Týden se Zaklínačem 2 - tipy pro začínající vědmáky

Umřeli jste už v prologu? Nevadí, poradíme vám pár triků, s nimiž se Zaklínač 2 stane o něco lehčí hrou.

Jak jsem již zmínil ve včerejší recenzi, je začátek Vrahů králů poměrně tuhou záležitostí, kterou je obtížné přežít. Souboje se pak o něco zlehčí v průběhu první kapitoly, aby se na konci druhé už staly pouze příjemným zpestřením při pobíhání krajinou. Jak ale přežít taková smrtící setkání bez Geraltových reflexů a bez dokonale zažitého ovládání? Jak se vůbec v hardcore RPG chovat?

Týden se Zaklínačem 2: Vrahové králů

Pondělí: Kde se vlastně Zaklínač vzal? (téma)
Úterý: Ženy v Zaklínači 2 (téma)
Úterý: Soutěž o 3 hry Zaklínač 2: Vrahové králů a 3 medailony
Úterý: Zaklínač 2: Vrahové králů – poctivé hardcore RPG (recenze)
Středa: Tipy pro začínající vědmáky (tipy)
Čtvrtek: Jak dobře znáte Zaklínače? (kvíz)
Pátek: Pět nejdospělejších RPG - sex za zkušenosti (téma)

Pravidlo č. 1: Na souboje se důkladně připravte

Každý, kdo četl povídky (nebo si přečetl náš dřívější článek mapující knižní sérii), ví, že zaklínači jsou mistři meče s nelidskými reflexy. Ani to však většinou na rychlé stvůry nestačí, a tak se musí vědmáci posilnit předem připravenými elixíry. A stejně tak byste to měli udělat i vy – před každým důležitějším soubojem uveďte Geralta do meditačního stavu (kliknutím na ikonku ve středu kruhu, který se vyvolává levým Ctrl) a nadopujte ho všemi dostupnými prostředky.

Pokud navíc víte, že je souboj patřičně těžký, rozmístěte na strategická místa pasti, do nichž se může nestvůra chytit a poranit. I malá porce zdraví někdy rozhoduje o tom, jestli zaklínač shrábne peníze, nebo jej něco nehezkého sežere. Pro zvýšení šancí, že to pro Geralta dopadne dobře, se hodí používat i oleje proti konkrétním typům nepřátel, které můžete na vybraný meč natřít i v průběhu boje. Samozřejmostí je pak snažit se v průběhu hry získat tu nejlepší výbavu a používat ocelový meč na lidi a stříbrný na nestvůry.

Pravidlo č.2: Znamení Quen vám často zachrání život

Přímo v boji je pak často k nezaplacení, když vás nepřátelé místo do masa zasáhnou do ochranného štítu. Proto hned na začátku každého šavlování s nepřáteli zakouzlete Quen a průběžně jej obnovujte i při souboji samotném. Čtyři z pěti vědmáků také doporučují vylepšit Quen na maximum co nejdříve to půjde – nejenže se prodlouží jeho síla a doba trvání, ale útočník také utrpí část poškození, které by sám způsobil. Taková rána jej zpomalí a na chvíli znehybní, což se hodí zejména při soubojích se skupinkou nepřátel.

witcher2_11.jpg witcher2_12.jpg

Pravidlo č. 3: Snažte se bojovat s co nejmenším počtem nepřátel najednou

Lehce se řekne, těžko se udělá: přesně takové je naše pravidlo číslo tři. Abyste se vyhnuli zbytečné smrti, rozhodně se nenechte nepřáteli obklíčit a raději se s nimi pokuste bojovat v užších průchodech. Rovněž se snažte postupovat vzestupně podle síly nepřátel – pro příklad tedy jako první zabijte ty nejslabší vojáky a až potom si hrajte s lépe vybavenými a neustále se kryjícími štítonoši. Na závěr si potom nechávejte ty nejlepší nepřátele, které můžete pro větší efekt na začátku souboje ovládnout znamením Axie.

witcher2_21.jpg witcher2_22.jpg

Pravidlo č. 4: Paralyzovaný nepřítel se nebrání

Útočit na bezbranného člověka sice není úplně košer, ale kdy je něco v životě fér – v boji se proto vyplatí použít znamení Yrden nebo nějakou past, která umí nepřítele aspoň na chvíli udržet v klidu. Znehybnění pak můžete využít k prvnímu prolomení obrany: hodí se zvláště na lidi vybavené štítem, ke kterým takto přijdete zezadu a oni nebudou mít možnost se bránit.

Pravidlo č. 5: Přesvědčujte maximálně dvěma způsoby

Není od věci si od samého sekání šlach odskočit i k dialogům a dalším veselostem. Ve světě Zaklínače se totiž nezřídka stanete svědky vypjatých emočních scén a pokud nutně potřebujete informaci, neměli byste se zdráhat použít drastičtější přesvědčovací metody. Mohlo by se zdát, že každá situace vyžaduje to svoje, ale není to tak úplně pravda – jednotlivé schopnosti používáním levelujete a je tak dobré zůstat u jednoho způsobu řešení konfliktu (znamení Axie, zastrašování, přesvědčování, podplácení), které vhodně doplníte dalším z již výše zmíněného čtyřlístku. Ani tak ale nemusíte uspět u všech: nezapomínejte třeba na to, že znamení jsou laciné magické triky, kterými čaroděje rozhodně neohromíte.

witcher2_06.jpg witcher2_08.jpg

Pravidlo č. 6: Nesnažte se všechno řešit hned

U vedlejších úkolů je dobré stanovit si aspoň nějakou posloupnost: pokud některý z nich šoupnou autoři úplně nejdál, mají k tomu často dobrý důvod a vy byste jejich plány ve vlastním zájmu neměli příliš narušovat. Je tak dobré začít questy, které nabízí peněžní i zkušenostní odměnu takřka bez rizika (zde se mohou řadit všechny pěstní bitvy ovládané skrz QTE systém, hra v kostky a turnaje v páce) a až postupně pokračovat dál.

Pravidlo č. 7: Dělejte si v inventáři pořádek

Není horšího nepřítele, než je plný inventář, zvlášť ve chvíli, kdy před vámi leží zbrusu nový meč, vy si bezradně pohazujete s tím doteď používaným a raději byste ho aspoň za pár orénů prodali, než abyste jej v zapomenuté jeskyni pohodili. Ve svých věcech si proto často dělejte pořádek, snažte se suroviny buď zužitkovat, prodat, nebo z nich navařit lektvary. Samozřejmě ale i zde platí starodávná mantra RPG hráčů – mějte u sebe aspoň pár kousků z každé suroviny ve hře, co kdyby se někdy později hodila.

witcher2_22.jpg witcher2_23.jpg

Pravidlo č. 8: Prolezte, co se dá

V temných koutech měst se často skrývají postavy nabízející úkoly (které by se však rovněž měly vyznačovat modrým kolečkem na minimapě) a tak není od věci proběhnout všechny uličky a nahlídnout do většiny domů. Rovněž se pak nestyďte jít na průzkum nově objevené jeskyně, kam vás zatím nevede žádný úkol. Stává se, že jeskyni prozkoumáte pouze na vlastní pěst a odměna je více než hezká (osobně jsem v jedné takové neoznačené jeskyni našel velice hezkou zbroj, která mi vydržela téměř do konce hry).

witcher2_14.jpg witcher2_16.jpg

Pravidlo č. 9: Ukradněte, co není přibité

Zní to sice podle, ale toto prastaré pravidlo všech hardcore RPG hráčů platí i v novém Zaklínači. Kradení ve vesničkách a hlavně v prologu vám však může velice brzy zajistit kvalitní výbavu – vyplatí se krást zejména různé suroviny, z nichž vám pak místní řemeslníci dokáží zhotovit lepší zbraně i zbroje. Krást větší věci vám pak může bránit jedině čest, nebo omezená nosnost.

Pravidlo č. 10: Často ukládejte

Ano, nejčastěji porušované a nejohranější pravidlo starých RPG u Zaklínače rozhodně využijte – není totiž nic horšího, než když vám uprostřed hraní vypnou proud, nebo vás v temné uličce obestoupí nebezpečný hlouček banditů. Proto mačkejte F5 a občas vyjeďte i do menu, abyste uložili normálně. Autosave vás totiž nespasí vždy a ztráta herního času bolí. I když pak máte možnost vyzkoušet nové řešení některých úkolů, určitě spíš chcete vědět, jak hra vypadá dál.

Dostupné pro: PC, X360
Žánr: RPG | Fantasy RPG
Výrobce: CD Projekt RED | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 17. května 2011 (PC)
17. dubna 2012 (X360)
  • Větvení příběhu a možnost volby
  • Skvělé dialogy
  • Prvotřídní příběh
  • Vtip
  • Středověká atmosféra
  • Lehce konzolové ovládání
  • Příliš otevřený konec
Související články
  1. Týden se Zaklínačem 2 – kde se vlastně Zaklínač vzal?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

dnes | | 18 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |