Tomb Raider: Chronicles - Dějství prvé - Řím

Přestože nepatřím mezi ty, kdo by návody běžně používali, čas od času se člověk dostane do skutečně prekérní situace zvané zákys, zásek apod. Je docela možné, že i při hraní Tomb Raider Chronicles vás něco takového potká či dokonce již potkalo. Budiž vám tento návod pomocníkem v nouzi na vašich cestách kobkami.
Tomb Raider: Chronicles -  Dějství prvé - Řím
Přestože nepatřím mezi ty, kdo by návody běžně používali, čas od času se člověk dostane do skutečně prekérní situace zvané zákys, zásek apod. Je docela možné, že i při hraní Tomb Raider Chronicles vás něco takového potká či dokonce již potkalo. Budiž vám tento návod pomocníkem v nouzi na vašich cestách kobkami.

Pokud je Tomb Raider Chronicles vaše první setkání s legendární sexbombou (bude vás asi málo, ale přesto), vězte, že při jeho ovládání nebudete potřebovat myš. Laru Croft ovládáte šipkami (pohyb) a klávesami ctrl a atl. Ctrl použijete vždy, když chcete střílet nebo provést nějakou činnost (zatáhnout za něco, otočit něčím, zachytit se někde). Pomocí alt a šipek skáčete dopředu, dozadu atd. Vzhledem k různorodosti klávesnic vám nepovím, kterou klávesou se plazit, ale bude to nejspíš některá v okolí pravého alt.Do inventáře se dostanete pomocí klávesy esc, některé předměty lze kombinovat. Mezerníkem tasíte zbraně. Doporučuji vám si vše vyzkoušet ještě než se pustíte do výukového levelu. Dobré je zapnout si automatické zaměřování (nejspíš ho ale máte nastaveno automaticky).

Ještě dodám, že tento návod obsahuje i způsoby, jak najít tzv. secrets-tajemství. Jejich nalezení není podmínkou pro úspěšné dohrání hry. Protože průměrní nepřátelé v TRCH nejsou dvakrát inteligentní a šance, že by vás zabili, je malá, v některých případech jejich přítomnost v místnostech výslovně nezmiňuji. Zvládnete je bezpochyby bez návodu (nic na tom není, skákejte a mačkejte spoušť) a byli byste jen okradeni o moment překvapení. Stejně tak předpokládám, že většinu místností sami řádně prošmejdíte, abyste našli náboje a lékárničky. O drtivé většině z nich se ale pro jistotu zmiňuji.

A teď už pro všechny, kdož se rozhodli podívat se v TRCH do čtyř různých koutů světa. Prvním z nich je Řím, v jehož uličkách začínáte...

V ulicích Říma

Pokud chcete najít první Tajemství, náboje a medpacky (lékárničky) a nevadí vám lekce pro začátečníky, vydejte se první chodbou doleva, do zadních prostor opery. Vylezte po vysokozdvižném vozíku a bednách nahoru, dejte se doleva, přeskočte na druhou stranu a pokračujte do další místnosti, kde jsou kulisy - vy uvidíte jejich zadní část z kovových trubek. Přeskoku přes díru v podlaze se můžete vyhnout. Přeskočte mezi kulisy šikmo vlevo a pak dál šikmo vpravo na pokračování chodby (nebo to zkuste přímo). Chodbou se dostanete do další místnosti. Tady se učí dlouhý skok. Pokud se vám nepodaří (šipka dopředu, alt a v druhé fázi skoku ctrl), nevadí. Dopadnete dolů, vylezete na bednu pod ochozem, vyskočíte dopředu a zmáčknete ctrl, abyste se zachytili. Když se vám to podaří a ctrl chvilku podržíte, Lara se vytáhne nahoru. Dejte se po ochozu pořád do leva. Na konci si stoupněte levým bokem kus od kraje, skočte do boku (šipka+alt) a pokračujte dopředu. Ocitnete se v místnosti, kde visí od stropu kontejner. Vyskočte nahoru a zmáčkněte ctrl - chytnete se konstrukce nad vámi. Poté šipkami určíte směr ručkování. Přeručkujte na druhou stranu až ke zdi a pusťte se. Vedle dveří je tam žebřík. Vylezte po něm nahoru, oblezte roh a vstupte na žlutou vystupující plošinu. Z jejího kraje skočte na vršek konstrukce, po které jste ručkovali. Přeběhnete na konec konstrukce, seberte světlice a ještě dál lékárničku. Z místa. kde byly světlice, přeskočte na nižší kulisu a vezměte si malou lékárničku. Pak skočte zpátky a vraťte se stejnou cestou až na žlutou plošinku u žebříku. Ve zdi je tam větrací šachta, můžete jí po čtyřech prolézt a na konci vlevo seskočit dolů. Pákou otevřete dveře.

