uDraw – vyKreslete si ruku (dojmy)

Nintendo už nám jednou ukázalo, že umí vyhnat lidi nejenom před obrazovku, ale i z křesla. A teď se rozhodlo v každém hráči probudit malíře. Anebo ne?

Wii asi netřeba dlouze představovat. Objevilo se před pěti lety jako alternativa k novým generacím Playstationu a Xboxu a zaznamenalo fenomenální úspěch. Právě díky tomu pohybovému ovládání, co v poslední době zažívá renesanci na obou zmíněných rivalech. Kam za tu dobu došlo? Vyjma stovek originálních pohybových titulů prošlapalo cestičku konkurentům i prostřednictvím příslušenství. Dvojici základních ovladačů Wiimote a Nunchuck brzy doplnily nástavce ve tvaru volantu (Wii Wheel) nebo zbraně (Wii Zapper) a taky zpřesňující doplněk Wii MotionPlus. Řadu prodlužuje Wii Balance Board, destička měřící hráčovo těžiště a pohyby celého těla.

 

Wííc příslušenství

Zanedlouho se sbírka Wii udělátek rozšíří o tablet jménem uDraw. Zapomeňte na iPad, tabletem myslím vstupní zařízení se stylusem z doby předsmartphonové, ze kterého měli radost hlavně grafici, kteří by se jinak museli kamarádit s myší.

Zapomeňte na iPad, tabletem myslím vstupní zařízení se stylusem z doby předsmartphonové

Wiimote ale nezahazujte, pasuje totiž přesně do objímky vedle dotykové plochy a celý tablet napájí energií. Rozměry uDraw činí 22,86 cm x 17,78 cm plošně a co do tloušťky 3,81 cm, což z něj při položení vedle iPadu dělá o něco menší, ale při pohledu zboku 3x tlustší nástroj. Samotná plocha dotekové plochy činí 15,24 cm x 10,16 cm.

udraw01.jpg

Doteková plocha má jednu zvláštnost, nefunguje jako běžný touchpad, tedy že pohyb ve kterékoli části je proti kurzoru relativní, ale celou svou plochou zastupuje celý display. Takže pokud chcete kreslit v levém rohu, i stylus budete muset umístit do levé horní části. Od vlastního stylusu vede pupeční šňůra ve formě napájecího kabelu zase zpátky do těla uDraw, ale nijak to nebrání v používání...navíc znáte stylusy a víte, jak rády se ztrácí.

udraw02.jpg udraw03.JPG

Vzhledem k tomu, že jakékoli jiné předměty s dotykovou plochou ani nehnou, ke zjišťování polohy se nejspíše používá magnetické indukce. Tomu nahrává i fakt, že tablet zaznamenává sílu přitlačení hrotu. Žádná tlačítka však na těle nehledejte, vše potřebné obstará vložený Wiimote a dvojice tlačítek na stylusu.

Co s tíím

V balení naleznete disk s aplikací uDraw Studio, která vám na obrazovku přinese virtuální malířské doupě. Můžete si zde zvolit prostředí a typ plátna a pustit se do díla. V množství nabídkových položek máte na výběr z řady štětců, razítek, barev, tlouštěk a dalších parametrů, které chcete jako malíř mít pod kontrolou. Sva díla si pak můžete uložit na paměťovou kartu a například vytisknout nebo nasdílet online. Je zde i společenská minihra, kdy jeden hráč dostane za úkol nakreslit zadaný předmět, který ostatní hádají. V den zahájení prodeje budou k dispozici první dvě hry Pictionary a Dood’s Big Adventure.

udraw05.jpg udraw06.jpg

Osobně jsem se seznámil s druhou jmenovanou. DBA kombinuje ovládání pomocí stylusu a naklánění celého tabletu, záleží typ od typu minihry, kterých je zde asi 6. Tablet má k dispozici kromě Wiimotových senzorů i několik valstních, takže je snímání pohybu spolehlivě přesné. Na začátku si vytvoříte vlastní postavičku – Dooda – a s tím překonáváte nástrahy barevného světa.

V průběhu letošního roku se čeká příchod dalších titulů a pokud správně využijí potenciál ovladače, můžou vdechnout této hračce život

V jedné minihře hra přípomíná Sonica nebo kteroukoli jinou barevnou hopsačku, hlavním ovládacím prvkem je ale stylus, přes který vkreslujete do prostředí elastické trampolíny a skáčete. 

Doods Announcement Screenshot4.jpg Doods Announcement Screenshot8.jpg 

V jiné se svým pojetím přiblíží řekněme k indie hře Gish a celým levelem procházíte nakláněním tabletu. Tu a tam využijete i tlačítka na Wiimote. Pictionary je potom společenská hra, kdy jeden hráč dostane za úkol nakreslit zadaný předmět, který ostatní hádají. V průběhu letošního roku se čeká příchod dalších titulů a pokud správně využijí potenciál ovladače, můžou vdechnout této hračce život.

Kdy, kde, za kolik

uDraw přináší svěží vítr do aktuální pranice pohybových ovladačů a svým netradičním pojetím by mohl prorazit v domácnostech, kde si s ním zejména starší generace porozumí lépe než s gamepadem, ale všechno samozřejmě záleží na nabídce titulů. Datum vydání je stanoveno na 4. března 2011 a jeho cena by se měla pohybovat okolo 1600 korun (přepočet ze zahraničních 70 dolarů). Takže pozor, doodové.

Dostupné pro: Wii
Žánr: Logické | Kreslící tablet
Výrobce: THQ | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 4. březen 2011

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

včera | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

15.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová mobilní hra

Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová…

Jam City chystá mobilní hru Harry Potter: Hogwarts Mystery. Vyrovná se však verzi od Niantic?

14.  12.  2017 | | 6 N/A