Upgradujeme počítač do 10 000 Kč

Upgrade nebo-li inovace staršího počítače je často krok nevyhnutelný a finančně respektive technicky náročný. Co vyměnit, jakou komponentu ponechat a kolik do upgradu investovat? To jsou otázky, které si mnozí z vás museli položit a na které není lehké nalézt odpověď.
Upgradujeme počítač do 10 000 Kč

Jelikož existuje celá řada možných konfigurací, není nikterak jednoduché článek o upgradu počítače napsat. Zkusme si ale přesto definovat, co je to starší počítač potřebující nutnou inovaci. Za nevýkonné a zastaralé jsou všeobecně považovány sestavy s procesorem taktovaným na méně než 500 MHz, 64 MB paměti a grafickou kartou generace TNT. Takový počítač v dnešní konkurenci jen těžko obstojí, ale s podobnou konfigurací se lze stále setkat v mnoha českých domácnostech. Pokud hrajete hry či pracujete s grafikou, musí nutně přijít chvíle, kdy zatížíte rodinný rozpočet o starší počítač inovujete. Podotýkám, nelze s určitostí konstatovat, že upgrade je vždy tou nejlepší volbou – často se vyplatí počítač prodat a investovat do zcela nové sestavy.

Do 10 000 Kč?

Je možné inovovat počítač za 10 000 Kč (včetně DPH)? Ano! Nutným předpokladem však je, že při upgradu nebudeme počítat s výměnou monitoru, klávesnice, mechanik či dalších komponenty nemajících na základní chod počítač vliv (i když uznám, že bez monitoru by počítač nebyl počítačem…). V článku zmíněné ceny jsou pouze orientační a vždy je počítáno s nákupem zcela nové komponenty. V případě pořízení součástí v bazarech mžete ušetřit, ale musíte počítat i s případnými problémy.

Modelová sestava:

  • Intel Celeron 400 MHz
  • 64 MB SDRAM (PC66/100)
  • pevný disk 10 GB, 5400 ot./min.
  • grafická karta s jádrem TNT (popřípadě TNT2)

Často se stává, že po upgradu není počítač vyvážený, což znamená, že určitá komponenta brzdí druhou. Příkladem může být malá kapacita paměti či pomalý pevný disk. Jak tedy na to?

Procesor

Nejprve se zaměřme na platformu AMD. Jelikož jsme limitování cenou 10 000 Kč, nelze předpokládat použití drahých a výkonný procesorů Athlon XP, ale spokojit se budeme muset s low-endovým Duronem. Jako slušný základ lze považovat Duron 850 MHz, který lze pořídit již za cenu 1300 Kč (s DPH). Protože však nejsou cenové rozdíly nijak velké, lze jednoznačně doporučit procesor Duron 950 MHz za cenu 1500 Kč. Počítejte také s koupí chladiče, který vás vyjde zhruba na 300 Kč. Samozřejmě pokud hodláte procesor přetaktovat či požadujete kvalitní a tiché chlazení, může se částka za správný „cooler“ zvýšit.

V případě platformy Intel je volba jednoznačná – Celeron. Starší typ s jádrem Coppermine 128 již asi neseženete, tudíž se nezbývá než zaměřit na model s jádrem Tualatin (ten je ale bohužel dražší než konkurenční Duron). Model s frekvencí 1 GHz stojí zhruba 2600 Kč, přičemž pokud připočítáte chladič, dostanete se na 3000 Kč.

Základní deska

Téměř jistě budete muset vyměnit stávající základní desku, což je krok nepopulární a také nejdražší. Nepřímo se na něj totiž vážou problémy s výběrem operační paměti či procesoru.

Při výběru základní desky tedy musíte brát ohled na zvolenou platformu. Dobrá základní deska by měla být formátu ATX, obsahovat minimálně pět slotů PCI, jeden slot AGP a alespoň dvě patice pro operační paměť. Nejvíce samozřejmě záleží na použité čipové sadě, ale probírat v tomto článku výhody či nevýhody čipsetů nebudeme (sledujete servery nebo časopisy zabývající se testováním hardwaru).

platforma AMD: značková základní deska MSI s čipsetem KT333 za cenu cca 3850 Kč, modely ECS za ceny od 1800 do 2800 Kč
Další možné čipové sady: VIA KT133A, VIA KT266, VIA KT266A, SiS 735

platforma Intel: deska podporující Tualatin s čipsetem VIA 694X za cenu cca 2850 Kč
Další možné čipové sady: Intel 815EP B0-stepping

Výhodou platformy AMD je připravenost pro budoucí rozšíření počítače. Základní desku s čipsetem KT266 či KT333 nebude za rok problém osadit výkonným procesor Athlon XP, ( AMD se drží patice Socket A). Hůře je na tom Intel, jelikož Socket 370 pomalu končí a nové procesory Pentium 4 se vyrábějí pouze pro patici Socket 478! V budoucnu byste tak mohli být nepříjemně překvapeni nemožností využít základní desku pro další inovaci počítače.

