Two Point Hospital: lečte nemoci a žárovky místo hlav | Recenze

Za každým vyléčeným pacientem je hromada práce, papírování, peněz a managementu. PC hráči už měli možnost to poznat a nyní přišla řada i na konzolisty. Je to pořád zábava?

Co baví

  • Promyšlené stavění
  • Komplexní, ale jednoduché
  • Příjemně vtipné
  • Na ovladači se hraje skvěle
  • Bez vážných technických problémů

Co vadí

  • Dokáže být rychle monotónní
9/10
Hodnocení

Řízení podniku je klasickým žánrem budovatelských strategií. Jistou méně tradiční odbočkou je management vlastní nemocnice. Češi by k tomuto subžánru měli mít celkem vlídný vztah, pač jednou z nejznámějších her tohoto subžánru je české Project Hospital.

Theme Hospital - nemocnice na kraji města

Theme Hospital - nemocnice na kraji města

Two Point Hospital nicméně není české, ale anglické. Poznáte to podle toho, že postavy ve hře vypadají trochu jako z Wallace a Gromit nebo podle toho, že si vzpomenete na ikonické Theme Hospital od stejných tvůrců ze studia Two Point Studios.

Než půjdeme na samotnou recenzi, dobré si říct, že hra vyšla již v roce 2018 na PC, nicméně nedávno vyšla verze pro konzole. 

Ve veselé nemocničce

Two Point Hospital je už na první pohled taková příjemná a veselá hra. A vlastně se toho drží celý koncept hry. Je to odlehčené, příjemné a tak trochu pro hračičky. Neznamená to, že byste nemohli zkrachovat, ale pro mě je to typická oddechová hra po těžkém dni. Stavíte si nemocnici a tu a tam se i zasmějete u vtipných onemocnění (žárovka místo hlavy) či popisů postav.

Two Point Hospital (1).pngTwo Point Hospital (2).pngTwo Point Hospital (3).png
Grafický styl je hrozně příjemný a vtipný

V podstatě jde o nabídku a poptávku přenesenou do nemocničního prostředí. Pacienti mají různé nemoci, které můžete léčit v určitých místnostech s určitými zařízeními a zaměstnanci. Musíte to všechno zvládnout tak, aby zaměstnanců nebylo příliš mnoho a nabídka a poptávka byla tak nějak vyrovnaná. Zde nejde jen o to „co vydělá nejvíc“, ale přeci jen, v nemocnici se umírat nemá.

 

V podstatě jde o nabídku a poptávku přenesenou do nemocničního prostředí.

 

Je to vlastně celkem výzva, abyste odhadli, co vám pomůže a co tolik ne. Místností je hodně a zaměstnanců také. Navíc si občas musí dát pauzu a vlastně i pacienti si musí sednout. Zde je totiž další obtíž. Nemocnici musíte postavit chytře, aby se tam cítili dobře zaměstnanci i pacienti.

Jen tehdy totiž projdete kontrolami, splníte různé úkoly (zdravotnická pohotovost, zaměstnanci si přejí…), což vám pomůže pokračovat dál. Než se nadějete, je vaše nemocnice přeplněná a naskládat všechno chytře a efektivně je tedy výzva.

Stavte vždy chytře

V celkovém důsledku stavíte budovy na léčení různých, často vtipných, druhů chorob. Pacientům umožníte si sednout a nějak se zabavit. Musíte tu mít recepci, záchody či nějaké ty rostliny. A to jsem jen na začátku. Musíte si s tím vyhrát, jelikož za chvíli budou čekárny přecpané a doktoři, sestřičky i uklízeči budou jen kmitat.

Two Point Hospital (4).pngTwo Point Hospital (5).pngTwo Point Hospital (6).png
Prostory se rychle zaplní a hned od začátku je dobré myslet dopředu

Právě komplexnost a možnosti dělají z Two Point Hospital super hru. Každý nadšenec do stavění má dostatek prostoru se ve hře najít, zároveň je hra však jednoduše a jasně vysvětlena, aby se v ní orientoval i začátečník. V jednoduchosti je síla a vývojáři ji umí sakra využít.

 

Každý nadšenec do stavění má dostatek prostoru se ve hře najít, zároveň je hra však jednoduše a jasně vysvětlena, aby se v ní orientoval i začátečník.

 

Ve výsledku si totiž budete užívat. Rádi se budete dívat na svou krásnou nemocničku a vylepšovat ji. A je naprosto skvělý pocit, když po dlouhé dřině dostane nemocnice v hodnocení další hvězdičku. Hra vás přitom neustále zaměstnává novými výzvami a novými úkoly, abyste se jen tak nezačali nudit. Ale samozřejmě, jak to u podobných her bývá, hra dokáže být rychle monotónní.

Na konzolích ukázkově

Komplexní stavění s důrazem na přesnost. Jak to asi mohli zvládnout konzole? No dobře. Vlastně dost dobře! Zkoušel jsem hru na Xbox One a zvykl jsem si rychle. Vývojáři se vyvarovali kurzoru, jednotlivá meníčka otevíráte pomocí tlačítek, jinak označujete věci uprostřed obrazovky, popřípadě vybíráte položky v menu.

Two Point Hospital (7).pngTwo Point Hospital (8).pngTwo Point Hospital (9).png
Ovládání na ovladači je až překvapivě intuitivní

Myslím si, že to mohlo být přeci jen trošku výraznější, i tak jsem se ve hře skvěle vyznal. Na Xboxu je ovládání rozhodně dost intuitivní a než jsem se nadál, pohyboval jsem se ve hře zcela přirozeně. Navíc hra netrpí na konzolích žádnými závažnými technickými problémy.

Verdikt

Two Point Hospital prostě znovu dokazuje, že je to skvělá hra, která si pozornost zaslouží. No a pokud si chcete trochu oddychnout u televize, nezklame vás ani verze na konzole. Takhle se má využít ovladač!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie