Total War: Warhammer II – když se rasy nemají v lásce (recenze)

Série Total War se opět vrací do světa fantazie. Warhammer se nám snaží znovu dokázat, že má značka co nabídnout a tentokrát k tomu využívá i velký vír.

Strategická legenda Total War si prošla různými etapami historie, aby nakonec dva poslední díly věnovala pouze fantasy světu Warhammer. S obhajobou, že se jedná o opravdu bohatý fantasy svět a oba díly jsou unikátní, však překvapivě prochází na výbornou. Se čtyřmi hratelnými rasami vás nový díl uvrhne do jednoho velkého příběhu o magickém velkém víru.

Válka řeší všechno

Velký vír je důležitým prvkem, který hru zcela mění. Nyní nejde pouze o to mít ohromné impérium, každopádně všechny čtyři rasy, tedy ještěří lidé, skaveni a vznešení a temní elfové, mají s vírem své vlastní plány. Což mění pravidla hry a vyvolává celkem příjemný pocit jasně stanoveného cíle, zatímco v předchozích dílech jste si priority určovali sami.

Warhammer_2 (2).jpgWarhammer_2 (3).jpgWarhammer_2 (5).jpgWarhammer_2 (6).jpg
Warhammer II s sebou přináší čtyři nové hratelné rasy, které se mezi sebou rvou hlava nehlava

Mimo bojů s jinými civilizacemi budete plnit všelijaké úkoly, které vám umožní vykonávat obřady a tím se přiblížit k ovládnutí víru. Následně budete v průběhu konání obřadu svádět kruté boje s hordami chaosu a jinými civilizacemi, které se jak jen můžou budou naopak snažit vám váš obřad překazit.

 

Ovládnout vír chce každý a každý je schopen pro to obětovat maximum

 

Hra tím tlačí k agresivnější strategii. Diplomatické vztahy i vojenské výpady mají smysl hlavně ve spojitosti s vírem. A ve chvíli, kdy je vaše země napadána ze všech stran všemožnými nepřátelskými armádami, poznáte, že se nejedná o nic menšího, než o magickou událost určující směr celého světa. Ovládnout vír chce každý a každý je schopen pro to obětovat maximum.

Jste ještěrem, elfem nebo skavenem?

Důležitou změnou je hraní za nové čtyři odlišné rasy. Tentokrát se vývojáři rozhodli udělat hraní co nejvyváženější. Každá z ras má k dispozici letecké, pěší a střelecké jednotky i obléhací stroje. Liší se hlavně celkovým pocitem z hraní a samozřejmě povahou.

Warhammer_2 (13).jpgWarhammer_2 (15).jpgWarhammer_2 (22).jpgWarhammer_2 (24).jpg
Všechny rasy se od sebe příjemně liší, což dodává hře šťávu

Nejdříve jsem zkusil hru za zajímavé ještěří lidi. Ti moc nesází na zbroje, ale spíš na samotné druhy ještěrů. Vaši armádu postupně doplňují menší ještěři, větší ještěři, ale i dinosauři nebo levitující ještěrky. Tím je vaše armáda členitá, každopádně má své chyby. Typickým bojovým znakem ještěrů je, že se občas nedokáží udržet a do nepřítele vlítnou bez poslouchání rozkazů. Na druhou stranu možnost nepřátelské zajatce sežrat a tím si doplnit stavy nebo si velmi rychle nechat vylíhnout několik jednotek je velmi zajímavá varianta.

 

Každá rasa se hodně liší a je již od začátku umístěna do odlišné role

 

Samotným vedením civilizace vám připomenou klasické Total War a budete se snažit expandovat a rozvíjet své impérium. Trochu stagnují po stránce diplomatické. S některými vychází dobře, každopádně hodně ras má vůči ještěrům automaticky předsudky.

Warhammer_2 (7).jpgWarhammer_2 (8).jpgWarhammer_2 (12).jpgWarhammer_2 (20).jpgWarhammer_2 (25).jpgWarhammer_2 (31).jpg
Jednotný příběh vás nutí k agresivnější strategii v již napjaté fantasy atmosféře

Trnem v oku každé rasy jsou skaveni. Hnusní krysáci, kteří využívají magie jedu a bojují ve velkých počtech. Při bojích se skavenskou armádou je časté, že dokonce i čtyři jejich jednotky odrazí jedna vaše. Každopádně je jich tak moc, že vás obklíčí a umlátí třeba čepicemi. Osobně mi příliš nesedli, hlavně kvůli nutkání z boje občas srabácky utéct. Kombinace destruktivní magie a nezastavitelných hord ale zní bezesporu lákavě.

Zajímavé je, že skaveni nevytváří velkolepá města, naopak budují v rozvalinách a polorozpadlých městech, takže normálně není poznat, zda je dané místo opuštěné nebo tam jsou skaveni. Pro výhru vám občas stačí nakazit pár okolních sídel a hlavně musíte vždy mít dostatek potravin pro vaše neustále hladové krysáky. Připravte se na to, že pro ostatní budete odporným nádorem, který je třeba zničit. Ale skaveni jsou připraveni zničit naopak všechno kolem sebe.

 

Skaveni jsou pro ostatní odporným nádorem, který je třeba zničit

 

Vznešení elfové jsou velmi rozdílní. Armáda je méně početná, zato vysoce kvalitní. S těžkou zbrojí dokážete kosit ohromné počty slabších nepřátel. Zároveň disponujete pověstnými vysoce kvalitními lučištníky či všelijakými magickými zvířaty.

Zejména vynikáte diplomacií. Za vznešení elfy sbíráte speciální body vlivu, které můžete investovat například do zlepšení vztahů s jinými civilizacemi. Umožní vám to zpovzdálí tahat za nitky a bez prolití elfské krve se vypracovat na důležitou a vlivnou mocnost.

Warhammer_2 (1).jpgWarhammer_2 (4).jpgWarhammer_2 (10).jpgWarhammer_2 (14).jpgWarhammer_2 (21).jpgWarhammer_2 (28).jpg
Díky rozdílnému pocitu hraní za každou rasu má hra vysokou znovuhratelnost

Jejich protikladní temní elfové mají velmi podobný styl boje, i když místo nablýskaných zbrojí sází na temné vzezření. Pro temné elfy je boj potěšením, zvlášť proto, že si z něj odnáší hromady otroků. Otroci jsou jejich velkou specialitou, která přináší velké zisky a pomáhá při obřadech, ale značně zhoršuje veřejný pořádek. Obzvláště šlechta je nebezpečná a místo cukru musíte používat bič, aby ji nenapadlo povstat.

Opakování je matkou zábavy

Možná, že si většina lidí myslí, že největším rozdílem fantasy námětu od klasické historie jsou odlišné druhy jednotek a používání magie na bojišti. Každopádně dle mého názoru se každá rasa hodně liší a je již od začátku umístěna do tak odlišné role, že to nabádá k znovuhratelnosti. Díky tomu, že jsou všechny vyvážené, ale stále velmi odlišné, na vás hra působí dobrým pocitem, jenž chvílemi táhne k patriotismu a chuti být se za svou rasu hlava nehlava.

Přitom vývojáři promysleli i všelijaké detaily. Dokonce i na podnebí záleží a i když temní elfové milují zamrzlý sever, pro ještěry je to nepřijatelné. Hra je díky tomu stále svěží a stále zábavná, díky čemuž vás přesvědčí, že se opravdu nejedná o pouhý datadisk k předchozímu dílu, ale o plnohodnotný titul lákající dokonce na příběh.

Povedlo se to poprvé, povedlo se to podruhé... kam série zamíří příště? Total War: Warhammer II znovu dokázal, že Total War má potenciál být skvělým prostředím pro konání válek ve fantasy světě. Hra navíc stále vypadá krásně a pokud bych měl něco zkritizovat, jsou to dlouhé nahrávací časy.

Hodnocení: 4.5 / 5

Klady:

  • herní styl se liší dle rasy
  • příběh o velkém víru udává hře zajímavý směr
  • stále povedená hratelnost

Zápory:

  • dlouhé nahrávací časy

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |