Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

Naughty Dog je studio, které nedělá špatné hry. Na každý jeho výtvor jsme tak oprávněně natěšeni. Když už to vypadalo, že se srdcervoucí rozloučení s Natem a bandou stane zdárným ukončením série Uncharted, vyrukovali vývojáři se samostatným příběhovým rozšířením, které zapadá do univerza a dává nám možnost se sblížit s neméně důležitými postavami – Chloe Fraser a Nadine Ross. Jde jen o mačkání již přezrálého ovoce, nebo géniové z Naughty Dog opět nezklamali?

Uncharted™_ The Lost Legacy_20170814235949.jpgUncharted™_ The Lost Legacy_20170815230212.jpgUncharted™_ The Lost Legacy_20170815231720.jpg
Chloe možná vypadá jako něžná dívka, bezhlavě se však vrhá do každé rvačky.

Do exotických zemí

Jak již jistě víte z trailerů, příběh The Lost Legacy vás zavede do vzdálené Indie, kde budete v kůži Chloe hledat bájný kel hinduistického boha Ganéši. Nebude na to však sama, okolnosti ji donutí spojit se s Nadine, kterou známe ze čtvrtého dílu série. Tato nezvyklá dvojice tak musí dát hlavy dohromady, aby získala kel a především se vyhnula diktátorovi Asavovi, jenž má s relikvií své plány. Jak už to tak ale v žánru dobrodružství bývá, nebude to tak jednoduché a černobílé, jak se zdá být.

Uncharted™_ The Lost Legacy_20170816114056.jpgUncharted™_ The Lost Legacy_20170815010459.jpgUncharted™_ The Lost Legacy_20170815010950_1.jpgUncharted™_ The Lost Legacy_20170815011339_1.jpg
O lákavé scenérie nebude nouze, Chloe si je navíc sama fotí. Asi na Instagram.

Jako první musím smeknout před tvůrci, kteří dokázali skloubit feeling a hratelnost druhého a třetího dílu a přidat špetku čtvrtého, což z Lost Legacy dělá nesmírně chutný návrat do oblíbeného univerza. V mnoha chvílích totiž pomrkává na fanoušky a hází odkazy na celou sérii, ať už jde o rozhovory, vzpomínky či rovnou celé herní sekce. Budete vzpomínat a děkovat tvůrcům, že se rozhodli v tomto rozšíření vydat zrovna tímto směrem.

Vše přitom začíná velmi zvolna a pomalu, možná až příliš, a ze začátku jste vrženi do velké otevřené mapy džunglí, kde jezdíte v džípu a hledáte stopy, potřebné k dalšímu postupu. Nenechte se však oklamat, po pár hodinách se spustí již tradiční vír honiček, přestřelek a epických scenérií s padajícími náklaďáky a neuvěřitelnými skoky. Je to Uncharted a Indiana Jones ve své nejlepší formě a především poslední čtvrtina hry je balzámem na duši všem fanouškům série i akčního žánru celkově. Takhle se to má dělat, pánové.

Koukáme, hádáme, střílíme

Jinak je hratelnost zcela tradiční. Velkou část herní doby, která se mimochodem pohybuje cca kolem 10 hodin, budete prozkoumávat a kochat okolní krajinou, řešit hádanky a čas od času se zapletete do přestřelek s Asavovými muži. Čeká vás i několik zvratů a příjemných překvapení, které skvěle rozředí hratelnost a dávají vám důvod se neodlepit od obrazovky přinejmenším dalších pár hodin. Po počátečních toulkách džunglí vás také čeká hned několik změn prostředí, takže vizuálně hra neupadá do stereotypu a samozřejmě náležitě prezentuje svůj grafický kabátek, který patří mezi to nejlepší na současné generaci konzolí.

Uncharted™_ The Lost Legacy_20170815220056.jpgUncharted™_ The Lost Legacy_20170815005642.jpgUncharted™_ The Lost Legacy_20170815011310_1.jpgUncharted™_ The Lost Legacy_20170815223205.jpg
Mapa a telefon vám budou k dispozici vždy, cestu však většinou najdete sami.

Především efekty počasí, hustá zeleň a animace postav a obličejů patří mezi špičku, precizní herecké výkony a dabing všemu jen nasazují korunku. Kdo neviděl Chloe, jak si kouše ret, ten jakoby nežil. Potěší také již známý soundtrack, který si kromě nových skladeb v určitých chvílích chytře půjčuje některé epické smyčky ze čtvrtého dílu. Nemám výhrad.

Online to stále žije

Kromě příběhu tu samozřejmě nechybí již tradiční hledání malých a bezvýznamných pokladů, ale především Survival mód a plnohodnotný multiplayer ze čtyřky, takže si čtvrtý díl můžete v klidu odinstalovat. Naleznete tu vše, co i u „velkého“ bratříčka, tvůrci navíc ještě přidali do online světa nové zbraně, vybavení a skiny, což potěší všechny, kdo online tráví hodně času. Jinak se tu na nové mechaniky moc nehraje, spíše jde o roky prověřený a dobře promazaný stroj, který jede na plné obrátky.

Uncharted™_ The Lost Legacy_20170815004948.jpgUncharted™_ The Lost Legacy_20170815010047.jpgUncharted™_ The Lost Legacy_20170815011236.jpgUncharted™_ The Lost Legacy_20170816115332.jpg
V soubojích vám často pomáhá Nadine, jejíž vojenský trénink přijde vhod.

Co říci závěrem? Uncharted patří mezi mé oblíbené série a k Lost Legacy jsem přistupoval velmi opatrně. Potvrdilo se mi však, že Naughty Dog dělá jedině herní skvosty, jelikož jsem byl odměněn skvělou dobrodružnou akcí se spoustou odkazů na předchozí díly a důstojným završením další příběhové kličky. A teď se prosím vrhněte na Sama a Sullyho, kluci mají rozhodně co vyprávět. 

Hodnocení: 4.5 / 5

Klady: 

  • Skvěle podaný příběh
  • Dokonalá druhá půlka
  • Plnohodnotný multiplayer
  • Audiovizuál na úrovni

Zápory: 

  • Žádné novinky
  • Že už je to za mnou

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 nejšílenějších pařeb, které si můžete zahrát na Steamu

8 nejšílenějších pařeb, které si můžet…

Během letošního roku se Valve rozhodlo, že Steam Greenlight neplní tu roli, kterou od něj požadovalo. Skrz něj se na Steam totiž dostávaly opravdové zrůdnosti, jako třeba simulátor kamene. Tomu měla zabránit nová služba jménem Steam Direct. Jak si můžete všimnout, opět jim to tak úplně nevyšlo, a i nadále tak v nejpopulárnější digitální distribuci PC her naleznete unikátní šílenosti. Nabízíme vám ty nejbizarnější z nich!

14.  9.  2017 | | 7 N/A
Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický fotoseriál z výpravy

Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický …

Destiny 2 je hra plná rozporů. Po několika desítkách hodin strávených v jejím světě vám ale můžeme říct jedno. Budete nadávat, ale nebudete se moci odtrhnout.

9.  9.  2017 | | 2 N/A
7 nejděsivějších herních zážitků, které nesmíte hrát v noci

7 nejděsivějších herních zážitků, kter…

Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.

12.  9.  2017 | | 6 N/A
Kontroverze ve hrách napříč časem aneb co to hraješ!

Kontroverze ve hrách napříč časem aneb…

Kontroverzní témata a hry. Něco, co přiláká jak stovky zákazníků, tak moralistů a kritiků. Jak se má situace v moderní společnosti?

20.  9.  2017 | | 5 N/A
Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

Herní filosofie: samotářské zážitky ži…

Byl tady Skyrim, bylo tady Divinity a teď tady máme třeba Uncharted. Singleplayer zkrátka stále táhne, nyní snad možná ještě více než kdy dříve.

16.  9.  2017 | | 7 N/A
WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

Nasaďte helmu, zapněte pásy a připravte se ke startu. Nový ročník WRC je konečně tady. A tak se ptáme, má v letošní konkurenci závodních her šanci na úspěch?

18.  9.  2017 | | 1 N/A
Herní agenda: konec okurkové sezóny

Herní agenda: konec okurkové sezóny

Tak jsme přežili letošní okurkovou sezónu a pomalu ale jistě se k nám dostávají tituly, na které jsme se takovou dobu těšili. Je libo strategii, čistokrevnou akční jízdu nebo pohodovou adventuru? To všechno se objevilo během minulého měsíce.

8.  9.  2017 |
Humble Bundle má slevy na hry od Bethesdy, Dooma a Wolfa koupíte za pár kaček

Humble Bundle má slevy na hry od Bethe…

Humble Bundle nás často těší skvělým akcemi a slevami na hry starší i nové a nyní se do víru dění přidala Bethesda se svým zástupem hitů.

18.  9.  2017 | | 1 N/A