Dveře vedou do další místnosti. Dejte se po schůdcích dolů a dál rovně. Po dalších krátkých schůdcích dolů nesbíhejte, otočte se doleva a uvidíte bedny. Vylezte na ně a přeskočte k bazénu. Plavky nemáte, takže musíte do bazénu tak, jak jste. Škoda, co? Jedinou cestou ze dna bazénu plavte dál až vyplavete v místnosti. Doplňte kyslík, potopte se znovu a plavte úplně kolmo dolů, do zatopené chodby pod tou, kterou jste vplavali. Dostanete se tak do místnosti, kde na vás čeká něco málo dárečků za odvahu. Stejnou cestou se vraťte tam, odkud jste připlavali a vylezte ven na jediném místě, kde to jde - přímo u východu z místnosti. Přeběhněte zeleně osvícenou plošinku a vchodem vlevo vstupte do místnosti s lanem. Přelezete ho tak, že si stoupnete k němu a zmáčknete ctrl. Pak už jen držíte šipku dopředu a občas vyvažujete šipkami doleva a doprava. Když jste na druhé straně, můžete si poklepat na rameno. Po laně to umíte a tak můžete klidně seskákat po bednách dolů. Mezi nimi je vchod do skladu. Prohledejte zaplněné regály, možná něco najdete. Oba nezaplněné regály v zadní části jdou posunout dozadu (pomocí ctrl a šipky dopředu). Pod jedním jsou světlice, druhý kryje tajnou chodbu. Ta vede do místnosti s regálem. V něm najdete první ze tří Tajemství římských uliček (všechna tajemství vypadají jako zlatá růže). Teď už musíte jen zpátky pod lano, po bednách nahoru a pokračovat chodbou . Po cestě prohledejte regály vpravo i vlevo a na konci chodby zahněte do leva (jinam to ani nejde). Pákou otevřete dveře a uvidíte, světe div se, místnost s vysokozdvižným vozíkem. Tady jste začínali. Přeskočte na druhou stranu, na vozík a po bednách dolů a ven, vstříc Římu a jeho opravdovým záhadám.

Ze zákulisí opery se dejte doleva, rovně a první uličkou doprava. Míříte na náměstí, jakmile se ozve hudba taste zbraně a palte, protože za chvíli tu bude dobrman, kterého musíte (Marto Kubišová zakryj si oči!) zastřelit. Na náměstí zabočte vpravo. Před zavřenou mříží doleva, spatříte tam kruhový reliéf "hlavy boha" (nebo co to je). Každopádně tomu strčte ruku do úst. Lara zatáhne za páku a tak se zvednou mříže na jiném místě. Vraťte se na náměstí, zahněte doleva a na křižovatce doprava nízkým podchodem.

Na zemi spatříte tmavé dlaždice tvořící čtverec a přímo naproti nim, po schodech dolů, je další reliéf. Opět pomocí ctrl akce zatáhněte za páku v ústech. Vyrojí se netopýři, před kterými můžete utíkat nebo do nich střílet nebo můžete jen tak stát-vyjde to na stejno. Otočte se. Za vámi v místě, kde byly tmavé dlaždice, se vysunul kvádr. Vyšplhejte na něj a na dům. Když se podíváte doprava, spatříte na zídce nad průchodem, kterým jste přišli, malou lékárničku. Skočte si pro něj, odtud zpátky na kvádr a znovu vylezte na dům. Vydejte se od sloupů rovně, po schodech doleva, chodbou až k červeným sedačkám a stolku s vázou. Není tu kupodivu nic důležitého, pokračujte doleva , kolem posezení se židličkami a na konci seskočte dolů do chodby. Po pravé straně máte okno a za ním vidíte skrz sklo krabici nábojů. Okno rozstřílejte, náboje si vezměte. Pak pokračujte chodbou, kolem rohu doprava. Tam najdete na každé straně po jednom oknu. Rozstřelte okno napravo a vezměte si malou lékárničku. Levé okno nechejte být, ještě se sem vrátíte. Seběhněte dolů na dvorek, zbraně nachystané. Až je na dvoře klid, omrkněte všechny dveře, jedny jdou otevřít. V místnosti za nimi najdete lékárničku a náboje. Teď utíkejte východem ze dvorku (je přímo naproti místnosti v níž stojíte) až k páce, kterou otevřete mříž. Ale pozor, namísto pokračování se vraťte zpátky na dvůr a z něj po schodech nahoru k oknu, které jste před chvílí nechali nerozbité. Když dopadnou i poslední střepy, vlezte do okna a stoupněte si na kraj nad uličku. Pak přeskočte na druhou stranu. Dejte se první chodbou doleva, vede do místnosti, ve které na zemi leží klíč. Určitě ho najdete. Pak se vraťte a pokračujte chodbou doleva. Vyběhnete na jakési vyhlídce nad náměstím. Dole u kašny běhá dobrman. Přeskočte zábradlí a dopadnete na pruhovanou střechu. Něco tam najdete. Ze střechy si vyčíhejte psa, pošlete ho do věčných lovišť, seskočte dolů a utíkejte k bráně domu na náměstí. Vedle ní najdete zámek, použijte klíč, který jste našli. Brána se otevře a vy můžete dovnitř.

Jakmile vběhnete na nádvoří domu, schytáte několik střel od Larsona v červené košili. Vběhněte do podloubí po pravé ruce a střílejte na něj, je v prvním patře (pokud jste hráli úplně prvního Tomb Raidera, Larsona znáte). Po chvilce uteče, vy seberete lékárničku v rohu pod podloubím a přes nádvoří se dáte na druhou stranu. Proběhněte pod podloubím a narazíte na chodbu. Dejte se doleva. Dostanete se do malé místnůstky a tam najdete primitivně schovaný (položený) První klíč od zahrady - Garden Key (vypadá jako kruh). Rozhodně si ho vezměte a vraťte se, tentokrát se dejte doprava a nahoru, vyběhnete tam, odkud na vás Larson střílel. Tenhle tupý opruz vás teď pro změnu ohrožuje z druhé strany nádvoří. Opět si to s ním na dálku rozdejte a vydržte to tak dlouho, dokud nezdrhne. Pak vás čeká další provazochodecký pokus. Po laně dojděte na druhou stranu.Pokračujte přímo za nosem a na konci seskočte dolů.

