Unit 13 – podávejte v malých dávkách (recenze)

Máte jenom pár minut a chcete si zábavně zastřílet? Unit 13 je hrou pro vás, protože tvůrci pochopili, jak má hra na handheldu vypadat.

Unit 13 je third person akcí od tvůrců (těch lepších dílů) série SOCOM a je to poznat. Svižná vojenská akce dokáže vtáhnout, pocit ze střelby je výtečný. Prostě máte radost z každého povedeného headshotu, i když popáté budete probíhat tou stejnou lokací. Tvůrci totiž s Unit 13 vsadili na trochu jiný styl hraní, než je obvyklé. Nečekejte žádnou příběhovou linku, ale desítky kratších, či delších misí, ve kterých budete prohánět vojáky speciálních jednotek. Na jednu stranu chybí nějaká dlouhodobější motivace, jež by vás poháněla k dalšímu hrání, protože přeci chcete vidět ten klišé závěr, ve kterém po dvacáté na poslední chvíli zachráníte svět před nukleární destrukcí. Nebo tak něco.

Unit 13 01.jpg Unit 13 02.jpg

Fragmentování na kratší mise však výborně sedne na handheldy, protože i během pár minutového čekání na zastávce můžete vzít svého zabijáka, postřílet pár teroristů a splnit cíl mise předtím, než se vám otevřou dveře do autobusu.

I během pár minutového čekání na zastávce můžete vzít svého zabijáka, postřílet pár teroristů a splnit cíl mise

Promyšlený systém sbírání bodů a propojení s internetem pak představuje hnací motor pro opakované hraní úkolu – zpráva na obrazovce, že váš kamarád v 10. misi udělal o 5 000 bodů víc, je dostatečná motivace k tomu ukázat, kdo dokáže podřezávat krky odporným zloduchům lepé a efektivněji.

Unit 13 08.jpg Unit 13 09.jpg

Celé Unit 13 je o volbách a odměnách. Základní herní mód před vás staví 36 postupně odemykatelných misí, řazených do několika typů. V Direct Action prostě musíte splnit dané úkoly (sabotáže, osvobození rukojmích, získání dokumentů, likvidace cílů atd.), v Covert přitom nesmíte spustit alarm, Deadline vám dá zase na plnění úkolů časový limit a Elite zase máte omezené zdraví (jinak se regeneruje, jak je už v současnosti standardem). Mise mají různou délku i obtížnost, navíc vždy jich máte k dispozici dostatek, takže můžete volit podle toho, na co máte zrovna chuť a čas. Před začátkem mise si ještě lze zvolit vojáka s různými statistikami a výzbrojí, přičemž hra vám doporučí toho ideálního, a pak už hrr do akce!

VIDEO: 5119 'Unit 13 - Debut trailer'

Samotná akce se moc nevymyká podobným střílečkám. Ve výzbroji máte dva druhy zbraní plus nějaké granáty, můžete se krýt za překážkami, přepínat pohled přes mířidla, likvidovat zmetky jedním bodnutím nože nablízko a tak podobně. Protivníci jsou poměrně bystří a přesní, s Rambo stylem moc nepochodíte. Zvlášť v Elite misích, kdy máte omezený počet hitpointů. Důležitým prvkem je bodování, za obyčejné zabití je málo bodů, za headshot víc a pokud rozstřelíte tři lebky během pár sekund, bodíky se jen hrnou.

Protivníci jsou poměrně bystří a přesní, s Rambo stylem moc nepochodíte

Odměňování jste ale i za tichý průchod misí, za likvidace min, kamer a nástrah, za zabití více cílů najednou a tak dále. Na konci mise se ještě zhodnotí vaše přesná muška, rychlost a zranění, která jste obdrželi. Podle bodů získáte jednu až pět hvězdiček, plus se zapíšete do online tabulky a můžete soupeřit s dalšími hráči. Ostatně na to je tu speciální mód Daily Challange, kde každý den soupeří hráči o nejvyšší skóre v dané misi.

Unit 13 03.jpg Unit 13 04.jpg

Pokud si přidáte ještě obzvláště těžké mise jménem High Value Target, kde likvidujete dané teroristy, a online kooperativní hru pro dva hráče, najdete v Unit 13 zábavu na opravdu dlouho. Věčná škoda, že systém krytí není úplně vyladěný a občas přes překážku nevidíte, i když byste měli. Velký počet misí též úplně nekamarádí s malým počtem prostředí, kde se odehrávají. Je jasně vidět, že tvůrci vytvořili několik velkých map a podle potřeby vás pouští do různých částí. Na druhou stranu je design prostředí povedený. Stejně tak je povedená grafika a zvuky. Vizuální stránka hry vás sice nesestřelí ze židle tak, jako Uncharted, ale Unit 13 je prostě pěknou hrou. A hodně zábavnou. Pokud netrváte na příběhu a máte soutěživého ducha, rozhodně musím tuhle vojenskou akci doporučit. 

Dostupné pro: Vita
Žánr: Akce | Third person akce
Výrobce: Zipper Interactive
Začátek prodeje: 7. března 2012
 • Zábavné střílení
 • Příjemně krátké mise
 • Bohatý obsah
 • Chytré bodování
 • Malá pestrost prostředí
 • Občas divný systém krytí
 • Delší nahrávací doby
Související články
 1. Uncharted: Golden Abyss – prostě kapesní Uncharted (recenze)
 2. Playstation Vita - přenosný herní klenot (test + video)
 3. Reklama na Playstation Vita radí: „Nikdy nepřestávej hrát!“
 4. PS Vita se prodalo za první dva dny přes 321 000 kusů

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější hry uplynulých let: hráči ve hrách „fotografují“ úchvatné snímky

Nejkrásnější hry uplynulých let: hráči ve hrách „f…

Stále více her začíná nativně využívat foto režimy a my se tak můžeme dívat na umělecká díla hodná našich obrazovek.

8.  1.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na PlayStation Plus a Sundered zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na PlayStation Pl…

Na všech platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Někdy je toho ale tolik, že se v tom člověk jen těžko orientuje. My vám s tím rádi pomůžeme. Podívejte se níže na akce, které by vám tento týden neměly uniknout.

10.  1.  2020 |
V Assassin

V Assassin's Creed Ragnarok procestujete Evropu, p…

Další díl populární série začíná unikat na internet stále více a oficiální odhalení už je víceméně na spadnutí.

11.  1.  2020 | | 5 N/A
Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Recenze

Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Rece…

Masivní MMORPG Black Desert konečně dorazilo na mobilní telefony a vypadá to na hodně slušnou zábavu.

13.  1.  2020 | | 3 N/A
Unikly nové fotografie chystaného ovladače Dualshock 5 pro PS5

Unikly nové fotografie chystaného ovladače Dualsho…

Pátý dualshock zřejmě bude vypadat skoro stejně jako jeho předchůdce.

6.  1.  2020 |