Tomb Raider: Chronicles – exhumace Lary Croft?

Už popáté se rozhodli lidé z Core Design vyslat Laru Croft do světa. Nesklidili za to příliš velký potlesk, jejich konta ale nejspíš opět ztučněla. A jak že jejich pátý výlet do světa kobek a ztracených pokladů dopadl? To jsem si vyzkoušel během intenzivní týdenní pařby na vlastní kůži a nyní vám o tom podám svědectví.
Tomb Raider: Chronicles – exhumace Lary Croft?

Žánr: third person akční adventura
Minimum: Pentium II 266, 16 MB RAM
3D: ano
Multiplayer: ne
Výrobce: Core Design
Distributor:
Eidos

Už popáté se rozhodli lidé z Core Design vyslat Laru Croft do světa. Nesklidili za to příliš velký potlesk, jejich konta ale nejspíš opět ztučněla. A jak že jejich pátý výlet do světa kobek a ztracených pokladů dopadl? To jsem si vyzkoušel během intenzivní týdenní pařby na vlastní kůži a nyní vám o tom podám svědectví.

Tomb Raider: ChroniclesTomb Raider: Chronicles

Loni ji nechali efektně zemřít a letos už je Lara Croft zase mezi námi. Hrobníci z Core Design a Eidosu vykopali její kosti a rozhodli se z nich udělat ještě jeden (dnes už je téměř jisté, že ne poslední) vývar. Problém je ovšem v tom, že dělat vývar z něčeho, co už delší dobu zavánělo vyčpělostí je.. problém.

Pátý díl Tomb Raidera se, jak známo, od těch předcházejících liší především v tom, že je tvořen čtyřmi zcela izolovanými dobrodružstvími, která dohromady mají 13 kapitol.

Ups.. zdá se vám to málo? Nejen vám. Odplivnutí k nohám Core Design si tu odpustím jen proto, že jsem měl hru zapůjčenu a tudíž jsem do ní investoval pouze svůj čas, nikoli peníze. Dovedu si ovšem představit roztrpčení těch, kdož si za poctivě uškudlený peníz TRCH koupili. Vždyť ona ta hra má rozsahem blíž k datadisku než k regulérnímu pokračování. Pravda, je k ní přiložen i level editor v podobě druhého CD, sotva to ale stačí na přimhouření jednoho oka.

Tomb Raider: ChroniclesTomb Raider: Chronicles

Instalace hry je pohodová a zabírá skutečné minimum, zbytek se načítá při hře z CD. Zda je to výhoda nebo ne, to si každý musí přebrat sám dle volného místa na hard disku a kvality CD mechaniky. Do děje jste vtaženi poměrně záhy pohledem na Lařin hrob (nebo spíš památník v nadživotní velikosti). Poté už následuje efektní honička a samotná hra, během níž zjistíte, že ze čtyř absolutně nezávislých epizod si nemůžete vybírat podle chuti. Od jedné k druhé se musíte prostřílet a proskákat. Co to má společného s logikou, to tedy nevím.

Od loňského roku se Lara moc nezměnila. Možná má větší poprsí (pořád ale tak trochu hranaté), navíc teď chodí i po laně, tím ale výčet novinek v podstatě končí. Stejné zbraně, stejná grafika, stejné problémy…i laikovi je jasné, že tady se s invencí šetřilo (doufejme, že o to lepší bude nové dílko od Core Design s názvem Project Eden). Ale abych nebyl nespravedlivý, ony tam nějaké ty nové zbraně jsou, např. chloroform, jenže dvakrát zábavné zrovna nejsou. Jen si to představte: páčidlem, které se tu rovněž objevuje, se nemůžete ohánět jak se vám zlíbí, ale musíte vždy správně přistoupit ke dveřím či oběti, najet do inventáře a potvrdit použití. Brrrr. Ještě štěstí, že tu je i pár efektivnějších hraček jako jsou samopaly, tradiční pistole či revolver se zaměřovačem. Nechybí tu ani louče a prak, v boji se ale podobně jako páčidlo použít nedají.

Tomb Raider: ChroniclesTomb Raider: Chronicles

První dobrodrůžo v římských uličkách jako by z oka vypadlo předcházejícím dílům. Na začátku si chtě nechtě dáte krátké školení pro ty, kdo s Larou ještě nikdy neřádili, a než se rozkoukáte, už hledáte první klíče a plazíte se po čtyřech, až máte kolena ošoupaná. Odstřelíte pár psů a konečně se dostanete do míst, která nejsou obyčejným turistům běžně přístupná. Celkově je tahle epizoda taková nijaká, klasika, která neuchvátí, nepřekvapí ale ani neurazí. Druhá vzpomínka na Laru je oproti tomu šmrncovnější. Ocitnete se totiž nejprve na ruské základně a později i na ponorce mířící za vzácným archeologickým předmětem ukrytým na dně oceánu. Milovníci akce si tu přijdou na své, Lara běhá, střílí, láme vazy a navíc – v maskáčích uprostřed poletujících vloček jí to sluší jinak, než jsme zvyklí. Narazíte tu i na situace, ve kterých si užijete napětí víc, než je u TR běžně zvykem. To když musíte např. rychle skákat ve skladišti z bedny na bednu, hledat cestu a z výšky přitom na vás dopadá.... inu, to vám neprozradím. Na ponorce si potom užijete útěku z vězení, rudých baretů a v závěru i potápění v moři.

Tomb Raider: ChroniclesTomb Raider: Chronicles

V třetím příběhu zastihnete Laru coby mladou, ještě ne plně oprsatělou teenagerku. Namísto akce vás tu ovšem čeká pořádná duchařina, oběšenec na stromě, spousta malý dotěrných potvor, krysy a vymýtání démonů v krajině plné deště, mlh a fialové oblohy. Krom toho nesmím zapomenout, že tu nemáte žádná zbraně a že je tu pár opravdu těžkých míst, k jejichž zvládnutí jsem potřeboval návod.

Tomb Raider: ChroniclesTomb Raider: Chronicles

A jakoby tvůrci směřovali záměrně od nejslabšího k nejlepšímu, nejvíc mě dostala čtrvtá story. Lara Croft se tu potkává s Mission Impossible a v černé kombinézce se uprostřed supermoderního mrakodrapu vydává do poslední akce. Nejen, že je tu relativně dost stráží určených k likvidaci, ale jsou tu i některé další zajímavé vychytávky. Hledání cesty na pánských záchodcích, používání chloroformu a nebo speciální koridor, kterým stejně jako ve filmu Total Recall neprojde žádná zbraň. Zkrátka a dobře, tak si já představuju Laru Croft 21. století. Problémem tohoto čtvrtého příběhu jsou ale podobně jako ve třetím a částečně i v prvním místa, ve kterých si možná zoufalstvím vyškubete vlasy, než přijdete na to, jak dál. Náznaků vedoucích ke správnému řešení slovy řečeno nula, možností nespočet. Nevím jak vás, ale mě nikdy nebavilo osahávat každý strop a každou stěnu s nadějí, že se posunou, odsunou, překlopí či vyklopí. Mam-li to shrnout – nevyváženost je u TRCH výrazným problémem. Místy pekelně obtížné, ale především nelogické putování by mohlo leckoho pěkně otrávit, stejně jako očividná demence nepřátel, z nichž tím nejinteligentnějším je pes husky z epizody o ponorce.

Tomb Raider: ChroniclesTomb Raider: Chronicles

A teď ke grafice. Stejně jako ve všem u TRCH, i s ní je to takové všelijaké. Úžasné je, že v dnešní době Hitmanů (komu z vás jede plynule, ať se pochlubí) běhá nový Tomb Raider neuvěřitelně plynule i na slabších mašinách. Znovu jsem si liboval při ladných a hlavně věrohodných Lařiných pohybech. Jedno exotické prostředí střídá druhé a lokacím rozhodně nelze upřít působivost, kterou ještě umocňuje dobře zvolená hudba použitá ve správných okamžicích. Naprosto příšerné jsou ovšem některé vložené animované sekvence, v nichž se postavy tvořené ze čtverců a kruhů málem rozpadají (obzvlášť v Římské epizodě se mi z toho dělalo šoufl). Lara mezi nimi působí jako bytost z jiného vesmíru a že je ze stejné hry poznáte jen v okamžicích, kdy si všimnete jejího nedokonale udělaného nosu. Hotový Michael Jackson! A to se ještě musím zmínit o tom, že není synchronizován pohyb rtů s namluvením, díky čemuž občas Lara mluví hlubokým barytonem, zatímco její sovětští nepřátelé štěbetají jejím hlasem její hlášky. Děs. A ještě si přisadím. Po nějaké době hraní si uvědomíte, jak strašně moc se opakují jednotlivé chodby, jak jsou si místa mnohdy přespříliš podobná, jak textury nepřiléhají, jak jsou tam doslova naflákané, takže jsou použity např. textury jen s horní půlkou okna (spodní rám prostě nenajdete).

Tomb Raider: ChroniclesTomb Raider: Chronicles

To vše mluví o jediném. Tomb Raider Chronicles je jako hamburger – ne ten z reklamy, ale ten, co pak dostanete do ruky (WOW – Volný pád rulez!!- pozn. šéfredaktora). Těží ze své legendy, ale nesplňuje očekávání. V podstatě všechny neduhy související s pohybem kamery, grafikou a ovládáním převzalo toto dílko z předchozích dílů a nového přináší jen málo. Bylo by snadné to zavrhnout mávnutím ruky, ale to já neudělám. I když mojí favoritkou je Rynn z Drakana, Lara je ještě pořád sexy a pohybuje se s takovou grácií jako žádná jiná. Její dobrodružství, ať už trpí řadou vad, mají pořád onu příjemnou příchuť dobrodružných filmů v čele s Dobyvateli ztracené archy a nic se nevyrovná tomu, když se vám po deseti minutách nadávání a marných pokusů podaří konečně přeskočit zdánlivě nepřeskočitelné. Tajné chodby, akce, ztracené poklady a pěkná holka k tomu – to je kombinace, která je zvlášť pro mužskou populaci silně návyková už od přírody.

Tomb Raider: ChroniclesTomb Raider: Chronicles

Tak nám zabili Laru a teď se ji pokusili oživit. Záchrana se nezdařila a TRCH je třeba objektivně nazvat exhumací, po níž zůstal ne zcela příjemný odér ve vzduchu. Mohlo to sice dopadnout i hůř, ale taky mnohem lépe. Do mrtvol se nekopá a Lara díky tomu dostává ode mě pouze mírně nadprůměrné hodnocení. Doufejme, že film bude lepší.

Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 7/10
Má to spoustu záporů, ale pořád je to starý dobrý Tomb Raider.
Celkové hodnocení: 7/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |