Tropico: Paradise Island - návrat do ráje!

„El Presidente, průzkumy naznačují, že část občanů je pro volby příští rok!“ Nejnepříjemnější věta, kterou zná snad každý, kdo kdy okusil slasti hry Tropico. Právě pro tyto fandy mám dobrou zprávu - Tropico se opět vrací na scénu díky nově příchozímu datadisku Paradise Island, o kterém bude tato má dnešní recenze. Připravte se, návrat do ráje začíná!
Tropico: Paradise Island - návrat do ráje!

Platforma: PC
Typ hry: budovatelská strategie
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM, 800 MB na HDD, 8MB grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 600 MHz, 128 MB RAM, 800 MB na HDD, 16MB grafická karta
Testovací konfigurace: Duron 600 MHz, 256 MB RAM, 800 MB na HDD, 32MB grafická karta
Výrobce hry: PopTop Software (http://www.poptop.com/)
Distributor hry: Gathering of Developers (http://www.godgames.com/)
Distribuce v Česku: Cenega (http://www.cenega.cz/)

Původní Tropico si ihned po svém vydání v létě loňského roku získalo nespočet fanoušků. I já jsem se zařadil mezi jedince, kterým tento titul učaroval a je tomu tak dodnes – dokonce ho považuji za jednu z nejlepších her, které jsem měl tu čest vyzkoušet. A co že je vlastně to Tropico zač? Jedná se o klasickou real-time budovací strategii ve které se ocitáte v roli prezidenta (možná spíše diktátora) malého karibského ostrůvku, jehož úkolem je dovést svůj malý státeček k prosperitě. Prostředků, jak toho docílit, máte nemálo – ekonomika státu může být vystavěna na zemědělství či třeba těžbě kovů a dřeva. Máte rádi cigarety? Žádný problém, na plantážích vypěstujte tabák, který poté v továrně zpracujete a draze vyvezete. Chcete ze svého ostrova udělat turistický ráj? Prosím, i to vám bylo v původním Tropicu umožněno. Právě množství rozmanitých funkcí a vůbec rozsáhlost celého Tropica byla už od počátku jeho velkou devizou. Hra také těžila ze svého námětu – kdo někdy nezatoužil stát se vladařem malého karibského ostrůvku, vést ho přesně podle svých představ a nebýt prakticky ničím omezován? A když to všechno ještě umocnila parádní grafika a naprosto senzační latinskoamerická hudba, byl skvělý titul na světě. Myslím, že těchto pár řádků přesně vystihuje to, čím Tropico bylo a stále je (a pokud snad chcete vědět o původním Tropicu ještě něco více, mrkněte do naší recenze, kterou najdete zde).

Tropico Paradise Island   Tropico Paradise Island

Tropico Paradise Island   Tropico Paradise Island

Autoři si samozřejmě byli vědomi úspěchu svého titulu a právě ten je vedl k vydání datadisku, který se mi dostal do rukou a o kterém bude celkem pochopitelně i tato dnešní recenze. Paradise Island, jak zní jeho název, vyžaduje pro své spuštění původní Tropico, což jistě není pozitivní zpráva pro ty z vás, kteří původní hru doposud nevlastní. Těm ostatním mám ale tu možnost představit opravdu více než povedený datadisk.

Nové budovy

Jak už bylo napsáno v samotném článku, autoři pro nás tentokráte přichystali celkem 12 nových budov. Já z tohoto seznamu vybral pět nejlepších, které vám alespoň ve stručnosti představím. A z jakých kritérií jsem při výběru vycházel? Vybral jsem několika málo zajímavých budov.

Duty Free Shop (2000 dolarů) - není tomu ani tak dávno, co byly naše noviny a televize plné informací o tomto druhu obchodů, o možnosti jejich zrušení a tak dále. Pro neznalé – Duty Free Shopy jsou příhraniční obchody určené výhradně pro turisty či návštěvníky z jiných zemí, kde mohou nakoupit za zvýhodněné ceny (jiným slovy, nemusí platit daň). A stejnou funkci plní i v Tropicu.

Tennis Court (4000 dolarů) – turismus je jedním z odvětví, které (pokud se to vezme za ten správný konec) dokáže vydělat slušné peníze a zajistit ostrůvku blahobyt. Jak ale všichni víme, turisté jsou mršky nevypočitatelné a dokážou vám vyčinit absenci i té nejbanálnější věci. Právě tenisový kurt by mezi ně bezpochyby patřil - nyní už ale máte možnost využít jeho služeb.

Miniature Golf (3000 dolarů) – stejně jako v případě tenisového kurtu, i minigolf je primárně určen pro turisty. Využívat ho však budou spíše méně fyzicky zdatní jedinci, minigolf totiž může posloužit jako dobrá forma zdravého odpočinku.

El Presidente´s Childhood Home (2000 dolarů) – ano, setkáváte se s domkem prezidentova dětství, ehm, vlastně dětství vašeho. S místem, kde jste prožili spoustu zajímavých okamžiků, radostná i strastiplná školní léta. V neposlední řadě se pak jedná o místo, kde se zrodila myšlenka na ovládnutí vašeho ostrůvku. Tento dům slouží v Tropicu především jako atrakce (bydlet byste v něm přece nechtěli, když máte vlastní palác, nepletu se?), kterou kromě turistů navštěvují i místní obyvatelé.

Movie Theater (3000 dolarů) – pohrdnout byste pak bezpochyby neměli ani malou návštěvou kina. A co že za filmy zde můžete shlédnout? Nejnovější světové premiéry různých trháku, produkci Hollywoodu, nějaké ty ruské kozáky a pokud máte chuť, tak také domácí video – konkrétně pak ze života vás, prezidenta. Jak jistě sami uznáte, nabídka je to bezesporu lákavá :-).

Nové scénáře

V menu hry zůstalo vše při starém, on ani nebyl důvod něco měnit – původní, graficky velmi zdařilá koncepce se v žádném případě měnit nemusela a uvědomili si to i samotní vývojáři. S nikterak zásadními změnami se nesetkáte ani v oblasti rozvržení prvků na herní obrazovce – osobně jsem velmi rád, že i zde zůstalo vše při starém (proč totiž měnit něco, co funguje i vypadá velice dobře). Pojďme se ale nyní konečně věnovat významnějším vylepšením, které nový datadisk přinesl.

Očekávanou novinkou bylo přidání několik dalších scénářů. Kromě jinak vzhledově vypadajících ostrůvků na vás samozřejmě čekají i nové rozmanité úkoly, které budete muset za předem stanovenou dobu splnit – a v některých případech to rozhodně nebude jednoduché. Mezi ty nejzdařilejší patří například scénář EcoTrop. Za úkol máte vytvořit turistický ráj určený speciálně pro kategorii eco-turistů (více o tomto druhu turistů píši v boxíku). A nemusím snad vysvětlovat, co že především mají rádi turisté s vysokým ekologickým cítěním. Ano, čistou a člověkem neponičenou přírodu, potrpí si však ale i na kvalitní ubytování. Proto musíte zvolit přesná pravidla pro výstavbu hotelů a jiných staveb, tak, aby se zároveň v co nejmenší míře narušila příroda. Pochopitelné je, že na těžbu těžkých kovů či dřeva a také na zemědělství tedy můžete předem zapomenout. Výborným scénářem je také Mt. Sucio. Ocitáte se na ostrůvku, který postihl výbuch sopky – asi si dovedete sami představit, jakou neplechu dokáže natropit rozžhavené magma spolu s hustým černým dýmem a tunami prachu. Vaším úkolem tak bude obnovit zdecimovanou zemi a dovést jí znovu k prosperitě.

Tropico Paradise Island   Tropico Paradise Island

Tropico Paradise Island   Tropico Paradise Island

Nové budovy

Položkou, kde se dala změna tak trochu očekávat, je nabídka budov, které můžete na svém ostrůvku vystavět. Novinky se týkají především rozšíření zábavných center pro turisty, ale také dalších oblastí. Pro nejnáročnější turisty byla přidána moderně a luxusně vybavená vila na pláži, která dokonce dosahuje turistické kvality 100! V původním Tropicu se mohli vaši obyvatelé vzdělávat jen díky vysoké škole a univerzitě, nyní mohou využít i výhod konzervatoře. Novým odvětvím průmyslu se díky továrně na nábytek stala výroba dřevěných předmětů. Přesto je právě nabídka továren stále poměrně chudá, jedná se tedy o oblast, kde je ještě pořád na čem zapracovat.

Na mnoha mapách se pak vyskytuje také tzv. koloniální tvrz. Ta vlastně plní funkci jakési archeologické památky po dřívějších obyvatelích, má ale hned několik využití. Za malý poplatek můžete toto místo přebudovat například na museum pro návštěvníky vaší malé země, využití by se jistě dostalo i malé vojenské základně postavené v této tvrzi.

Nové typy ediktů

Dobrým způsobem, jak ovlivňovat mínění vašich občanů či jednotlivých frakcí je bezpochyby vydávání různých ediktů, tedy nařízení. K možnosti vyhlášení prohibice, uvěznění nepohodlného jedince či turistické kampani tak nově přibylo dalších šest ediktů, z nichž některé jsou méně a jiné více užitečné. Mezi ty nejlepší patří například World Geographic Special edikt. Stojí sice poměrně hodně, celých sedm tisíc dolarů, a podmínkou pro jeho využití je nutnost mít postaven minimálně jeden hotel, ale má poměrně solidní funkci – po dobu svého trvání, což jsou celé tři roky, zvýši mimo jiné hodnocení a názor turistů na vaší zem o celých 30%, zlepší také vaše postavení z pohledu jednotlivých frakcí a v neposlední řadě pak přiláká nové turisty. Toto nařízení však můžete vydat pouze jedenkrát za dobu svého vládnutí.

Novinkou je pak mimo jiné také branná povinnost. Nemusím snad zdůrazňovat, jakou funkci ve hře plní, několik informací pro doplnění si však přece jenom neodpustím. Někteří branci totiž mohou při odvodu emigrovat. Konkrétně se pak jedná o intelektuálně založené jedince a také o občany s malým vojenským cítěním – ti se pak ve většině případů přidají k místním rebelům, což není zrovna dobrá zpráva.

Noví lidé

Nedílnou součástí života na malém karibském ostrůvku je i dennodenní kontakt s obyčejnými lidmi. Můžete se setkat s dělníky, policisty, vojáky či se zbohatlými turisty. A právě jejich řady byly rozšířeny díky datadisku Paradise Island.

Spring Break Tourist – bohatá vrstva turistů, která má ráda technické vymoženosti. Často a rádi pijí, mnohdy také provádějí výtržnosti. Většinou tedy natropí více nepořádku a tak nejsou příliš oblíbenými hosty vašich hotelů.

Eco-Turist – kategorie těchto turistů dává před sluněním na pláži přednost procházce po volné přírodě a zkoumání historických památek. A pozor – většinou jsou na tom finančně opravdu dobře!

Další vylepšení

Autoři zapracovali i na několika na první pohled méně zřetelných vylepšeních. První se týká výstavby budov – poměrně často býval hráči kritizován fakt, že pokud byla zrušena konstrukce stavby ještě před samotnou výstavbu (což v normální řeči znamená, že na stavbu zatím nebyl dán jediný dolar), po jejím zrušení se zpět do pokladny vrátila pouze polovina vynaložených finančních prostředků. Nyní vše závisí na tom, v jaké fázi tato stavba je – pokud práce nezačala, dostanete zpět veškeré peníze, pokud je ale takřka dokončena, vrátí se vám jen malé procento původních nákladů. Rozhodně tedy změna k lepšímu.

Tropico Paradise Island   Tropico Paradise Island

Tropico Paradise Island   Tropico Paradise Island

Kritizován býval také okamžik, kdy vám byla předána zpráva vyžadující vyhlášení nových voleb. Co teď? Vyplatí se vyhlásit volby nebo je to sebevražda a krok k nucenému odchodu z diktátorského křesla? Takové myšlenky přišly bezpochyby na každého, kdo tuto situaci zažil. Bylo to dáno především faktem, že jste v tento okamžik neznali podporu obyvatelstva, tedy nebyl proveden žádný předvolební průzkum hlasů. Nyní je vše napraveno a tak je vám rozhodování v tomto okamžiku značně ulehčeno – proč totiž vyhlašovat volby v době, kdy nemáte šanci na úspěch? Naopak, pokud tu šance je, zvýší vám vítězství ve volbách znatelně podporu obyvatelstva a také kapitalistických státu v čele s USA, které vás budou vnímat jako demokratickou zemi a zvýší své příspěvky.

Jako malé rozptýlení může posloužit i více proměnlivé počasí, kterému nyní dominuje bouře se silným větrem (i když jsem se s ní popravdě setkal za dobu hraní datadisku Paradise Island jenom jednou), nejedná se tedy o nikterak významné vylepšení, spíše grafickou perličku.

Světlé stránky hry
  • nové scénáře
  • další budovy v čele s minigolfem či tenisovým kurtem
  • přidáno šest nových ediktů a další herní vylepšení
Temné stránky hry
  • vylepšení mohlo být ještě o něco víc

Spolupráce se světovými velmocemi

Plynule přecházím k možnosti spolupráce s některou ze světových velmocí, které v případě Tropica reprezentovalo Rusko a USA. Tyto země poměrně často dotovaly vaší pokladnu tučnými částkami, o jejichž výši vždy rozhodovalo dění na vašem ostrově. Máte prosperující demokracii, časté volby, ekonomiku postavenou především na turismu a jiných službách? Pak budou příspěvky od USA opravdu slušné. Držíte své občany na uzdě, ekonomika je závislá na zemědělství a průmyslu, především pak na jeho primární a sekundární sféře? Pokud ano, podpory se dočkáte od ruské strany. Tak tomu bylo v Tropicu a tak je tomu i v případě datadisku Paradise Island. Podpora od těchto dvou zmiňovaných zemí je často velice důležitým přísunem peněz a proto by se neměla podceňovat.

A jakou novinku datadisk v tomto ohledu přináší? Jistě si hráči znalí původního Tropica vzpomínají na možnost vystavět na svém ostrově vojenskou základnu jedné ze dvou již zmiňovaných zemí. Plynuly z toho slušné peníze, vaše jediná povinnost vlastně tkvěla ve vystavění základny. To by však na vkus Tropica bylo moc jednoduché! Nyní mohou představitelé základny čas od času požádat o nějakou tu laskavost či o řešení problému, od jeho splnění respektive nesplnění se pak odvíjí výše příspěvku.

Berte to!

Snad jsem vás seznámil s takřka všemi vylepšeními, která s sebou nový datadisk Paradise Island přináší. A co říci závěrem? Jste-li stejně jako já fanoušky původního Tropica, rozhodně si tento datadisk nenechte ujít, byla by to osudová chyba. Hráči neznalí „prvního“ Tropica asi nebudou chtít investovat pracně vydělané penízky do tohoto datadisku, protože běží pouze s původní hrou (leda, že by koupili obojí – ale o tom při dnešních cenách her pochybuji). Každopádně nám všem nezbývá než se těšit na Tropico 2: Pirat Cove. Snad se ho dočkáme letos.

Grafika: 9/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 10/10
Hratelnost: 9/10

Jste-li fanoušky původního Tropica, rozhodně by vám neměl datadisk Paradise Island uniknout. Minimálně bude dobrým předkrmem před příchodem druhého dílu této hry.

Celkové hodnocení: 8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, starší konzole chybí

PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, …

Šéf SIE potvrdil, co se v posledních týdnech šuškalo. PS5 bude kompatibilní jen s hrami pro PS4, starší konzole jsou mimo hru.

18.  9.  2020 | | 11 N/A