Operační paměť

Volba operační paměti přímo závisí na základní desce a použité čipové sadě. Standardem se již staly paměti typu DDR SDRAM, které pomalu nahrazují starší SDRAMy. Minimem je v současnosti 128 MB, optimem 256 MB. Cena za jeden neznačkový modul 128 MB paměti DDR SDRAM (PC266) se pohybuje v rozmezí 650 – 800 Kč.

Čipsety již podporují i paměti standardu DDR333, které se vyznačují vyšší frekvencí (166 MHz x 2 = 333 MHz) a za nedlouho se dočkáme i pamětí DDR400.

Radil bych pořídit základní desku s podporu pamětí DDR a staré SDRAM moduly již nekupovat! Na trhu jsou ještě paměti RDRAM, které ale nejsou moc rozšířené a jen málo čipových sad je podporuje (pozn.: v drtivé většině jsou to čipsety Intel).

Grafická karta a pevný disk

Co může být pro hráče počítačových her důležitější než výkon grafické karty. Jistě, pokud máte dostatek financí, není problém si nadupanou „grafárnu“ pořídit. Co když ale moc peněz nemáte, stará karta dosluhuje a nové hry čekají v šuplíku (v případě originálních her ve skříní, že? :-)

Doboru volbou je stále GeForce2 MX400, která za cenu 1600 – 2000 Kč poskytuje výborný poměr cena výkon. Špatnou volbou by neměl být ani nákup karty s čipem Radeon 7000, které nabízí TV-Out, poměrně solidní výkon a bezkonkurenční 2D obraz za cenu do 2000 Kč. Často se vedou diskuze o velikosti a typu videopaměti. Vězte tedy, že rozdíl mezi 32 MB a 64 MB není nikterak velký a lze tedy ušetřit nějakou tu  korunu. V případě DDR pamětí, požadujte 128bitů! Paměti 64bitové mají totiž menší propustnost než klasické SDR moduly!


Co se týče pevného disku, záleží na vašich požadavcích. Někomu stačí prostor 10GB, jiný požaduje alespoň 40 GB. Obecně ale platí, že 10 GB disk je dnešní minimum potřebné pro základní provoz systému určeného na hraní počítačových her. Velmi také záleží na rychlosti pevného disku – pokud je to možné, pořiďte si disk, jehož plotny se otáčejí 7200 za minutu! Nejlepší koupí z hlediska poměr cena/výkon je 40 GB rychlý disk (7200 ot./min.), jelikož jeho cena (nezávisle na značce) se pohybuje těsně nad hranicí 3000 Kč.

Poznámka: Nejlepší pevné disky v současnosti produkují společnosti Maxtor a Seagate. Neprohloupíte ale ani pořízením značek jako IBM, Western Digital nebo Samsung.

Ostatní periferie

V případě, že upgradujete počítač, neměli byste zapomínat na výměnu dalších dosluhujících komponent. Není to sice bezpodmínečně nutné, ale provozovat na zmodernizovaném počítači starou ISA zvukovou kartu není nikterak moudré rozhodnutí! Pokud si tedy chcete vychutnat nový akční herní titul, vyplatí se investovat do zvukové karty 4.1 nebo 5.1. Ceny se pohybují v rozmezí 400 – 2000 Kč, záleží na značce, vybavení a možnostech (např. hardwarový dekodér atp.). Nebude také od věci zakoupit reproduktorovou soustavu s basovou jednotkou (subwoofer). Tyto výdaje ale nejsou bezpodmínečně nutné a záleží proto jen na vás.

Příklad upgradu

Komponenta Cena s DPH
AMD Duron 900 MHz 1400 Kč
128 MB DDR266 780 Kč
Základní deska ECS-K7S6A 2800 Kč
Maxtor 40 GB, 7200 ot./min 3100 Kč
Grafická karta InnoVision 3D GeForce2 MX 400 1800 Kč
Genius Sound Maker Value 5.1 400 Kč
CELKEM (bez zvukové karty) 9 880 Kč
CELKEM 10 280 Kč

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A