Uplink: simulátor hackera

Existují hry, na které se těší celý herní svět a takové často nepříjemně překvapí. A pak jsou tady hry, které nevytrubují do světa svou jedinečnost a prostě vyjdou. V této kategorii jsou také tituly, které rozdělí hráče na dva rozdílné tábory – jeden bude mluvit o kultovním skvostu a druhý opovržlivě ohrne nos. Uplink je právě taková hra.
Uplink: simulátor hackera
Žánr: simulace
Minimální konfigurace: procesor 200 MHz, 32 MB RAM, Windows, Linux
3D akcelerace: ne
Multiplayer: ne
Výrobce: Introversion Software
Distribuce: Introversion Software

Existují hry, na které se těší celý herní svět a takové často nepříjemně překvapí. A pak jsou tady hry, které nevytrubují do světa svou jedinečnost a prostě vyjdou. Někdy se stane, že příjemně překvapí. Ale nikdy nemohou překvapit nepříjemně – protože se od nich nic neočekává. V této kategorii jsou také hry, které rozdělí hráče na dva rozdílné tábory – jeden bude mluvit o kultovním skvostu a druhý opovržlivě ohrne nos. Uplink je právě taková hra.

Deník Hackera, část první
Toto jsou události, ke kterým došlo od ledna 2010 a jak jsem je prožil, bylo mi 21.

Ano, já jsem měl počítač.

Ano, byl jsem registrován jako zaměstnanec Uplink Corp.

Ano, byl jsem hacker.

Ano, tohle je můj příběh.

Celý tento příběh je pravdivý. Všechny události v tomto deníku mi můžete věřit stejně, jako nos mezi očima. Jakýkoliv pokus změnit tento příběh by byl nudný a neužitečný.

Zdravím, jmenuji se – ale to je vlastně jedno, celý underground mne zná jako maestro Silla. Nic mi neříkají hry a programy, miluji, když moje prsty letí po klávesnici a zadávají příkazy které někde na druhém konci světa mění mainframy v poslušné beránky nechávající mi administrátorská práva. Mám rád ten pocit a jsem nejlepší – i když cesta byla dlouhá. Celé to začalo v lednu roku 2010. tehdy jsem si konečně mohl dovolit nejednodušší gateway u Uplink Corp. a začal jsem vyhledávat data, která měla zůstat skryta.

Moje první gateway ALPHA byla již v té době pro smích – se svými 32 Gq (Giga Quad) paměti a s jedním archaickým procesorem 20GHz. Byla pro smích, ale mohl jsem začít vydělávat. Jenže jak? Nikdy jsem nechtěl svoje znalosti zneužívat, ale díky nim mi byly peníze na dosah. Začal jsem tedy brát první zakázky – většinou šlo o průnik do systémů s minimální bezpečností a získání jednoho souboru. Tenkrát jsem po sobě ještě neuklízel logy, takže mne i dvakrát přišla poštou nabídka k zaplacení 1000 kreditů jako odškodného. Vždy jsem zaplatil, věřil jsem, že to hlásit nebudou. Ale hlásili, bestie. Pak už jsem začal soubory i mazat a likvidoval po sobě logy – netrvalo dlouho a moje hodnocení u Uplink Corp. se zvedlo z Beginner na Novice.

UplinkUplink

UplinkUplink

Uplink je velice zvláštní hra – jak už tušíte, dostáváte se do role mladého nadějného studenta matematiky a fyziky, jehož největším koníčkem jsou počítače. V jeho kůži zažijete postupný přerod z Hackera, pracujícího pro vědění přes Piráta, který si vydělává svou nelegální činností až zase zpět k Hackerovi, který dodržuje kodek cti a snaží se pomstít jedné hyperkorporaci (aby ne, tou dobou již máte nejlepší hardware na trhu a peněžní problémy vás netlačí). Vaším úkolem je nejen kradení dat, ale daleko složitější věci jako změna údajů v centrálních databázích nebo likvidace serverů nadobro. Začnete svým připojením k Uplink Corp. která vám zprostředkovává úkoly na své BBSce a dodává hardware i software – a právě v rozumném nákupu je zakopán pes – nikdy (dokud nebudete schopni projít přes zabezpečení bank – a to budete až v době, kdy již peníze potřebovat nebudete) nebudete mít dost financí na všechno. Budete muset velmi dobře rozmýšlet, co OPRAVDU potřebujete. A s rostoucí obtížností úkolů nastane ještě potřeba usilovného studia a používání velice vypečených nástrojů, které vám zezačátku ani nechyběly.

26. 3. 2010

Dostat se do systému společnosti Micro PLc sice nebylo nijak jednoduché, ale stálo to za to. Je to už druhá společnost,u které jsem narazil na ochranu nejen heslem (které můj 60GHz procesor láme během chvilky), ale i pomocí hlasové autorizace. Naštěstí jeden kolega vymyslel nástroj na syntézu řeči – stačilo jen zavolat domů adminovi toho serveru a nechat jej chvíli mluvit. Je to tak snadné. Měli tam ale pěkně vychytanej systém vyhledávání spojení – nebýt toho, že jsem se napojil přes asi 30 různejch compů, tak by mne dostali – ale logy jsme smazat nestihl, musel jsem se tam nakonektit ještě jednou. Ale pak už byl log čistej jak lilium. Ta prácička mi hodila deset klacků, takže jsem si mohl nakoupit další vybaven. Rozhodování nebylo snadné, ale raději jsem koupil jen levnější gateway s radiovým připojením k Síti (už mne nenajdou!) a můj první 200GHz procesor (rychlejší se zatím nedělají). A zbytek jsem vrazil do softu. Přeci jen HUD, který mi ukáže ochranné mechanismy mého cíle a umožní mi je přemostit mi dává neomezenou kontrolu nad dobou připojení – jenže vyšší verze jsou drahé, zatím se spokojím s obyčejnou verzí 2. jinak – logy už nemusím mazat, edituju je podle potřeby – nádhera.

UplinkUplink

UplinkUplink

Časem dostáváte stále zajímavější a složitější úkoly a naučíte se používat i takové věci, jako je administrátorská konzole a nebo nástroje na obcházení monitoru, proxy a firewallu. Ale nikdo na vás nečeká, a tak stejně jako se bude vylepšovat vaše zázemí (a vy budete stoupat po hodnostním žebříčku) se zvyšuje nejen náročnost úkolů (okolo náročnosti 8 nastává závod o vteřiny) ale také policie zvyšuje svou aktivitu okolo „agentů na volné noze“ a vám začíná být zatraceně horko. Navíc se začíná rozbíhat složitý příběh ohledně tajného projektu…

13. 4. 2010

Shit! Včera dostali poliši jednoho vysoce postaveného agenta –znal jsem ho jen jako DanTheMana a byl na žebříčku jako osmička – já se ploužím kolem třicítky. Pěkná smůla – zrovna neměl spuštěnej AutoDestruct na svý gatewayi a jel po nějakým souboru od ARC. Dostali ho do chládku, ten už si v kyberprostoru nezalítá. Je to na levačku, hned si musím koupit ten destrukční systém na gateway. No, zatím se podívám po poště a vyřídím jeden útok na mezinárodní akademickou databázi – někdo chce dostat doktorát z Chemie. No, za 5000 c to beru. Pak bych tu měl jednu zakázku ohledně ARC, ale nechám to být – pracuje pro ně TheDrifter a to je současná jednička u Uplinku – nebylo by to kolegiální.

14. 4. 2010

Včera že bylo všechno na levačku? Ani omylem – měl jsem štěstí jako nikdy. Dneska mi přišel od TheDriftera mail – byl to automatický forward celému Uplinku – vypadá to, že je OUT. A to zcela. Mail začínal slovy – Jestli tohle čtete, pak… Shit! V poledne bylo na BBS, že ho našli doma – předávkoval se práškama – to určitě! Psal, že dělal pro ARC a přišel na jeden projekt – nestihl to stáhnout a rozkódovat, než na něj přišli. Taky možná to je to, na čem dělají nejlepší Hackeři nevědomky pro tu korporaci. Každopádně Uplink vydal přísný zákaz práce pro ARC, dokud se to nevyšetří. To znamená nejdřív za rok, asi se na to kouknu sám – ale na to nemam hardware ani soft. Budu muset tvrdě makat. Ale co, za to co udělali TheDrifterovi si klidně můžu dovolit ty servery i ničit. Jen se bojím, že když přišli na něj, tak co dokážu já? Ale zjistím to

UplinkUplink

A teď vám povím, proč si myslím, že se najdou lidé, kteří budou Uplinkem opovrhovat – a bude jich hodně. Jednak je to grafika – vlastně její absence. Celý Uplink běží v 640x480 a veškerá grafika je jen jakýsi operační systém, mapa světa, kde zadáváte cestu spojení a pak jen text. Moře textu. O hudbě sice uslyšíme, ale nejedná se o nic moc – pár melodií, které jen tak plynou na pozadí. Zvuky jako typický OS, tudíž nic moc. Tohle odradí ty, kdož „paří“ hry kvůli grafice. Druhou opovržlivou skupinou budou lidé se znalostmi skutečných hackerů, kterým asi nebude vonět zjednodušení, jaké se objevuje ve hře – na vyřazení proxy stačí přetáhnout ikonu „vyhazovače“ v příslušné verzi na ikonu proxy a přidělit mu dostatečné množství strojového času – toť vše. Jenže:

  • grafika zde není důležitá – jde o atmosféru a hlavně o variabilitu prostředí. Navíc strohá grafika se ke hře hodí. (právě odpadlo 70 % čtenářů)
  • celá hra je jednak sci-fi a druhak to není výuková simulace pro pár vyvolených – zkrátka nejedná se o návod, jak hacknout UNIX server, ale o zábavu při této činnosti. A také jde o strategický prvek. (odpadlo 20 %)
Zkrátka jde o to, jak se na hru budete dívat. Nesmíte zapomenout, že jde o HRU a také, že NEPOTŘEBUJE grafiku. Když se pak soustředíte jen na zábavu, dostanete mnoho hodin skvělých zážitků.

Rozhodněte se sami – na této adrese si můžete stáhnout plně funkční demo (Win i Linux, 3,1 MB). Ale počítejte s tím, že v plné hře jsou úkoly daleko zajímavější – demo omezeno na Novice.

Deník Hackera, část poslední
Ano, jsem Hacker. A jsem nejlepší. Jsem jednička v Uplinku a jen díky mě ještě nějaký Uplink (a nejen ten) existuje. Ta věc s ARC byla pěkná levota a dalo sakra práci, než jsem na to přišel. Odpálil jsem kvůli tomu čtyři gatewaye, ale stálo to za to – TheDrifter by byl pyšný. Teď už nepracuju, jen tak se bavím na Netu. Moje vybavení je nejlepší a peníze? Dělám pro UplinkBank – Bezpečnost… To jsem dopad. Ale ARC jsem trhnul její konta o všechno – skončili. A to je dobře. A kdyby jste se chtěli pobavit o bezpečnosti, ptejte se po Sillovi – znají mne všichni a zároveň nikdo – ani v jedné databázi už nejsem. Život začal – aby ne, když tohle píšu na nejlepší gatewayi s 1600 GHz v procesorech celkem. Zkuste taky na chvíli zabloudit na Síť. Je tu krásně a svoboda.

maestro Sill, the Hacker

Grafika: 5/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 10/10
Simulátor, který není simulátorem. Krajně originální věc pro několik málo lidí. Dle mého názoru – SUPER!
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA