Trials Frontier: závodní klenot (mobilní recenze)

Finské vývojářské studio RedLynx se do herní historie zapsalo sérií Trials. Ta se nedlouho po vydání stala fenoménem a dobyla snad každou větší existující herní platformu. Mobilní platformu však navštívila vůbec poprvé, a to sice letos v Trials Frontier. Jak se série hraje na mobilech?

Vedle Trials Frontier pro iOS a Android budou RedLynx letos debutovat na dalších platformách, konkrétně Xbox One a Playstation 4 s Trials Fusion, přičemž právě ten je pátým plnohodnotným pokračováním série a Frontier jakýmsi spin-offem pro mobily. Série není novinka, nýbrž opravdový matador. První hra totiž dorazila na Windows a Mac již v roce 2000. Tu a aktuální díl tedy dělí celých čtrnáct let!

Těm, kterým hra unikla, lze Trials představit jako závodní arkádovku, ve které se posadíte za řídítka motorky, s níž musíte překonávat nejrůznější překážky, nástrahy, ale také plnit adrenalinové výzvy a úkoly nebo závodit s nevyzpytatelnými protivníky. Cílem je vždy dorazit do cíle a nespadnout, respektive se na zemi ocitnout co možná nejméně. V sérii hraje důležitou roli reálná fyzika, ať už jde o nerovný povrch, nebo o nutnost balancovat se samotným jezdcem na motorce. To všechno pozorujete z postranní 2D perspektivy, grafika je však plně ve 3D.

IMG_2519.PNG IMG_2526.PNG IMG_2529.PNG

Herní systém

Ačkoliv v závodě samotném je úkolem překonat nerovnosti, nespadnout a dojet do cíle, Trials Frontier disponuje poměrně propracovaným herním systémem díky tomu, že vypráví jakýsi příběh. Na začátku – tedy po absolvování několika seznamovacích závodů – se ocitnete ve westernovém městečku, kde jsou tři místnosti: garáž, obchod a hlavní salón. Garáž slouží k jedinému - za peníze, které získáváte za každý vyhraný závod, a součástky, které si vytočíte v kole štěstí po každém závodě, můžete vylepšovat svůj stroj, a to ve čtyřech různých oblastech. Vedle toho, že můžete stávající stroj vylepšovat, čekají na vás i jiné motorky.

 

Nutnost paliva vede k jedinému – mikrotransakce

 

Smysl obchodu asi netřeba vysvětlovat: za reální peníze zde můžete nakoupit konkrétní předměty, balíčky peněz, ale i palivo, které je potřebné pro každý závod. Nutnost paliva vede k jedinému – mikrotransakce. Ač zakomponování není nijak brutální, jejich síla se projevuje až v pozdějších fázích hry, kdy buď budete platit nebo čekat, což znovu poukazuje na hráčskou poddajnost a pasivitu vůči nemravným přístupům herních vývojářů.

IMG_2520.PNG

Poslední a tou nejdůležitější místností je hlavní salón, protože tady se setkáváte s různými NPC postavami, které vám zadávají úkoly, výzvy či jednotlivé závody. Postavy představují opravdu příjemné zpestření, protože mluví a každá po vás vyžaduje jiný úkol: mladý nadšenec po vás bude chtít, abyste v jednom závodě ukázali třeba tři back-flipy v řadě; cestovatel vás využije k objevování nových částí virtuálního světa; intelektuálka shání plánek na novou motorku a automechanik vám poradí a pomůže s upgradováním motorky. Ačkoliv jde jen o pozadí, protože, i když se úkol jmenuje jakkoliv, vždy musíte jen dojet do cíle nebo předvést triky, budou vás postavy a jejich monology bavit.

V jednoduchosti je krása

Trials Frontier zůstává naplno věrné konceptu předchozích her. Jak již bylo řečeno, cílem je dojet do cíle, případně udělat nějaké triky, porazit časomíru nebo protivníka v souboji jeden na jednoho. V tom tkví největší pozitivum hry, hratelně je totiž okamžitě přístupná a díky jednoduchosti neskutečně zábavná.

IMG_2532.PNG IMG_2533.PNG IMG_2535.PNG

Zaručuje to i všudypřítomná originalita a snaha o hravou a odlehčenou atmosféru. Ačkoliv jde o detaily – například vtipné hlášky závodníka, šílené pasti (dřevěná kola, vybuchující útesy, výtahy, padající mosty), skokánky, destrukce závodníka v cílové rovince, vyfocené momentky, kolo štěstí či okamžitá možnost srovnání vašeho času s okolním světem – všechno utváří dynamický, zároveň však pospolu skvěle držící celek.

 

Výborný pocit budete mít i z toho, že každé vylepšení motorky se razantně projeví na vlastnostech ovládání

 

Lví podíl na skvělé hratelnosti má vyladěné ovládání a fyzika, která jako taková představuje jednu z výzev. Nepozorní hráči, kteří nesledují terén a pohyb závodníka na motorce, totiž budou často padat, naopak dobrý balanc a správné načasování je po zásluze odměněno. Výborný pocit budete mít i z toho, že každé vylepšení motorky (nebo nová motorka) se razantně projeví na vlastnostech ovládání, takže pružnost či rychlost ihned spolehlivě poznáte a budete vědět, že investovaný čas a peníze se opravdu vyplatily. Jednoduše paráda.

IMG_2525.PNG

Nádherná grafika

Superlativy budeme pokračovat i v části o grafické stránce hry. Ta je jednoduše parádní! Nejenže Trials Frontier disponuje naprosto kouzelnými prostory (apokalyptické město za ranního východu slunce, zelené louky s horami v pozadí, temné americké kaňóny nebo rakouská vesnička a spoustu dalších), uchvátí i vysokým rozlišením textur, krásnými barvami, plynulými animacemi a detailním zpracováním všech možných objektů na trati. My sami se často přistihli, že jsme koukali raději na krásné pozadí než na samotné dění na trati. Záhy jsme ale přišli o život. Za ten pohled to ale stálo.

IMG_2523.PNG IMG_2527.PNG IMG_2528.PNG

Z přiložených screenshotů by se mohlo zdát – nebo alespoň nám se zdá, že by se vám mohlo zdát – že takovou grafiku zařízení se staršími vnitřnostmi nemůže zvládnout. Vyvedeme vás z omylu. Trials Frontier jsme totiž testovali na iPhone 4 a hra běžela bez jediného škubnutí nebo zpomalení. RedLynx si s hříčkou pro mobily zkrátka vyhráli do posledního detailu a na hře je to krásně vidět. Bravo!

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Arkády | Závodní arkáda
Výrobce: RedLynx
Začátek prodeje: 10. dubna 2014
  • Skvělá hratelnost
  • Krásná grafika
  • Žijící svět
  • Bohatý herní systém
  • Mikrotransakce

Trials Frontier je důkazem, že originální herní koncept se nevyčerpá ani po čtrnácti letech od svého vzniku, pokud o něj pečujete a dbáte. U Trials Frontier vidíme péči, lásku k hraní a originalitě na každém kroku. Hru doporučujeme všemi deseti, zvlášť když ji pořídíte zcela zdarma!

Hra byla testována na zařízení iPhone 4 a je ke stažení zcela zdarma na AppStore.

Diskuze (2) Další článek: The Elder Scrolls Online: Zápisky z Tamrielu #3

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Motorola Edge 30. Tenká stylovka má šmrnc i výkon. Přesto bude ve stínu modelu Pro

Motorola Edge 30. Tenká stylovka má šmrnc i výkon. Přesto bude ve stínu modelu Pro

** Telefon je opravdu tenký, což jsme ověřili šuplerou i obtížnějším zvedáním ze stolu ** Má ale dostatek výkonu a nadějný fotoaparát ** Za 11 tisíc korun může jít o zajímavou koupi.

Martin Miksa
Vyšší třídaVideo