Tonic Trouble

Tak už je to jasné! Ve vesmíru nejsme sami! Země je uvržena v neuvěřitelný chaos, kterému vládne neuvěřitelný pablb – samozvaný vládce Grögh. Chopte se role láskou zhrzeného Eda a zachraňte svou rodnou planetu, která se zmítá ve víru chaosu, v němž se zelenina snaží povraždit všechny lidi.
Tonic Trouble

Žánr: arkáda
Minimum: P-166 nebo AMD K6-2 266, 32 MB RAM
3D: ne
Multiplayer: pouze hudba A3D
Výrobce: Ubisoft
Distributor:
Ubisoft

Všechno vlastně začalo nedopatřením: Mladý Ed šel vyznat lásku své jediné milované, jenže ta již svého přítele měla a byl nesmírně žárlivý. A tak se stalo, že místo jeho sluníčka mu dveře otevřel již zmíněný hrubián a našeho Eda zahnal na útěk. Ed, nevěda kam utíká, se schoval v jedné místnosti s tajemnými artefakty. Jedním z nich byla i plechovka s Tonikem a poněvadž mu při honičce vyschlo v krku, sáhnul po plechovce a napil se. Pak se mu obličej stáhnul v grimasu zhnusení a Tonik vyplivnul na zem. Plechovka začala vyzařovat zvláštní světlo (to by bylo něco pro Muldera a Scullyovou) a Ed zcela zpanikařil. Proto rychle plechovku vyhodil do vesmíru a ta začala padat k Zemi. Tam dopadla na již zmíněného Grögha, kterého právě vyhodili z hospody. Grögh se napil, hned získal nevídanou sílu a prohlásil se za vládce Země.

Agent Xyz dává Edovi důležité informaceAsi jsem se zamiloval do této rozkvetlé květinky

Naneštěstí se kapka Toniku dostala do řeky a z ní do celého světa. Domy začaly létat, rostliny získaly nohy, ruce a nenávist k lidem. A právě takto vznikla vražedná zelenina, která si za každou cenu chtěla uchránit svoji nezávislost. Mezitím byl Ed na orbitální stanici souzen nejvyšším soudem a odsouzen k nápravě chyby. Orbitální generál s IQ tykve vymyslel způsob, jak plechovku získat snadno a rychle. Eda posadili do malého výsadkového modulu a vystřelili do vesmíru. Pomocí počítačem řízeného letu se Ed brzy dostal do Gröghovy Věže. Ale co čert nechtěl, mechanismus pro zachycení plechovky selhal, a tak se pokus nezdařil. Navíc Ed havaroval na dalekém lyžařském svahu. Sám a daleko od svých bližních musí zachránit Zemi.

Zde Ed začíná svou nebezpečnou pouť za nápravou své osudové chyby. Nejdříve musí sjet lyžařský svah, který je plný propastí a jiných nástrah. Jakmile dorazí na Zelenou pláň, seznámí se se Suzy, která je Docovou dcerou. Ta má starost o svého otce a poprosí jej o jeho záchranu. Ed by se sice raději staral o plechovku s Tonikem, ale jejímu úsměvu nic neodřekne. Vydává se tedy do Docovy jeskyně, aby porazil Robokufr, který je Docovým věznitelem. Cestou občas potká tajemného agenta Xyz, jehož snem je ukončení chaosu na Zemi. Proto dává Edovi dobré rady, které mu pomohou v řešení některých logických úkolů.

Detailní mapa zeleného údolí a přilehlých pasážíEd odevzdává teleportu jednu část těla po druhé

