Vánoční dárek: CD plné nejlepších freeware titulů!

Přemýšlíte o vhodném vánočním dárku? My jsme se rozhodli nadělit vám pod stromeček přehled nejlepších her uplynulého roku, které si můžete zdarma stáhnout z Internetu a obdarovat jimi své blízké. A nezapomněli jsme ani na ty z vás, kteří nedisponují rychlým a kvalitním připojením – celý komplet všech titulů si totiž můžete nechat zaslat na CD!
Vánoční dárek: CD plné nejlepších freeware titulů!

Počítačová hra může i nemusí být tím vhodným počítačovým dárkem. Přesto se ve vašem okolí jisto jistě najde hned několik osob, které touží po jediném - najít pod svítícím vánočním stromkem tu vysněnou hru. Cena kvalitních komerčních titulů se však v našich luzích a hájích pohybuje nad hranicí jednoho tisíce korun, což není částka zrovna zanedbatelná. Hledáte-li tedy vhodnou alternativu ke komerční hře, vhod by vám mohl přijít náš přehled těch nejlepších her uplynulého roku, které si můžete zdarma stáhnout z Internetu. A co více, celý komplet si budete moci již brzy nechat zaslat na CD!

Co se týče řazení her, všechny jsou v abecedním pořadí. Jejich průměrná velikost se pohybuje od 1 do 10 MB, najdete tu však také hříčku, jejíž velikost dosahuje úctyhodných 90 MB.

4D Prince of Persia - božský princ je zpět!

Prince of Persia je opět tady! Jedna z nejlepších her všech dob a titul, na který snad vzpomínám ze všech klasik nejraději, se nám opět navrací na naše PC. Ne, nemusíte se bát, že tu padne řeč na nepříliš povedené komerční pokračování této veleúspěšné hry, které se před nedávnem marně pokoušelo získat přízeň hráčské veřejnosti. My vám nyní naopak nabídneme graficky i hratelnostně nepozměněného originálního prince, navíc ovšem s novou dávkou levelů a úkolů! To vše vás tak čeká v nejnovější volně šiřitelné hře, která se pyšní názvem 4D Prince of Persia.

Už samotné spuštění hry by slabší jedinci nemuseli přežít a pro mnohé bude nemalým šokem  - grafika je naprosto stejná jako u prapůvodního prince a nejinak je tomu také u hratelnosti. Jako vždy je vaším úkolem zachránit nebohou princeznu ze spáru hnusného sultána. Omezeni jste časovými limitem jedné hodiny. Prostě a jednoduše řečeno - vše při starém

Samotné levely jsou i svou stavbou podobné staršímu originálu, což v překladu znamená, že na vás opět čeká velké množství nebezpečných míst a protivníků. I když možná dnešním hráčům může připadat zpracování hry podprůměrné, je nový Prince of Persia jednou z mála skutečně povedených plných her poslední doby. Alespoň, tak ho vnímám já osobně.

A-Yopulus - The Next Moon - vzhůru do vesmíru!

Hned první dnešní hra nás zavede do slibovaného vesmíru - opustíme tak naši matičku Zemi. Ve hře A-Yopulus - The Next Moon se vžijete do role pilota, galaktického hrdiny, který bojuje na různých planetách a měsících s masou hnusných, slizkých nepřátel.

Hra se ovládá pouze myší, což už samo o sobě je na letecký vesmírný simulátor trochu nezvyklé. A nikterak dobrý nebude ani váš dojem z hratelnosti - ale popořadě. Jak jsem již zmínil, vaším úkolem je ničit nepřátelské letouny, které se však kupodivu sami nebrání. Pouze v případě, dojde-li ke kontaktu vaší a nepřátelské rakety, ztratíte trochu zdraví. Po určité době a patřičném počtu zničených nepřátel se aktivuje brána vedoucí do dalšího levelu.

Váš úkol se však ani dále nemění - pouze dojde k mírnému navýšení obtížnosti Zhruba v jedenáctém kole budete donuceni zadat kód "102769", abyste mohli pokračovat dále. Po stránce zpracování patří titul A-Yopulus - The Next Moon bezpochyby mezi současnou špičku. Vše je provedeno ve skvělé 3D grafice. Celkový dojem tak kazí pouze stereotyp, který se objeví po delší době strávené u hry.

Bananarama - opička a banány v hlavní roli 

I v druhé dnešní hře se podíváme do prostoru všemožných plošin a skákání. Ano, titul Bananarama se řadí do početné skupiny hopaček, k vaší radosti se však může zařadit mezi své povedenější kolegy.

Jak už název hry napovídá, ústřední roli v celém našem příběhu budou hrát banány. Ty budete donuceni sbírat v roli malé opičky, toť váš hlavní a jediný úkol v každém z levelů. Čelit však budete muset mnoha sokům v podobě šamanům a dalších postaviček, znepříjemnit život vám však mohou také četné překážky. Celkem na vás čekají čtyři hlavní lokace, každá z nich čítá po čtyřech levelech. Základní matematické znalosti vám tak jisto jistě prozradili, že se můžete těšit celkem na 16 misí.

Perličkou je však také vývoj vaší hlavní hrdinky, tedy něco, co není v klasických plošinovkách právě obvyklé. V průběhu hry můžete nabýt patřičné zkušenosti, které se poté odrazí také na schopnostech opičky - s postupem času se tak naučíte nejen skákat, ale i pokládat a házet bomby a mnohé další. Rozhodně je to příjemné zpestření jinak všední hry. Zpracování je ucházející - grafika je detailní, přestože samotná hra běží pouze v rozlišení 320x240.

Beertender 2 - pivní pochutina

Dnešní druhá hra je určena především milovníkům piva, slastného to moku, který patří v České republice mezi klasické pochutiny. Titul Beertender, vlastně jeho druhé pokračování, o němž tu bude právě dnes řeč, vás zavede do světa pohostinství, barů a hospod. Vžijete se do role místního barmana, prožívat s ním budete strasti nelehkého to povolání.

Vaším úkolem bude jediné - zásobovat všechny hosty dostatkem piva. Není to ovšem až tak jednoduché. Váš bar je tvořen čtyřmi pulty, kolem nichž chodí samotní hosté, a z několika píp a sklenic. Návštěvníci a zákaznici vašeho zařízení se v průběhu hry neustále pohybují směrem k vám, pokud jim však pošlete sklenici vychlazeného piva, začnou je pít a v tom okamžiku ustupovat zpět, na startovní čáru. Nakonec, pokud jste opravdu šikovní, se vám podaří vyštvat hosty až ven, pryč z vašeho pohostinství.

Krom rozesílání sklenic je však musíte také po nezbedných hostech chytat. Pokud by nějaká spadla na zem a rozbila se, ztrácíte jeden ze svých třech životů. Občas se dočkáte i nějakých bonusů v podobě drobného spropitného, které zvýší vaše celkové skóre. Zpracování hry je výborné, týká se to grafiky i o zvučení.

Carom 3D - úchvatný kulečník

Již poměrně dlouho jsme vám nenabídli žádnou z mnoha her, se kterými se setkáte především v různých pohostinstvích, restauracích a klubech - patří sem například šipky či kulečník. Právě druhý jmenovaný sport si budete moci zahrát v další plné hře nazvané Carom 3D.

Jak už plyne z onoho spojení "3D" v názvu, dočkáme se tentokráte plně 3D grafiky, která také patří mezi jednu z hlavní předností samotné hry.  Zahrát si budete moci biliár či kulečník, primárně je navíc titul Carom 3D vytvořen pro hraní více hráčů po Internetu. Pokud se pro podobný krok rozhodnete, budete se muset zaregistrovat na této stránce.

Vhod vám jistě přijde také malý trénink v podobě módu Practice - nacvičit si budete moci jednotlivé šťouchy neboť drobná průprava se vždy hodí. K ovládání vám postačí kombinace klávesnice a myši. I když to možná bude někomu připadat jako nestandardní kombinace, postupem času si na ni zvyknete a bude vám připadat přirozená.

Jistě oceníte také možnost každý šťouch si pečlivě prohlédnout díky všudypřítomnému replayi. Hra nabízí nesčetně podobných perliček a mohla by se jisto jistě měřit i s kdekterými komerčními kolegy. Hrát navíc můžete v mnoha unikátních místnostech, alespoň obrazně tak navštívíte Japonsko či Koreu. Carom 3D je tedy skvělou hrou, která i přes svou větší velikost nesmí chybět ve vaší sbírce. (Více…)

Dark Konflikt - skvělá realtime strategie!

Krátké místo dnes věnujeme také jednomu zástupci žánru realtime strategií, mezi které se plná hra Dark Konflikt bezpochyby řadí. Ta vám nabídne hned několik rozmanitých módů, chybět nebude ani klasická kampaň či multiplayer!

Již zmiňovaná kampaň obsahuje zhruba 10 misí, přičemž každá je doplněna krátkým úvodním briefingem. Nevyhnete se v nich čisté akci a to zejména v počátečních fázích hry, později přijde na řadu také budování základny a trocha strategického uvažování. Budov, stejně jako jednotek, nabízí hra nepočítaně, pro své hrátky si tak vybere snad opravdu každý.

