Užitečný software

Níže uvedené prográmky jsme vybrali, protože je sami používáme a považujeme je za vhodné (někdy i nezbytné) doplňky pro práci a zábavu u počítače. Na této straně vždy najdete odkazy, které vám umožní si stáhnout jejich poslední verze.

ACDSee 2.42 
ACDSee

Vynikající prohlížeč obrázků všeho druhu.

Adobe Acrobat Reader 4.0
Adobe Acrobat Reader

Prohlížeč souborů oblíbeného formátu PDF.

CD File System
Náhrada souboru CDFS.VXD z Windows 9x, která umožňuje snadné stahování skladeb ze zvukového CD na pevný disk ve formátu WAV. Stačí soubor umístit do adresáře WINDOWS\SYSTEM\IOSUBSYS (předtím si někam zkopírujte původní CDFS.VXD) a restartovat počítač. Při zobrazení obsahu zvukového CD se pak ve správci souborů objeví kromě obvyklých souborů CDA ještě adresáře Mono a Stereo, v nich podadresáře 16Bit a 8Bit dále členěné na podaresáře 11025, 22050 a 44100, z nichž si můžete zkopírovat na pevný disk jednotlivé skladby z CD v příslušné kvalitě.

Counter 99 2.2 
Counter

Výborný český freewarový program pro výpočet poplatků za telefonické připojení k Internetu.

Česká klávesnice
Nejlepší rozložení klávesnice pro Windows 9x – umožňuje snadný a logický přístup k potřebným znakům (zpětné lomítko, @, <, >, …), snadný zápis velkých písmen s diakritikou přes CAPS LOCK atd. Odstraňuje většinu nedostatků systémových rozložení klávesnice pro český jazyk.

DirectX 7.0 
DirectX

DirectX Media 6.0 Runtime
Knihovny firmy Microsoft, které umožňují multimediálním programům (např. počítačovým hrám) snadněji a rychleji přistupovat k rozmanitému hardwaru (grafickým a zvukovým kartám, joystickům atd). DirectX je zpětně kompatibilní, takže je zaručeno, že starší hra poběží na jakékoli novější verzi DirectX. Pro spuštění nejnovějších herních dem je často zapotřebí poslední verze, takže pokud ji nemáte, zde je pro vás připravena ke stažení. Nové aplikace mohou vyžadovat i DirectX Media (nadstavba DirectX), takže doporučujeme stáhnout a nainstalovat i tuto knihovnu.

EasyPad
EasyPad
Editor neformátovaného textu - náhrada programu Poznámkový blok (Notepad). Umí pracovat s libovolně dlouhým textem, převádět bloky na malá/velká písmena, odstraňovat diakritiku, konvertovat mezi formáty Windows 1250, Kameničtí a Latin 2, používá pro vyhledávání "normální" klávesovou zkratku Ctrl-F a disponuje dalšími užitečnými vlastnostmi. K dispozici je ve třech verzích: MIMI (nejmenší verze, která je optimalizovaná na rychlost - doporučuji), LITE a STANDART, přičemž první dvě verze jsou free.

Fireworks 2 
Fireworks

Grafický editor firmy Macromedia je vynikajícím nástrojem pro tvorbu a úpravy internetové grafiky všeho druhu. K volnému stažení je časově omezená verze.

GetRight 4.1.1
GetRight

Program pro bezpečné a komfortní stahování souborů z Internetu. Umožňuje mj. navázat na přerušené stahování, naplánovat stahování na určitý čas a po jeho ukončení se automaticky odpojit z Internetu atd.

ICQ 99b Beta v.3.19 Build #2569
ICQ

Všestranný komunikační program - hit pro lidi s permanentním připojením k Internetu.

Internet Explorer 5  
Internet Explorer

Internetový prohlížeč z dílny softwarového válcovače. V současnosti asi nejlepší volba pro brouzdání Internetem.

Netscape Communicator 4.7
Dříve zdaleka nejpopulárnější internetový prohlížeč má leckomu co říci i dnes.

Paint Shop Pro 6
Paint Shop Pro

Velmi kvalitní sharewarový program pro editaci obrázků.

PowerStrip 2.54
Program umožňující zkušeným uživatelům dostat maximum ze svého zobrazovacího hardwaru (grafické karty a monitoru). Prostřednictvím jednoduchého panelu lze konfigurovat všechny možné atributy zobrazení, kalibrovat barvy, asociovat aplikace s určitým nastavením zobrazení, diagnostikovat grafický systém, vybrat si váš monitor z databáze více než 1500 typů a plně tak využít jeho možností nebo experimentovat s přetaktováním grafické karty. Program přímo podporuje mnoho grafických čipsetů a poskytuje tak bezprecedentní kontrolu nad vaším grafickým subsystémem.

Servant Salamander 1.52
Kvalitní český správce souborů – malý a rychlý. Pokud nemáte jeho nebo Windows Commander, je nejvyšší čas poslat vašeho dosavadního správce souborů (zejména pokud se jmenuje Explorer) na smetiště dějin. Jedná se o freeware.

SiSoft SANDRA 5.30
System ANalyser, Diagnostic and Reporting Assistant - kvalitní informační a diagnostický program. Poskytuje většinu (i nedokumentovaných) informací, které potřebujete znát o svém HW a SW. Existují dvě verze: Sandra Standard je pro domácí uživatele zdarma, Sandra Professional, která má některé moduly navíc, je za peníze.

WinAmp 2.50e
WinAmp

Velmi oblíbený přehrávač souborů MP3. Velké množství funkcí a doplňků, přizpůsobitelný vzhled a další výhody ho činí na poli empétrojek silným favoritem.

Windows Commander 4.01
Windows Commander

Nejlepší správce souborů pro Windows – kvalita ze Švýcarska. Existuje v 32 i 16bitové verzi, výborná práce s archivy mnoha druhů, mnoho jazykových mutací včetně češtiny, kopírování a zipování na pozadí (separátní thread), porovnávání souborů podle obsahu, klient FTP, konfigurovatelný panel nástrojů a mnoho dalších funkcí. Nepostradatelný nástroj aktivního uživatele počítače. Plně funkční shareware.

Windows MediaPlayer 6.4 
Windows MediaPlayer

Microsoftí přehrávač nejpopulárnějších multimediálních formátů (MP3, WAV, AVI, MPEG, ASF a dalších). Univerzalita, dobrý zvuk a rychlý vývoj pomalu vytlačuje ostatní přehrávače z výsluní.

WinRAR 2.60 
WinRAR

Jeden z nejlepších komprimačních programů.

WinZip 7.0 SR-1 
WinZip

Oblíbený program pro práci s archivy ZIP.

Diskuze (1) Další článek: Výrobci a vydavatelé her

Témata článku: , , , , ,