Pomocí páky otevřete bránu. Pak se otočte utíkejte rovně, pak doleva kolem rohu, až na konec ulice do malé místnosti a z ní doprava, úzkou tmavou chodbou zakončenou dlouhými schody. Tam na vás čeká před domem revolver. Otočte se a po dalších několika schodech doběhněte ke dveřím. Otevřete je a vstupte do místnosti plné sudů. Vlevo za rohem vedle sudu je zaměřovač. Zkombinujte ho s revolverem a zblízka rozstřelte zámek dveří, které jsou v místnosti. Za nimi je Druhý klíč od zahrady. Pak utečte před krysami, které se objeví, onou dlouhou tmavou chodbou, pak doleva do hlavní ulice. Proběhněte kolem brány do zahrady po levé ruce a na konci ulice zahněte doleva. Na malém prostranství jsou tam dvě palmy a další brána. Po bocích má z každé strany jedno místo na klíč. Použijte tedy oba klíče. Neotevře se ovšem brána u které stojíte, ale ta, kolem které jste už proběhli. Znovu se vraťte a vběhnete na prostranství. Čeká vás krátký film, po něm zamiřte ke zdi. Vchod vedoucí k vodě ignorujte, ve stejné zdi, ale víc vlevo, za chrámem s dračími hlavami je chodba. Tou se dejte. Pokračujte až na prostranství před Velkým chrámem. Tam revolverem se zaměřovačem střelte do zvonu. Teď se utíkejte podívat přímo před chrám, ke sloupům. Najdete tam náboje a zaměřovač (ano, už zase). Pokud stojíte čelem k zavřenému vchodu do chrámu, otočte se doleva a uvidíte vchod, který jste vystřelením do zvonu otevřeli. Vlezte si do něj, dojděte na kraj a pomocí skoku dopředu s nataženýma rukama se dostanete efektně na druhou stranu. V následující místnosti se necháte opět pokousat netopýry, strčíte ruku do kruhového reliéfu s hlavou a tím otevřete hlavní vchod do Velkého chrámu. Vraťte se tedy zpátky.

Pokud chcete náboje do revolveru, můžete si pro nějaké skočit. Celé prostranství obíhá zídka. Z výstupku před chrámem nebo ze schodů na ni skočte (vylezte) a proběhněte se po ní rovně a doleva až na konec. Odtud přeskočíte na červenou střechu, na níž před chvílí řádili vaši nepřátelé Larson a Pierre. Doběhněte na konec střechy a přeskočte z ní do věže (nebo co to je). Vezměte si, co najdete, a stejnou cestou se vraťte na prostranství před chrámem. A ještě pořád se nepodíváte dovnitř- tedy pokud chcete najít další Tajemství. Vraťte se až k bráně, vyběhněte ven a zahněte doprava. Vaším cílem je dlouhá tmavá ulička, kterou jste se dostali k revolveru. Vede z ní odbočka vlevo na dvorek, tam (pokud jste se tam už náhodou podívali dřív) byly dveře ze dřeva a před nimi náboje. Teď by měly být dveře otevřené. Za nimi najdete při trošce snahy druhé Tajemství a můžete konečně vyrazit známou cestou do Velkého chrámu.

Chrám má jediný sál a z něj vedou dva východy. Také tu vidíte dva kamenné černé ptáky. Levým východem se dostanete k páce, zatáhněte za ni. Černý pták dozná jisté změny a vy se vraťte a otočte s ním. Teď zamiřte do pravého východu a chodbou se dejte nahoru na ochoz. Uvidíte, že beranidlo se houpe a dejte si pozor, ať nedostanete do nosu. Pěkně na všechny čtyři a při zdi dolezte na kraj ochozu, otočte se tak, ať to beranidlem neschytáte (využijte sníženého prostoru po levé ruce) a pozadu slezte tak, že visíte nohama dolů a držíte se za římsu. Po obvodu přeručkujte kolem rohů až kam to jde, vytáhněte se nahoru a jste téměř u další páky. Zatáhněte za ni, druhý černý pták se změní. Znovu se spusťte tak, že visíte dolů a seskočte - nic se vám nestane. Otočte změněnou soškou ptáka a vyběhnete ven z chrámu. Zamiřte doprava tam, kde už jste jednou byli. Skokem přes ulici ke kruhovému reliéfu, jenž otevřel dveře do Velkého chrámu. V místnosti byste, k vaší radosti, měli najít dvě tajné místnosti. V jedné z nich je třetí a poslední tajemství římských uliček. Cink. Vraťte se naposledy zpátky na travnatou plochu před chrám a seběhněte do místnosti, kterou jste složením puzzle s ptáky a beranidlem otevřeli. Vezměte si symbol a odejděte - zbytek je vůle Core Design.