I po stránce zpracování je na tom titul Dark Konflikt velmi dobře. Grafika je vcelku působivá, hra vyniká zejména dokonale přehlednými mapami. Hledáte-li tedy nějakou kvalitní realtime strategie na dlouhé večery a nechce se vám investovat několik stovek korun do komerčního titulu, mohl by být projekt Dark Konflikt tím pravým kandidátem.

Dark War II - perfektní akční řežba

I když bychom se o pravdivosti mých dalších slov mohli přít, jistě většina z vás v případě touhy po odreagování sáhne po nějaké té akční řežbě. Pokud máte chuť vyzkoušet jednu z nejlepších 2D akčních freeware her posledních měsíců, pak jste na správném místě - představíme si totiž vynikající počin Dark War II.

Hra je určena pro jednoho nebo dva hráče, nabízí vám dvojici módů. Ten první je obdobou klasické kariéry, tak, jak ji známe především ze sportovních her. Jak jistě správně tušíte, vaším úkolem bude projít každý z levelů a dokončit hru. Druhý mód, nazvaný přežití, vám nabízí o něco zajímavější zážitek - budete se totiž muset snažit co nejdéle přežít v jedné ze šesti obřích arén plných krvežíznivých nepřátel.

Byť vám nemusí připadat cíl vašeho snažení zrovna zajímavý, vězte, že budete muset pouze a jen ničit všechny vojáky a další postavičky, které se vám připletou do cesty. To vše samozřejmě nepůjde bez zajímavého a účinného arzenálu - čeká tak na vás zhruba devítka zbraní, mezi kterými nechybí ani klasický plamenomet, brokovnice či granátomet.

V boji krom jiného získáváte také peněžní odměnu, za kterou si můžete pořídit odpovídající výbavu. Zpracování hry je dobré, nečekejte však žádnou přepychovou grafiku. Naopak zvuky jsou opravdu vynikající a rozhodně vás na hře zaujmou. Co dodat na závěr k titulu Dark War II? Nápaditá a oddechová akční řežba, kterou stojí za to vyzkoušet.

Eastside Hockey Manager - v roli hokejového manažera

Letošní hokejová sezóna nebyla pro české barvy příliš úspěšná. Vyřazení na olympiádě, konec v osmifinále na mistrovství světa. Alespoň, že si Dominik Hašek splnil svůj velký sen a nakonec získal Stanley Cup. Dnes si však můžete vyzkoušet plnou hrou z hokejového prostředí.

Titul Eastside Hockey Manager nás zavede do světa hokejových manažerů, tučných peněžních částek a neustálého tradování hráčů. Vaše kariéra započne ve zvoleném týmu, o jehož chod se musíte starat. Vaším úkolem je tak zajistit hokejovému klubu slušné zázemí, kvalitní finanční situaci a také čas od času nějakou tu posilu. Krom toho musíte řídit také "B tým", tedy jakousi farmu. Ta slouží především jako zásobárna nových talentů, které jsou pro rozvoj kvalitního týmu do slova a do písmene zcela nezbytné.  

Samotná hra asi uspokojí především opravdové fajnšmekry a skalní fanoušky tohoto sportu, obyčejnému člověku asi chvíli potrvá vniknout do tajů fungování špičkového hokejového týmu.

Fish Dish - v roli bezmocné rybičky

Ryby jsou lidmi vnímány především jako zdroj obživy, tvoří totiž stále důležitější součást našich jídelníčků. Stejně jako je pro nás v některých okamžicích neobyčejné těžký a složitý život, něco podobného zažívají také naši rybí "spoluobčané". Pokud snad máte o mém tvrzení nějaké pochybnosti, pak právě pro vás je určen titul Fish Dish.

Jak mohli ti bystřejší z vás vydedukovat z posledního odstavce, podíváte se tentokráte do podmořského světa. Konkrétně se pak vtělíte do malé a zatím prakticky bezmocné rybičky, abyste s ní prožívali všechny starosti a strasti všedního života. A v čem že tkví podstata toho "rybího"? V neustálém shánění obživy a potravy. A to bude i vaším úkolem.

Spořádávat však nebudete žádné rostlinky, plankton či jiné bezvýznamné organismy, ale své ostatní vrstevníky. Zdá se vám to nemorální? Na něco podobného zapomeňte, jsme totiž ve světě her a zábavy. Budete tak lovit ostatní rybky a zároveň utíkat před hrozícím nebezpečím v podobě větších a vyvinutějších kolegů, kteří mají pro změnu zálusk právě na vás.

