Vampyr: temnota Londýna znovu povstává | Recenze Switch verze

Další z řady her, které se po vydání na velké platformy dostaly i na Switch, je temný Vampyr od studia Dontnod Entertainment. Je stejně průměrný jako ostatní verze nebo se to na nové platformě změnilo?

Co baví

  • Hutná atmosféra
  • Vyprávění příběhu
  • Vývoj postavy

Co vadí

  • Poklesy FPS
  • Nevyužití prvků Switche
  • Delší načítání
6/10
Hodnocení

Tématika upírů a dalších temných bytostí se v dnešních hrách využívá trestuhodně málo. Proto bylo docela potěšující, že se krom kultovní značky Vampire The  Masquerade do ní pouští i někdo jiný. Konkrétně to bylo studio Dontnod, od kterého můžete znát hlavně adventurní sérii Life is Strange. Tento titul ale dělal zcela jiný tým.  

2019112116072900-CEC4DD59523A6303805DAE78A7478C22.jpg
Temná atmosféra je jednou z těch nejlákavějších stránek titulu

Vampyr původně vyšel ve druhé polovině minulého roku. V recenzích sklidil víceméně průměrné známky a pokud bych měl hodnotit hru jako takovou, tak se na závěrečném čísle pravděpodobně nic nezmění. Tady jde ale hlavně o port na Switch a jeho provedení. Pojďme se podívat na to, co mě vždy u podobných portů zajímá nejvíce. Není výjimkou, že vývojáři ve switchových verzích využívají specifické vlastnosti této platformy, jako je dotyková obrazovka, gyroskop a tak podobně. Vampyr je v tohle ohledu bohužel docela žalostný.  

Žádné vychytávky navíc

Nevyužívá ani jediného unikátního prvku, který Switch poskytuje. Nedivím se, že pro pohybové ovládání nebylo nalezeno využití, ale ovládání dotykem alespoň skrz všechna menu by nebylo úplně od věci.  

Hned po spuštění příběhu poznáte, že Vampyr o svoji hutnou atmosféru rozhodně nepřišel. Samozřejmě, na Switchi to vypadá o něco hůře, ale má stále ten správný nádech temného Londýna v první polovině minulého století, kam se v roli doktora Jonathana Reida vracíte přímo z bojiště. Jen je škoda, že se na tuto úvodní část tvůrci nezaměřili lépe, protože působí docela odfláknutě. Černé pruhy u filmečků nejsou nic nezvyklého, ale v tomhle případě je pruh jen v dolní části obrazovky.  

 

"Zarazilo mě, že jsou titulky posunuté k pravému okraji a většinu konverzací špatně přeskakují na další větu."

 

Také na titulcích si někdo mohl dát více záležet. Češtinu byste tady hledali marně, ale to není tak úplně problém. Spíše mě zarazilo to, jak jsou titulky umístěné na obrazovce a většinu konverzací špatně přeskakují na další větu. Místo středu obrazovky jsou posunuté více k pravému okraji. Není to sice prvek, který by zničil celkový zážitek ze hry, ale když to Vampyr oproti ostatním hrám dělá jinak, tak to zkrátka bije do očí.  

2019112116260900-CEC4DD59523A6303805DAE78A7478C22.jpg2019112116130000-CEC4DD59523A6303805DAE78A7478C22.jpg2019112116391300-CEC4DD59523A6303805DAE78A7478C22.jpg
Titulky se překvapivě shlukují vždy do pravého rohu obrazovky

Po stránce výkonu si pro srovnání vezmu The Sinking City, o jehož verzi pro Nintendo Switch jsem psal pár měsíců zpátky. Oba tituly by se daly zařadit do stejného žánru, a i v rámci stylizace se dost podobají. Ohledně plynulosti z mého pohledu rozhodně vede Vampyr. Sice to stále není dokonalé, ale oproti Sinking City nemá v klidných pasážích problémy s poklesy počtu snímků za sekundu. Oproti tomu během akce už je znát, že plynulost se pomalu vytrácí.  

2019112814385600-CEC4DD59523A6303805DAE78A7478C22.jpg
Ve hře jde stále o morální rozhodnutí a dilemata, nejen o souboje a akci

I graficky u mě vyhrává Vampyr, a to hlavně díky obličejům. Stejně jako v Sinking City i tady strávíte dlouhé chvíle posloucháním dialogů a na zdejší postavy se kouká mnohem lépe. Na druhou stranu je ale nutné brát v potaz, že Vampyr není tak otevřený, takže díky menším lokacím mohli tvůrci využít ušetřený výkon zase na něco jiného.  

Herní prostředí je děleno načítacími obrazovkami, které bohužel Vampyru nedělají moc dobrou vizitku. Ohledně toho si hráči stěžovali i při vydání původních verzí, a i po několika aktualizacích to není žádná sláva. Na Switchi je to obdobné. Sice je tady možnost, že ještě nějaké updaty přijdou, ale momentálně si při načítání počkáte pár desítek sekund.  

 

"Vampyr stále exceluje ve vyprávění příběhu, který můžete ovlivnit vlastními rozhodnutími, a vývoji postavy. "

 

Ostatní aspekty hry, které si s sebou přinesla z původní verze jsou už víceméně stejné. Stále exceluje ve vyprávění příběhu, který můžete ovlivnit vlastními rozhodnutími, a vývoji postavy. Oproti tomu pokulhává v akčních pasážích, kdy obtížnost některých soubojů absurdně narůstá oproti těm předchozím.  

Majitelům konzole Nintendo Switch Vampyra doporučil pouze ve dvou případech. Máte dohrané všechny exkluzivity a menší hry jako je Hollow Knight, které na Switch perfektně sedí? Vampyr vám vyplní volné chvíle, než vyjde něco nového. A druhý – přijde vám většina her na Switch příliš dětinská a chcete něco vážnějšího, popřípadě máte rádi upírskou tématiku? V tomhle případě také Vampyr uspokojí vaše požadavky. Jinak je ale spousta jiných titulů, které by si místo na vašem Switchi zasloužily o něco více.  

Verdikt

Vampyr je stále temný, krvelačný a napínavý jako na ostatních platformách. Jen škoda, že si s optimalizací vývojáři nedali o něco více práce a na drobnostech, jako opožděné a nesprávně umístěné titulky, by také chtělo ještě trochu zapracovat. Z tohoto žánru na Switchi stále nenajdete mnoho titulů a Vampyr mezi nimi patří k těm lepším. V rámci kvality portů ho ale nemohu hodnotit jinak než jako lehký nadprůměr.  

Váš názor Další článek: CoD: Modern Warfare dostane v režimu Gunfight i 1v1 a 3v3 bitvy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,