Tropico – SimCity v Jižní Americe

Být vládcem malého ostrůvku v karibském moři, který je daňovým a turistickým rájem a to vše ve stylu strategií typu SimCity? Možná trochu praštěné, ale s příchodem hry Tropico rozhodně ne nereálné. O tomto titulu jsme průběžně informováni již poměrně dlouhou dobu – sice po malých špetkách, ale i tak je nám jasné, že Tropico by nemuselo dopadnou špatně.
Tropico – SimCity v Jižní Americe
Jak už jsem v úvodu naznačil, hra je inspirována sérií SimCity, z čehož jasně vyplývá, že se jedná o budovatelskou strategii. V ní se ocitnete v kůži vládce malého ostrůvku, který se musí snažit, aby jeho zem prosperovala. Hra je natolik realistická, že záleží pouze na vás, jaký typ hry si vyberete – můžete se stát diktátorem, vyhlašovat stanné právo, prostě si ze své země udělat komunistickou baštu nebo můžete postupovat poněkud kapitalističtějším stylem a udělat z vašeho ostrova daňový či třeba turistický ráj do kterého budou jezdit američtí milionáři na dovolenou (tedy možná, to jsem se nechal trochu unést).

TropicoTropico

Budovatelská strategie, jakou Tropico bezpochyby je, se samozřejmě zabývá především výstavbou všech možných i nemožných objektů. Ve hře jich naleznete okolo stovky – od lázní, přes klasickou banku až po plantáž s cukrovou třtinou. Záleží však samozřejmě jen na vás, jaký typ budov budete stavět a jakým směrem povedete průmysl a zemědělství vašeho státečku.

Nesmíte však také zapomenout na svůj lid, který je základem celé hry. Pokud se totiž zaměříte pouze na budovatelskou stránku hry a nebudete se starat o vaše občánky, může se stát, že budete svrženi či se prostě lidé přestanou množit (zní to možná trochu legračně, ale je to tak!). Ale neděste se. I v takovémto případě můžete situaci vyřešit například vystavěním zábavného centra či zmenšením pracovního vytížení vašich oveček a vaše pozice bude opět neotřesitelná (v případě nedostatku populace můžete dokonce zakázat antikoncepci).

Jednotliví občané vašeho karibského ostrůvku mohou vykonávat 45 různých profesí. Z nich však neplynou do vaší pokladny žádné dolárky, protože na daně se v této hře nehraje – peníze získáte až exportem či turismem a to dává hře dávku určité zajímavosti – nikde totiž není psáno, že vámi exportované zboží se setká s ohlasem. Třeba o ně ve světě nebude vůbec zájem a dolárky budou fuč.

TropicoTropico

Výbornou možností je zlepšování kvalit vašich pracovníků, které můžete jednoduše poslat do škol, nebo je nechat, aby v nějakém oboru získali praxi. Ve hře pak funguje také tzv. „nepřímá“ motivace – tou můžete měnit rovnováhu mezi jednotlivými profesemi a ze zemědělského státu udělat během chvíle zemi zaměřenou třeba na těžební průmysl. A jak to provedete? Je to jednoduché: prostě snížíte platy v zemědělství a s těžebním průmyslem provedete pravý opak. Lidé pak přijdou na to, že už se jim farmářství nevyplatí a že se jako horník uživí mnohem, mnohem lépe.

Celou hru vám pak může kromě jiného znepříjemnit spousta okolních vlivů – mám na mysli matku přírodu, která vám může deštivým počasím zničit celou roční úrodu cukrové třtiny či pomocí hurikánu zničit vaše obří turistické město. Následky jejího řádění mohou být opravdu katastrofální a tak se v některých částech hry vyplatí myslet i na zadní vrátka.

Podtrženo a sečteno vypadá zatím Tropico na fantastickou hru, která může opět pod dlouhé době potěšit masu po budovatelských strategiích toužících pařanů.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A