Ed, jak je známo, je pro pozemšťany mimozemšťan a ten může u nás získat nadpřirozené schopnosti (podobně jako na Zemi superman). Snězením jedné porce popcornu se změní v Super Eda, jenž oplývá neuvěřitelnou silou. Proto je také schopen porazit Robokufr. Po jeho porážce získá svoji první zbraň – klacek. Ten bude dále sloužit i k jiným věcem, jako je otevření dveří od Docova vězení, poražení stromu, ovládání leteckého stroje, odhalení tajné místnosti v Docově domě atd. Jakmile je Doc venku z mnohaletého vězení, začne Edovi pomáhat při opětovném nastolování pořádku na Zemi. Chce po něm vždy šest stejných předmětů z šesti různých částí světa. Edovi tedy nezbývá nic jiného než – vybaven jen klackem a svým důvtipem – jít a přinést Docovi potřebné věci. Naštěstí agent Xyz je snad všudypřítomný a je ochoten Edovi poradit. Nejdříve se Ed musí vydat na velitelství vražedné zeleniny a odtud přinést šest pružin. Ze Severní planiny šest větrníků, z Kaňonu šest skákajících kamenů, z Ledovcového koktejlu šest per, z Pyramidy šest dominových kostek a Papiňáku (Papinův hrnec) šest prasátek. Jakmile donese všechny tyto ingredience, je Doc schopen sestrojit přístroj, jímž přenese Eda do Gröghovy Věže. Ed na své pouti sbírá bonusy a pokud jich získá více jak 80 % (145), získá přístup do bonusového levelu. Dále sbírá kukuřice a po snězení deseti se na malou chvilku změní v Super Eda. Teploměr Edovy životní energie může být doplňován kapičkami rtuti, takže ke konci hry je životní energie každého jeho života na pěkně vysoké úrovni. V poslední řadě sbírá včelí úly, protože včely jsou střelivem do jeho foukačky, kterou získá po donesení šesti pružinek. Po přinesení větrníků získá motýlka, jehož roztažením je schopen létat, po získání všech skákajících kamenů získá pro změnu helmu na potápění. Za pera se bude moci proměnit v jinou osobu nebo předmět a za dominové kostky se naučí skákat na klacku. Ke konci tak bude oplývat takovými schopnostmi, že si nebude muset dělat přílišné starosti ani se samotným Gröghem. Když se konečně ocitne ve Věži, musí si cestu k Gröghovi probojovat skrze Gröghovu pekelnou stráž, porazit velkého bosse Věže. Teprve pak se utká s Gröghem a zvítězí-li, získá zpět tolik postrádanou plechovku s Tonikem. Konečně si Ed bude moci pořádně odpočinout.

Jííííízdááá po sněhové plání rychlostí 100 mil za hodinuRobokufr vězní Edova budoucího tchána

Příběh hry je velice jednoduchý, ale o to malebnější. Naproti tomu ovládání hry je naprosto otřesné. Popravdě se stalo mojí nejhorší noční můrou, protože životy jsem ztrácel jen kvůli ovládání. Ani jednou jsem nezemřel rukou nepřítele. Místo abych levou a pravou šipkou jen měnil směr, chodil jsem jen ve čtyřech základních směrech, což se podepsalo hlavně na chůzi po plošinkách v šikmém směru. Musel jsem s Edem jít dva kroky dopředu, jeden krok vlevo nebo vpravo a zase dva kroky vpřed a jeden do strany. Úplně jsem z toho zešedivěl a ještě teď se mi zdá o tom, že padám do propasti a ztrácím život vinou špatného ovládání. Dokonce jsem zkoušel držet obě směrové šipky pro chůzi šikmo, ale to Ed začal chodit pro mě naprosto nepochopitelným způsobem. Raději jsem toho po ztrátě tří životů během jedné minuty rychle nechal. Možná na joysticku nebo joypadu se Ed ovládá lépe, ale ten, kdo má jen klávesnici, má zkrátka velkou smůlu a musí si pěkně zvyknout. Navíc kamera je vyřešena vskutku geniálním způsobem: Vůbec se nedala odhadnout vzdálenost a výška plošinek, na které jsem potřeboval vyskočit. Díky tomu jsem takřka každý skok musel alespoň jednou opakovat. Dále se kamera hýbala velmi zvláštním způsobem, takže jsem byl natolik zmaten, že jsem vůbec nevěděl, kam Ed po zmáčknutí pohybu půjde. Ale i přes to všechno jsem byl Eda schopen dohrát ze jediný den, tedy zhruba 24 hodin čistého času. Proto Eda doporučuji dětem předškolního věku, které se jím zabaví snad na celý týden.

Trocha popcornu uděla z Eda super EdaVaše dcera se mi opravdu moc líbí, doktore

Naopak grafika je velice pěkně nakreslená, až jsem měl místy pocit, že jsem se dostal do pohádky. Ke smůle všech vlastníků 3D karet běží výhradně pod DirectX 6.0, takže 3Dčka a directX 7.0 a výše jsou vám k ničemu.

Grafika: 4/5
Zvuky: 3/5
Hudba: 3/5
Hratelnost: 2/5
Jeden den sotva průměrné pařby
Celkové hodnocení: 3/5

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce