Total War: Three Kingdoms – čínská Hra o trůny (recenze)

Návrat do asijské kultury nebralo studio Creative Assembly na lehkou váhu. Nový Total War se odehrává v Číně a slavné období tří říší se o tu pravou totální válku dokázalo postarat. Jak moc se série změnila?

Co baví

  • Více možností v politice
  • Dynamičtější hratelnost
  • Propracovaný systém postav
  • Možnost hrát historicky nebo románově
  • Zachování všech kladů předchůdců

Co vadí

  • Graficky moc přeplácané a nepřehledné
  • Politika už není „hrou pokeru“
9/10
Hodnocení

Série Total War je známá tím, že vás umístí do nějakého historického období (nebo díky Warhammeru i do fantasy světa) a nechá vás vše změnit. To vy utváříte dějiny a sledujete zajímavý vývoj paralelního světa. Není divu, že se série většinou věnovala evropské historii, jelikož tu zná většina jejich cílové skupiny. Vždy je ale dobré mít nějakou změnu, o kterou se postarala Čína.

Období tří říší je obdobím mezi roky 220 a 280 našeho letopočtu. Čína je rozdělena mezi tři státy - Cchao Wej na severu, Šu-chan v S’-čchuanu a Východní Wu na jihu. Přesto nemůžeme o novém Total War tvrdit, že by byl čistě historický. Tvůrci se hodně inspirovali slavným románem Příběhy Tří říší od Luo Kuan-čung a nově vás Total War nechá vybrat – chcete hrát klasický historický režim nebo románový.

Uprostřed občanské války

Hned na začátku je nutné zdůraznit, že o frakce opravdu není nouze. Odkaz na Hru o trůny v nadpisu není náhodný. Při hraní vlastně úplně zapomenete na to, že tu mají být nějaké tři říše. Nyní se vše točí kolem mocných šlechtických rodin, které Čínu ovládají. Takže zatímco dříve jste byli náčelník, král nebo císař, nyní jste hrabě, markýz nebo vévoda. Můžete to sice dotáhnout na krále a můžete si vybojovat i ten císařský titul, ale kvůli tomu se musíte snažit, stavět nové budovy a bojovat. Přičemž titul přidává nová privilegia.

tree kingdoms (1).jpgtree kingdoms (2).jpgtree kingdoms (3).jpgtree kingdoms (4).jpgtree kingdoms (12).jpgtree kingdoms (13).jpgtree kingdoms (14).jpg
Období tří říší rozpoutalo tu pravou totální válku

Hra dokázala až překvapivě dobře zpracovat ten pocit vzájemné nevraživosti. Každý chce moc a každý chce být císař. I když jsem se ve hře snažil hrát mírumilovně, vše se rychle vyostřilo. Pokud mě k válce nepřinutil sám nepřátelský šlechtic, stačilo, abych se k někomu přidal do aliance a už to jelo. Three Kingdoms je neuvěřitelně dynamický a snaží se vás nenechat vydechnout.

 

Nyní se vše točí kolem mocných šlechtických rodin, které Čínu ovládají. Takže zatímco dříve jste byli náčelník, král nebo císař, nyní jste hrabě, markýz nebo vévoda.

 

Může za to zejména mnohem bohatší systém politiky. Můžete požadovat mnoho věcí jako peníze, pomocníky, vazalství či území, ale také se mnohého vzdát – dokonce ostatním nabídnout, zda nebudete jejich vazalem. Více než kdy dříve jsem měl pocit, že se politika netočí jen kolem touhy vytvořit nějakou obrannou alianci, ale jedná se vlastně o obchod. Když něco chcete, musíte se připravit na to, že se možná budete muset něčeho vzdát.

tree kingdoms (5).jpgtree kingdoms (6).jpgtree kingdoms (7).jpgtree kingdoms (8).jpgtree kingdoms (9).jpgtree kingdoms (10).jpg
Diplomacie nabírá pořádné obrátky a časy míru jsou velmi vzácné

Aby tento systém opravdu fungoval, tak se vývojáři rozhodli všechno popsat. Při tvoření smlouvy máte napsáno, kolik kladných nebo záporných bodů jednotlivé položky přidají a i nepřátelé dávají takové návrhy, aby se body vzájemně vyrovnaly. Možná to bylo nutné, aby „politický obchod“ mohl opravdu fungovat, ale na druhou stranu zmizí pocit překvapení. Vy víte, co má jakou cenu a dopředu víte, zda při diplomatických jednáních nedáváte moc nebo se vás naopak další stát nesnaží oblafnout. Vše je uvedeno a krása diplomacie jako „hry pokeru“ zmizela. Je to ale malá cena za hravý systém s obrovským množstvím možností.

Státu vládnou výrazné charaktery

Rovněž vnitřní politika se dočkala změn. Je zde více důraz na jednotlivé postavy, na to zda si rozumí a zda jsou spokojené se svým platem. Zatímco u běžných úředníků to moc nepocítíte a prostě jim v případě nespokojenosti vrazíte nějaké mince, u generálů je to značné. Armáda nově nemůže být bez hrdiny. Každý hrdina má na sobě navázané jednotky a může jich mít až šest, přičemž armáda může být tvořena nejvíce třemi veliteli.

tree kingdoms (11).jpgtree kingdoms (15).jpgtree kingdoms (16).jpgtree kingdoms (17).jpg
Chcete-li mít podporu, musí být vaši lidé šťastní

Neříkám, že se jedná o něco vyloženě nového, ale přidává to další požadavky, které musíte splnit. Vedle klasických nutností jako zásobovat armádu jídlem a platit žold se musíte ujistit, že jsou generálové šťastní. Samozřejmě to bylo dříve, ale nyní se mohou v armádě hádat velitelé mezi sebou, což může vést ke konfliktům a nespokojenosti a nespokojený vojevůdce může povstat nebo přejít do nepřátelské frakce. A když velitele odvoláte, přijdete o celou jeho armádu.

 

Vedle klasických nutností jako zásobovat armádu jídlem a platit žold se musíte ujistit, že jsou generálové šťastní

 

Hra docílila toho, že zatímco dříve jsem se o vnitřní politiku moc nezajímal, nyní jsem se do toho vžil. Brzy si zapamatujete jména hlavních představitelů (spíš z části, protože čínština je pořádný jazykolam) a budete podle toho jednat. Na pozice ve státní správě vyberete hlavně loajální lidi, ale do armády je zkušený voják nezbytností.

Válka se nikdy moc nezmění

Pokud si zvolíte románový režim, kterého se tato recenze týká, jsou velitelé zároveň hrdinové. Nicméně nepředstavujte si hned Total War: Warhammer. Vlastně svými speciálními schopnostmi jsou mnohem podobnější klasickým vojevůdcům z dřívějších dílů a až na výjimky je jejich specialitou dodávání kuráže a zlepšování bojeschopnosti vojáků. Přičemž i když jsou oni sami super silní, proti celé jednotce je neposílejte.

tree kingdoms (20).jpgtree kingdoms (18).jpgtree kingdoms (19).jpgtree kingdoms (21).jpg
Boj se moc nezměnil, což vůbec nevadí, jelikož je stále velmi komplexní

Bitvy jako takové moc změn nemají. Ostatně jaké tam chcete dělat? Musíte si hlavně pohrát s rozložením jednotek, snažit se nepřítele obklíčit, vtrhnout mu s jízdou do zad apod. Systém, který má v novějších verzích Total War od samotného začátku... a stále funguje skvěle. Změnou jsou ale duely.

tree kingdoms (22).jpgtree kingdoms (23).jpgtree kingdoms (24).jpgtree kingdoms (25).jpgtree kingdoms (26).jpgtree kingdoms (27).jpg
Duely mezi hrdiny nejsou zásadní změnou, přesto jsou příjemným bonusem

Duel je souboj dvou vojevůdců. Do duelu nikdo nezasahuje a jeho ukončení znamená buď smrt jednoho vojevůdce nebo jeho útěk. Obojí generála vyřadí z boje a i když uteče, tak ho to poškodí a zdiskredituje. Nečekejte od duelů zásadní změnu, nicméně dodávají do boje další akci. Vedle napínavé atmosféry z bojů armád vás zajímá i to, jak dopadne duel a věřte mi, že dívat se, jak obklopeni vojáky vojevůdci bojují, je fantastické.

Graficky přeplácané

Tímto změny v hratelnosti vlastně končí. Ekonomika se moc nezměnila, ani budování. Opět udržujete veřejný pořádek, stavíte budovy kvůli ziskům i kvůli kultuře, je-li nějaké město opuštěno, můžete ho znovu vybudovat apod. Hra se však výrazně změnila graficky a neřekl bych, že k lepšímu.

tree kingdoms (28).jpgtree kingdoms (29).jpgtree kingdoms (30).jpgtree kingdoms (31).jpgtree kingdoms (32).jpgtree kingdoms (33).jpg
Snad jedinou nevýhodou hry je přeplácené a nepřehledné UI, zejména při stavění měst

Nechápejte nadpis špatně, hra vypadá velmi dobře. Je vidět, že se vývojáři snažili, ať vypadá co nejlépe... ale to je ten problém! Hra je graficky doslova přeplácaná. Místo jednoduchých a srozumitelných ikonek se připravte na velké obrázky, a to jak při stavění, tak při diplomacii. Krása nahradila funkčnost.

Naštěstí i když se mi po přehledných ikonkách stýská a věřím, že obrázek krávy nebo uhlí vás o významu budovy informuje mnohem lépe než obrázek budovy, dá se na to zvyknout. A ve výsledku je grafická přeplácanost vlastně jediným znatelnějším záporem. Jinak hra vypadá hezky a je bez větších technických problémů, i když mě trápily delší nahrávací časy.

Verdikt

Nový Total War je krásným důkazem toho, že se vždy dá něco vylepšit. Three Kingdoms neznamenají razantní změnu série, každopádně přidávají mnoho menších úprav, které hru skvěle vylepšují. Jedná se skutečně o povinnost pro všechny fanoušky strategií.

Diskuze (5) Další článek: Capcom má v rukávu hned několik titulů, postavených na RE Enginu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Hry zadarmo, nebo se slevou: stovky demoverzí na Steamu a Supraland zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: stovky demoverzí na Steamu a Supraland zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze grafické karty Gigabyte Radeon RX 6950 XT Gaming OC 16G

Recenze grafické karty Gigabyte Radeon RX 6950 XT Gaming OC 16G

Ke třem modelům s čipem Navi 21 přidalo AMD čtvrtý, nejvýkonnější. Díky vyšším taktům nabízí výkon srovnatelný s mnohem dražší GeForce RTX 3090.

Adam Vágner
Grafické kartyTesty
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA