Top Spin 3 – tenis, který vám nafackuje

Existují hry, které hráče vodí za ručičku a infantilně se radují z každého jeho úspěchu. A pak jsou tu výzvy jako Top Spin 3.

Představte si, že přijdete ke starému známému a on vám místo pozdravu pořádně nafackuje. Zbláznil se? Nebo je to bizarní projev přátelství v jeho domovské vesnici? Pokud mohu soudit z několikatýdenního testování Top Spinu 3, nemusíte se za facky na kamaráda zlobit. Vyjadřují totiž, že na vás čeká zajímavá a vylepšená zábava.

Kdo je tu zpomalený?

Top Spin 3 vás totiž přivítá úplně stejně – nečekaným atakem v době, kdy to nejméně čekáte. Stačí spustit hru, vybrat tenisty a… najednou zjistíte, že přes mnoho desítek hodin u podobných her neumíte ovládat ani „blbý tenis“. Tvůrci totiž sáhli na elementární základ hry – realizaci samotného úderu. Místo abyste sledovali dráhu míče, doběhli jej a vší silou jej odpálili na druhou stranu, musíte hlavně dávat pozor, kdy tlačítko pustit.

01.jpg02.jpg

Zapomeňte na všechny předchozí hry, kde sportovec udeřil do míčku zároveň se stisknutím tlačítka, v Top Spinu 3 musíte tlačítko s příslušným úderem iniciovat s dostatečným předstihem a také jej „předčasně“ pustit. Teprve poté tenista provede požadovanou akci, jeho raketa se vydá vstříc míči, a jelikož mezitím míček letí opačným směrem, je potřeba opravdu správné načasování. Nápověda v tréninku doporučuje pustit tlačítko při prvním dopadu míče na hřiště, v případě voleje to je ještě těžší.

V Top Spinu 3 musíte tlačítko s příslušným úderem iniciovat s dostatečným předstihem a také jej „předčasně“ pustit

Zní to jednoduše, ale zažité zvyky jsou silnější. A změna elementárních funkcí je opravdu více frustrující než cokoli jiného. Člověk si zvykne, že hned zpočátku nezvládá přesné údery, podání do růžku atd. – s tím zkrátka každý hráč sportovních her počítá (kromě hráčů NHL na PC, ti posledních pár let umí hrát od prvních minut dokonale, protože se série takřka nemění). Ale netrefit balón? To je opravdu docela síla.

03.jpg04.jpg

Můžete nadávat, můžete na hru zanevřít, pravdou však je, že změna nebyla samoúčelná. Nutnost připravit si každý úder v předstihu, postavit se na správné místo včas a ve správné vzdálenosti přináší do hry větší napětí. Při vší úctě k Virtua Tennisu (bavil jsem se u něj vždy skvěle a rozhodně je to dobrá hra), tady nemáte z pozdějších fázích hry šachy, v nichž si můžete promýšlet tři tahy dopředu. Každý úder vyžaduje koncentraci, protože špatné postavení či načasování může znamenat míč v síti, nebo tvrdou odpověď soupeře. A to platí i do úplného finiše hry – i základní přímý úder můžete s Federerem pokazit, když se k němu postavíte jako lempl (nebo jej jednoduše nestihnete doběhnout).

art.jpg

Změna úderů je největší revolucí hry. Zbylé věci jsou věrné standardům. Najdete zde klasický sortiment stylů a úderů. Tři základní (přímý, topspin, čopovaný), doplněný nezbytnou dvojicí lob a kraťas. Oproti předchozímu dílu můžete hned zpočátku používat všechny (ve dvojce zelenáčům létaly točené míče z kurtu), na druhou stranu samozřejmě vaše údery budou zpočátku pomalé a nepříliš dobře umístěné.
 


TIP: Přímý úder (tlačítko A) je nejjistější ze všech, míček míří do hřiště i v případech, kdy ostatní končí v autu.
Zpočátku se naučte hlavně ve správný čas zasahovat míč (v co nejideálnějším postoji), až s postupem času přidávejte razanci.


S Borgem na Wimbledon

Top Spin 3 se pyšní pestrou nabídkou licencovaných sportovců a sportovkyň v čele s Rogerem Federerem. Mezi vybranými hráči najdete i dva české zástupce (Berdych, Vaidišová), ale třeba i některé legendy (Becker, Borg). Bohužel vzhledem k aktuálním posunům na žebříčku a hlavně nedávnému Wimbledonu zamrzí zejména absence Rafaela Nadala (jde o PS3 exkluzivní postavu) nebo obou sester Williamsových (naopak Justine Henin, která již kariéru ukončila, ve hře paradoxně nechybí).

Top Spin 3 má nedostatky v celkové prezentaci. Statistiky jsou povrchní, schované v menu

Na výběr je každopádně nadprůměrný počet tenistů s odlišnými styly. Na kurtech se potkáte s vyznavači strategie servis-síť (vesměs fiktivní slabší hráči, ale i Federer či Roddick se občas pokusí), s nepříjemnými křižnými údery Argentince Nalbandiana nebo obranným stylem Francouze Monfilse. Přednosti a nevýhody každé strategie se samozřejmě liší v závislosti na povrchu hřiště.

