Úvaha: Nevražedné hry – chvíli nezabíjejte

Pot perlící se na čele a ruce pevně svírající sekeru. Teď si představte, že hlavním hrdinou je hasič a sekerou se nikomu nesnaží rozrazit lebku.
Seznam kapitol
  1. Nestřílejte, vždyť jsou tu lidi!
  2. Bojujte s krizí

Násilí, zabíjení a vybíjení agrese. Věci, bez nichž se neobejde téměř žádná počítačová hra stejně, jako se bez nich jen těžko obejde lidstvo. I když se člověk schovává za umění, obrovskou inteligenci a výdobytky techniky, stále má v sobě podvědomé instinkty. Instinkty, jež mu dávají schopnost a potřebu zabít, lovit. Někteří lidé je mají silnější, jiní slabší, ale jedno je jisté: bez takovýchto pudů by lidstvo jako celek nebylo schopno přežít. Ano, žvýkat kořínky se sice dá, ale býložravci je vždy nadřazen nějaký dravec.

nevrazednehry_01.jpgnevrazednehry_02.jpg

Možností, jak si vybít agresivní náladu je spousta – zahrát si fotbal s přáteli, zanadávat pěkně od plic u piva a mlátit při tom pěstí do stolu či si zajít do posilovny a zmlátit tam do krychličky boxovací pytel.

Jedno rychlé kolo Unreal Tournament a svět je hned krásnější. A krvavější

Někomu však tyto způsoby nestačí nebo nevyhovují, a právě proto přinášejí odreagování od stresu a napětí i videohry. Takové, v nichž se převtělíte do superhrdiny, jenž jde nakopat pozadí buď Němcům do druhé světové nebo vetřelcům či ještě lépe populárním teroristům.

nevrazednehry_art3.jpg

Ano, tento typ her je fajn, člověk u nich nemusí moc přemýšlet, vybije si zlost a je mu dobře. Jedno rychlé kolo Unreal Tournament a svět je hned krásnější a krvavější. Jenže co když dostanete chuť naopak lidem pomáhat a ne je vraždit? Jaké hry a jaká témata vám zůstávají na výběr? Nalijme si čistého vína, mnoho jich není. V podstatě se jedná pouze o sportovní a závodní hry, v ostatních žánrech se najdou ještě adventury a několik strategií a potom zůstává jen všeobjímající prázdnota. Jaký je důvod?

Nudná hra, těší mě

Obranou všech vývojářů i hráčů může být smutná skutečnost, že akční hra, v níž by se nezabíjelo, by byla nudná. No jen si to představte, hrát kupříkladu za toho v perexu zmíněného hasiče! Jaká by to byla nuda, pobíhat po hořícím domě a snažit se zachránit dvě osoby uvězněné plameny. K ruce byste samozřejmě dostali tým specialistů, jeden hasič by kupříkladu měl žáruvzdornou kombinézu, druhý zase rozbrušovačku na kovy, třetí by na zádech táhl motorovou pilu...

nevrazednehry_03.jpgnevrazednehry_04.jpg

A vy, jako hlavní hrdina, byste byl nejdříve členem takového týmu, načež byste se s přibývajícími zkušenostmi postavili do jeho čela. Zní to opravdu jako taková nehratelná nuda? Ano, bylo by nutné vymyslet něco úplně odlišného od všech zažitých šablon a co hůř, vymyslet nové levely a jejich náplň.

Bylo by nutné vymyslet něco odlišného od všech šablon

Bylo by to nákladné, byl by to risk, ale mohlo by to být koneckonců i populární. nevrazednehry_art2.pngHardcore hráči přece pořád volají po originalitě, a někteří dokonce hořekují nad tím, jak vše bylo kdysi lepší, že se studia nebála zariskovat a přijít s něčím, co tu ještě nebylo.

Stvořit takovou akční hru, která by dala odpočinout všem zbraním a veškeré agresivitě; takovou, jež by bořila všechny zažité konvence, podobně jako umění. Pro jednou se nesnažit nabídnout hráči uvolnění agrese, ale spíše rozběhnout jeho mozkové závity a zaútočit na jiné emoce. Uznávám, možná chci po tvůrcích moc. Hry jsou mladé médium a přemíra násilných témat se nevyhýbá ani jiným odvětvím zábavního průmyslu. Nebo vy si snad vzpomínáte na nějakou knihu nebo film, kde by nebyla přítomna nějaká zbraň?

Adventury, inteligentův břeh

Tento problém se samozřejmě dotýká i tzv. „hraných knih“ – adventur. I jinak geniální Fahrenheit se zaobírá mystikou a tajemnými rituálními vraždami. Jeho síla však nespočívá v až obskurním příběhu, právě naopak. Na mě osobně nejvíce zapůsobila scéna odehrávající se v bytě hlavního hrdiny, kdy si pro své věci přijde jeho bývalá přítelkyně. Nepřevládá zlost z toho, že ho žena opustila. Naopak, místo agrese cítíte smutek a zároveň touhu aspoň se pokusit danou situaci změnit a získat svou dívku nazpět.

V této chvíli nemáte strach o život, jako v jiných hrách. Nebojíte se toho, že by se stalo něco, co by vám ubralo dvacet bodů zdraví. Naopak, bojíte se, že ztratíte lidskou bytost, část sebe sama, což je dle mého skromného názoru mnohem více, než nějaká herní odolnost. Hra tento pocit dokáže navodit jednoduše, lásku i rozchody či odmítání zažila spousta lidí. K navození vzpomínek zasunutých někde na dně mozku tak stačí tesklivá hudba a pár slov. Žádné vládní megakorporace a žádné zbraně nejsou potřeba, aby vás Fahrenheit dostal do kolen. Jeho okultní příběh je spíše na obtíž, mnohem působivější jsou pasáže ze života hlavního hrdiny, na což ostatně přišli i její autoři, kteří nyní tvoří zajímavé dílko Heavy Rain.

Související články
  1. Černobíle: Staré, nebo nové hry?
  2. Přinášejí hry morální poselství?
  3. Nový týden: Válka je jen iluze
  4. Iluze války – hraní si na vojáky
  5. Úvaha: Zkáza virtuálních světů

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

dnes | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
To nejlepší z herní výstavy E3 2018: nové hity a budoucnost videoher

To nejlepší z herní výstavy E3 2018: n…

Největší světová multimediální výstava E3 je u konce a nám nezbývá, než se podívat na zoubek budoucnosti videoher.

18.  6.  2018 |