Tomb Raider: Chronicles – Dějství čtvrté – Mrakodrap

V posledním levelu TRCH se Matrix potkává s Mission Impossible a Lara se odpoutává od všeho, co ji až dosud poutalo s Indianou Jonesem. Špičkové technologie, větrací šachty omrknuté ze Smrtonosné pasti a latexový obleček, který pevně obepíná Lařiny křivky – to vše vás čeká v mrakodrapu patřícím Von Croyovým závodům.
Tomb Raider: Chronicles – Dějství čtvrté – Mrakodrap
V posledním levelu TRCH se Matrix potkává s Mission Impossible a Lara se odpoutává od všeho, co ji až dosud poutalo s Indianou Jonesem. Špičkové technologie, větrací šachty omrknuté ze Smrtonosné pasti a latexový obleček, který pevně obepíná Lařiny křivky – to vše vás čeká v mrakodrapu patřícím Von Croyovým závodům.

The Thriteen Floor
Začínáte uprostřed ventilační chodby. Když se dáte vlevo, na konci chodby najdete ve zdi mříž-rozstřelte ji pomocí zaměřovače. Vlezte do chodby, najdete lékárničku a chcete-li Tajemství, pokračujte dál. Dolezte až na T křižovatku, kde jezdí laser. Prolezte pod ním doleva a když ho máte v bezpečné vzdálenosti za zády, přeskočte díru v podlaze.

Teď máte po pravé straně další nízkou chodbičku, po levé chodbu skrytou za mřížkou. Vlezte do chodby bez mříže, dostanete se do místnosti, v níž prohledejte police. Pak se vraťte a rozstřelte mříž od druhé chodby, vlezte do ní a dostanete se až k dalšímu laseru. Když je daleko od vás, skočte do chodby a přikrčte se. Dejte se směrem, kterým od vás laser odjíždí. Jakmile přejede znovu za vás a vy jste před zvedající se podlahou, zvedněte se a utíkejte kupředu, pak se rychle skrčte a lezte dál, dostanete se až do místnosti s Tajemstvím. Seberte ho a vraťte se do chodby v níž jste začínali.

Tam vás teď čekají lasery, kterým byste se vyhnuli, kdybyste si pro Tajemství nešli. Utíkejte za spodním, když se od vás vzdaluje a zastavte se tak, aby vás vrchní nesejmul. Až se spodní vrací, přeskočte ho, utíkejte za vrchním a včas se skrčte a prolezte k žebříku. Pak už jen počkejte, až budete mít prostor nad hlavou volný, a rychle po žebříku vylezte. Chodbou pokračujte, brzy uvidíte Iris - předmět, který hledáte. Na konci zahněte vpravo, rozstřelte zámek a vyjedete ventilací dolů ke stráži. Hned se otočte vlevo a pamatujte - miřte na hlavu! Když budete mít štěstí, stráž bude dál tupě stát a dá vám dost času k míření. Když budete mít smůlu a budete pomalí, čeká vás smrt.

Po smrti stráže vyskočte na spadnutou ventilaci a zní doprava do jejího pokračování. Skočte do první díry a utíkejte chodbou, jinak vás zasáhne výbuch. Po žebříku vylezte nahoru, kde narazíte na další laser. Jakmile do této místnosti vylezete, jděte ke zdi před vámi a v jejím středu vyskočte a chytněte se. Dostanete se k nábojům. Pak seskočte dolů. Vylezte na "žebřík" uprostřed a vyhněte se při jeho zdolávání laseru. Na plošině se otočte vlevo a rozstřelte kryt v němž už jsou díry. Vylezte do chodby. Vlevo pro náboje, vpravo pokračujte dál až k vyústění chodby. Tam sejměte coby sniper další stráž, raději z dálky, protože pokud se přiblížíte hlučně blíž, zpozoruje vás a je s vámi šmitec.

Po smrti stráže seskočte do chodby a dejte se vpravo. Dojděte až k červeným paprskům a rozstřelte mříž u země, která skrývá chodbu. Prolezte jí. Vpravo v dálce za stěnou spatříte spící stráž. Krokem k ní přijděte a zastřelte ji. Seberte kartu ze stolu, otevřete si s ní dveře v místnosti a prohledejte regály.

Vraťte se do chodby, po levé straně najdete dveře výtahu a vedle přivolávač. Zavolejte si výtah a nastupte do něj. Zmáčknete tlačítka uvnitř, vyjedete do 16 patra. Z výtahu pomalu vylezte při levé zdi tak, že uvidíte za bednami vpravo vykukovat čepice stráží. Pod každou je jedna hlava, takže pomocí zaměřovače je odstřelte. Pak se pomalu dejte směrem k místu, kde stály, ale nezahýbejte. Za rohem chodí další stráž. Vyčíhejte si, až je dole v chodbě zády k vám, vylezte zpoza rohu a střelte ji do hlavy. Otočte se doprava a utíkejte na opačnou stranu, kde otevřete dveře do testovací komory pomocí karty. Zbraň nevytahujte.

V laboratoři dojděte k vědci vlevo vzadu, za jeho zády najdete panel-ten zmáčkněte a vraťte se chodbou tam, kde leží vaše zatím poslední oběť. Na konci chodby se dejte otevřenými dveřmi vlevo, proběhněte místností a vběhněte do další místnosti s vědcem. Zmáčkněte panel vedle něj. Vyjede oblek a z něj vypadne disk - seberte ho a vraťte se až do výtahu, sjeďte do 13. patra a zamiřte doprava, za roh a ke dveřím, u nichž stojí panel. Použijte disk, otevře se ventilace.

Jakmile vlezete do ventilace, dojde k výbuchu. Zatočte vlevo, otočte se a nachystejte se ke skoku na tyč. Chvilku počkejte, výbuchy pokračují ale cca po 5 sekundách se jakoby přesunou do nižšího patra. Pak se znovu se stejnou intenzitou vrátí-počkejte ještě tak tři bouchnutí a skočte na tyč. Dost těžko se to popisuje, Core tu na hráče moc nemyslelo. Nic vám totiž nenapoví, kdy je tyč žhavá a kdy ne. Pokud chcete najít Tajemství, pak vězte, že má rada zní: Než skočíte na tyč, všimněte si ventilace za ní. Až pojedete po tyči narazíte brzy před sebou na další. Sjeďte tak, že jste hlavou ve stejné úrovni jako její spodní hrana a skočte z tyče salto dozadu-ocitnete se v chodbě s Tajemstvím.

Odtud skočte na tyč nebo rovnou dolů a mazejte z této „shit pasáže“ někam jinam. Vylezte chodbou ven, ocitnete se ve velké hale. Pokračujte krokem rovně, zahněte doleva. Po pravé straně je skladiště, kde najdete pár věcí (látku), pak pokračujte chodbou dál, doleva za roh, na konec a doprava po schodech dolů. Dole pod schody v rohu si zamiřte na stráž u dveří a střelte ji do hlavy. Jakmile je po ní, objeví se další vlevo od ní, skrytá za kontejnery. Máte chvilku času si namířit zaměřovač tam, kde se brzy objeví.

Po jejich smrti utíkejte k levé straně skladiště a otevřete si pomocí karty dveře do místnosti. Prohledejte skříně a zmizte odtud. Otevřete si dveře, u kterých stála stráž. Po několika krocích se otevřou další dveře před vámi a objeví se nepřítel. Pošlete mu kulku mezi oči a seberte po něm ze země Iris Lab Acces Disc. Za rohem Disc použijte k otevření dveří.

Další místnost je testovací. Vede zde chodba kolem laboratoře, vy jste na jejím začátku. Musíte na všechny čtyři a plazit se podél zdi. Za roh zahněte, až je stráž zády k vám. Prolezte do první šikmé odbočky vlevo dolů, nachystejte si zbraň a zaměřovač a odstřelte stráž až se opět objeví.Tím ale aktivujete kulometné hnízdo na stropě. Vyběhněte ze svého úkrytu, utíkejte doleva a pak doprava, až jste krytí prosklenou stěnou (přijdete o n+co málo životů). Před vámi je místnost s vědcem. Vstupte dovnitř a namiřte na něj. Pokud chcete jen pokračovat, nezabíjejte ho.

Pokud ale chcete další Tajemství, zmáčkněte spoušť dřív, než začne vědec spolupracovat. Tím vyvoláte poplach. Přiběhnou stráže, které zastřelte. Opět vběhněte do chodby, kterou jste přišli a zatočte vlevo.Buďte rychlí, aby vám kulomet nevzal příliš mnoho životů. Naproti vchodu do této místnosti je otevřený nový vchod- z něj stráže přiběhly. V následující chodbě jsou ještě další dva ozbrojenci, které musíte sejmout.

Dostanete se až k laseru, který čistí chodbu. Když je vpravo od vás, vběhněte do levé části pro Tajemství. Pak se vraťte do chodby a jakmile je laser vlevo, pokračujte doprava. Vyjdete tam, kde vyšli ti, kteří dali vědci milost. Všimněte si dveří před vámi (za nimi je Iris a vy tudy brzy poběžíte) a vyběhněte po schodech a rampách až nahoru, kde za dveřmi najdete místnost z níž je vidět Iris i ochranné pole kolem. Pákou u dveří pole okolo Iris vypnete. Teď vám běží čas. Utíkejte po schodech dolů jak o život. Pokud se zaseknete, nemá v podstatě smysl pokračovat, můžete si dovolit maximálně jedno krátké zaváhaní, abyste stihli seběhnout až ke dveřím, které jste před chvílí omrkli. Za nimi je chodba, vyvede vás až u Iris, kterou seberte a utečte dál dveřmi v protější stěně. Iris je vaše, bravo! Mission Impossible hadra.

Escape with The Iris
Pokud neumíte anglicky, pak vězte, že za první zatáčkou máte před vstupem do bílého koridoru odložit zbraň do futrálu vlevo na zdi. Pak pokračujte chodbou dál. Rozhodně si uložte pozici.Máte uloženo? Pokud ano, otevřete první bednu, kterou v koridoru najdete. Hmm...no dobře, to byl takový malý vtip škodolibého tvůrce návodu. Otevřete až tu druhou, najdete lékárničku. Pak projděte koridorem a na křižovatce zahněte vlevo. Z této chodby zahněte na druhé odbočce vpravo.

Jděte do dveří naproti, v místnosti prohledejte skříň - najdete láhev chloroformu a ta se bude, jak jistě tušíte, hodit. Opusťte místnost a zahněte vpravo. V této chodbě vejděte do prvních dveří vpravo a prohledejte nábytek, najdete The Cloth. Kombinací s chloroformem dostanete zraň smrtícího účinku. Z místnosti pokračujte vpravo a pak krokem dojděte za záda stráže a použijte onen páchnoucí kapesníček. Když je tahle špinavá záležitost vyřešena, otočte se čelem vzad a prohledejte místnost za dveřmi. Najdete lékárničku.

Vraťte se na místo, kde jste sejmuli stráž a vydejte se chodbou přímo za nosem. Po levé straně se otevřou dveře. Ignorujete je. Za další dveře ale vstupte, ve skříni najdete..chloroform. Třetí místnost skrývá Restroom Access Card, v inventáři si ji dobře prohlédněte. Otočte se čelem vzad a utíkejte chodbou zpátky, zahněte vpravo a na konci uvidíte záchodky. Ačkoli nejste uklízečka, je to váš cíl. Vlevo je terminál, zadejte prosím kód z karty, kterou jste si před chvílí zcela jistě prohlédli. Račte vstoupit, prostřední kabinka na dámských toaletách skrývá lékárničku. A teď na pánské WC. V první kabince si dobře omrkněte strop. Koneckonců, Lara stojí tak, aby vám to nedalo práci.

Stojíte-li na začátku kabinky, vyskočte nahoru a chytněte se - Lara otevře tajný poklop ve stropě, kudy nejspíš prchla uklízečka.Zmizte v něm taky, ventilací dolezte až k šachtě, skočte do ní a nakonec vylezete až ve výtahové šachtě. Slezte po zdi a držte se vpravo. Až Lara nebude moci dál a bude tam jen tak viset, pusťte se, měli byste dopadnout do chodby s Tajemstvím. Pak skočte na plochu zavěšenou na řetězu a po něm vylezte nahoru. Nastavte se tak, abyste měli výtah po pravici a skočte salto dozadu na plošinu. Otočte se vpravo, uvidíte tyč, která vám poslouží jako hrazda. Skočte na ni, otočte se kolem ní a skočte dál do chodby naproti.Odtud skočte a vytáhněte se na střechu výtahu. Otevřete si střechu a spusťte se dovnitř. Tlačítkem uveďte výtah do provozu.

Odtud vám začnou krušné chvíle. Tak tedy… vzhůru do toho. Jakmile se zastaví výtah a otevřou se dveře, ocitnete se tváří v tvář partě drsných chlapíků. Nastoupit a svézt se s vámi ale nechtějí, takže dřív než z vás udělají ementál, zmáčkněte tlačítko a jeďte dál. Času na to máte málo a na poprvé je to těžké zvládnout. Výtah se teď řítí dolů, rychle zmáčkněte tlačítko ovládání-uvedete do chodu brzdy. Z havarovaného výtahu vylezte po stěně otvorem ve stropě. Otočte se čelem vzad, spatříte plošinu a před ní tyč trčící ze zdi. Dojděte na kraj výtahu, skočte na tyč, udělejte otočku a skočte na plošinu. Otočte se vpravo, dojděte na konec a vylezte po zdi cca dvacet „krokošplhů“. Pak skočte salto dozadu. Dopadnete na plošinu.

Skrz šachtu vede tyč, na tu musíte skočit a z ní se pomocí otočky vyšvihnout a skočit na protější stranu na další plošinu. Odtud vylezte otvorem nad vámi do ventilace. Ocitnete se u šikmé ventilační šachty-sjeďte po ní. Jakmile vjedete do další chodby za rohem, přejedete přes ventilaci pod vámi (je to prostě jiná, tmavší textura). Zhruba v její polovině skočte s rukama napřaženýma před sebe. Musíte se zachytit tyče jinak se o něco dál uškvaříte. Z tyče z otočky skočte s rukama napřaženýma na další tyč. Jak se kolem ní točíte, vidíte před sebou plošinu. Z ventilace u ní ale vychází oheň. Vyčíhejte si okamžik, kdy oheň uhasne a skočte. Jakmile jste na plošině, skočte dozadu, aby vás oheň neosmahl. Stojíte-li čelem k ohni, otočte se vlevo, dojděte do rohu plošiny a skočte do otvoru v protější zdi. Vytáhněte se tudy a po laně přejděte na opačnou stranu. Seberte láhev a sjeďte dolů.

Teď musíte vylézt do normální chodby, kterou hlídá stráž. Pokud nemáte životy na max, posilte se z lékárničky. Jakmile stráž přejde směrem doprava, dejte se doprava za ní. Stráž se po čase otočí a začne do vás střílet. Vám nezbývá než kličkovat jako zajíc a utíkat dál, směrem k automatu na nápoje. Přímo před vám spatříte ve zdi nádrž s vodou. Pokud chcete další Tajemství, nezahýbejte kolem automatu doprava, ale chvilku se zastavte před nádrží. Stráž ji omylem rozstřelí, voda vyteče a vy si růži rychle vezměte. Pak se dejte kolem nápojového automatu pryč z dostřelu stráže.

Teď jste se ocitli v bezpečí. Zdánlivě. Vyběhnete po schodech až ke dveřím, které jsou kryty laserovými paprsky. Stanete se tak ideálním cílem pro odstřelovače, zahněte proto co nejdřív doleva a utíkejte po obvodu místnosti. Jakmile jste u skla, jste vždy v bezpečí. Doběhnete až ke dřeveným dveřím, po jejich levé straně vylezte nahoru a seskočte na ochoz. Dejte se po něm doprava, odstřelovači vás pořád mají na mušce. Doběhnete až k ovládacímu panelu, zmáčknete tlačítko a tím vypnete lasery a otevřete dveře. Chcete-li další Tajemství, všimněte si o kus dál hasícího přístroje. Pokud kolem něj budete okounět, odstřelovač do něj omylem vpálí jednu kulku a přístroj vybuchne. Vy najdete další Tajemství.

Seskočte dolů, vběhněte do dveří a chodbou pokračujte dál. Poslední bílá čára na zemi je pro vás signál a odrazový můstek. Skočte a přeskočte místnost až na malou vyvýšenou plošinku u další vodní nádrže ve zdi. Pokud byste se dotkli země, uhoříte. Stráž, která je vám opět v patách, rozstřelí omylem nádrž, voda zchladí rozžhavenou zem a vy si rychle otevřete dveře vpravo. Otvírání je vedle nich. Vběhněte do místnosti a zatočte vlevo. Ocitnete se v bezpečí.

Chvilku oddechu ale nedostanete, naopak, bude to opět pěkně o život. Jakmile uděláte pár kroků do místnosti, dveře se za vámi zavřou a vy dostanete od parťáka instruktáž. V levém rohu místnosti je kamera snímající pohyb. Jakmile vás zaregistruje, zaktivují se kulomety a ty vás dostanou. Jak na to? Opatrně. Jděte krokem, zamiřte ke dveřím naproti. Pohybujte se jen když jste mimo snímací úhel kamery, ale nebuďte chorobně opatrní, jinak ztratíte čas a toho, jak jistě víte díky zvukům za zády, máte málo.

Aktivujte tlačítko nalevo i napravo ode dveří -že po vás někdo střílí vás nesmí vyvést z míry, pokud po vás nestřílí automatický kulomet. Jakmile jsou dveře otevřeny, zmizte tudy. Z chodby zahněte doleva-pozor než to uděláte, může vás ještě na poslední chvíli sejmout kulomet, který je v pravém horním rohu za dveřmi.

Utíkejte chodbou a zatočte doprava, ocitnete se v laboratoři. Vlevo z ní vede východ do místnosti se sedmi boxy. Jeden z nich skrývá Teleport Disc, zbytek výbušninu. Ten s diskem je...jediný sám ve vodorovné řadě (neboli druhý pokud jdete od vstupu do místnosti rovně aneb pátý pokud počítáte od vstupu všechny příp. chcete-li třetí pokud počítáte odzadu všechny.)

Disk umístěte do konzole, která je u vstupu do laboratoře. Zapnete tak teleport. Ve středu místnosti teď umístěte Iris do držáku. Teleport vás přenese do jiné místnosti. Zde skočte do díry, kterou najdete v podlaze kus od teleportu, na konci chodby vylezte a pokračujte, dokud vás váš kámoš Zip neupozorní na kontrolní panel u dveří dole v chodbě. Jak vidíte, chodí tam stráž, která pro vstup za dveře používá kód. Nasaďte si Headset a skrz mezery ve ventilaci se podívejte, jaký kód zadává. Přibližte si obraz a určitě uvidíte všechny čtyři čísla. Hotovo? Fajn, počkejte si, až stráž zamíří zprava ke dveřím, aby mohla zadat kód, pokračujte chodbou dál, seskočte, otočte se vlevo a prolezte po čtyřech do chodby-tou dobou už je strážný za dveřmi a neví o vás.

Pak zadejte sami kód (1672) a utíkejte chodbou strážnému za zády. Nejspíš vás zpozoruje a začne po vás střílet. Pokud zahnete hned vpravo, můžete vylézt na blok a seskočit na druhé straně dolů, najdete lékárničku. Pak stejnou cestou vylezte, strážný do vás pořád střílí. Teď vstupte do samotné místnosti. Sloup vpravo, kolem kterého jste zahnuli, má na sobě další kontrolní panel. Vyťukejte číslo, otočte se doprava a zmizte v rudě zářící ventilaci ve zdi.

Je tu ještě jedno, mnohem rafinovanější řešení. Má několik variací. Zkrátka...na kód se vykašlete, vůbec ho nepotřebujete. Stačí jen, jakmile stráž zamíří k zadání kódu, rychle seskočit dolů, po čtyřech vylézt do chodby a v okamžiku, kdy stráž končí se zadáváním kódu, rozběhnout se k ní. Pokud si vás všimne, vystřelí po vás, ale vy kolem ní proběhnete otevřenými dveřmi a než se stráž rozkouká, dveře se jí zavřou před nosem. A už se za vámi nedostane:-).

Když vylezete z rudě ozářené ventilace po zdi nahoru, dojdete až k poklopu, který se sám otevře. Seskočte dolů a vezměte si zbraň tam, kde jsi ji odložili. Pak utíkejte opět koridorem jako vystřiženým z Total Recall. Tentokrát můžete. Zabočte vlevo a pak vpravo. U malých dveří je hasící přístroj. Pokud chcete vědět co je za dveřmi, použijte monitor u nich. Jinak střelte do hasičáku a pokračujte do poslední etapy.

