Trials Frontier: závodní klenot (mobilní recenze)

Finské vývojářské studio RedLynx se do herní historie zapsalo sérií Trials. Ta se nedlouho po vydání stala fenoménem a dobyla snad každou větší existující herní platformu. Mobilní platformu však navštívila vůbec poprvé, a to sice letos v Trials Frontier. Jak se série hraje na mobilech?

Vedle Trials Frontier pro iOS a Android budou RedLynx letos debutovat na dalších platformách, konkrétně Xbox One a Playstation 4 s Trials Fusion, přičemž právě ten je pátým plnohodnotným pokračováním série a Frontier jakýmsi spin-offem pro mobily. Série není novinka, nýbrž opravdový matador. První hra totiž dorazila na Windows a Mac již v roce 2000. Tu a aktuální díl tedy dělí celých čtrnáct let!

Těm, kterým hra unikla, lze Trials představit jako závodní arkádovku, ve které se posadíte za řídítka motorky, s níž musíte překonávat nejrůznější překážky, nástrahy, ale také plnit adrenalinové výzvy a úkoly nebo závodit s nevyzpytatelnými protivníky. Cílem je vždy dorazit do cíle a nespadnout, respektive se na zemi ocitnout co možná nejméně. V sérii hraje důležitou roli reálná fyzika, ať už jde o nerovný povrch, nebo o nutnost balancovat se samotným jezdcem na motorce. To všechno pozorujete z postranní 2D perspektivy, grafika je však plně ve 3D.

IMG_2519.PNG IMG_2526.PNG IMG_2529.PNG

Herní systém

Ačkoliv v závodě samotném je úkolem překonat nerovnosti, nespadnout a dojet do cíle, Trials Frontier disponuje poměrně propracovaným herním systémem díky tomu, že vypráví jakýsi příběh. Na začátku – tedy po absolvování několika seznamovacích závodů – se ocitnete ve westernovém městečku, kde jsou tři místnosti: garáž, obchod a hlavní salón. Garáž slouží k jedinému - za peníze, které získáváte za každý vyhraný závod, a součástky, které si vytočíte v kole štěstí po každém závodě, můžete vylepšovat svůj stroj, a to ve čtyřech různých oblastech. Vedle toho, že můžete stávající stroj vylepšovat, čekají na vás i jiné motorky.

 

Nutnost paliva vede k jedinému – mikrotransakce

 

Smysl obchodu asi netřeba vysvětlovat: za reální peníze zde můžete nakoupit konkrétní předměty, balíčky peněz, ale i palivo, které je potřebné pro každý závod. Nutnost paliva vede k jedinému – mikrotransakce. Ač zakomponování není nijak brutální, jejich síla se projevuje až v pozdějších fázích hry, kdy buď budete platit nebo čekat, což znovu poukazuje na hráčskou poddajnost a pasivitu vůči nemravným přístupům herních vývojářů.

IMG_2520.PNG

Poslední a tou nejdůležitější místností je hlavní salón, protože tady se setkáváte s různými NPC postavami, které vám zadávají úkoly, výzvy či jednotlivé závody. Postavy představují opravdu příjemné zpestření, protože mluví a každá po vás vyžaduje jiný úkol: mladý nadšenec po vás bude chtít, abyste v jednom závodě ukázali třeba tři back-flipy v řadě; cestovatel vás využije k objevování nových částí virtuálního světa; intelektuálka shání plánek na novou motorku a automechanik vám poradí a pomůže s upgradováním motorky. Ačkoliv jde jen o pozadí, protože, i když se úkol jmenuje jakkoliv, vždy musíte jen dojet do cíle nebo předvést triky, budou vás postavy a jejich monology bavit.

V jednoduchosti je krása

Trials Frontier zůstává naplno věrné konceptu předchozích her. Jak již bylo řečeno, cílem je dojet do cíle, případně udělat nějaké triky, porazit časomíru nebo protivníka v souboji jeden na jednoho. V tom tkví největší pozitivum hry, hratelně je totiž okamžitě přístupná a díky jednoduchosti neskutečně zábavná.

IMG_2532.PNG IMG_2533.PNG IMG_2535.PNG

Zaručuje to i všudypřítomná originalita a snaha o hravou a odlehčenou atmosféru. Ačkoliv jde o detaily – například vtipné hlášky závodníka, šílené pasti (dřevěná kola, vybuchující útesy, výtahy, padající mosty), skokánky, destrukce závodníka v cílové rovince, vyfocené momentky, kolo štěstí či okamžitá možnost srovnání vašeho času s okolním světem – všechno utváří dynamický, zároveň však pospolu skvěle držící celek.

 

Výborný pocit budete mít i z toho, že každé vylepšení motorky se razantně projeví na vlastnostech ovládání

 

Lví podíl na skvělé hratelnosti má vyladěné ovládání a fyzika, která jako taková představuje jednu z výzev. Nepozorní hráči, kteří nesledují terén a pohyb závodníka na motorce, totiž budou často padat, naopak dobrý balanc a správné načasování je po zásluze odměněno. Výborný pocit budete mít i z toho, že každé vylepšení motorky (nebo nová motorka) se razantně projeví na vlastnostech ovládání, takže pružnost či rychlost ihned spolehlivě poznáte a budete vědět, že investovaný čas a peníze se opravdu vyplatily. Jednoduše paráda.

IMG_2525.PNG

Nádherná grafika

Superlativy budeme pokračovat i v části o grafické stránce hry. Ta je jednoduše parádní! Nejenže Trials Frontier disponuje naprosto kouzelnými prostory (apokalyptické město za ranního východu slunce, zelené louky s horami v pozadí, temné americké kaňóny nebo rakouská vesnička a spoustu dalších), uchvátí i vysokým rozlišením textur, krásnými barvami, plynulými animacemi a detailním zpracováním všech možných objektů na trati. My sami se často přistihli, že jsme koukali raději na krásné pozadí než na samotné dění na trati. Záhy jsme ale přišli o život. Za ten pohled to ale stálo.

IMG_2523.PNG IMG_2527.PNG IMG_2528.PNG

Z přiložených screenshotů by se mohlo zdát – nebo alespoň nám se zdá, že by se vám mohlo zdát – že takovou grafiku zařízení se staršími vnitřnostmi nemůže zvládnout. Vyvedeme vás z omylu. Trials Frontier jsme totiž testovali na iPhone 4 a hra běžela bez jediného škubnutí nebo zpomalení. RedLynx si s hříčkou pro mobily zkrátka vyhráli do posledního detailu a na hře je to krásně vidět. Bravo!

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Arkády | Závodní arkáda
Výrobce: RedLynx
Začátek prodeje: 10. dubna 2014
  • Skvělá hratelnost
  • Krásná grafika
  • Žijící svět
  • Bohatý herní systém
  • Mikrotransakce

Trials Frontier je důkazem, že originální herní koncept se nevyčerpá ani po čtrnácti letech od svého vzniku, pokud o něj pečujete a dbáte. U Trials Frontier vidíme péči, lásku k hraní a originalitě na každém kroku. Hru doporučujeme všemi deseti, zvlášť když ji pořídíte zcela zdarma!

Hra byla testována na zařízení iPhone 4 a je ke stažení zcela zdarma na AppStore.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A