05.jpg06.jpg

Licence neminuly ani slavné turnaje, a tak si krom Wimbledonu (zde turnaj v Dublinu) zahrajete o všechny zbývající grandslamové trofeje. Nejdříve se však musíte probojovat mezi elitu.


Podivné nesportovní čachry

Zvolíte-li režim kariéry, začínáte jako obyčejný amatér v klubu. Pokud porazíte tři své spoluhráče, postupujete dál, do juniorky, a jestli i tam uspějete (do 3. místa ze 100), čeká vás klasická seniorská kariéra a na závěr překvapení v čele se seriálem čtyř Grand Slamů za sebou a turnajem s veterány.


TIP: Naučte se využívat možností všech úderů a vhodně je kombinovat - přímý úder je nejtvrdší, točeným křižným topspinem nejsnáze vyženete soupeře z kurtu, pomalým čopem získáte půdu pod nohama, když vám protivník zatápí.


Některým hráčům se možná podobná „pestrá kariéra“ líbí, mně to přijde jako kdyby v NHL 09 člověk musel nejdřív porazit s Tučňáky dvakrát Rangers, aby se dostal do samotné sezóny a pak by se na závěr místo play-off utkal s Edmontonem v éře Gretzkého. Jako bonusový přídavek super, ale sakra, vždyť je to sport!

07.jpg08.jpg

Základní koncept kariéry je ovšem celkem povedený. 12 měsíců, 24 turnajů (vždy jeden lepší, druhý horší pro slabší hráče), výběr je na vás. Tvůrci se rozhodli pro verzi kariéry bez tréninků. Po vytvoření hráče vás čekají pouze a jen zápasy ve dvouhrách. Pokud zvítězíte, získáte pár bodíků, které můžete proměnit ve zlepšení některé z osmi vlastností. Což je celkem logické… problém nastává v okamžiku, kdy v nějaké fázi kariéry zápasy nevyhráváte (například po postupu o úroveň výš) a prakticky nemáte, jak se zlepšit. Jen doufáte v milosrdný los, abyste přelezli přes první kolo.

Top Spin 3 ležící, spící

Chybky má Top Spin 3 i v celkové prezentaci. Statistiky jsou povrchní, schované v menu. Když vstupujete do zápasu, nedozvíte se ani kolikátý je váš soupeř v žebříčku, ani jakou s ním máte bilanci (přitom obě informace hra sleduje). Ne že by tyto informace byly klíčové, na kvalitách hry jejich absence nic nemění, ale rozhodně by pomohly celkovému dojmu, stejně jako případné oživení turnajového kolotoče čtyřhrou nebo čímkoli jiným (když už se tvůrci vzdali autenticity, mohli se inspirovat u Virtua Tennisu nebo v předchozích dílech).

Hra se zbytečně omezuje pouze na souboj dvou hráčů na kurtu, bez uvedení děje a dokonce i bez předání trofeje na konci turnaje! Což o to, samotný zápas je zpracován opravdu královsky. Grafika je autentická... realistické pohyby, zpocení tenisté (unavenější hráči navíc kazí víc míčů), pestrobarevné povrchy (aneb není antuka jako antuka). Bohužel to je „všechno“. I ta čtyřhra je oproti dvouhře odfláknutá a stačí pár úderů, abyste našli pohodový způsob, jak ukončit gem.

09.jpg10.jpg

Top Spin 3 je rozhodně nejlepším tenisovým simulátorem všech dob. Nabízí nejvěrnější zážitek z bývalého sportu gentlemanů, širokou paletu úderů a variabilní situace, díky nimž nemůžete podcenit žádný míč. Přináší asi bezkonkurenční počet tenistů a tenistek a licencované turnaje. Bohužel u toho tvůrci zůstali. Není to málo, ale jak vědí sportovní fanoušci, pouze dění na hřišti špičkový zážitek nevytváří.

Dostupné pro: X360, PS3, Wii, 3DS
Žánr: Sportovní | tenisový simulátor
Výrobce: 2K Sports | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 23. červenec 2008
  • Realistické pojetí hry
  • Desítky licencovaných jmen a turnajů
  • Propracovanější údery
  • Grafika
  • Složité vniknutí do ovládání
  • Neinovativní mód kariéry
  • Slabé statistiky a omáčka okolo
Váš názor Další článek: Formule 1 a tenisový Wimbledon 2008 (Java hry)

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate by vás běžně během tří let vyšlo na 12 tisíc korun. Díky legálnímu triku jej ale můžete mít za tři tisíce. Návod se hodí proč všechny hráče na Xboxu i PC.

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXbox Live Gold
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole

Aktuality

9:13 | Star Wars Jedi: Survivor nakonec vyjde až 28. dubna. Studio Respawn nestíhá vývoj a potřebuje dalších šest týdnů na dokončení. 
31. ledna | Český hit American Truck Simulator se v budoucnu rozšíří o mapu Kansasu. Ještě před tím ale přijde DLC se státem Oklahoma 
30. ledna | Ovladač PlayStation 5 DualSense Edge se objevuje v nabídkách českých e-shopů. Doporučená cena je 5990 Kč. Skladem bude v průběhu února či března 
28. ledna | Příběhová linka Hogwarts Legacy je na 40 hodin, dokončení včetně všech vedlejších aktivit zabere přes 100 hodin. Hra vychází 10. února 2023 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu