Tomb Raider: Chronicles - Dějství druhé - Rusko

Přestože nepatřím mezi ty, kdo by návody běžně používali, čas od času se člověk dostane do skutečně prekérní situace zvané zákys, zásek apod. Je docela možné, že i při hraní Tomb Raider Chronicles vás něco takového potká či dokonce již potkalo. Budiž vám tento návod pomocníkem v nouzi na vašich cestách kobkami.
Tomb Raider: Chronicles - Dějství druhé - Rusko
Putování římskými uličkami se neslo v tradičním duchu pátrání po prastarých artefaktech. Teď nastal čas přitvrdit, navléknout se do teplých jégrovek, přes ně natáhnou maskáče a jelením lojem si namáznout rty. V Rusku panuje krutá zima a jediné co by vás mohlo rozehřát je nefalšovaná akce...nebo aspoň pokus o ni.

Ruská základna na břehu moře a v ní kotvící ponorka – to je prostředí, do kterého se v této epizodě TRCH vypravíte. Čeká vás sice nepoměrně víc akce než v Římě, lokace jsou ale překvapivě malé a počet nepřátel je při jejich inteligenci nedostatečný. Pár zajímavých situací tu ale najdete, takže, kdo má chuť, hurá do toho. Kdesi hluboko na dně moře se skrývá artefakt Spear of Destiny, který za druhé světové války chtěli Němci ve své ponorce dovézt do Říše. Důvod jejich snažení je snadno pochopitelný. Armáda vlastnící Spear of Destiny se stane neviditelnou. Teď, na přelomu tisíciletí, na ni dostali zálusk Rusové...

The Base

Začínáte v ruské základně. Utíkejte dolů šikmými chodbami, dokud se neocitnete ve velkém skladišti. Zorientujte se a všimněte si: naproti nahoře, trochu vlevo je kontrolní kabina a má neprůstřelné sklo. Na stropě je kovový „pařát“. Chlapík z kabiny ho ovládá, takže při pohybu skladištěm nesetrvávejte nikdy příliš dlouho na jednom místě, sic vám ono zařízení spadne na hlavu. Utíkejte napříč halou ke dveřím. Vlevo od nich je skříň, najdete v ní stříbrný klíč.

Otočte se zády ke skříni a utíkejte naproti, mírně doprava. Uličkami mezi kontejnery prokličkujte a brzy spatříte koleje a východ - vpravo od nich je spousta beden a za ně se dá proběhnout ke stříbrným dveřím, do nichž pasuje stříbrný klíč. Použijte ho a vejděte. Utíkejte chodbou doprava a dál, doběhnete do jedné z kontrolních místností kde jsou dvě stráže, podle reakcí asi notně namazané vodkou. Vyřiďte je a seberte na zemi kartu (swipe card) a v levém koutě místnosti prohledejte zásuvky. Uzi se vám bude hodit. Teď se otočte a vraťte se do skladiště ke skříni, v níž jste našli klíč. Vpravo od ní jsou dveře, otevřete je kartou a vyběhněte nahoru. Dostanete se na ochoz, který má vylomené zábradlí.

Ve skladu se dají zažít věciPod stolem taky...

Čeká vás pasáž, při které vám hladina adrenalinu stoupne výš, než je v TRCH běžné. Chce to, abyste byli rychlí a přesní při skákání, protože Rus ovládající „pařát“ je všeho schopný. Když doběhnete až na levý konec ochozu a podíváte se přes halu naproti, spatříte druhý ochoz, na který se musíte skákáním přes bedny dostat. Stoupněte si k vylomenému zábradlí a dejte si rozběh. Skočte s rozběhem na bednu před vámi. Otočte se vpravo, rychle vylezte na bedny a z nich skočte šikmo vpravo na bednu pod kontrolní místností, nedaleko skříně. Z ní doleva na bedny ve středu skladiště, tam vylezte rychle na tu nejvyšší po pravé ruce a z ní skočte doprava na další bedny. Zde opět vylezte na tu nejvyšší a z ní přeskočte s napřaženýma rukama na ochoz.. Pokud se vám nedaří, zkuste si po každém vydařeném skoku uložit do nového slotu, abyste se případně mohli vrátit. Na ochozu se dejte doprava ke dveřím do kontrolní kabiny. Zmáčkněte prapodivně velké tlačítko a vstupte. Zhasne světlo a...když je Rus po smrti, prozkoumejte skříně v rohu za pultem a druhými dveřmi vyběhněte po zmáčknutí tlačítka ven.

Seběhněte do skladiště a pokud chcete najít první Tajemství, dejte se doprava. Proběhněte kolem skříně dál, až pod kontrolní místnost, kde jsou dveře. Kartou je otevřete a vstupte. Chodba je na konci přehrazena, dál se nedostanete. Po pravé straně je ventilace s napůl vypadlým krytem. Rozstřelte ho při výskoku a vlezte dovnitř, najdete Tajemství. Víc nic, takže se vraťte se do haly a ze dveří pokračujte pořád rovně až ke kolejím, za nimiž si Lara otevřela cestu. Po chvilce běhu po kolejích se vynoří dvě stráže, zbavte se jich a na T křižovatce se dejte doleva. Dostanete se až ven.

Utíkejte rovně a po levé ruce najdete dveře, otevřete je kartou, vstupte, zastřelte stráž, vezměte jí klíč a všimněte si zařízení uprostřed. Zezadu má žluté součástky-pojistky. Jedna chybí a vy ji musíte najít. Ještě předtím si ovšem vyzvedněte Tajemství. Zamiřte znovu na prostranství. Visí tam na řetězu bedna. Vylezte na ni přes bedny na vagóně a skočte z ní na hromadu beden naskládaných naproti v rohu (konkrétně na dvě krajní dřevěné bedny na sobě) Po bednách vylezte až nahoru, najdete Tajemství. Slezte dolů a vraťte se na T křižovatku. Tentokrát se dejte doprava. Vyběhněte až ke dveřím, odemkněte je klíčem, který jste před chvílí získali a podívejte se, co se děje za nimi.

Ve skladu se Lara na kolejíchdají zažít věciV okně vpravo bude brzy odstřelovač

Pak se dejte doprava po ochozu, přeskočte díru, dejte se doleva, přeskočte další díru a seberte zaměřovač a náboje. Seskočte dolů a zamiřte k hlavním dveřím. Pomocí karty je otevřete a vstupte.Dojděte až do sprch, zastřelte psa a prohledejte pečlivě skříňky - musíte najít hlavně žlutou součástku (Fuse). Přímo ve sprchách, v pravém zadním rohu, je poklop od kanálu. Otevřete ho a skočte dovnitř, plavte a dejte se vpravo. Dech vám vyjde tak akorát, vyplavete v podzemí, kde najdete třetí Tajemství. Stejnou cestou se vraťte. Ze sprch pokračujte vlevo. Tlačítkem si otevřete dveře a ocitnete se opět na T křižovatce. Znovu se dejte ven, do místnosti, kde jste zabili stráž a vzali jí klíč. Venku jsou ale nachystaní dva nadržení odstřelovači, které je lepší sejmout, i když je, pokud budete rychlí, můžete drze ignorovat. Jeden je v okně nad vchodem, do kterého směřujete, druhý je v druhém rozbitém okně ve stěně naproti ponorce. Sejměte je pomocí zaměřovače.

Teď tedy můžete do zadní části přístroje doplnit chybějící žlutou pojistku. Pak vylezte zpoza zařízení, zastřelte huskyho a vstupte do dveří vlevo. Zmáčkněte tlačítko, kterým pohnete ramenem nákladního jeřábu. Na volné ploše vylezte na bedny na vagónku a z nich skočte s rozběhem na bednu zavěšenou na řetězu. Odtam je to už jen jeden skok na ponorku...

The Submarine

Jakmile vás (potažmo Laru) Rusové zajmou, zavřou vás. Dejte se rovně a zahněte doleva, jeden z držáků na bocích regálů jde ulomit a využít jako páčidlo (je už napůl odlomený). Pokud u něj stojíte pravým bokem, zahněte vpravo za roh. Na konci uličky najdete mříž kryjící ventilaci. Páčidlem ji vyvrátíte. Vlezte dovnitř.

Pokračujte ventilací vpravo až na konec, vylezte po žebříku a zase se skrčte a lezte dál vlevo, dokud nenarazíte na díru. Slezte šachtou dolů až ke dnu, vlezte do kolmé chodby a najdete první Tajemství na ponorce. Při návratu nahoru vylezte po pravé stěně a pokračujte chodbou v původním směru. Vylezte po žebříku nalevo. Nahoře vás čeká další díra, tentokrát tam ale visí ze stropu také tři kabely .

Na ponorku!Útěk začíná, ulomte si páčidlo

Opatrně se spusťte po okraji a přeručkujte doleva a vytáhněte se do prostřední chodbičky. Na jejím konci najdete v podlaze poklop. Zvedněte ho a seskočte dolů. Prohledejte nábytek, v zásuvce najdete část baterie (Negative Battery). Teď se vraťte nahoru do ventilace až ke kabelům a ručkováním přelezte do poslední, třetí chodby. Prolezte jí až k žebříku, po něm vyšplhejte nahoru a dejte se chodbou vlevo. Brzy se stanete svědkem jednoho rozhovoru. Když rozhovor skončí, pokračujte dál. Dostanete se k poklopu v podlaze, který jde otevřít. Pod vámi je kuchyně. Seskočte opatrně dolů a na podlahu. Vlevo od vás je kuchař zabraný do vaření (že by boršč?) Musíte ho tiše zlikvidovat, pohybujte se proto jako kočka. Krokem dojděte až za něho, pokud vás zpozoruje, podá si vás. Jakmile stojíte za ním, použijte páčidlo, Lara bude vědět co dál. Seberte z těla klíč a použijte ho na dveře do skladiště (vpravo). Ve skladišti prohledejte regály a zásuvky, najdete stříbrný klíč a pistole. Při východu ze skladiště zahněte vpravo, otevřete si stříbrným klíčem dveře a vstupte do jídelny. Buďte ve střehu. Odejděte východem vlevo. Chodbou pokračujte dál, zahněte vlevo, pak za roh vpravo, zastřelte přibíhající stráž.

Na T křižovatce se dejte vpravo, otočte kruhem na dveřích a můžete dál.Vylezte po žebříku a pokračujte chodbou dokud se neocitnete ve velkém skladišti. Tady vás čeká další přestřelka, po ní seberte ze země brokovnici, kterou jeden nešťastník po smrti upustil. Hned za rohem je bedna, do které se můžete páčidlem dostat a najít druhé Tajemství ponorky. Pak vylezte na bedny a prohledejte všechny hromady. Bez lékárničky a hlavně Aqualungu neodcházejte. Vraťte se do jídelny a sejměte chlapíka, který vyjde z umývárny. Zůstanou po něm náboje. Pak projděte kolem TV, otevřete si kruhové dveře a pokračujte.

V kuchyni musí být klidJak se zbavit kuchaře?

Z chodby zahněte vpravo, zbraně připraveny. Zbavte se stráže a vylezte na bedny po pravé ruce, vyskočte, zatáhněte za poklop ve stropě a vylezte do ventilace (ano, už zase!). Pokračujte dál dokud nenarazíte na další mříž v podlaze, která se dá otevřít. Kousek před ní jste právě prolezli jedním ze dvou míst, kde je možné se v tomto úseku postavit. Je to šachta nahoru a vy si vylezte po jedné její stěně pro poslední Tajemství, které je v chodbě kolmé na šachtu. Pak slezte dolů, zvedněte mříž a skočte dolů do skladu. Vytaste zbraně a utkejte se se stráží. Prohledejte sklad, v zásuvkách musíte najít další baterii (Positive Battery). Fajn, teď obě baterie zkombinujte. Z místnosti zabočte vlevo, pak vpravo a na konci chodby skočte do díry. Zatočte za roh a oddělejte stráž běžící na vás (zůstanou po ní náboje). Otevřete dveře vlevo do místnosti s torpédy. Pokračujte dál, vylezte po žebříku nahoru, zahněte vpravo, otevřete místnost a uvnitř zastřelte námořníka. Seberte mu Suit Console. Opusťte místnost a dejte se doprava. Vstupte do místnosti vpravo a zastřelte dalšího námořníka, pak si otevřete místnost naproti. Najdete tam vlevo v kóji potápěčský skafandr. Stoupněte si k němu, zkombinujte Suit Console s Aqualungem, použijte je na skafandr, načež vložte baterii (musíte zkombinovat + a – části baterie) a je to. Zbývá už jen nasoukat se do tohoto posledního výkřiku módy a vyrazit na prohlídku oceánského dna. Zatají se vám z toho dech.

Deepsea Dive

Tak tahle část je opravdu zákeřná. Ve vodě se můžete pohybovat mnoha směry, navíc zde nejsou žádné orientační body a i když cesta k cíli, kterým není nic jiného než Spear Of Destiny, není v podstatě složitá, jakmile začnete bloudit, jen těžko se zorientujete.

Vyplavte rovně z ponorky a pokračujte v poklidu ještě kus dál. Brzy se ocitnete na křižovatce. Výraznější cesta vede doleva, doprava se dá ale plavat taky. Chcete-li najít jediné Tajemství dna oceánu, dejte se cestou vpravo. Doplavete až do oblasti, kde číhá ponorka. Když budete plavat podél stěny po pravé ruce a obkroužíte dobře polovinu prostoru, spatříte u dna čtvercový vchod , vplujte do něj a seberte tajemství (a pokud to nemůžete najít, neproklínejte mě, ale Core Design). Teď se stejnou cestou vraťte a doplavte zpátky na křižovatku. Vydejte se vlevo a vplujete do téměř stejného prostranství, kde na vás opět čeká ponorka. Do této oblasti vplujte podél pravé stěny, zatočte trochu doprava a pak už plujete přímo, brzy budete mít stěnu po levé straně. Po chvilce před sebou spatříte průrvu ve skále, úzké koryto ve kterém budete před ponorkou v bezpečí - vyhýbejte se jejím střelám a dávejte pozor ať přitom neztratíte směr. Koryto vás dovede až k velkému kráteru s dírou uprostřed. Vplavte dovnitř a po levé straně u dna najděte díru. Tou se dostanete do další místnosti, z níž vede východ u stropu, totéž vás čeká i v dalších místnostech. Poté už vplujete ke Spear of Destiny.

Pokud jste tohle zvládli, sosněte si z lékárničky, abyste měli plno - každá kapka života by se vám totiž mohla hodit při cestě zpátky.

Poklad!Nečekaná společnost

Jakmile skončí film, v němž se Laře poškodí skafandr, čeká vás boj s časem a vlastní neohrabaností. Stejnou cestou jakou jste připlavali se totiž musíte dostat zpátky do ponorky. Ubývá vám kyslík a jakmile dojde, začne z vás vyprchávat život - velice rychle podotýkám.

