Tropico – SimCity v Jižní Americe

Být vládcem malého ostrůvku v karibském moři, který je daňovým a turistickým rájem a to vše ve stylu strategií typu SimCity? Možná trochu praštěné, ale s příchodem hry Tropico rozhodně ne nereálné. O tomto titulu jsme průběžně informováni již poměrně dlouhou dobu – sice po malých špetkách, ale i tak je nám jasné, že Tropico by nemuselo dopadnou špatně.
Tropico – SimCity v Jižní Americe
Jak už jsem v úvodu naznačil, hra je inspirována sérií SimCity, z čehož jasně vyplývá, že se jedná o budovatelskou strategii. V ní se ocitnete v kůži vládce malého ostrůvku, který se musí snažit, aby jeho zem prosperovala. Hra je natolik realistická, že záleží pouze na vás, jaký typ hry si vyberete – můžete se stát diktátorem, vyhlašovat stanné právo, prostě si ze své země udělat komunistickou baštu nebo můžete postupovat poněkud kapitalističtějším stylem a udělat z vašeho ostrova daňový či třeba turistický ráj do kterého budou jezdit američtí milionáři na dovolenou (tedy možná, to jsem se nechal trochu unést).

TropicoTropico

Budovatelská strategie, jakou Tropico bezpochyby je, se samozřejmě zabývá především výstavbou všech možných i nemožných objektů. Ve hře jich naleznete okolo stovky – od lázní, přes klasickou banku až po plantáž s cukrovou třtinou. Záleží však samozřejmě jen na vás, jaký typ budov budete stavět a jakým směrem povedete průmysl a zemědělství vašeho státečku.

Nesmíte však také zapomenout na svůj lid, který je základem celé hry. Pokud se totiž zaměříte pouze na budovatelskou stránku hry a nebudete se starat o vaše občánky, může se stát, že budete svrženi či se prostě lidé přestanou množit (zní to možná trochu legračně, ale je to tak!). Ale neděste se. I v takovémto případě můžete situaci vyřešit například vystavěním zábavného centra či zmenšením pracovního vytížení vašich oveček a vaše pozice bude opět neotřesitelná (v případě nedostatku populace můžete dokonce zakázat antikoncepci).

Jednotliví občané vašeho karibského ostrůvku mohou vykonávat 45 různých profesí. Z nich však neplynou do vaší pokladny žádné dolárky, protože na daně se v této hře nehraje – peníze získáte až exportem či turismem a to dává hře dávku určité zajímavosti – nikde totiž není psáno, že vámi exportované zboží se setká s ohlasem. Třeba o ně ve světě nebude vůbec zájem a dolárky budou fuč.

TropicoTropico

Výbornou možností je zlepšování kvalit vašich pracovníků, které můžete jednoduše poslat do škol, nebo je nechat, aby v nějakém oboru získali praxi. Ve hře pak funguje také tzv. „nepřímá“ motivace – tou můžete měnit rovnováhu mezi jednotlivými profesemi a ze zemědělského státu udělat během chvíle zemi zaměřenou třeba na těžební průmysl. A jak to provedete? Je to jednoduché: prostě snížíte platy v zemědělství a s těžebním průmyslem provedete pravý opak. Lidé pak přijdou na to, že už se jim farmářství nevyplatí a že se jako horník uživí mnohem, mnohem lépe.

Celou hru vám pak může kromě jiného znepříjemnit spousta okolních vlivů – mám na mysli matku přírodu, která vám může deštivým počasím zničit celou roční úrodu cukrové třtiny či pomocí hurikánu zničit vaše obří turistické město. Následky jejího řádění mohou být opravdu katastrofální a tak se v některých částech hry vyplatí myslet i na zadní vrátka.

Podtrženo a sečteno vypadá zatím Tropico na fantastickou hru, která může opět pod dlouhé době potěšit masu po budovatelských strategiích toužících pařanů.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A