Trajánské náměstí

Z uličky vběhněte do vchodu vlevo, rozstřelte bednu a seberte páčidlo. Pak přeběhněte přes ulici do druhého vchodu, i tam rozstřelte bednu a obohaťte svůj inventář. Dejte se ulicí dál, poslední vchod napravo je zatarasen plechem. Stoupněte si k jeho levé části a použijte páčidlo – Lara si z dveřmi poradí. Po dřevěné konstrukci a zdi vylezte nahoru, na bednu u lana. Z bedny skočte do okna vpravo pro lékárničku a zpátky. Přejděte po lanu na druhou stranu. Přeskákejte dál přes rozpadlou podlahu a oknem vylezte ven. Přeběhnete nakonec lávky, otočte se doprava, přeskočte naproti a od tam na další kus lávky. Otočte se vpravo a skočte s rozběhem do okna naproti, jsou tam náboje do brokovnice. Skočte zpět a pokračujte rovně, seskočíte na kus podlahy v další místnosti. Odtud si skočte až dolů na hromadu pro světlice. V místnosti jsou ještě u dveří náboje do revolveru. Z hromady skočte znovu na podlahu víc vlevo, abyste mohli pokračovat dál v původním směru. Krátký filmeček vám oznámí, že vás čeká další puzzle. Spusťte se dolů a dejte se doprava, abyste si omrkli celou oblast. U třetího sloupu po levici zastavte. Dá se po něm vylézt nahoru, což udělejte. Oblezte roh doleva a pusťte se, sjedete až na kamenný můstek-klenbu. Dejte si práci, nasměrujte se vlevo na okno ve zdi a s rozběhem do něj skočte. Na poprvé se vám to možná nepodaří, ale jde to, jsou tam zásobníky do uzi. Spusťte se na druhé straně okna dolů a prohlédněte si místnost s velkým kamenným kruhem - ten musíte nějak otevřít. Takže znovu vylezte po třetím sloupu a tentokrát budete ze stejné pozice jako před chvílí skákat vpravo.

Podařilo se? Skvělé. Přeskočte vlevo na výstupek a v následující místnosti si všimněte lana. Třikrát za něj zatáhněte, abyste zarovnali do stejné úrovně velké a malé kolo. Přeskákejte tam, odkud jste skákat začali, na klenbu u třetího sloupu. Skočte doleva na další kamenný oblouk. Z něj doprava do další místnosti s lanem. Tentokrát vám stačí jedno zatáhnutí a pak už se jen kochejte.

Jakkoli se dostaňte dolů do ulice. Ale ještě nespěchejte k otevřenému vstupu. Stoupněte si čelem k té straně ulice, kde jsou lana a kruhové dveře, dejte se doleva, tam kde jste nejspíš poprvé seskočili na zem, než jste začali řešit toto puzzle. V zemi je odkrytý tajný otvor a když do něj vlezete najdete mimo jiné první Tajemství Trajánského náměstí. A pak hurá do vchodu kde byl kruhový kámen. Stojíte v něm? OK – než vstoupíte dovnitř k soše, podívejte se vlevo. Vidíte blikat světlo z nějaké místnosti. Vylezte nahoru a seskočte dolů do malé osvětlené kobky. Z mříže vypáčte zlaťák. Teď můžete zpátky a k velké soše. Zlaťák dejte do místa v podstavci, otočte se čelem vzad a opusťte místnost. Proběhněte otevřenou brankou a zatočte do další otevřené vlevo. Oběhněte uličkou budovu až nakonec, seberte náboje, kousek se vraťte a zamiřte k bazénku. Skočte do něj, na druhé straně vyplavte a vstupte do chodby. Teď vás čeká jeden z nejtěžších soupeřů. Dejte si pozor na jeho zelené oči. Jejich pohled je smrtící a jediný způsob, jak nepřítele porazit, je zničit tyhle oči výstřely z revolveru se zaměřovačem. Jakmile vstoupíte do místnosti, konejte rychle. Skočte dolů a utíkejte buď naproti k východu, kde se v místnosti s čerpadlem schovejte za roh a odtud opatrně střílejte na oči, nebo po doskočení zamiřte na opačnou stranu, jsou tam dva sloupy, za kterými se můžete skrýt.