Celý návrat na ponorku má, jak jsem vypozoroval, dvě varianty. Buď se ještě při cestě z kráteru začnete zasekávat a pak je lepší začít znovu (rozhodně si uložte hned po získání Spear of Destiny), nebo držíte směr a jste rychle venku. Tam musíte najít po pravé ruce opět cestu k ponorce-jakmile ji najdete, už vás nic nezastaví. Celý návrat se dá stihnout celkem pohodově, ale také můžete umřít pěkný kus od ponorky - relativita času se tu projevuje měrou nebývalou. Víc vám asi návod nepomůže, zkrátka to budete muset vybojovat sami. Hodně štěstí.

Sinking Submarine

Otočte se a slezte dolů do místnosti s torpédy, pokračujte rovně, zastřelte chlapíka, co na vás běží a za rohem vpravo dalšího. Po obou zůstanou náboje, nezapomeňte si je vzít. Na konci chodby vpravo zahněte doleva, najdete žebřík. Po něm vylezte nahoru a zahněte doprava. Vzhledem k tomu, že vůči ohni není imunní ani Lara, dejte si pozor a přeskákejte přes něj až na konec chodby. Než vstoupíte do jídelny, spadnou do vody elektrické kabely. Nechcete-li se upéct, vodě se v této místnosti obloukem (nebo spíš skokem) vyhněte. Po stolech přeskákejte až k východu na opačné straně, kousek od něj visí inkriminované kabely. Projděte do chodby a dejte se vpravo, až dojdete do skladiště, kde zabijete další stráž. Seberte jí kartu (Swipe Card) a prohledejte regály.

Vraťte se přes jídelnu a přes ohně zpátky. Pokračujte chodbou za roh doleva a na T křižovatce zahněte opět vlevo a kartou otevřete dveře. Utíkejte na konec chodby a vylezte po žebříku na levé straně. Pokračujte chodbou a zatočte na konci vpravo. Vstoupíte do řídící místnosti. Přeběhněte ji a otevřete kruhové dveře. Za nimi najdete velitele, který vám dá klíč. Vraťte se do řídící místnosti a podívejte se na mříže větracích šachet na levé straně místnosti. Ta vzdálenější je rozbitá a koleduje si o rozstřelení. Vylezte na stůl pod ní, vyskočte a střelte. Pak skočte do šachty, vytáhněte se do ní a dejte se vpravo, doplazíte se až k poklopu. Zvedněte ho a skočte do skladu pod vámi. Na zdi uvidíte páku. Stoupněte si pod ni, vyskočte a zatáhněte, vypnete tak elektřinu v této části ponorky. Vraťte se do řídící místnosti a opusťte ji. Pokračujte chodbou a zabočte vpravo, do další místnosti s visícími kabely. Ve vodě tu najdete hned na začátku lékárničku, o kus dál vpravo náboje a na konci místnosti pistoli Desert Eagle. A hlavně - všimněte si dusíkové bomby. Vezměte si ji.

Pozor, voda probíjí!Poslední sbohem.

Opusťte místnost, zahněte vpravo a po žebříku slezte do nižšího patra. Z chodby zatočte vlevo a otevřete si dveře klíčem, který jste dostali.V následující místnosti vše prohledejte, ve skříních napravo najdete kyslíkovou bombu. Pak vyjděte z místnosti, vypořádejte se s útočníky, kteří se tu zčistajasna objeví a seberte klíč, který z nich vypadne. Pokud chcete najít další Tajemství, nastal váš čas. Zahněte doleva, protože pro první Tajemství se musíte vrátit do jídelny a z ní vstoupit vchodem po levé straně do kuchyně. Tam, kde jste před pár hodinami zabili kuchaře, najdete co hledáte. Druhé tajemství je v místnosti v níž jste pákou vypnuli elektřinu. Jsou v ní i dveře, které odemknete posledním získaným klíčem, tajemství je v zásuvkách.

Teď se vraťte do řídící místnosti a odtud vejděte k velitele ponorky. Po žebříku vylezte nahoru, umístěte dusíkovou a kyslíkovou bombu a je to. Mise splněna. Gratuluji, slečno Croftová.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |