Torchlight CZ – nejlepší Diablo klon současnosti (recenze)

Diablem těžce inspirovaná rubačka přichází již podruhé ukrátit čekání na třetí díl legendy, tentokrát posilněná o české titulky.

Torchlight je čistokrevný klon Diabla a narozdíl od spousty jiných se za to nestydí a ani se to nesnaží nějak uměle maskovat. Už počáteční kroky ve vesnici Torchlight (česky přeložené jako Loučovice) vám budou svým stylem a zpracováním jednotlivých drobností evokovat první Diablo a s postupem času bude podobností jen přibývat. Co se týče příběhu, tak nemá smysl zacházet do detailů, protože příběh rozhodně není něco, čím by se snažili autoři zaujmout.

 

Podobnost s Diablem je snad až úmyslně vyhnaná do extrému. Nechybí pití lektvarů po desítkách, někdy explodující sudy, stojany na zbraně a zbroje, fontány na životy a manu, vlastní bedna ve městě (tady je nově přidaná bedna pro sdílení předmětů se dalšími postavami), identifikační a teleportační svitky atd.

Torchlight je čistokrevný klon Diabla a narozdíl od spousty jiných se za to nestydí a ani se to nesnaží nějak uměle maskovat

V případě Torchlight to není koneckonců žádná náhoda, protože nemalé procento zaměstnanců Runic Games má ve svém CV několikaleté působení v Blizzard North, studiu odpovědném za obě Diabla.

Torchlight 01.jpg Torchlight 09.jpg

Ve hře je připraveno 35 levelů, odehrávajících se převážně pod zemí. Na smrt tu v nich čeká klasický mix fantasy příšer zahrnující víceméně vše, co by se od podobné hry dalo očekávat, několik náhodně generovaných minibossů na level - podobně jako v Diablu pouze větší a silnější varianty příšer okolo. Je tu i několik úkolů mimo dějovou linii, ale působí dojmem jen do počtu a obvykle nezahrnují nic zajímavějšího než vyčistění menšího levelu a přinesení nějaké věci.

Torchlight 07.jpg

Jednou ze specialit Torchlight je možnost mít psa nebo kočku, jež se můžou naučit 2 kouzla a po požití speciálních ryb na chvilku proměnit v různé elementály či divoké zvířata a výrazně tak pomoci v boji. Kromě toho jsou nepostradatelní z dalšího důvodu – mají totiž vlastní batoh a dokáží doběhnout do města a prodat jeho obsah. Což je určitě zajímavá vlastnost, ale upřímně bych mnohem více ocenil trojnásobný batoh, který je nedostatečný.

Magické šrotiště

Kouzelných předmětů je snad až zbytečně moc, padají náhodně doslova na každém kroku, což hráčům hamounům, co nemůžou nechat ležet na žemi i tu nejmenší cetku, nejspíš přidělá pár vrásek na čele. Samozřejmostí je nutnost identifikace, od těch obyčejně očarovaných přes unikátní až po setové, jež ve správném počtu dávají bonusové vlastnosti. Nechybí ani gemy, jež vkládáním do předmětů vylepšují jejich vlastnosti. Podobně jako v Diablu i zde nabízí vesnice několik služeb, je zde kovář, jež nabízí náhodně generované předměty, možnost transmutace nebo očarování předmětů, vyndání gemů ze zbraní atd.

Torchlight 02.jpg Torchlight 03.jpg

Uživatelské prostředí, jak patrno z obrázků, odpovídá zhruba tomu, na co jsme zvyklí. Je tu klasický červený ukazatel života a modrý ukazatel many, 10 kouzlům a předmětům přiřaditelných kláves. Vše je intuitivní a reaguje dobře a napadá mě pouze jediná výtka – podobně jako v Diablu není možno vynulovat body ve schopnostech.

VIDEO: 2420 'Torchlight - ukázka hraní'

Prvním zklamáním je počet postav, které hra nabízí. Pouhá trojice, která jako by z oka vypadla partičce z Diabla 1, rozhodně nikoho neoslní. Na výběr je ničitel (klasický válečník), hubitelka (zloděj používající střelné zbraně a pasti) a alchymista. Každá z postav si vybírá schopnosti ze 3 stromů, nicméně zatímco v jiných hrách bývá obvyklé, že vyšší schopnosti vyžadují utracené body níže v tom samém stromu, tady je jediným limitem level postavy. Díky tomu sice není problém si namixovat schopnosti ze všech 3 stromů přesně na míru, jenže tím se ze hry vytrácí jeden z důvodů k opakovanému hraní – což je jeden prvků, na kterých tento žánr staví.

Torchlight 04.jpg Torchlight 05.jpg

Nízký počet postav mohla vyrovnat variabilita a unikátnost jednotlivých schopností a talentových stromů, jenže bohužel i zde lidé z Runic Games nepředvedli zrovna velkou kreativitu. Přitom současná MMORPG scéna nebo například DotA a její deriváty nabízí spoustu k inspiraci, navíc absence multiplayeru a tudíž odpadající nutnost pečlivého vyvažování jednotlivých postav vůči ostatním umožnovala jít dále než většina konkurence.

Hezké barvičky

Za grafické zpracování se Torchlight rozhodně stydět nemusí. I když se jedná o rok starou hru, tak grafikům se podařilo hru nadčasově stylizovat do komiksového hávu připomínajícího barevnější World of Warcraft. V podobně nevážném duchu se nesou i zvuky, hudba bývá často hodně na pozadí, ale občas příjemně překvapí a Matt Uelman, autor hudby k Diablům, v ní nezapřel svůj rukopis.

Při hraní na střední obtížnost může k ohrožení hráčova života dojít snad jen z nepozornosti

Co se ovšem vůbec nepovedlo je vyvážení obtížnosti. Hra nabízí celkem ctyři stupně, přičemž první dva (jednoduchá, normalní) nepředstavují žádnou výzvu a ani nenabízí moc zábavy. Při hraní na normalní stačí pár kouzel na vyčistění celé místnosti a k ohrožení hráčova života může dojít snad jen z nepozornosti. Vyšší jsou na tom podstatně lépe a pokud by to bylo málo, tak je tu i hardcore mod, kde každá smrt je definitivní. 

Torchlight 06.jpg Torchlight 08.jpg

Torchlight je sympatický už jenom tím, že si na nic nehraje, nesnaží se skrýt svůj nízkoropočtový původ nebo maskovat zjevnou inspiraci Diablem. Navíc se dobře hraje, vypadá hezky a k tomu přidejte velice nízké hardwarové požadavky. Jedinými vadami na kráse jsou absence multiplayeru, nízký počet postav a z toho vyplívající nízká znovuhratelnost.

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | Akční RPG
Výrobce: Runic Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 17. září 2010
 • povedené zpracování
 • cena
 • nízké hw nároky
 • absence multiplayeru,
 • nízká znovuhratelnost
 • odfláknutý vývoj postavy
Související články
 1. Diablo 3 se hráčům opět vzdálilo
 2. GC: Nové informace o třetím Diablu
 3. GC: Torchlight 2 video
 4. Torchlight má slíbeno druhý díl
 5. Recenze: Borderlands – jak Šílený Max potkal Diablo
 6. Dojmy: Diablo III - peklo se otevřelo

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

19.  10.  2021 | |85 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a …

Age of Empires patří do té sekce legendárních strategií, které pomohly žánr rozvinout a přinesly mnoho novinek. Přesto se série za mnoho let dočkala jen tří dílů. V dílnách studia Relic Entertainment konečně vzniklo pokračování a ačkoli je dobré, moc se teda nezměnilo.

25.  10.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Age of Empires 4Recenze
Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních záběrech. Vyjde už v listopadu

Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních zá…

Rockstar s oficiálním odhalením vylepšené trilogie Grand Theft Auto nelhal. Opravdu na ni nebudeme muset čekat dlouho.

22.  10.  2021 | |15 N/A
Martin Nahodil
Datum vydáníGTA Vice CityGTA 3GTA San Andreas
Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze z…

NHL 22 konečně přechází na nový engine, což s sebou nese nemalá očekávání.

24.  10.  2021 | |8 N/A
Ladislav Novák
NHLRecenzeSportovní
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní
Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let.…

I když tento žánr vznikl na konci minulého století, tak je mezi hráči velmi oblíbený i v dnešní době. Sice už nemá takovou popularitu u velkých studií, ale menší vývojářské týmy dokazují, že metroidvanie mají stále co nabídnout.

16.  10.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
MetroidvaniaTéma
Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a A…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce