Více než rok starý návrh zákona upravující několik věcí ve videoherním průmyslu byl ve změněné podobě schválen a podepsán guvernérem amerického státu New York. Zákon obsahuje povinnost titulů mít v obchodech viditelné věkové hodnocení, a další omezení. ESA zvažuje, zda proti zákonu podá žalobu.
Guvernér státu New York David Paterson podepsal zákon, který na daním území upravuje některé náležitosti videoherního průmyslu. Jedná se o značně upravenou verzi návrhu, který byl podán již loni. Mezi nejdůležitější ustanovení pak patří, že každá hra v obchodě musí mít viditelné věkové hodnocení vhodnosti (ne však nutně od Electronic Software Rating Board - ESRB), s výjimkou starších titulů, které již byly hodnoceny, ale vyšla jim i edice bez hodnocení. Prodejci a sdružení Entertainment Software Association (ESA) přitom tvrdí, že dané paragrafy jsou zbytečné, neboť téměř všechny hry jsou již hodnoceny ESRB.

Dalších několik důležitých odstavců pak stanovuje, že s výjimkou PC a handheldů musejí mít všechna videoherním zařízení možnost pro rodiče regulovat přístup jejich dětí k hrám a hraní. Na druhou stranu je nutno říci, že podobné rodičovské zámky jsou již běžnou součástí všech konzolí současné generace a většiny starších také. Navíc byla ustanovena speciální šestnáctičlenná komise, která má za úkol zkoumat souvislost mezi interaktivními medii a zločinností mladistvých.
Sdružení ESA přitom zvažuje, zda má proti novému zákonu zasáhnout, jak už ostatně úspěšně učinilo v případě rozporuplných nařízení třeba ve státech Kalifornie, Illinois a Lousiana. Podle zástupců asociace je celý zákon zhola zbytečný, protože většinu nařízení již provádějí prodejci a distributoři sami dobrovolně. Podobného názoru jsou i zástupci prodejců s tím, že ještě dodávají zajímavou myšlenku. Když už existuje podobný zákon pro hry, proč jsou výjimkou oproti filmům, televizi, knihám a dalším médiím? Dostanou taky komise? Na podobné otázky se odpovědí snad dočkáme časem.
Zdroj: Gamespot