Unity chtělo, aby vývojáři platili za každou instalaci svých her. Plány ale po masivní kritice rychle mění

Mezi herními enginy, které vývojářské týmy používají ke tvorbě svých titulů, se momentálně nejčastěji skloňuje Unreal od Epic Games. Vedle toho ale stále neupadá na popularitě ani engine Unity, který si oblíbili zejména nezávislí tvůrci. Společnost stojící za jeho vývojem minulý týden přišla se změnou monetizace. Zdražení by v dnešní době nebylo překvapující. Podle nových pravidel by si ale Unity účtovalo 20 centů pokaždé, když si kdokoliv nainstaluje hru vytvořenou na jejich enginu

Podmínky a detaily nových poplatků byly zprvu dost nejasné. Ať už to s nimi Unity ve skutečnosti myslelo jakkoliv, tak hromada vývojářů, kteří svoje hry postavili na tomto enginu, se postavila na odpor. Negativně se k celé situaci vyjádřili i čeští tvůrci, mezi které patří například Eva Navrátilová z Attu Games, kde momentálně vzniká na Unity velmi dobře vypadající Scarlet Deer Inn, nebo Jan Kavan z CBE Software, tvůrce Someday You'll Return. Nakonec to ale celé bude trochu jinak. Dnes Unity na svých sociálních sítích vydalo prohlášení s omluvou. Během následujících pár dní by měly zaznít konkrétní úpravy v plánovaných změnách. 

Na oslavy je ještě brzy. Přeci jen zatím nevíme, jak se konkrétně původní plány změní a co z nich nakonec v následujících měsících přijde v platnost. Je to ale špatná vizitka pro Unity, která rozhodně zanechá stopy. Někteří vývojáři jasně dali najevo, že ať už to dopadne jakkoliv, dále budou tvořit své hry v jiných enginech. 

Nutno také připomenout, že CEO společnosti Unity je momentálně John Riccitiello, který je v očích nejednoho tvůrce synonymem pro nenažranost. Loni se například musel omlouvat za to, že nazval vývojáře, kteří dělají hry bez ohledu na monetizaci, "zasranými idioty". Také stál v čele EA, když se začaly v jejich sportovních hrách rozjíždět lootboxy. Neironicky pak přišel s nápadem, že by ve střílečkách typu Battlefield mohl hráč platit za každý zásobník. Doufáme tedy, že stejně jako zmíněný případ ani tenhle neuvidíme v praxi. 

Diskuze (1) Další článek: Recenze hry Firewall Ultra. Taktická střílečka ve virtuální realitě

Témata článku: ,