Tomb Raider IV: The Last Revelation – a nedá pokoj a nedá

Protože sám znám lidi, kteří zakoupili Playstation jen kvůli tomu, aby si mohli zahrát druhý díl jejích dobrodružství, nebudu předstírat potřebu představovat Laru Croftovou a sérii Tomb Raider. Ano, je to ta Indiana Jones- like série akčních adventur, ve kterých sledujeme hlavní hrdinku zpoza jejích zad na cestě do těch nejexotičtějších zákoutí světa, aby tam našla nějakou tu zatuchlou hrobku a odnesla si z ní suvenýr.
Tomb Raider IV: The Last Revelation – a nedá pokoj a nedá
Žánr: Akční adventure
Memory Card: 3 bloky
Dual Shock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Core Design
Distributor: Eidos Interactive

Protože sám znám lidi, kteří zakoupili Playstation jen kvůli tomu, aby si mohli zahrát druhý díl jejích dobrodružství, nebudu předstírat potřebu představovat Laru Croftovou a sérii Tomb Raider. Ano, je to ta Indiana Jones- like série akčních adventur, ve kterých sledujeme hlavní hrdinku zpoza jejích zad na cestě do těch nejexotičtějších zákoutí světa, aby tam našla nějakou tu zatuchlou hrobku a odnesla si z ní suvenýr.

Zatímco první díl způsobil poměrně slušnou revoluci ve videoherním průmyslu a zasáhl i jiné oblasti kultury, troufnu si tvrdit, že teprve až čtvrtý díl přinesl změnu a něco zajímavého, díky čemž má smysl ho hrát, ba co víc, je to celkem i požitek.

Jak už jsme si zvykli, je už tradičně vylepšený engine hry, stejně tak Lara sama má opět nějaký ten nový pohyb. Jenže těch novinek je tady mnohem, mnohem víc. Tak například samotná Lara má naprosto nový model a vypadá tedy jinak a lépe po všech stránkách, dokonce i v obličeji. Navíc má opravdu mnohem rozsáhlejší sadu animací, takže konečně otevírá dveře a sbírá/používá předměty skutečně dokonale. Pak je tu poměrně revoluční práce se světlem a zvukem, která vdechuje TLR opravdu novou, svěží atmosféru. Místo unylého ticha z minulých dílů je tu konečně stála zvuková kulisa, která naprosto perfektně podkresluje prostředí, které procházíte a pokud hrajete s podporou Sourroundu či alespoň na sluchátkách, čeká vás možná i lehký šok z toho, jak až moc dobře je možné udělat zvuky ve hře. Hudba je opět geniální, čistě orchestrální a plná chytlavých, i když klasicky Tomb raiderovsky krátkých melodií.

Pokud jde o proklamované změny v herních principech…není to až tak žhavé, ale je to potěšitelné: cesty nejsou lineární, je možné se jinak zachovat, najít jiné řešení, vynechat část atp. Dále je tu možnost kombinovaní předmětů včetně zbraní, což jednak umožňuje výskyt nového, složitějšího druhu hádanek (klíče se musí nejprve poskládat, než je lze použít) a jednak například ostřelovací režim zbraní nebo využití laserového zaměřovače.Hlavní změna je ale v hratelnosti. Dost špatně se mi to vysvětluje, ale u TR mne vždycky poněkud konsternovala nerovnováha mezi akčními a puzzlovými sekvencemi. Člověk se chvíli skvěle bavil likvidováním potvor a objevováním lokace a pak najednou nevěděl jak dál a motal se v jedné obří úrovni stále dokolečka. Mé uznání patří TLR, neboť tady se vám to pravdu nestane. Celá hra je perfektně, vyváženě akční a jednotlivé hádanky vždy dokonale očividné a logické. Čímž nechci říct, že jsou jednoduché.

Novinkou je pro TR nezvykle silný příběh, který se nezabývá ničím menším, než zkázou světa ala Mumie, avšak s dokonalou teatrálností, výpravou a podáním, které opravdu příjemně doplňuje atmosféru. Velikou posilou v této oblasti jsou skutečně nadprůměrně kvalitně zpracované CG animace neboli filmečky, kterých je tentokrát vážně hodně a jsou přes celou obrazovku s tím, že jim nechybí moc do propracovanosti takové FF VIII.

Takže si to shrneme. Opravdu se mi líbí idea a atmosféra Tomb Raidera, nicméně předchozí dva díly mi připadaly opravdu jako nechutně komerčně nastavovaná kaše. Čtvrtý díl jsem však dohrál bez jediného výpadku se zatajeným dechem a to i přes skutečnost, že je delší, než všechny tři předchozí díly dohromady!

Grafika: 9/10
Zvuky: 10/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 8/10
Čtvrtý Tomb Raider je opravdu jiný a opravdu dobrý.
Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A