Top 7 přídavných modů pro Quake 3 Arena

Pro Q3A existuje mnoho různých modifikací, přičemž všechny se dají najít na Internetu. Záleží jen na vás, který mod si vyberete a oblíbíte. Pokud se chcete dozvědět o několika nejlepších, přečtěte si následující článek.
Top 7 přídavných modů pro Quake 3 Arena
Chcete si zpestřit Q3 nebo si vylepšit aim s railem? Žádný problém, stačí si stáhnout příslušný mod, nainstalovat jej a můžete začít hned pařit. Nemusím připomínat, že nejlepší je to s lidmi, ale i hrou proti botům se dá dobře pobavit, když už není jiná možnost :). Je to prosté, většinu modů stačí rozbalit nebo nainstalovat do adresáře, kde máte hru nainstalovanou, dále vytvořit adresář pro příslušný mod (např. OSP, RAILWARS atd.), spustit hru, v menu Mods vybrat modifikaci a začít hrát. Snadné, že? :-)

OSP
Link: http://www.orangesmoothie.org/beta.html

První a nejpoužívanější modifikací je OSP. Používá se při turnajích nejen u nás. Vytvořil ho Rhea a postupně ho stále vylepšuje a odstraňuje bugy (chyby). Tím pádem vycházejí stále další a další verze, které obsahují opět něco nového. Momentálně je to OSP099r pro verzi 1.27, což už v době, kdy čtete tento článek možná neplatí. Dříve, pokud jste neměli stabilně nad 125 FPS, nemohli jste provádět dlouhé jumpy a různé trickjumpy. S OSP to již jde, protože má v sobě impementován 125 Hz mod, který umožňuje skákat jako na nadupaném kompu :). Zapíná se příkazem cl_125Hz 1. Dále umožňuje před matchem rozvičku, multi spectating (více pohledů pro sledování matche jako divák), po skončení v konzoli vypíše vaší přesnost s používanými zbraněmi. Také umožňuje kromě klasických modů (FFA, CTF, TDM, 1on1) hrát také Clan Arenu, Instagib (jen jedna zbraň – rail), BFG Madness (nášup s BFG :)) a Gauntlet only (jen gauntlet). Myslím, že tento mod každý již snad zná, ale pro jistotu (pro nováčky) – více se dozvíte v dokumentaci této modifikace.

Několik příkazů pro OSP

autorecord zapne automatické nahrávání dema s vlastním názvem (hráči, mapa...)
stoprecord zastaví nahrávání dema
autoscreenshot típne screenshot s vlastním názvem
ready hráč je připraven ke hře (pro začátek hry po rozcvičce)
notready hráč není zatím připraven
time přeruší hru (timeout) a následně také opět zapne
map_restart restartuje mapu
promode 1 zapne hru s parametry promodu

CHALLENGE PRO MODE
Link: http://www.challenge-world.com/promode/download/

Challenge Pro Mode byla očekávaná modifikace Q3A, na níž se podíleli zkušení hráči z celého světa, např. Griff, Makaveli, Paralyzer a mimo jiných i nR-Teether. Cílem je optimalizace Q3 tak, aby mohl být pokračovatelem QW a Q2 s tím, aby obsahoval to nejlepší z předchozích dílu Quake a opravil bugy v Q3.

Hlavní změny poznáte během hry (a pokud ne, jsou popsány v readme), např. rychlost a účinnost RL, kontrola pohybu ve vzduchu... skvělé je i rychlé měnění zbraní. Mě osobně se tento mod velmi líbí, i když nejsem odkojen QW, který mi připomíná. Hra je rychlejší, vyjumpovanější a zábavnější. Bohužel, u nás se nějak moc zrovna nehraje, což je škoda. Zato v Polsku se hraje víceméně jenom Pro Mod. Tento mod obsahuje i své vlastní mapy. Doporučuji vyzkoušet, protože opravdu stojí za to.

HOLY WARS
Skvělý mod Holy Wars je tu i pro Q3A (někteří ho znáte z QW, možná). Účelem hry je sejmout "svatého" a vzít svatozář, která z něj vypadne a začít ničit ostatní "lovce". "Svatý" samozřejmě všemožně utíká a zabíjí "lovce", za což jsou body. Za zničení "lovce" je 1 bod, za zničení "svatého" jsou 3 body. Kdo nasbírá nejvíce bodů, vyhrává (co jiného asi).

Škoda, že zatím nejsou k Holy Wars nějaké externí mapy. Dobrá mapa pro tento mod je dm6tmp.

RAILWARS
V této modifikaci, jak už sám název napovídá, se bude jednat o válku s railem. Je to prosté, po respawnu máte jen rail gun s 999 střelami. Dobré pro zlepšení aimu (mušky) a ve více lidech (alespoň 4) to nabírá hodně na zábavnosti. Také se vám ukáže vaše accurity (přesnost) v %. Skvělá mapa tak asi pro 6 lidí je dm17 :)).

INSTAGIB
Tento mod je hodně podobný Railwars, až na to, že po jednom zásahu jste vždy mrtvý. Tím pádem je hra rychlejší a myslím, že i zábavnější. InstaGib je možné hrát nejen s railem, ale i s jinými zbraněmi, ale myslím, že s takovým machinegunem to moc zábavné asi nebude :)

HEADHUNTERS
Také dobrá modifikace, účelem hry je zabít protivníka, po kterém zůstane na zemi hlava (tedy pokud ještě někde neposkakuje :-). Hlavu seberete (můžete i víc naráz, máte je napíchané na "ocase") a rychle s ní k totemu (nebo oltáři), kde nasbírané hlavy napíchnete. Za tuto činnost dostáváte samozřejmě taky bodíky.

LAKERBOT
Už ničíte Anarkiho v T4 na Nightmare bez ztráty fragu? Přestávají vás obyčejní boti bavit, protože znáte nazpaměť jejich pohyby? Tak v tom případě je zde Lakerbot! Tento bot je "chytřejší" a taky "zákeřnější" než všechny ostatní zautomatizované „padavky“. Zkuste ho a uvidíte, myslím, že na chvíli budete mít co dělat, než přijdete na způsob, jak ho vyklepnout. V menu Mods stačí Lakera spustit, pak vybrat mapu, obtížnost, kliknout na bota a v nabídce vybrat Lakerbota. Moje nejlepší skóre v T4 na timelimit 10 na nightmare je 21:4 pro mě :) Tohoto bota si lze stáhnout zde.

Samozřejmě, že tohle je pouze malý vzorek ze skutečně velmi široké nabídky všemožných modifikací, které jsou na Internetu k dispozici. Chystám se vyzkoušet některé další, takže časem a v případě vašeho zájmu se zde možná objeví další informace.

Mody lze stáhnout z www.planetquake.com, www.fileleech.com.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce