Tomb Raider IV: The Last Revelation – a nedá pokoj a nedá

Protože sám znám lidi, kteří zakoupili Playstation jen kvůli tomu, aby si mohli zahrát druhý díl jejích dobrodružství, nebudu předstírat potřebu představovat Laru Croftovou a sérii Tomb Raider. Ano, je to ta Indiana Jones- like série akčních adventur, ve kterých sledujeme hlavní hrdinku zpoza jejích zad na cestě do těch nejexotičtějších zákoutí světa, aby tam našla nějakou tu zatuchlou hrobku a odnesla si z ní suvenýr.
Tomb Raider IV: The Last Revelation – a nedá pokoj a nedá
Žánr: Akční adventure
Memory Card: 3 bloky
Dual Shock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Core Design
Distributor: Eidos Interactive

Protože sám znám lidi, kteří zakoupili Playstation jen kvůli tomu, aby si mohli zahrát druhý díl jejích dobrodružství, nebudu předstírat potřebu představovat Laru Croftovou a sérii Tomb Raider. Ano, je to ta Indiana Jones- like série akčních adventur, ve kterých sledujeme hlavní hrdinku zpoza jejích zad na cestě do těch nejexotičtějších zákoutí světa, aby tam našla nějakou tu zatuchlou hrobku a odnesla si z ní suvenýr.

Zatímco první díl způsobil poměrně slušnou revoluci ve videoherním průmyslu a zasáhl i jiné oblasti kultury, troufnu si tvrdit, že teprve až čtvrtý díl přinesl změnu a něco zajímavého, díky čemž má smysl ho hrát, ba co víc, je to celkem i požitek.

Jak už jsme si zvykli, je už tradičně vylepšený engine hry, stejně tak Lara sama má opět nějaký ten nový pohyb. Jenže těch novinek je tady mnohem, mnohem víc. Tak například samotná Lara má naprosto nový model a vypadá tedy jinak a lépe po všech stránkách, dokonce i v obličeji. Navíc má opravdu mnohem rozsáhlejší sadu animací, takže konečně otevírá dveře a sbírá/používá předměty skutečně dokonale. Pak je tu poměrně revoluční práce se světlem a zvukem, která vdechuje TLR opravdu novou, svěží atmosféru. Místo unylého ticha z minulých dílů je tu konečně stála zvuková kulisa, která naprosto perfektně podkresluje prostředí, které procházíte a pokud hrajete s podporou Sourroundu či alespoň na sluchátkách, čeká vás možná i lehký šok z toho, jak až moc dobře je možné udělat zvuky ve hře. Hudba je opět geniální, čistě orchestrální a plná chytlavých, i když klasicky Tomb raiderovsky krátkých melodií.

Pokud jde o proklamované změny v herních principech…není to až tak žhavé, ale je to potěšitelné: cesty nejsou lineární, je možné se jinak zachovat, najít jiné řešení, vynechat část atp. Dále je tu možnost kombinovaní předmětů včetně zbraní, což jednak umožňuje výskyt nového, složitějšího druhu hádanek (klíče se musí nejprve poskládat, než je lze použít) a jednak například ostřelovací režim zbraní nebo využití laserového zaměřovače.Hlavní změna je ale v hratelnosti. Dost špatně se mi to vysvětluje, ale u TR mne vždycky poněkud konsternovala nerovnováha mezi akčními a puzzlovými sekvencemi. Člověk se chvíli skvěle bavil likvidováním potvor a objevováním lokace a pak najednou nevěděl jak dál a motal se v jedné obří úrovni stále dokolečka. Mé uznání patří TLR, neboť tady se vám to pravdu nestane. Celá hra je perfektně, vyváženě akční a jednotlivé hádanky vždy dokonale očividné a logické. Čímž nechci říct, že jsou jednoduché.

Novinkou je pro TR nezvykle silný příběh, který se nezabývá ničím menším, než zkázou světa ala Mumie, avšak s dokonalou teatrálností, výpravou a podáním, které opravdu příjemně doplňuje atmosféru. Velikou posilou v této oblasti jsou skutečně nadprůměrně kvalitně zpracované CG animace neboli filmečky, kterých je tentokrát vážně hodně a jsou přes celou obrazovku s tím, že jim nechybí moc do propracovanosti takové FF VIII.

Takže si to shrneme. Opravdu se mi líbí idea a atmosféra Tomb Raidera, nicméně předchozí dva díly mi připadaly opravdu jako nechutně komerčně nastavovaná kaše. Čtvrtý díl jsem však dohrál bez jediného výpadku se zatajeným dechem a to i přes skutečnost, že je delší, než všechny tři předchozí díly dohromady!

Grafika: 9/10
Zvuky: 10/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 8/10
Čtvrtý Tomb Raider je opravdu jiný a opravdu dobrý.
Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 5 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A