Vagrant Story – velké překvapení z dílen Squaresoftu

Japonská firma Square je všude ve světě známá RPG ságou Final Fantasy a já věřím, že neexistuje hardcore playstationista, který by nevěděl o jakou hru se jedná. A určitě každý FF Fanatik se nemůže dočkat FFIX. ALE !!! Nedávno jsem brouzdal po netu a našel jsem tam Vagrant Story. Nenápadné, trochu akčně laděné RPG. Ale ouha, ona je to sakra pecka!
Vagrant Story – velké překvapení z dílen Squaresoftu
Žánr: RPG
Memory Card: 1 blok
Dual Shock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Squaresoft
Distributor: Square Electronic Arts

Japonská firma Square je všude ve světě známá RPG ságou Final Fantasy a já věřím, že neexistuje hardcore playstationista, který by nevěděl o jakou hru se jedná. A určitě každý FF Fanatik se nemůže dočkat FFIX. ALE !!!

Vagrant StoryVagrant Story

Nedávno jsem brouzdal po netu a našel jsem tam Vagrant Story. Nenápadné, trochu akčně laděné RPG. Tato hra dostala v legendárním japonském časopise Famitsu absolutní hodnocení: 40/40. Okamžitě jsem si ji sehnal a hned jsem se dal do hraní. Strávil jsem u ní několik dní a nocí a mohu Vám říct, že Vagrant Story je největším překvapením, které jsem na Playstationa zažil. Hra, která stála ve stínu FFIX, Chrono Cross a nebo Parasite Eve II, se stala (alespoň v USA)velkým hitem. Proč ?

Proto!
Znáte Metal Gear Solid (hloupá otázka)? Určitě si pamatujete dech beroucí filmové sekvence v enginu hry. Tak programátoři firmy Square si sto procentně vzali MGS do parády a tak si buďte jisti, že stejnou technologii použili i ve Vagrant Story. Už 20 minutové (!!) intro mi tak trochu vyrazilo dech. Square se drží svého standartu, uvádí nás do epického děje odehrávajícího se v temném evropském (!)prostředí gotických chrámů, kamenných měst a zatuchlých sklepení. Prokresluje charaktery ať už kladné nebo záporné, otvírá nám zcela nový svět a už od počátku je Vám jasné, že to nebude žádná laciná střílečka nebo mlátička. Pak jsem se nadechl a objevil v zatuchlém vinném sklepě a vydal jsem se vstříc dobrodružství. První věc, která vás ohromí, je zvuk v pozadí. Zvuk padajícího kamení, skřípot dveří, vytí pekelných psů, skučení mučených duší, šoupavý zvuk nemrtvých těl …. Atmosféra.

Toto je první věc, kterou jsem si uvědomil. Hudba je dobrá, nikoli převratná. Až na konci hry krásně podbarvila tragické okamžiky. Jedinou výtku k ozvučení, kterou mám, je absence mluveného slova, ale to je též nepochopitelným zvykem Squaru.

Vagrant StoryVagrant Story

Grafika ale za zvukem nepokulhává. Hru sledujeme z izometrického pohledu třetí osoby, přičemž kameru si můžeme přibližovat a oddalovat dle přání. Překvapivá je jemnost textur na poměr dnes stárnoucího playstationa, ale i rychlost a plynulost. Temné kobky, zářící katedrály, rozbořená města,úchvatně rozpohybování nepřátelé, tekoucí vodopády, MIMIKA v obličeji postav, takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho, nakonec přidám snad jen architektonickou dokonalost budov a poprvé velmi kvalitně vykreslenou přírodu, stromy, keře, květiny.

Vagrant StoryVagrant Story

Teď k jádru hry. Autoři si na poli RPG dovolili nemalý experiment. V každém rpgéčku si zdokonalujete postavu, zlepšujete vlastnosti atd. Ve Vagrant Story tomu tak není. V této hře si vylepšujete pouze zbraně. Trénujete s nimi, zvyšujete jejich útočnost vůči jedné z šesti skupin potvor (člověk,bestie,drak,nemrtví,duch,ďábel). A zároveň zvyšujete druh útoku, kterým daná zbraň způsobí. Například zraní ohněm nebo vodou, vzduchem, zemí, světlem či temnotou. Samotných zbraní je ve hře na 75 druhů,brnění na 80 a štítů tak 30.Veškeré vybavení můžete vylepšovat, rozkládat, montovat, zlepšovat materiál atd. V podstatě každý si může sestrojit zbraň podle chuti. Když k tomu přidáme okolo 30 kouzel a 70 potvor, dostaneme slušnou pařbu a ne zrovna lehkou, snad leda trochu krátkou.

Na závěr jen dodám, že se po delší době dočkáváme originálního nápadu, protože rok 2000 je rok loučení se s Playstationem a některé firmy vyvíjí jen sporty, bojovky a nebo sesmolí pokračování v minulosti úspěšného titulu. Ale Square je neustále tvořivý a vypouští na světlo světa stále dobré hry. Snad se rozhodne někdy své hry namluvit, co by byl například Metal Gear Solid bez mluveného slova?

Grafika: 9/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 10/10
Takové milé překvapení, které chytne a nepustí.
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 8 N/A
Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A