Red Alert
Začínáte na požárním schodišti. Střelte do hlavy chlapíka vpravo nahoře na schodech. Jeho mrtvola přepadne přes zábradlí.Utíkejte po schodech nahoru, dávejte pozor, protože občas se kus schodiště propadne a vy se musíte včas zachytit. Po cestě máte také šanci najít první Tajemství. Jakmile se dostanete ke dveřím o patro výš, než začínáte a utíkáte dál, propadne se pod vámi schodiště. Chyťte se ho, na straně před vámi se neulomí a zůstane viset dolů. Slezte po něm jako po žebříku až k díře ve zdi. Hoří v ní oheň, ale toho se nebojte. Je tam taky Tajemství, seberte ho, seskočte z díry dolů, znovu si zopakujte cestu do prvního patra a pokračujte dál. Za posledním propadlým schodištěm (dřív než se propadne, skočte) hoří na plošince malý oheň a za ním je zeď, kterou kopnutím rozbijte.

Vlezte do díry, vylezete pod chodbou, kterou hlídá stráž. Neděste se toho, že kamera zůstává v jednom úhlu pohledu. Vidíte vše co vidět máte. V pravé dolní čtvrtině obrazovky si Lara musí stoupnout pod mříže, vyskočit, chytit za madlo a zatáhnout. Otevře tak mříž k sobě a voják po ní začne střílet. Zmizte mu z dostřelu, nachystejte si zbraň a pak ho sejměte (nebo vylezte nahoru a sejměte ho pak).

Po zdi vylezte do chodby a zamiřte k bednám. Najdete na nich moooc důležité věci. Všimněte si chodby vpravo, na jejímž konci je ventil s ucházející párou. Střelte do něj, pára začne z ventilu unikat a odhalí vám past. Pět laserových stěn, které čas od času zmizí. Stoupněte si před první a jakmile zmizí, udělejte krok dopředu v režimu běhu (tedy v podstatě přískok). Počkejte až zmizí další stěna před vámi a opět skočte, tak pokračujte až nakonec.

Vylezte na bedny vlevo, najdete lékárničku. Pak zamiřte vpravo k výtahu. Čeká tam voják, takže ho zneškodněte. Sjeďte dolů. Tam zastřelte dalšího vojáka a utíkejte do dveří vlevo před vámi. Na pultu po levé ruce jsou náboje. Chcete -li Tajemství, ukažte jací jste ostrostřelci. Zmáčkněte tlačítko na pravé straně, vytáhněte zbraň a rozstřílejte všechny terče než překročí první čáru (žlutou). Je to opravdu skvělá opruzárna a kdo z vás ji absolvuje úspěšně, hrdě se může nazývat polobohem. Jste-li úspěšní, otevřou se dveře do pravé střelnice (viděli jste je z výtahu). Jakmile do ní vstoupíte, zavřou se a vy musíte rozstřílet opět všechny terče, dřív než dojedou na první čáru. Je jich ale ještě víc. Jakmile je po všem, otevřou se dveře a vy z nich vyběhněte, dejte se doprava až na konec chodby a tam doleva, kde se otevřely dveře. Najdete náboje a růži-Tajemství.

Vběhněte do místnosti naproti, seberte náboje a zpoza zelných laserových pruhů Grappling Gun. Rychle se otočte, vytáhněte samopal a střelte pohotově do hlavy vojáka, který po vás jde. Pak zamiřte naproti a doleva, na pultu po pravé ruce seberte náboj do Grappling Gun a vstupte do velkého skladiště. Stojíte-li u vchodu, pak v levém zadním rohu se skrývá za bednami příslušník speciálních jednotek. Pošlete ho do věčných lovišť.

Vylezte na nejvyšší hromadu beden a otočte se čelem k té zdi, ve které je vchod do skladiště. Po pravé ruce pod vámi je bedna, skočte na ni. Odtud vystřelte z Grappling Gun do mříží uprostřed stropu místnosti. Skočte na lano, rozhoupejte se proti zdi s opadanou omítkou a ve správném okamžiku se pusťte a zachyťte se zdi. Přeručkujte doprava k otvoru ventilační chodby, sjeďte šachtou dolů (mějte v ruce zbraň, dole na vás někdo čeká) a otočte se rychle vpravo nebo vlevo, schovejte se za zeď, nachystejte si zaměřovač a střelte postupně oba nepřátele do hlavy. Pak utíkejte zpátky do výtahu, vyjeďte nahoru. Z něj pokračujte k bednám, za pravým rohem je voják. Projděte známou metodou skrz lasery, seskočte v chodbě dolů pod mříže, které jste nedávno otevřeli, a vylezte na požární schodiště.

Naproti vidíte zkroucené mříže a otvor v němž očividně hoří oheň. Tam je váš cíl. Vystřelte lano z Grappling Gun do schodů nad vámi a skočte na ně. Zhoupněte se a skočte v nelepším okamžiku proti zdi, sjedete dolů do chodby. Včas přeskočte pohotově oheň a zachytněte se zdi. Vytáhněte se nahoru. Než se spustíte na všechny čtyři, vyměňte si zbraň tak, abyste ji potom mohli rychle použít. Prolezte větrací šachtou a ocitnete se nad skladištěm s vojákem.

Nasměrujte se na bednu vpravo a skočte přímo z chodby na ni. Odtud skočte na další bednu (můžete použít tyč) a pak si zamiřte vojáka dole. Jednou ranou do hlavy ho sejměte. Seskočte dolů, seberte lékárničku, zmáčkněte panel vedle dveří a vyjděte ven.

Dejte se vpravo a výtahem sjeďte dolů. Jakmile výtah opustíte a vyběhnete na první schod, spustí se dovnitř okny ve stropě dva vojáci (že by vzor v HL: Uplink?). Sejměte je, dojděte ke dveřím za nimi, otočte se zády k panelu, který najdete vedle nich, a skočte na lano (ač se to nezdá, nejde to zrovna snadno). Zhoupněte se na vysoké bedny naproti.

Celá tahle oblast je plná bugů a odfláknuté grafiky, takže jsou tu dvě možnosti: nad bednami je poklop ventilace-buď vám půjde otevřít a za ním bude chlapík ze speciální jednotky, kterého sejmete a vylezete nahoru, nebo, což je v PC verzi mnohem pravděpodobnější, tam nikdo nebude, poklop nepůjde otevřít a vy jím jako velký Mistr Šarivari prolezete do ventilace. Tak jako tak, ve ventilaci zahněte doprava a utíkejte k tlačítku na stěně. Pod vámi se otevře podlaha a vy sjedete dolů. Nakonec vás ventilace vyvede v chodbě a tou utíkejte rovně. Pozor na laserové paprsky (ať vás ani nenapadne střílet do žlutých bomb v jedné z chodeb za nimi, hra by vás o kus dál nemile překvapila a vy byste nemohli hru dohrát), zatočte vpravo a ještě jednou vpravo.Opět vlezte do ventilace, vylezte po stěně a nakonec se před vámi sama otevře mříž.

Čeká vás teď tuhý boj s androidem. Samopal si nastavte na nejvyšší kadenci (Rapid Mode). Skočte vpravo dolů na bednu a zní si skočte pro lékárničku. Android po vás začne střílet, hlavně buďte v pohybu, má pomalé reakce. Pak vylezte zpátky na bednu. Ve volné chvilce rozstřelte červený ventil na trubce pod ventilací, kterou jste přišli. Do místnosti začne téct voda. Pak už vám nezbývá než to do androida smažit co to dá. Až vám dojdou náboje, rychle seberte nové a znovu spusťte palbu. Čím dřív androidovi začne vylízat zpod kůže ruka a později i noha (po obou běhají blesky), tím líp. Elektřina v jeho těle v kombinaci s vodou udělá své (rozhodně zůstaňte na bedně)-počítejte ale s tím, že snadný boj to rozhodně není. Naopak.

Hotovo? Android po smrti? Fajn. Teď skočte z bedny šikmo naproti do pravého rohu na šikmou část ventilace. Pusťte hned po odrazu šipku dopředu a držte jen klávesu pro skok. Lara se při dopadu sama odrazí z první plošiny na druhou, z ní ještě na vyšší a odtud na rovnou část ventilace (pokud to budete zkoušet sami, Laře bude vždy milimetr chybět). Po ventilaci přejděte ke zdi a slezte na děravý plech. Seberte Grappling Hook Gun Ammo, vylezte na ventilaci po pravé ruce a vystřelte z Grappling Hook Gun do mříže uprostřed stropu. Stoupněte si kousek od kraje ventilace (ideální by mělo být: skok dozadu a pak skok dopředu) a skočte, chyťte se lana, zhoupněte se a přeneste se naproti do chodby. Zatáhněte za páku, otočte se, s rozběhem skočte na lano a zhoupněte se naproti. Slezte dolů k androidovi, seberte Key Bit (left), případně lékárničku (pokud jste ji nevzali už předtím) a znovu se známým způsobem dostaňte až k páce- zvedněte ji nahoru, voda začne opět téct a otevře se východ, kterým jste do této pekelné místnosti přišli. Skočte s rozběhem naproti na vršek ventilace, spusťte se po jejím okraji, pusťte se a hned se zase chytněte spodního okraje a vytáhněte se nahoru do ventilace.

Vraťte se až na křižovatku, kde jsou ostatní směry blokovány lasery. Jedna z cest je volná. Utíkejte a skákejte jako o život až do místnosti před vámi, přítomnost vrtulníku vás jistě bude motivovat. Pokud spadnete při druhém přeskoku, všimněte si malého vchodu u země ve zdi po levé ruce-je tam lékárnička. Pak, když z chodbičky vylezete, se dejte rychle doprava, schovejte se za velkým kusem zdi, vylezte na něj a zněj se vraťte na původní trasu. Utíkejte až na konec do další místnosti a doplňte životy. Zabočte doleva a opět narazíte na přítomnost vrtulníku. Skočte na pult, přeběhněte akčně po něm a schovejte se za ním (zkrátka ho využijte jako kryt). Na konci zmáčkněte tlačítko a vraťte se do předcházející místnosti. Zde narazíte na dalšího androida.

Android se za vámi pustí a střílí po vás. Utíkejte zdemolovanou chodbou zpátky. Přeskákejte přes pobořenou podlahu a na konci zahněte vpravo. Utíkejte rovně, zahněte doleva a seběhněte na první odbočce vlevo dolů. Ocitnete se pod podlahou chodby, kterou jste přiběhli. Brzy po ní přiběhne android a vy zatáhněte za páku – uzavřete ho mezi dvěma dveřmi, které chodbu utěsní.

Teď vyběhněte do chodby a dejte se vlevo, na důvěrně známe křižovatce pak znovu vlevo. Utíkejte rovně (pokud se budete držet na čtyřech u země, plyn vás neohrozí) až se ocitnete před bednou, tam zatočte znovu vlevo a proběhněte do další místnosti. Zatáhněte za páku a ve zdi po pravé ruce si všimněte vchodu u země – vede k poslednímu tajemství hry. Utíkejte zpátky, zatočte vpravo, narazíte na vojáka a zastřelte ho nebo ignorujte. V další místnosti zatočte vpravo a dostanete se k další bedně a páce. Za páku zatáhněte, přepustíte jedovatý plyn z místnosti do chodby, v níž jste androida zavřeli.

Netrvá to dlouho a android doslova vytuhne. Zatáhněte za páku, vraťte se stejnou cestou, zahněte doprava na křižovatku s lasery a utíkejte až do chodby, v níž je páka, s jejíž pomocí jste androida uvěznili. Otevřete si a z mrtvého androida seberte Key Bit (Right). Zkombinujte oba kousky.

Vraťte se na křižovatku s lasery a zabočte vpravo. Mezi dveřmi vylezte po zdi nahoru, otočte se a skočte naproti, kde se zachytněte. Nad sebou teď vidíte otevřený poklop. Vylezte jím ven a brzy se ocitnete v důvěrně známé místnosti (vojáci tu projeli nedávno okny ve stropě). Utíkejte ke dveřím, použijte Helipad Acces Key a pak už jen utíkejte na svobodu. Za vámi zůstanou vzpomínky na čtyři dobrodružství, z nichž každé bylo úplně jiné. Tak, jak se na správnou kroniku patří. Tomb Raider: Chronicles je u konce a pokud vám tato hra Laru Croft nezprotivila, pak vám nezbývá, než si počkat do dalších vánoc, kdy se Tomb Raider znovu vrátí...


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce