Vampire: The Masquerade - Redemption - preview

Ačkoliv jde o upíří tématiku, nečekejte obvyklá klišé o zlých upírech a nevinných lidech. V akčně-adventurním RPG jsou postavy i příběh uvěřitelnou slitinou dobra i zla, která vás nakonec nechá na pochybách, zda vůbec existují jednoduché odpovědi na jednoduché otázky.
Vampire: The Masquerade - Redemption - preview

Vampire: The Masquerade je po Dungeons & Dragons jednou z nejprodávanějších edicí deskových her firmy White Wolf. Upíří svět těchto her je natolik komplexní, že seznámení s ním by zabralo vám spoustu času a mně nemenší spoustu energie, a tak se omezím jen na základní informace: upírské plemeno existuje zhruba stejně dlouho jako samo lidstvo, jen to má na světě o něco těžší. Z důvodů masové neoblíbenosti mezi normálními smrtelníky se každý upír musí naučit dovedně skrývat své zaměření, a běda mu, pokud v tom není dost dobrý. Každý z těch ubožáků štvaných touhou po krvi se samozřejmě snaží nalézt sobě podobné, aby si v případech nouze navzájem poskytli psychickou podporu. Tím chci říct, že upíři mají silnou potřebu (a k ní silný důvod) se sdružovat do společenstev, která jim skýtají alespoň nějakou ochranu před fanatickými vymítači upírů. Sama společenství mohou být velmi odlišná a jedno může dokonce soupeřit s druhým (nejspíš o právo na vysávání těch bohatších, tedy dobře živených a nechudokrevných občanů :-).

     

Předchozí odstavec vás měl jen zběžně seznámit s nelehkým údělem upírů a vzbudit tak ve vás aspoň trochu sympatií k těm prokletým bytostem, jež jsou na filmovém plátně většinou vykresleny jako odporné stvůry žíznící po krvi nevinných lidí, do kterých si každý slušný člověk s chutí zabodne přibroušený kůl. VTMR se svým pojetím ani trochu nepodobá oněm černobílým filmovým schématům a snaží se vykreslovat svůj svět v tak nezřetelných barvách, jaké nám denodenně předkládá skutečný život. Hlavní postavou je středověký rytíř Christof Romuald. Jeho víra v pevný řád světa, kde od sebe dobro a zlo rozeznáte na první pohled, je vystavena velkému otřesu. Ač sám původně pronásledoval upíry, stane se po obvyklém konverzním zážitku jedním z nich. Dosavadní žebříček hodnot se mu zhroutí jako stavba z karet a aby přežil, nezbude mu, než se smířit se svou nově nabytou identitou.

Hra začíná ve dvanáctém století, kdy je upírská společnost rozdělena kromě spousty menších klanů do šesti hlavních. Ventrue tvoří převážně příslušníci šlechtických rodů a vlivných vrstev, kteří jsou na tom tak dobře, že jsou ve volbě svých obětí dost vybíraví. V klanu Toreador jsou soustředěni estétští obdivovatelé krásy ve všech jejích podobách, jejich opakem jsou upíři z klanu Nosferatu, kteří žijí v opuštěných stokách a podobně nehostinných místech. Klan Tremere vznikl jako důsledek rituálu skupiny čarodějů, kteří zajali jednoho z upírů a manipulací s jeho krví získali upíří schopnosti. Poněkud tajemní jsou Malkaviané, o nichž se dá s určitostí říct jen to, že jsou všichni tak trochu blázni. Posledním důležitým klanem je Brujah, jehož členem se stane i Christof.

     

Místem, kde to všechno začíná, je evropský kontinent, konkrétně Praha a Vídeň. Středověká atmosféra těchto měst jakoby přítomnost upírů téměř vyžadovala, bez nich by potemnělá náměstí pospojovaná klikatými uličkami ztratila něco ze své přichmurnělé osobitosti. Až na malé výjimky se budete stále pohybovat uvnitř městských hradeb po tak inspirativních místech jako jsou katedrály, katakomby a hřbitovy. Po určité době radikálně změníte období a ocitnete se v moderní době, kde bude vaším působištěm Londýn a New York. Podle toho, v kterém časovém úseku se nacházíte, se mění vaše zbraně a dokonce i oblečení, takže zatímco ve středověku používáte meč a halíte se do kápí, do New Yorku vstoupíte s revolverem v ruce a v kožené bundě.

Ačkoliv se hlavní boj odehrává spíš v nitru Christofa, nemusíte se bát, že byste o tradiční souboje přišli. Vývoj postavy však neprobíhá podle obvyklých RPG schémat. Místo sbírání zkušenostních bodů z šarvátek se Christof mění podle toho, jak se v něm sváří jeho dvě osobnosti – upíří a lidská. Jako upír by pochopitelně bez čerstvé krve dlouho nevydržel. Může si však vybrat, zda se bude vrhat na všechny teplokrevné živočichy ve svém okolí a vysávat je k smrti (jejich), což však po nějaké době povede k jeho celkovému zdivočení a naprosté ztrátě lidskosti. Druhou cestou je ohleduplné (já vím, ohleduplnost při vysávání krve zní trochu směšně) zacházení s oběťmi, které mohou vaše "napití" přežít a dokonce se časem nechat přemluvit k dobrovolnému dárcovství. Čím víc chcete používat své speciální schopnosti, tím častěji musíte doplňovat krevní zásoby, a tím většímu se vystavujete riziku, že ztratíte poslední zbytky své lidské osobnosti.

     

Perspektiva z pohledu třetí osoby, která je ve VTMR použitá, se zdá být pro takovouto hru tou pravou. Úhel kamery visící hlavnímu hrdinovi za zády i její přiblížení si můžete do určité míry nastavit sami, což v některých hrách se stejnou perspektivou citelně chybělo. Abyste na všechno nebyli tak strašně sami, máte možnost přibrat do party až tři další postavy. Jejich obličeje (včetně toho vašeho) se objeví na spodním okraji obrazovky a podle situace budou měnit výraz, takže snadno poznáte, jak se jim zrovna daří.

Z mnoha indicií je jasné, že Nihilistic Studios neberou svou práci na VTMR na lehkou váhu. Před vytvořením příběhu se prokousali hromadou knih od vydavatelství White Wolf, ze kterých pilně čerpali atmosféru upířího světa, aby převod do počítačové podoby dopadl co nejlépe. Však také nejsou v tvorbě her žádnými nováčky – někteří členové týmu pracovali na hrách jako Dark Forces, Jedi Knight, Descent nebo Starcraft. Jejich speciálně pro VTMR vyvinutý engine NOD umožňuje použití modelů s velkým počtem polygonů (na Christofa jich padlo asi 2000, ostatní NPC mají většinou kolem 1000), mlžné, světelné, kouřové a bůhví jaké ještě efekty. Skeletální animace, environmental bump-mapping, dynamický LOD – bez toho by dnes VTMR těžko mohl pomýšlet na nejvyšší čísla grafických ohodnocení v recenzích a protože si to myslí i autoři, tak to všechno do hry zabudovali.

     

Podpora 3D zvuku, multiplayer s originálními herními módy, skripty, s jejichž pomocí si přiděláte nová kouzla a zbraně ... je toho ještě dost, o čem by se dalo psát. Jestli jste však článek dočetli až sem, věřím, že už žádné další superlativy nejsou potřeba, a mě se podařilo vás přesvědčit, že tohle bude hra, kterou by bylo škoda nechat kolem proběhnout bez povšimnutí.

Váš názor Další článek: Herní hardware na Invexu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Herní adaptace kultovního hororu Evil Dead potichu vyšla a slaví obří úspěch

Herní adaptace kultovního hororu Evil Dead potichu vyšla a slaví obří úspěch

V naší recenzi můžete zjistit, proč tomu tak je.

Michal Maliarov
KooperaceEvil Dead: The GameByznys
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Studio Gearbox má v tuto chvíli ve vývoji až 9 velkých AAA projektů

Studio Gearbox má v tuto chvíli ve vývoji až 9 velkých AAA projektů

Tvůrci Borderlands rozhodně nemají malé ambice.

Michal Maliarov
Gearbox SoftwareByznys
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda