Vagrant Story – velké překvapení z dílen Squaresoftu

Japonská firma Square je všude ve světě známá RPG ságou Final Fantasy a já věřím, že neexistuje hardcore playstationista, který by nevěděl o jakou hru se jedná. A určitě každý FF Fanatik se nemůže dočkat FFIX. ALE !!! Nedávno jsem brouzdal po netu a našel jsem tam Vagrant Story. Nenápadné, trochu akčně laděné RPG. Ale ouha, ona je to sakra pecka!
Vagrant Story – velké překvapení z dílen Squaresoftu
Žánr: RPG
Memory Card: 1 blok
Dual Shock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Squaresoft
Distributor: Square Electronic Arts

Japonská firma Square je všude ve světě známá RPG ságou Final Fantasy a já věřím, že neexistuje hardcore playstationista, který by nevěděl o jakou hru se jedná. A určitě každý FF Fanatik se nemůže dočkat FFIX. ALE !!!

Vagrant StoryVagrant Story

Nedávno jsem brouzdal po netu a našel jsem tam Vagrant Story. Nenápadné, trochu akčně laděné RPG. Tato hra dostala v legendárním japonském časopise Famitsu absolutní hodnocení: 40/40. Okamžitě jsem si ji sehnal a hned jsem se dal do hraní. Strávil jsem u ní několik dní a nocí a mohu Vám říct, že Vagrant Story je největším překvapením, které jsem na Playstationa zažil. Hra, která stála ve stínu FFIX, Chrono Cross a nebo Parasite Eve II, se stala (alespoň v USA)velkým hitem. Proč ?

Proto!
Znáte Metal Gear Solid (hloupá otázka)? Určitě si pamatujete dech beroucí filmové sekvence v enginu hry. Tak programátoři firmy Square si sto procentně vzali MGS do parády a tak si buďte jisti, že stejnou technologii použili i ve Vagrant Story. Už 20 minutové (!!) intro mi tak trochu vyrazilo dech. Square se drží svého standartu, uvádí nás do epického děje odehrávajícího se v temném evropském (!)prostředí gotických chrámů, kamenných měst a zatuchlých sklepení. Prokresluje charaktery ať už kladné nebo záporné, otvírá nám zcela nový svět a už od počátku je Vám jasné, že to nebude žádná laciná střílečka nebo mlátička. Pak jsem se nadechl a objevil v zatuchlém vinném sklepě a vydal jsem se vstříc dobrodružství. První věc, která vás ohromí, je zvuk v pozadí. Zvuk padajícího kamení, skřípot dveří, vytí pekelných psů, skučení mučených duší, šoupavý zvuk nemrtvých těl …. Atmosféra.

Toto je první věc, kterou jsem si uvědomil. Hudba je dobrá, nikoli převratná. Až na konci hry krásně podbarvila tragické okamžiky. Jedinou výtku k ozvučení, kterou mám, je absence mluveného slova, ale to je též nepochopitelným zvykem Squaru.

Vagrant StoryVagrant Story

Grafika ale za zvukem nepokulhává. Hru sledujeme z izometrického pohledu třetí osoby, přičemž kameru si můžeme přibližovat a oddalovat dle přání. Překvapivá je jemnost textur na poměr dnes stárnoucího playstationa, ale i rychlost a plynulost. Temné kobky, zářící katedrály, rozbořená města,úchvatně rozpohybování nepřátelé, tekoucí vodopády, MIMIKA v obličeji postav, takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho, nakonec přidám snad jen architektonickou dokonalost budov a poprvé velmi kvalitně vykreslenou přírodu, stromy, keře, květiny.

Vagrant StoryVagrant Story

Teď k jádru hry. Autoři si na poli RPG dovolili nemalý experiment. V každém rpgéčku si zdokonalujete postavu, zlepšujete vlastnosti atd. Ve Vagrant Story tomu tak není. V této hře si vylepšujete pouze zbraně. Trénujete s nimi, zvyšujete jejich útočnost vůči jedné z šesti skupin potvor (člověk,bestie,drak,nemrtví,duch,ďábel). A zároveň zvyšujete druh útoku, kterým daná zbraň způsobí. Například zraní ohněm nebo vodou, vzduchem, zemí, světlem či temnotou. Samotných zbraní je ve hře na 75 druhů,brnění na 80 a štítů tak 30.Veškeré vybavení můžete vylepšovat, rozkládat, montovat, zlepšovat materiál atd. V podstatě každý si může sestrojit zbraň podle chuti. Když k tomu přidáme okolo 30 kouzel a 70 potvor, dostaneme slušnou pařbu a ne zrovna lehkou, snad leda trochu krátkou.

Na závěr jen dodám, že se po delší době dočkáváme originálního nápadu, protože rok 2000 je rok loučení se s Playstationem a některé firmy vyvíjí jen sporty, bojovky a nebo sesmolí pokračování v minulosti úspěšného titulu. Ale Square je neustále tvořivý a vypouští na světlo světa stále dobré hry. Snad se rozhodne někdy své hry namluvit, co by byl například Metal Gear Solid bez mluveného slova?

Grafika: 9/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 10/10
Takové milé překvapení, které chytne a nepustí.
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet ještěrem s gigantickým přirozením

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet…

Kreativita některých lidí při editaci vlastních postav nezná mezí. U Soulcaliburu se to ale trošku zvrhlo.

20.  10.  2018 | | 2 N/A
Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
10 tipů na skvělé deskovky, které můžete hrát o samotě

10 tipů na skvělé deskovky, které může…

Co dělat v případě, že máte chuť zahrát si nějakou deskovku, ale zrovna nemáte po ruce žádné kamarády? Směle se můžete pustit do některé z her, které obsahují solitérní mód. A že se nejedná jen takovou z nouze ctnost, ale plnohodnotnou zábavu!

22.  10.  2018 | | 5 N/A