V Lipsku bude koncert herní hudby

Z veletrhu Game Convention v Lipsku se k nám dostala velmi zajímavá tisková zpráva o obsahu letošního koncertu herní hudby:

V koncertním sále Gewandhaus zu Lepzig proběhne dnes již potřetí symfonický koncert herní hudby, který otevře evropskou výstavu počítačových her Games Convention. Skladby interpretuje Prague FILMharmonic Orchestra pod vedením amerického dirigenta Andy Bricka. Mezinárodní produkční tým (Česká republika, Spojené státy americké, Německo) s úspěchem organizoval minulé dva ročníky a sílící zájem posluchačů vytváří z koncertu celoevropskou událost. Pro letošní ročník byly zvoleny následující skladby:

1. Slavnostní fanfára - Games Convention 2005
2. The Elder Scrolls III: Morrowind - suita
3. Brothers in Arms - hlavní téma
4. Donkey Kong - arkádová suita
5. Chrono Cross - suita
6. Arcanum - Passage to Arcanum
7. World of WarCraft - suita
8. International Karate - symfonická suita
9. Dragon Quest - Medley
10. Battlefield 2 - suita
11. SpellForce 2 - Shadowsong
12. Soulcalibur II - Path of Destiny
13. Chronicles of Riddick - suita
14. The Lord of the Rings - The Valor of Men tématická suita
15. Silent Hill 2 - Theme of Laura
16. The Great Giana Sisters - suita

O koncertu

Koncerty se skladbami herní hudby se staly tradičním společenským a kulturním slavnostním zahájením Games Convention. Koncert přemosťuje klasickou koncertní produkci s moderním herním médiem. Roku 2003 navštívilo koncert dva tisíce zájemců, kteří byli zároveň premiérovým publikem pro první herní koncert v Evropě. Minulý rok byly lístky vyprodány několik týdnů před koncertem a letos posluchači vyprodali pokladnu již v květnu po dvou a půl dnech prodeje lístků. Jako hosté se představí Fredrik Janáček a Zdeněk Bína ze skupiny -123 minut a libanonský bubeník Ronny Barak (spolupracoval na deskách Vanessy Mae a Sarah Brightman), který pracuje s orientálními bicími nástroji. Produkční tým tak navazuje na tradici kvalitních hostujících hráčů a exotických nástrojů, kterou vloni zastupoval japonský pianista Seidži Honda a speciální karibské "kovové bubny".

Letošní koncert obsahuje řadu známých skladatelů, stejně jako populárních her a pokrývá období několika dekád herní historie. The Elder Scrolls: Morrowind (2004) pochází z pera orchestrálního herního skladatele Jeremy Soulea. World of Warcraft napsal také pro orchestr zkušený Jason Hayes. Pro hru Arcanum zkomponoval skladatel Ben Houge skladby pro smyčcový kvartet. Oproti tomu The Great Giana Sisters (1987) od Chrise Huelsbecka nikdy nebyla komponována pro orchestr, ale pouze pro zvukovou paletu vydávanou počítači. V takových případech je nutný přepis notové osnovy do orchestrální partitury. Výsledně návštěvníci koncertu uslyší poprvé v historii herní hudbu, která nikdy nebyla určena pro orchestr (například The Great Giana Sisters, Dragon Quest, Donkey Kong, International Karate).

Doupě komentuje: Herní hudba člověku často při hraní nepřijde na mysl a přeci se často jedná o umělecké dílo. Poslouchat něco takového v podání orchestru musí být jistě zážitek, na který se nezapomíná.

Zdroj: TZ


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce