábejte se do otvoru nad místem, kde mrtvola ležela (jinými slovy – Lara byla příliš nešikovná na to, aby do otvoru nad zemí lezla, proto si musela pod nohama ubrat metr a půl země, aby tak mohla učinit). Jděte až nahoru k další páce, která otevře dveře. Jakmile budete hotovi, sedněte venku na motorku a rychle pryč, směrem dál. Až dojedete k příkrému stoupání, rozjeďte motorku na plný plyn a propast přeskočte. Doporučuji tak udělat u levého nejvyššího kraje, ale do levé poloviny se dostaňte až v druhé fázi stoupání – tak to vidím já. Pomocí skosených sloupů přeskákejte do secret place – myslím, že například náboje do granátometu za tu námahu stojí. Opačným způsobem přeskočte propast zpět a vraťte se k místu se zkříženými latěmi – k jámě s oplocením. Pod váhou motorky se zem propadne a objevíte se dál. Pokračujte až k díře s vodou.

Vylezte z vody a dejte se doprava. Zabijte netopýry a skluzavkou po pravé straně se dostanete k mrtvole. Seberte zaměřovač a zkombinujte jej s revolverem. Vpravo od schodů na protějším konci místnosti se nachází skulina, za kterou se lze zachytit. Přeručkujte do míst, kde se může Lara vytáhnout nahoru. Revolverem střelte do modré koule a rychle utečte po schodech nahoru do vody. Proud vas odnese prakticky zpět do místnosti s mrtvolou. Vydejte se nahoru po schodech, kde již bude led a bude možné se dostat k spínači na protější straně. Stiskněte jej a v místnosti s mrtvým tělem najdete otevřené dveře. Odejděte jimi a jděte hned doprava. Dostanete se na začátek levelu. Zachyťte se za okraj zdi a přeručkujte doprava, kde se budete moci odrazit a skočit přímo na páku, která otevírá bránu. Zabijte nepřátele a vraťte se pro motorku. Ze sklepa domu se dostanete skrz zeď na konci slepého ramene.

Projeďte otevřenou bránou až po schodech nahoru a přes skokánek se přeneste v plné rychlosti. Až budete u příkrého stoupání směrem doleva, vystupte a vpravo od něj zatáhněte za páku, která aktivuje plošinku. Vydejte se motocyklem doleva a na schodech zastavte. Pěšky nyní dojděte k bloku, který se vysunul a následujte ho až nahoru. Dlouhým skokem se dostanete na protější zeď a můžete projít dveřmi v pravém rohu. V další lokaci sestřelte revolverem barel a pak stiskněte páku, která se za vrtulníkem nachází. Vraťte se k opuštěné motorce a nasedněte na ni. Díky zničeným kulometům vás již nebude nikdo obtěžovat a vy tak můžete projet bránou naproti dveřím, ve kterých byla první mrtvola.

26 – Chambers of Tulun – část 1

Sesedněte z motorky a vystřílejte všechny nepřátele vpravo až k propasti. Poté se vraťte k motorce a propast přeskočte. Zastavte se až u kamenného schodku. Posbírejte zbraně uvnitř chrámu a vraťte se i s motorkou zpět k otvoru naproti sjezdu, kde jste začali level. Vydejte se nyní na druhý konec chrámu a pak doleva k mohutnému Egyptskému strážci. Utečte mu směrem ke konci chrámu k dvěma blokům podél otvoru směrem k motorce. Vylezte na ně a přeskočte na římsu nad průchodem. Skokem z římsy doleva se dostanete na další škvíru, po které můžete přeručkovat na místo, kde se dá vytáhnout. Přeskočte na zeď, po které se dá lézt a vyšplhejte úplně nahoru. Nyní se přesuňte na plošinku na druhé straně. Po chodbě jděte kam až to jde až narazíte na páku. Ta zavírá všechny východy z chrámu, avšak pouze na omezenou dobu, proto doporučuji si nejdříve přečíst, co bude třeba udělat – bude třeba jednat velice rychle.

Zatáhněte za páku, postavte se k okraji směrem dovnitř chrámu a přeskočte na plošinku po pravé straně. Přesuňte se směrem blíže k lanu a rozhoupejte se natolik, abyste dosáhli otvoru na zadní straně chrámu (jižní strana). Lehčí varianta představuje skok do secret place a ztrátu času, samozřejmě. Jak se dostanete na protější stranu, kašlete na nepřítele po vás střílejícím a seskočte dolů. Nasedněte na motorku a přeskočte propast, zaparkujte a běžte ke kolu. Třikráte jím otočte a otvorem ve zdi se dostanete k žebříku, na jehož konci je předposlední úroveň.

25 – Citadel Gate

Dojděte k umírajícímu vojákovi – Azzizovi. Poví vám o příšeře, která se v těchto místech poslední dobou často objevuje. Jděte neustále dál po ulici, až příšeru potkáte – proběhněte podél ní a neustále běžte dál až k místu s hustým osvětlením. Vyskočte na malý schůdek po pravé straně a zabijte dva krokodýly. Na pravé straně se nachází průlez do kostela – proskočte jím, bude následovat kratinká animace. Na severní straně najdete tři páky. Stiskněte tu prostřední a jděte do rohu s podstavcem. Vyskočte na plošinku nahoru (přiznávám, že systém inteligentních kamer není zrovna to nejlepší při plnění tohoto questu...) a zatáhněte za páku číslo IIII. Seskočte posléze dolů a zatáhněte zbývající I a III.

Slezte do vzdálenějšího otvoru v zemi a na konci chodby použijte páčidlo na patici páky, otevřete tak dveře v druhé díře. Po stisknutí páky na konci druhé chodby se otevřou dveře a objeví se opět kobylky – to se ale stává v tomto levelu častěji, netřeba se příliš vzrušovat. Dojděte na konec chodby, skočte na lano, zhoupněte se na něm na druhou stranu a odtamtud se přeneste na plechovou stříšku z vlnitého plechu. Následuje další skok na výstupek po pravé straně, opět skok na vlnitý plech a nyní pozor, změna – bude se tentokrát skákat na zeď, po které lze lézt a následně dostávat na výstupek na její druhé straně o něco níže. Otočte se a přeskočte ulici. V úhlu 45 stupňů přeskočte s rozběhem z výstupku, kde jste, na výstupek na protější straně a odtud na plechovou střechu. Kousek odtud je vidět chodba s oranžovým světlem – skočte tam. Hru uložte a pokuste se nyní provést velmi důležitý skok. Jde o přeskočení k hořící vojenské sanitce po pravé straně. Pozor také na jakési chrousty nebo co to, aby vás neshodili zpět dolů. Za sanitkou se nachází láhev s oxid dusičitým, který potřebujete pro motorku. Nyní přeskočte propast a dojděte až k Azzizovi. Poté ho následujte zpět do chrámu.

26 – Chambers of Tulun – část 2

Slezte ze žebříku a vydejte se doprava. Chodbu následujte až na konec, kde vylezte nahoru. Jakmile budete na ulici, najděte svou motorku a směrem na sever se konečně dostanete dál od bláznivého strážce.

Pokračování příště...