Továrník - Baťa by záviděl (deskovka)

Přáli jste si někdy stát se průmyslovým magnátem, nebo třeba jen vyrábět vlastní věci? Pak je Továrník hra přesně pro vás.

Deskovky z dílny Friedmanna Friese jsou si v mnohých věcech podobné. Nejen že v originále drtivá většina začíná na písmenko F, ale ty nejznámější mají i celou řadu podobných principů. Mluvím samozřejmě o Vysokém napětí a Továrníkovi, přičemž obě hry se odehrávají ve stejné industriální éře.

tovarnik 04.jpg

Pokud už znáte Vysoké napětí a najednou se u vás objeví druhá povědomá zelená krabice, tentokrát s továrníkem na obalu, může první dojem mást. Zdánlivě složitá pravidla hry přejdou rychle do krve a jednoduše odehrajete šest kol hry bez jediného pravidlového zaškobrtnutí. Hlavní výhodou je, že nemusíte řešit hromadu různých surovin jako v běžných obchodních hrách, stačí vám mít pod kontrolou finance a lidské zdroje.

Z nuly průmyslovým magnátem

Zpočátku máte malou továrnu s mizernými skladovacími prostory a extrémně neefektivními stroji. Vyrábíte neoznačené krabice a podle jejich počtu získáváte každé kolo nějaký nemalý objem peněz. Od toho však odečtete výdaje na stále se zdražující elektřinu a máte slušný zisk, o který tu jde především. Proto je potřeba rovnoměrně rozšiřovat sklady a výrobu, optimalizovat ji, namísto lidí nasazovat stroje, nebo naopak najímat brigádníky.

Většina akcí probíhá v pořadí, budete tak často čekat na odehrání vašich spoluhráčů

Ve svém rozletu však nejste neomezenými panovníky, limitují vás peníze a prostor vaší výrobní haly. Ten má pouze deset pozic pro stroje, sklady a roboty dohromady, k tomu velící věž s dvěma optimalizačními jednotkami a možnost přikoupit si dvojici dalších základních prostor. Každé vybavení pak zabírá jednu z pozic, navíc na provoz robotů musíte mít stroje. A nejhorší jsou spoluhráči, kteří vám vyhlídnutý stroj vyfouknou z trhu těsně před nosem.

tovarnik 01.jpg

I když na papíře vypadá hra docela pružně, je tomu v praxi často naopak. Vzhledem k tomu, že většina akcí probíhá v nějakém pořadí, budete nejspíš často čekat na odehrání vašich spoluhráčů. I když je možné hrát v pěti, bohužel bych to spíš nedoporučoval, jako optimální počet se ukázali čtyři hráči. Je ale pochopitelné, že mnohá rozhodnutí se nedají uspěchat, pokud chcete svoji továrnu vést úspěšně.

Bez obalu

Hráči každé kolo začínají dražbou o pořadí. Paradoxně ale nedraží penězi, ale lidskými silami, navíc horší pořadí většinou značí aspoň nějakou slevu na většinu akcí daného kola, ať už se jedná o nákupy, nebo shánění brigádníků. Po určení pořadí je třeba naplnit trh, kdy za každého volného člověka umístíte nejhorší přístroj dané kategorie do obchodního prostoru. Tam v další fázi kola nakupujete podle libosti (a toho, co zbude), abyste rovnou svá vylepšení instalovali do továrny. Následuje spočtení výroby, skladovacích prostor a spotřeby, abyste nakonec dostali tolik očekávaný zisk a zaplatili stále se zdražující elektřinu.

tovarnik 02.jpg

Tyto principy jsou v pravidlech možná až zbytečně komplikovaně popsány, občas jsem měl pocit, že když mám vzít nějakou kartičku, tak o řádek později bude následovat instrukce, jak natáhnout ruku a sevřít okolo kartičky prsty. Docela mne překvapilo, že ke hře není místo některé části textu i nějaký přehledný náčrt průběhu kola, ať už příkladem, nebo jen obrázky. Na druhou stranu je potřeba říci, že pravidla myslí snad na všechno, co mohou hráči vymyslet.

Díky jasnému cíli získat co nejvíce peněz často hráči závěrečné tahy spíš jen spoří

Krabice se hrou je poměrně bytelná, obsahuje pětici herních podložek s továrnami, podložku pro trh, barevné figurky dělníků i brigádníků a desítky kartonových kartiček. Ty bohužel nejsou nijak speciálně uskladněny, takže se vám nejspíš pomíchají a před každou hrou budete muset třídit podle typů. Pomohlo by, kdyby aspoň byly odlišných velikostí. K tomu všemu patří ještě pravidla a příloha pravidel s fungováním trhu a továrny.

tovarnik 03.jpg

Hraní Továrníka je dobrá výzva i ve společnosti zkušenějších hráčů deskových her, ale musíte počítat s tím, že se hra rychle ohraje. Díky jasnému cíli získat co nejvíce peněz často hráči závěrečné tahy spíš jen spoří, i přes dvojnásobné zisky v posledním kole. Příjemné je, že není v podstatě možné prohrát, pokud se o to nebudete vyloženě snažit. Pokud jste už hráli Vysoké napětí, přijde vám možná Továrník jednodušší, jinak je skvělým mezistupněm ke složitějším obchodním hrám i díky zanedbatelnému podílu náhody.

 

Související články
  1. Magic 2011 - okouzlující kartičky (deskovka)
  2. Deskovka: Dračí srdce – fantasy partička pro dva
  3. Deskovka: Vládci podzemí - zlaté české ručičky
  4. Deskovka: Mořeplavci - napněte plachty
  5. Deskovka: Černá ovce - rodinná farma
  6. Deskovka: Pandemic - pravidelná dávka nemocí

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 15 N/A