Vagrant Story – velké překvapení z dílen Squaresoftu

Japonská firma Square je všude ve světě známá RPG ságou Final Fantasy a já věřím, že neexistuje hardcore playstationista, který by nevěděl o jakou hru se jedná. A určitě každý FF Fanatik se nemůže dočkat FFIX. ALE !!! Nedávno jsem brouzdal po netu a našel jsem tam Vagrant Story. Nenápadné, trochu akčně laděné RPG. Ale ouha, ona je to sakra pecka!
Vagrant Story – velké překvapení z dílen Squaresoftu
Žánr: RPG
Memory Card: 1 blok
Dual Shock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Squaresoft
Distributor: Square Electronic Arts

Japonská firma Square je všude ve světě známá RPG ságou Final Fantasy a já věřím, že neexistuje hardcore playstationista, který by nevěděl o jakou hru se jedná. A určitě každý FF Fanatik se nemůže dočkat FFIX. ALE !!!

Vagrant StoryVagrant Story

Nedávno jsem brouzdal po netu a našel jsem tam Vagrant Story. Nenápadné, trochu akčně laděné RPG. Tato hra dostala v legendárním japonském časopise Famitsu absolutní hodnocení: 40/40. Okamžitě jsem si ji sehnal a hned jsem se dal do hraní. Strávil jsem u ní několik dní a nocí a mohu Vám říct, že Vagrant Story je největším překvapením, které jsem na Playstationa zažil. Hra, která stála ve stínu FFIX, Chrono Cross a nebo Parasite Eve II, se stala (alespoň v USA)velkým hitem. Proč ?

Proto!
Znáte Metal Gear Solid (hloupá otázka)? Určitě si pamatujete dech beroucí filmové sekvence v enginu hry. Tak programátoři firmy Square si sto procentně vzali MGS do parády a tak si buďte jisti, že stejnou technologii použili i ve Vagrant Story. Už 20 minutové (!!) intro mi tak trochu vyrazilo dech. Square se drží svého standartu, uvádí nás do epického děje odehrávajícího se v temném evropském (!)prostředí gotických chrámů, kamenných měst a zatuchlých sklepení. Prokresluje charaktery ať už kladné nebo záporné, otvírá nám zcela nový svět a už od počátku je Vám jasné, že to nebude žádná laciná střílečka nebo mlátička. Pak jsem se nadechl a objevil v zatuchlém vinném sklepě a vydal jsem se vstříc dobrodružství. První věc, která vás ohromí, je zvuk v pozadí. Zvuk padajícího kamení, skřípot dveří, vytí pekelných psů, skučení mučených duší, šoupavý zvuk nemrtvých těl …. Atmosféra.

Toto je první věc, kterou jsem si uvědomil. Hudba je dobrá, nikoli převratná. Až na konci hry krásně podbarvila tragické okamžiky. Jedinou výtku k ozvučení, kterou mám, je absence mluveného slova, ale to je též nepochopitelným zvykem Squaru.

Vagrant StoryVagrant Story

Grafika ale za zvukem nepokulhává. Hru sledujeme z izometrického pohledu třetí osoby, přičemž kameru si můžeme přibližovat a oddalovat dle přání. Překvapivá je jemnost textur na poměr dnes stárnoucího playstationa, ale i rychlost a plynulost. Temné kobky, zářící katedrály, rozbořená města,úchvatně rozpohybování nepřátelé, tekoucí vodopády, MIMIKA v obličeji postav, takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho, nakonec přidám snad jen architektonickou dokonalost budov a poprvé velmi kvalitně vykreslenou přírodu, stromy, keře, květiny.

Vagrant StoryVagrant Story

Teď k jádru hry. Autoři si na poli RPG dovolili nemalý experiment. V každém rpgéčku si zdokonalujete postavu, zlepšujete vlastnosti atd. Ve Vagrant Story tomu tak není. V této hře si vylepšujete pouze zbraně. Trénujete s nimi, zvyšujete jejich útočnost vůči jedné z šesti skupin potvor (člověk,bestie,drak,nemrtví,duch,ďábel). A zároveň zvyšujete druh útoku, kterým daná zbraň způsobí. Například zraní ohněm nebo vodou, vzduchem, zemí, světlem či temnotou. Samotných zbraní je ve hře na 75 druhů,brnění na 80 a štítů tak 30.Veškeré vybavení můžete vylepšovat, rozkládat, montovat, zlepšovat materiál atd. V podstatě každý si může sestrojit zbraň podle chuti. Když k tomu přidáme okolo 30 kouzel a 70 potvor, dostaneme slušnou pařbu a ne zrovna lehkou, snad leda trochu krátkou.

Na závěr jen dodám, že se po delší době dočkáváme originálního nápadu, protože rok 2000 je rok loučení se s Playstationem a některé firmy vyvíjí jen sporty, bojovky a nebo sesmolí pokračování v minulosti úspěšného titulu. Ale Square je neustále tvořivý a vypouští na světlo světa stále dobré hry. Snad se rozhodne někdy své hry namluvit, co by byl například Metal Gear Solid bez mluveného slova?

Grafika: 9/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 10/10
Takové milé překvapení, které chytne a nepustí.
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

včera | | 27 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A