Továrník - Baťa by záviděl (deskovka)

Přáli jste si někdy stát se průmyslovým magnátem, nebo třeba jen vyrábět vlastní věci? Pak je Továrník hra přesně pro vás.

Deskovky z dílny Friedmanna Friese jsou si v mnohých věcech podobné. Nejen že v originále drtivá většina začíná na písmenko F, ale ty nejznámější mají i celou řadu podobných principů. Mluvím samozřejmě o Vysokém napětí a Továrníkovi, přičemž obě hry se odehrávají ve stejné industriální éře.

tovarnik 04.jpg

Pokud už znáte Vysoké napětí a najednou se u vás objeví druhá povědomá zelená krabice, tentokrát s továrníkem na obalu, může první dojem mást. Zdánlivě složitá pravidla hry přejdou rychle do krve a jednoduše odehrajete šest kol hry bez jediného pravidlového zaškobrtnutí. Hlavní výhodou je, že nemusíte řešit hromadu různých surovin jako v běžných obchodních hrách, stačí vám mít pod kontrolou finance a lidské zdroje.

Z nuly průmyslovým magnátem

Zpočátku máte malou továrnu s mizernými skladovacími prostory a extrémně neefektivními stroji. Vyrábíte neoznačené krabice a podle jejich počtu získáváte každé kolo nějaký nemalý objem peněz. Od toho však odečtete výdaje na stále se zdražující elektřinu a máte slušný zisk, o který tu jde především. Proto je potřeba rovnoměrně rozšiřovat sklady a výrobu, optimalizovat ji, namísto lidí nasazovat stroje, nebo naopak najímat brigádníky.

Většina akcí probíhá v pořadí, budete tak často čekat na odehrání vašich spoluhráčů

Ve svém rozletu však nejste neomezenými panovníky, limitují vás peníze a prostor vaší výrobní haly. Ten má pouze deset pozic pro stroje, sklady a roboty dohromady, k tomu velící věž s dvěma optimalizačními jednotkami a možnost přikoupit si dvojici dalších základních prostor. Každé vybavení pak zabírá jednu z pozic, navíc na provoz robotů musíte mít stroje. A nejhorší jsou spoluhráči, kteří vám vyhlídnutý stroj vyfouknou z trhu těsně před nosem.

tovarnik 01.jpg

I když na papíře vypadá hra docela pružně, je tomu v praxi často naopak. Vzhledem k tomu, že většina akcí probíhá v nějakém pořadí, budete nejspíš často čekat na odehrání vašich spoluhráčů. I když je možné hrát v pěti, bohužel bych to spíš nedoporučoval, jako optimální počet se ukázali čtyři hráči. Je ale pochopitelné, že mnohá rozhodnutí se nedají uspěchat, pokud chcete svoji továrnu vést úspěšně.

Bez obalu

Hráči každé kolo začínají dražbou o pořadí. Paradoxně ale nedraží penězi, ale lidskými silami, navíc horší pořadí většinou značí aspoň nějakou slevu na většinu akcí daného kola, ať už se jedná o nákupy, nebo shánění brigádníků. Po určení pořadí je třeba naplnit trh, kdy za každého volného člověka umístíte nejhorší přístroj dané kategorie do obchodního prostoru. Tam v další fázi kola nakupujete podle libosti (a toho, co zbude), abyste rovnou svá vylepšení instalovali do továrny. Následuje spočtení výroby, skladovacích prostor a spotřeby, abyste nakonec dostali tolik očekávaný zisk a zaplatili stále se zdražující elektřinu.

tovarnik 02.jpg

Tyto principy jsou v pravidlech možná až zbytečně komplikovaně popsány, občas jsem měl pocit, že když mám vzít nějakou kartičku, tak o řádek později bude následovat instrukce, jak natáhnout ruku a sevřít okolo kartičky prsty. Docela mne překvapilo, že ke hře není místo některé části textu i nějaký přehledný náčrt průběhu kola, ať už příkladem, nebo jen obrázky. Na druhou stranu je potřeba říci, že pravidla myslí snad na všechno, co mohou hráči vymyslet.

Díky jasnému cíli získat co nejvíce peněz často hráči závěrečné tahy spíš jen spoří

Krabice se hrou je poměrně bytelná, obsahuje pětici herních podložek s továrnami, podložku pro trh, barevné figurky dělníků i brigádníků a desítky kartonových kartiček. Ty bohužel nejsou nijak speciálně uskladněny, takže se vám nejspíš pomíchají a před každou hrou budete muset třídit podle typů. Pomohlo by, kdyby aspoň byly odlišných velikostí. K tomu všemu patří ještě pravidla a příloha pravidel s fungováním trhu a továrny.

tovarnik 03.jpg

Hraní Továrníka je dobrá výzva i ve společnosti zkušenějších hráčů deskových her, ale musíte počítat s tím, že se hra rychle ohraje. Díky jasnému cíli získat co nejvíce peněz často hráči závěrečné tahy spíš jen spoří, i přes dvojnásobné zisky v posledním kole. Příjemné je, že není v podstatě možné prohrát, pokud se o to nebudete vyloženě snažit. Pokud jste už hráli Vysoké napětí, přijde vám možná Továrník jednodušší, jinak je skvělým mezistupněm ke složitějším obchodním hrám i díky zanedbatelnému podílu náhody.

 

Související články
  1. Magic 2011 - okouzlující kartičky (deskovka)
  2. Deskovka: Dračí srdce – fantasy partička pro dva
  3. Deskovka: Vládci podzemí - zlaté české ručičky
  4. Deskovka: Mořeplavci - napněte plachty
  5. Deskovka: Černá ovce - rodinná farma
  6. Deskovka: Pandemic - pravidelná dávka nemocí

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Když jsou hry umění: nádherné obrázky, které by se klidně daly vystavit v galerii

Když jsou hry umění: nádherné obrázky,…

Hry jsou uměním a díky moderních nástrojům můžeme tvořit nádherné pohlednice z našich výprav. Pojďme se podívat na ty nejlepší z posledních let.

7.  5.  2018 | | 1 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Thanos míří do akce Fortnite díky speciálnímu, časově omezenému eventu

Thanos míří do akce Fortnite díky spec…

Nejpopulárnější světový film zavítá do nejpopulárnější videohry.

8.  5.  2018 |
Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell, Rage 2, Borderlands 3 a řadu dalších

Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell…

Úniky se občas stávají, obchodní řetězec Walmart to ale tentokrát opravdu slušně skonil.

9.  5.  2018 | | 3 N/A