Turn-based bitvy po e-mailu

Ocelové pásy obrněných kolosů duní po dlážděné silnici. Kolona středních tanků T34 opouští město, aby se přesunula blíž k frontové linii. Nad hlavami vojáků, vezoucích se na hřbetech těchto oblud, přelétá letka smrtonosných šturmoviků, letí zpomalit postup tankových divizí německého protivníka. Velitel brigády zvedá ruku a kolona tanků zastavuje.
Turn-based bitvy po e-mailu
Ocelové pásy obrněných kolosů duní po dlážděné silnici. Kolona středních tanků T34 opouští město, aby se přesunula blíž k frontové linii. Nad hlavami vojáků, vezoucích se na hřbetech těchto oblud, přelétá letka smrtonosných šturmoviků, letí zpomalit postup tankových divizí německého protivníka. Velitel brigády zvedá ruku a kolona tanků zastavuje. Motory utichají, během chvíle je ticho. Pěchota i tankisté seskakují a ulehají do stínu stromů po okrajích cesty na krátký spánek, je to možná poslední spánek v nadcházející bitvě. Vzhůru zůstávají jen obsluhy dvou doprovodných mobilních protiletadlových flaků, očima bedlivě sledují oblohu.

Ticho je náhle protrženo charakteristickým hvizdem dopadající dělostřelecké salvy. Rázem se vše kolem ocitá v gejzírech výbuchů, země se otřásá dopady 152mm granátů, dva tanky jsou náhle v plamenech. Pozice brigády je prozrazena, nastává boj o holý život.

Tak takhle si můžete hrát hned v několika strategických hrách z období 2. světové války. Skalním stratégům jsou známy, pro ostatní připomenu: série Steel Panthers a její klony, dále Campaign Series od Talonsoftu, série „Generálů“ (Allied General, Panzer General,…), série Close Combat atd. Dnešní článek je ale jen o několika turn-based vybraných exemplářích, které mají společného jmenovatele – dají se hrát proti živým oponentům po e-mailu.

Proč mě zaujala právě tahle vlastnost? Hru proti počítači brzo prokouknete, umělá inteligence má (aspoň zatím) své hranice, takže hra časem omrzí. Naopak pařba proti člověku dává hře úplně jinou atmosféru, tady neplatí naučené postupy proti počítači. Každý člověk je jiný a hlavně má to, co počítač nemá – emoce. Člověk může dostat strach, může vás podfouknout, může se nechat ošidit či něco přehlédnout. Počítač nikdy.

Turn-based bitvy po emailuTurn-based bitvy po emailu

Takže tady to máme. Člověk proti člověku. Ovšem hrát online si i dnes může u nás dovolit jen málokdo a málokdy, nehledě na rychlost telefonních linek. Proto je tu levná alternativa pro nás modemisty – hra po emailu. Odehrajete tah, zabalíte, pošlete se šťavnatým popisem protivníkovi a čekáte, co se z toho vyklube. Internet využíváte pouze k odeslání a přijetí tahu, případně k domlouvání bitev. Nejlepším příkladem je třeba Steel Panthers: World at War od Matrix Games. Hru si stáhnete zdarma na stránkách autorů nebo si ji za cenu média a poštovného necháte vypálit na VypalCD.cz. Nainstalujete a poté se znovu podíváte na www.matrixgames.com a ejhle! Celá frontová linie, přesněji východní a západní fronta je tu! Oponenti z celého světa, s nimiž si to můžete téměř zadarmo rozdat vám ukážou, zač je v Pardubicích perník, tedy spíše v Bordeaux víno či v Moskvě vodka. Nejlepší stratégové budou dokonce odměněni.

U nás existují také komunity pro tahové válčení po e-mailu. Já znám dvě. Jedna se zabývá hrami Campaign Series od Talonsoftu (East Front, Western Front, Rising Sun…tyhle hry ovšem nejsou zdarma) a její členy najdete živě diskutovat na auditoriu Cyberspace.cz a druhá paří Steel Panthers: World at War (a taky Steel Panthers 2: World War což je obojí freeware) na audítku Mageo.cz. Kdo se chcete něco dovědět o tomto způsobu počítačové zábavy, mrkněte tam. Předtím ovšem ještě navštivte stránky, které si právě hráči pro sebe vytvořili : www.cmail.cz/dump, www.kdynenet.cz/tanciky, www.grafis.cz/panthery. Rozhodně stojí za shlédnutí, zejména zápisy z bitev jsou někdy velice sugestivní.

Takže milí váleční stratégové, přestaňte honit nebohé zbytky počítačem řízených armád a pojďte si to rozdat s lidským mozkem. Křest ohněm pro vaše závity je připraven.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A