Když je po boji, seberte ze země po mrtvole symbol Marsu. Pak se zaměřte na místnost s čerpadlem a rourami. Vyskočte z kamenného podstavce na konstrukci z trubek, vytáhněte se nahoru a skočte na čerpadlo. Je tam druhé Tajemství Trajánského náměstí. Vraťte se do místnosti, kde byla zelenooká stráž, v zadní části najdete čtvercový poklop v zemi. Na jedné straně se dá chytit a otevřít. Skočte dolů. Chodbou se dostanete až k vodnímu kanálu. Mrkněte do vody a rekognozkujte terén. Uprostřed na dně je vrtule. Skočte do vody a plavte jakoby k ní, ale brzy se dejte malým otvorem ve stěně doleva, vyplavete v místnosti s loučí. Všimněte si potrubí s ventilem. Ventil si vezměte a vyplavte zpátky, vylezte z vody a vraťte se do místnosti s čerpadlem. Nasaďte ventil na vystupující šroub v levé dolní části. Pak s ventilem pomocí dalšího stisku ctrl coby zkušený instalatér otočte - zastavíte tak proudění vody do kanálu.

Teď musíte znovu dolů a do vody. Protože vrtule na dně křižovatky kanálů už nevhání další vodu, potopte se až k ní a najdete vpravo u dna vstupující další chodbu. Vplavte do ní a držet se vpravo. Brzy se ocitnete ve velkých zatopených prostorách, kde jsou dva ventilátory vhánějící do vody vzduch. Nechejte se unášet proudem vzduchu ve vodě a pak plavte nahoru. Vyplavete v místnosti, kde je další ventil, otočte jím a zastavíte vzduch. Teď rychle do vody a zpátky tam, kde vrtule vháněly vzduch do vody. Plavte až k nim a všimněte si napravo malé chodby. Vplavte do ní a nakonec vyplavete v další místnosti.

Ze země seberte brokovnici a hrr do boje. Mříž za vámi se zavře, čeká vás střetnutí s gladiátorem. Taktika je jednoduchá. Běhejte a poskakujte okolo něj, vyhýbejte se důkladně bleskům a mávání jeho meče. Je celkem pomalý a tak to není větší problém. Když je mrtvý, vylezte na jeho podstavec a oknem ven na čerstvý vzduch. Spusťte se do uličky a pokud chcete třetí Tajemství Trajánského náměstí, utíkejte ven tam, kde jste začali a kde jste páčidlem otevřeli plechové dveře. Než k nim doběhnete, dejte se ale doleva, k mřížím, které jsou nyní otevřeny. Vběhnete na dvorek a v rohu najdete ono tajemství. Nu a teď zpátky do bazénku.

Skočte do něj a tentokrát plavte doleva, kde jsou nyní pod vodou otevřené mříže. Seberte symbol Venuše a vyplavte nahoru, v bazénku u chrámu s dračími hlavami. Vylezte ven, čeká vás vyřešit jednu osobní záležitost. Použijte pistole a úskoky, nic víc vám neprozradím. Když je po všem, doplňte zdraví a zkuste pobrat ze země nějaké náboje - čeká vás další boj, teď už mnohem tužší. Taktika je ale stejná, úskoky, pobíhání a střelba modrými náboji z brokovnice. Dračí hlavy jsou zranitelné pouze tehdy, kdy se nadechují. Uskakujte vždy ve třech skocích doleva a nebo dopředu, draci chrlí oheň za sebou. Jakmile jednu hlavu dostanete, další dvě už nejsou takový problém, kropte to do nich, co to dá. Po smrti draků umístěte poslední dva symboly, dveře se otevřou a vám se naskytne kýžený pohled dna artefakt, který hledáte. Skoky se dostaňte k němu a nelekněte se, až vám půda zmizí těsně před cílem pod nohama.

Collosseum

Utíkejte pořád rovně. Až minete lebku s kostrou, hlídejte si pravou stranu. Na křižovatce uvidíte nalevo další kostry, napravo kvádr s kruhem, zatlačíte na něj a vlezete do místnosti, kde je první Tajemství collosea.

Pak pokračujte v cestě dál, dlouhou chodbou musíte utíkat, protože se za vámi začne propadat zem. V posledním okamžiku, těsně před tím, než se před vámi objeví díra v zemi, skočte a zachyťte se na okraji díry. Když je klid, přeručkujte doleva k malému prostoru, do kterého vylezte, prolezte jím a na druhé straně seskočte dolů. Tam zmáčkněte tlačítko a stejnou cestou se vraťte. Nyní zamiřte do velké místnosti, z ní doprava otevřenými dveřmi a chodbou až nakonec. Skočte dolů, sjedete do místnosti se lvem. Zlikvidujte ho, zmáčkněte další tlačítko na zdi a otevřou se dveře, z nichž vyběhne ještě jeden lev na odstřel. Vstupte do jeho kobky s efektní výzdobou a přímo po zdi před vámi vylezte ven. Nahoře seberte ze stojanu kámen (Gemstone ) a nachystejte si pistole. Jediným východem z místnosti vběhnete do další a vyříkáte si to s tamním protivníkem, jenž zaspal dobu. Tam, odkud vyběhl najdete lékárničku.

Pak se dejte podél zdi po šikmém chodníku nahoru, uslyšíte, jak se vysune vlevo od vás kvádr a za chvíli se objeví další opruz. Sejměte ho. Tam, odkud onen zoufalec vyšel, zmáčkněte další tlačítko a seberte náboje do samopalu uzi. A kde jsou náboje, bude možná i uzi, že? Rychle pro ni. Otočte se a pokračujte po šikmé cestě nahoru na další plošinu. Z ní vedou dvě cesty. Jedna rovně do velké jeskyně, vy se ale dejte tou druhou, opět po šikmě nahoru. Sejměte všechno, co vám brání v cestě a vstupte do kobky, z níž vyběhli nepřátelé. V první nenajdete nic, v té další najdete mimo jiné vámi vysněné uzi. A teď už neotálejte, pomalu se blížíte do finále. Zpátky dolů na křižovatku a doprava, do ozářené jeskyně, kde očividně čeká něco velkolepého. Doběhnete až na plochu uprostřed. Před vámi cesta pokračuje ke dveřím. Když dojdete na levý okraj plošiny, uvidíte místo s kolmo napnutým lanem. To je váš cíl, cest k němu je několik. Nejrychlejší je otočit se, kleknout na všechny čtyři, spustit se a dopadnout dolů. Pak se jen otočit, doběhnout k bloku, vyšplhat se na něj a jste u lana. Nebo se z kruhové plošiny otočte vpravo, přeskočte dlouhým skokem na skálu naproti, dejte se doprava a skočte na další skálu o něco níž a po ní rovně na další skálu a na další a na schody a...jste taky u lana.

Teď vás čeká time-puzzle aneb honička s časem. Když třikrát zatáhnete za lano, v kruhové plošině, z níž jste před chvílí slezli, vyjede druhá část kamene. Vyjede na podstavci ze země a na cca 20-30 s tam zůstane. Pak zmizí. Vaším úkolem je se tam za těch 20-30 sekund dostat a vzít druhou část kamene. Pokud jste se dostali k lanu skákáním po plošinách, víte už kudy vede cesta: když si stoupnete k lanu čelem tak, abyste zároveň viděli kruh, kde kámen vyjede, zatáhněte a utíkejte doprava, doleva, po pár schodech dolů, z nich vyskočte na kamenný vyvýšený chodník, přeběhněte ho, přeskočte na další, vyběhněte po něm nahoru, pak s rozběhem skočte na ještě další a vyšší naproti, po něm zatočte doleva a posledním dlouhým skokem se dostanete na kruhovou plošinu, kde těsně před tím, než sloupek zajede, seberete kámen. Dá to fušku, ale jde to. Jakmile máte kámen, dejte se doprava, ke dveřím, vedoucím z této plošiny. Proběhnete jimi a dál se opět děje vůle Core Design.

Když je po Pierrovi, můžete si skočit pro druhé Tajemství collossea. Budete se ale muset opět vrátit. Pověste se na okraj skály a přeručkujete doprava, tam, kde ve skále vidíte otevřený vchod. Vede na dno do jeskyně, odkud jste vyráželi pokořit časový limit pro získání druhé části kamene. Když jste v ní, dejte si ještě jednou celou trasu time-puzzle. Musíte se dostat až tam, kde jste se propadli. Díru přeskočte a dostanete se do místnosti s Tajemstvím. Pak skočte do díry a vyjedete tam, kde jste se rozloučili s Pierrem. Jste-li čelem k propasti, dejte se doprava, po šikmé cestě do místnosti, kde umístíte do panelu kámen (musíte zkombinovat v inventáři obě jeho části). Předtím se pokochejte pohledem z okna na collosseum, protože pak nebude čas. Jakmile je totiž kámen tam, kde má být, začne se kolem vás propadat zem. Vypadá to dost nebezpečně, ale když zachováte chladnou hlavu, je to naprostá pohoda. Stačí jen dvě salta do zadu a zůstat stát. Vida, teď se mrkněte před sebe, špatně, ale přece jen, uvidíte výklenek. Skočte do něj, pověste se za okraj a ručkujete doleva tak dlouho, jak to jen jde. Pusťte se a dopadnete na pevnou zem. Dva kroky doleva a před sebou máte místnost. Rychle do ní, na kvádr uprostřed, z něj se vytáhnout nahoru a vytasit zbraně, protože vás čeká zase nějaká ta bojůvka. Z těla gladiátora si po jeho smrti vezměte klíč, je špatně vidět, tak na něj nezapomeňte. Odemkněte si s ním velké modré dveře, za nimi vás čeká poslední střetnutí. Zvládnete to jakýmikoliv zbraněmi, použijte klidně uzi a pak brokovnici, jen si zapamatujte: Udržujte si co největší vzdálenost.

Když je po všem, spatříte tam, kde stál původně nepřítel, tajný vchod ve zdi. Vlezte do něj a v místnosti vezměte klíč. Pak vylezte zpátky do sálu a odemkněte si velké šedé dveře (zámek je vpravo od nich). Sjeďte dolů a jste u cíle. Čekají vás už jen samé příjemné věci, jako je pěkná hudba a celkem vydařené prostředí. Pokud jste si teď uvědomili, že vám chybí třetí Tajemství a už jste u cíle, neděste se. Než páčidlem vylomíte artefakt, přeskákejte po zbytcích chodníku do tmy a tam najdete ve zdi malý otvor, kterým se proplazíte až ke třetímu Tajemství. Stejnou cestou se i vrátíte.

Konečně tedy stojíte před artefaktem zasazeným ve zdi. Klasičtí archeologové by asi jen zírali, vy ale chcete víc, tak na nic nečekejte a použijte páčidlo. Lara artefakt vylomí a hotovo. Máte za sebou úspěšně římský pobyt spojený s výletem do podzemí. Ne, že by to bylo něco výjimečného v životě slečny Croftové, ale nuda to myslím nebyla. Příště se dozvíte, jak nakopat ruské zadky na ruské ponorce.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A