Freddy auf Malle - v roli svůdníka žen!

Svůdce žen - do role tohoto individua se vžijete ve hře Freddy auf Malle. Budete tak obletovat ženy, nosit jim květiny, citovat básně, zkoušet různorodé fígly. Získat srdce vybrané krásky totiž není jednoduchým úkolem a tak vám titul Freddy auf Malle může posloužit jako malá průprava do skutečného života, nemyslíte?

Hlavní hrdinou hry je německý svůdník Freddy, který se vypravil na zaslouženou dovolenou na sluncem propečený ostrov Mallorca. Vaším úkolem je získat co nejvyšší skóre, což je konec konců typická náplň většiny her - jednotlivé body získáváte prováděním různých akcí. Tím se rozumí nejen spousta klasických i méně obvyklých činností, ale především balení žen a dívek. 

Smutným zjištěním bude zřejmě pro velkou spoustu z vás fakt, že celá hra je vytvořena v němčině - získání dívčího srdce je povětšinou podmíněno zábavnou konverzací obou zúčastněných, v případě hry Freddy auf Malle je tedy důležité především být vtipným, milým a otevřeným hlavním hrdinou - tak vám spadne do náruče takřka každá

Na závěr se zbývá zmínit o zpracování - to je výborné, grafika je kreslená, jistě se vám však bude líbit. Dobré je i ozvučení. Jedinou vadou na kráse tak zůstává již zmiňovaná němčina jako standardní jazyk hry. Deutschland, Deutschland, über alles.

Fuckstory 2: Škola je kráva

Textové hry umírají, přesto se najde několik odvážlivců, kteří tomuto žánru alespoň částečně prodlužují život - jedním z nich je David Havlíček, který se před několika měsíci prezentoval zajímavou a svéráznou textovkou Fuckstory: Pátek. Nyní je zde pokračování této hry s podtitulem Škola je kráva. A právě to si dnes představíme.

Popsat hru by bylo nesmírně složitým úkolem a tak nechme raději promluvit samotného autora. Nabízím vám tedy text z oficiálních stránek hry: "Po absolvování deváté třídy sis užil krátkých deštivých letních prázdnin a pak si opět nastoupil do deváté třídy - propadl si a teď máš celý dlouhý rok na to, aby sis svojí oblíbenou devítku pro velký úspěch zopakoval. A tak se jednoho kalného podzimního dne probouzíš zimou ve svém kutlochu a protože autobus do ústavu ti jede až za pět minut, nemusíš nikam spěchat.

Vyčistíš si zuby pilníkem, oblečeš se, posnídáš psí granule, vezmeš si na záda aktovku připomínající parní kotel a jdeš na autobus. Ten ti však z nepochopitelných důvodů ujel a tak stopneš kombajn, který tě zaveze až ke škole. V ní se setkáš s řadou zajímavých podivínů. Ovšem nějak tě to tam přestane bavit a tak se rozhodneš, že ze školy zdrhneš. Cestou k východu však na chodbě potkáváš Kristýnu, dívku která se nedávno přistěhovala a která se ti velmi líbí, poněvadž je opravdu hodně zajímavá. Dosud si však neměl příležitost si s ní pokecat, to se však brzy změní, protože Kristýnu to v nové škole také vůbec nebaví a tak zdrhne s tebou :-)".

Humor, se kterým se ve hře setkáte, je hodně svébytný a úspěchu se jistě nedočká u občanu starších věkem i myslí. Ty mladší by však tato hra mohla jisto jistě zaujmout.

JAWC - červíci ve freeware pojetí

Červíky Worms myslím není nutné představovat. Na naše bránice zaútočili už v několika formách a hrách, povětšinou se jednalo o útok velmi úspěšný - o tom konec konců hovoří celosvětový úspěch titulů s těmito červíky v hlavní roli. A proč tu už notnou chvíli píši právě o Worms? Důvod je vcelku prostý. Dnešní plná hra s poměrně krátkým názvem JAWC je totiž jejich novou a velmi povedenou variací.

Co se týče principu hry pro nás autoři tohoto freeware projektu nepřipravili prakticky žádné novinky. Proti sobě soupeří dva týmy o několika členech. Hrát bohužel nemůžete proti počítači, což je rozhodně velká škoda. K dispozici je několik nastavení, těmi vás ale zatěžovat nebudu.

Samotné klání je pak pochopitelně rozděleno do tahů, každý červík má pro své činy stanoven přesný časový limit. Používat můžete celkem devět různorodých zbraní, které vám bez problémů umožní odstranit soupeře. Hra končí v okamžiku, kdy všichni členové jednoho ze dvou týmů padnou mrtví k zemi.

Magebane 2: Trinity - fantastické RPG!

Nestává se příliš často, abychom vám nabídli novou hru tolik zbožňovaného žánru RPG - přece jenom, vytvořit skutečně propracované a nápadité freeware RPG vyžaduje nespočet času a velkou výdrž, která však není mnoha tvůrcům cizí. Krásným důkazem této nepsané pravdy je výborný finský počin Magebane 2: Trinity, který si nyní trochu blíže představíme.

Ve hře ovládáte celkem tři postavy, každé můžete pochopitelně vybrat jméno i vlastní obličej. Co se týká bližší charakteristiky těchto charakterů, pak vězte, že každý má ve vaší bojové skupince jiný význam - najdete zde klasického léčitele, mága i bojovníka. Příběh hry (ano, ten samozřejmě nemůže chybět) se točí okolo jakéhosi tajemného amuletu.

Váš následující úkol se stejně jako u jakéhokoliv jiného RPG titulu týká neustálého prozkoumávání vzdálených končin, desítek dialogů a také boje. Ten si můžete kdykoliv "pauznout" a popřemýšlet nad dalším postupem, což je mnohdy opravdu užitečné. Co se týče rozhovorů, ty jsou nápadité, místy vtipné a jen málokdy nudí.

Zpracování hry je vynikající, grafika je opravdu povedená a naprosto skvělá se mi zdála hudba. Na závěr tedy nezbývá než hru Magebane 2: Trinity doporučit opravdu každému. Je sice trochu větší, než jak je zvykem, ale za kvalitu se prostě a jednoduše platí.

Pacman 95 - česká verze populárního Pacmana

Titul Pacman patří mezi jednu z nejvíce napodobovaných her současnosti - dennodenně tak máte možnost narazit na nový klon či variaci této herní klasiky. Jak už napovídá název dnešní plné hry, i vy budete mít dnes možnost vyzkoušet si jeden z této masy titulů. Jeho hlavní odlišností je místo původu. Autorský tým Trion Software vytvářející Pacmana 95 totiž pochází z naši domoviny, České republiky. 

Princip hry je v podstatě velmi jednoduchý - skrze svou postavičku musíte na herní scéně posbírat a pozřít všechny předměty ve formě kuliček, poté se plynule přesouváte do dalšího levelu. Těch na vás čeká přesně patnáct, což je číslo jistě ucházející, přesto nikterak přemrštěné. Využít můžete také přirozeného editoru, který jistě ocení zejména ti, kterým se podařilo všechny levely hry projít.

K ovládání vám postačí kurzorové šipky, již z konceptu hry je jasné, že žádné další klávesy nebudou potřeba. Nikterak zázračné se vám nebude jevit ani zpracování - grafika je průměrná a nikterak neokouzlí, atmosféra hry pak takřka nulová. Přesto, hledáte-li zaručenou a neotřelou zábavu, mohl by vás tento klon populárního Pacmana zaujmout.

Pac-Manhattan - novátorský PacMan v ulicích New Yorku

Jak se stalo ostatně zvykem, každý týden vám nabízíme předělávku některé z klasik dob nedávno minulých. Stejným titulem nového "klonu" se honosí také počin Pac-Manhattan, z jehož názvu si již můžete udělat jasnou představu o základním konceptu hry.

Jak jistě nemalý počet z vás z předchozí věty vytušil, opět tu máme variace populárního PacMana. Sbírání kuliček, které je náplní této hry, se však tentokráte přesune z nepohodlných a nezajímavých bludišť přímo do ulic Manhattanu. Před výčtem dalších novinek, které s sebou Pac-Manhattan přináší, vám však dlužím alespoň krátkou zmínku o základním konceptu hry. Vězte tedy, že vaším úkolem je posbírat co nejvíce všude se povalujících kuliček a získat tak co možná nejvyšší skóre.

Nyní k oněm zmiňovaným novinkám - hlavní je možnost s vaší postavičkou nejen pobíhat, ale také skákat Samotné kuličky se navíc díky přítomnosti stále jezdících aut obnovují, chybět nemohou ani kuličky speciální, díky nimž získáte některou z mnoha speciálních vlastností.

Přichází čas zhodnocení - a nutno podotknout, že i přes na začátku příspěvku udělený titul dalšího klonu s sebou titul Pac-Manhattan přinesl zajímavou sbírku novinek zpestřujících nápaditý základní koncept pradávného PacMana. Jedinou vadou na kráse je tak fakt, že pro plynulý běh hry je podle údajů samotného autora potřeba osobní počítač s procesorem o frekvenci 650 MHz a 3D grafickou kartu.

Phobia III: Edge of Humanity - parádní akční hra

Mezi freeware smetánkou se čas od času najde projekt takové kvality, že by mu mnohé, za plnohodnotné komerční tituly vydávané hry, mohly jen tiše závidět. Členem této elity je i titul Phobia III: Edge of Humanity, již třetí díl poměrně populární série. Popis této hry by v pravdě vydal na plnohodnotnou recenzi, proto vás se všemi fakty seznámím hezky stručně.

Sami se tedy vžijete do role vojáka samotáře, který musí čelit hordám nepřátel, které tentokrát zastupují nevyzpytatelní mimozemšťané. Čekají na vás celkem dva módy - tréninky, který vás naučí základy hry a jsou tedy slušnou průpravou, a samotné mise, což je ve své podstatě kampaň se vším všudy. Misí na vás čeká celkem šest. Není to číslo nikterak závratné, ve své podstatě spíše nicotné, díky jejich rozsáhlosti vás však samotná hra zaměstná na dostatečně dlouhou dobu. Stažení tohoto titulu tak zcela jistě litovat nebudete.

A co je náplní samotných misí? V první řadě jsou vaším cílem všudypřítomní mimozemšťané, kteří vám sami o sobě nadělají nemálo starostí. Každý level je však jedinečný a liší se v mnoha ohledech. To je rozhodně plus, které vypovídá o kvalitách titulu Phobia III: Edge of Humanity. Krom jiného na vás pak čeká také multiplayer. A tak jediným vyloženým záporem této ve skrze skvělé plné hry je její velikost, která dosahuje takřka 90 MB. Ale jak se říká - každá sranda něco stojí.

Platt! WM Edition - fotbalové Člověče, nezlob se

Fotbalové mistrovství světa zná své vítěze i poražené, nastává čas bilancování. My se tu však nebudeme zabývat fotbalem jako takovým, ale nejnovějším titulem jím inspirovaným. Jistě se mezi vámi nenajdou tací, kteří by ve svém životě nikdy neslyšeli či neviděli známou stolní hru "Člověče, nezlob se". A co vznikne spojením této hry a fotbalu? No přece titul Platt! WM Edition.

Samotná hra je určen pro jednoho až čtyři hráče, můžete tak pořádat rodinné klání či jakési odlehčené mistrovství světa. Jako soupeř vám však může posloužit i samotný počítač. K dispozici máte čtyři týmy, povětšinou fotbalových mocností - Brazílie, Německo, Francie a Nizozemí. Trochu mě překvapila existence Nizozemska v tomto seznamu - to se totiž letošního mistrovství světa v kopané stejně jako český národní tým nezúčastnilo. Pravidla klání jsou veskrze jednoduchá a nijak se neliší od těch klasických ve hře Člověče, nezlob se. Trochu otrávit vás snad mohou pouze pomalé tahy soupeřů.

Co se týče zpracování titul Platt! WM Edition doslova a do písmene exceluje. Grafika je plně 3D, působí opravdu úchvatně. Nejinak je tomu i u zvuků, jednotlivé týmy navíc při hře pokřikují - zaujmou vás například Francouzi a jejich zvláštní akcent. Nic bohužel není dokonalé. Pokud si chcete titul Platt! WM Edition pořídit,.budete muset zaplatit cenu v podobě velikosti 15 MB.

Polda 3 čára - hoďte si mincí!

Jak jsme vás již na stránkách Doupěte nedávno informovali, společnost Zima Software dala na své homepage volně k dispozici jednu z nejoriginálnějších meziher adventury Polda 3, jakou jistě byla a stále je populární čára. Nyní si ji tak můžete vychutnat i vy, kteří jste neměli tu čest okusit slasti adventury Polda 3. A zmiňované "čáře" se teď podíváme blíže na zoubek i my.

Celá hra vás přivítá jednoduchým menu, které nabízí pouze jedinou významnější volbu - zvolit si můžete jednu ze čtyř obtížností. Váš úkol je vlastně velmi prostý. Musíte obehrát svého protihráče o všechny peníze, to za pomoci svého umu i kousku štěstěny.

Každý se soků (tedy vy i protivník) disponuje na začátku hry kapitálem 20 korun, který postupně házíte do tří terčů před vámi. Čím blíže jste středu, tím více bodů můžete získat, to samé však platí i pro vašeho protihráče. A jak probíhá samotný proces hodu? Je to vcelku prosté. Vy sami pouze určíte směr, sílu a vzdálenost hodu. To vše provádíte několika klávesami, vystačíte si s kurzorovými šipkami a mezerníkem. Každý z hráčů má pět pokusů, následně končí dané kolo. Vyhraje ten, kdo obere soupeře i o poslední kačku.

Zpracování hry je vcelku povedené a ve světě freeware titulů i nadprůměrné. Nejinak je tomu i po zvukové stránce. Navíc si můžete vybrat ze dvou verzí této hry - ta větší se navíc chlubí povedeným hudebním doprovodem.

Racer - česká závodní perla

Do našeho seznamu si tentokráte našla cestu i kvalitní závodní hra, která se může mimo jiné pochlubit kompletní českou lokalizací. Máte-li rádi závody automobilů, pak je tento titul tím pravým kandidátem pro vás.

Hrát můžete nejen sami, ale díky funkci split-screen také s někým dalším u jednoho PC. Připraveno je hned několik rozmanitých módů, mezi kterými nechybí ani klasická kariéra. Jistě netřeba příliš rozvádět, co že je vaším úkolem právě v tomto módu. Ano, vypracovat se z neschopného pilota začátečníka až po nejjasněji svítící hvězdičku na poli závodů rychlých kol. K tomuto úspěchu však vede trnitá cesta, kterou budete muset kousek po kousku projít i vy sami. Úspěchu samozřejmě nemůžete dosáhnout jinak než závoděním. Za dobrý výsledek navíc inkasujete peněžní odměnu, kterou můžete dále investovat do nákupu nových dílů pro stávající vůz. Pokud jste opravdu pilní, můžete si bez větších problémů časem vydělat i na kompletně nové auto - těch hra nabízí celkově 25.

Skvělé je i zpracování. Po grafické stránce je vše perfektní, autoři si při vývoji vyhráli opravdu i s tím nejmenším detailem. Výborné jsou i zvuky, pouze zvolený styl hudby k závodní hře typu Racer příliš nepasuje. Nevýhodou hry je její větší velikost  - 15 MB. Kdo však koupí (respektive stáhne), může si být jist, že neprohloupí!

Schwooshball Challenge - netradiční, ale zábavný sport

Titul Schwooshball Challenge mohu bez jakékoliv nadsázky zařadit do škatulky sportovních simulací, i když v pravdě velmi netradičních, se kterými se v reálném životě setkáte jen stěží. O to více by vás tak mohla zaujmout tato plná hra, jejíž námětové kořeny bychom mohli hledat v klasickém tenisu.

Samotná hra se odehrává na zajímavém kurtu ve futuristickém provedení, který je rozdělen jakousi virtuální sítí. Krom raket, které drží vaše postavička i její soupeř v ruce, se jako vždy dočkáte poletujícího míčku. Ten musíte odpalovat přes síť tak, aby jej soupeř nestačil vybrat a balónek tak skončil v jednom z terčů za jeho zády. Snahou vašeho konkurenta je vyprovodit vás z kurtu stejnými prostředky, tedy obratností a rychlou reakcí. Hra končí v okamžiku, kdy se jednomu z aktérů tohoto klání podaří dosáhnout stanoveného skóre. To se nastavuje ještě před spuštěním hry, voleb na vás však čeká ještě mnohem více.

O grafice si můžete udělat obrázek z našeho screenshotu, i přes své relativní stáří (hra Schwooshball Challenge vznikla totiž již v roce 1996) působí stále velmi pěkně, vaše oči jí nepohrdnou. Vyloučit však nelze problémy se stabilitou a to zejména v případě novějších systémů, které v době zrodu této hry zákonitě neexistovaly.

Skippy´s Revenge - pomsta je tak sladká!

Skippy byl malý chlapec, který se nijak významně nelišil od svých vrstevníků - stejně jako oni velmi rád jezdil na kole a prováděl desítky dalších věcí. Osud tomu však chtěl, aby jednoho dne potkal podivné auto s ještě podivnějšími lidmi uvnitř. Náš chlapec však netušil, že ti zírající lidé jsou nájemní vrahové a Skippy je jejich vytypovanou obětí. Během několika pár okamžiků tak srazilo našeho hlavního hrdinu auto a on strávil několik měsíců na nemocničním lůžku.

Nyní však nadešel čas pomsty - Skippy se probral z bezvědomí a touží vrátit útočníkům vše i s úroky. A právě na vás je, abyste jeho přání vyplnili. Vězte tedy, že budete ovládat malou buginu, ve které Skippy jede a kterou musíte přejet co nejvíce nepřátel. Na výběr máte ze tří hlavních módů - kampaně, gang war a malování.

Klasická kampaň se nijak nevymyká průměru - budete tak nuceni postupně projít všech 16 levelů, přičemž váš úkol se v případě každé mise mění, nedočkáte se tak žádného stereotypu. Mód gang war vám umožní vyřídit si veškeré účty s kterýmkoliv živým objektem z vašeho okolí a je-li vám to vše stále málo, můžete mimo jiné vyzkoušet své výtvarné schopnosti v obyčejném malování.

Zpracování je velmi dobré, platí to pro grafiku i ostatní stránky hry. Hledáte-li tedy zajímavou hru pro chvilkové pobavení, rozhodně titul Skippy´s Revenge nepřehlédněte. Jako bonus navíc obdržíte také přiložený šetřič obrazovky s motivem hry.

Smoke Attack - v boji proti bezohledným kuřákům

Také jste již zažili ten pocit bezmocnosti a zároveň nevole a naštvání z bezohledných kuřáků? Myslím, že s podobnou situací se ve svém životě setkal takřka každý, zejména pak ti z řad fanatických odpůrců tohoto dnes již zcela běžného fenoménu. Ať už máte na kouření jakýkoliv názor, dnešní plná hra ideově čerpá právě z něj.

Německá firma Phenomedia AG (která je mimo jiné zodpovědná za sérii Moorhuhn) totiž vypustila do světa nový titul Smoke Attack. Ten vám dává jedinečnou možnost vžít se do role neohroženého hrdiny a coby spasitel lidského zdraví musíte vykonat jediné - vymýtit ze světa všechny až nápadně cigaretami zapáchající nepřátele.

Při svých toulkách a hledání dalších obětí navštívíte mnoho rozmanitých prostředí, to vše umocňuje ještě skvělý vizuální zážitek. Kromě zabíjení samotných nepřátel budete muset čas od času také sbírat drobné předměty, stejně jako kupříkladu identifikační karty, které vám otevřou přístup do dalších pasáží jednotlivých lokací.

Super Grass Pro Football - fotbálek pro chvíle nudy

Hned díky první dnešní plné hře můžete zavzpomínat na skončené léto. Nazujte tak kopačky, oblečte dres a hurá na trávník - na pořadu dne je totiž aktivní forma odpočinku v podobě fotbalu! V případě titulu Super Grass Pro Football naštěstí nemusíte cestovat do dalekých krajin, abyste zde soupeřili proti nejlepším hráčům světa, tento počin totiž pochází od českého autora.

Fotbal má nepochybně v České republice patřičné zázemí a těší se velké popularitě. Byť si jen málokdo z nás připíše na konto možnost zakopat si první ligu, snad vám bude dnešní freeware titul dostatečnou náhradou. Nejdříve si ale sežeňte schopného protivníka - hrát totiž můžete jen proti skutečnému soupeři, zaráz mohou zápolit až 4 lidé. 

Před dalším výčtem informací o hře musím všechny případné nadšence upozornit, že v současnosti si mohou vyzkoušet pouze betaverzi. Spousta věcí tak není dokončena, hra obsahuje několik chyb, které snad budou postupem času odstraněny. Minimálně doufejme ve zlepšení grafiky, která není nikterak okouzlující. Hledáte-li však zajímavý tip, jak se dobře pobavit, rozhodně si nenechejte betaverzi titulu Super Grass Pro Football ujít.

Super Tour 3 - cyklistické hody

Cyklistika rozhodně nepatří mezi klasické náměty počítačových her a i to je jeden z důvodů, proč by vás mohl titul Super Tour 3 zaujmout. Rozhodně však má tato hra také další trumfy, které v boji o potencionální hráče mají svou hodnotu.

Vžijete se tak do role majitele/šéfa týmu - na začátku hry tak na vás čeká výběr dresů stáje, jezdců a mnohé další. Trochu překvapením pro mnohé z vás pak bude jisto jistě zjištění, že nemůžete ovládat jednotlivé závodníky vaší stáje přímo - naopak, jejich jízdu můžete ovlivnit pouze určitými příkazy, kterých je zde také poměrně úctyhodné množství. Každý ze závodníků však disponuje pouze omezenou energií a tak se mimo jiné musíte starat i o pravidelné občerstvení svých svěřenců. 

Hra nabízí opravdu mnoho možností, jak si vyhrát s celým spektrem vašich jezdců. Trochu nepříjemným překvapením pro mnohé bude ovšem zjištění, že samotné závody také patřičně dlouho trvají - ve většině případů i v řádu hodin. Co říci ke zpracování hry? Grafika je příjemnou pastvou pro oči, drobným zklamáním je slabé ozvučení.

Tentacle Island - další z řady klasických adventur

Mezi hráčskou populací bude jen málo těch, kteří by nikdy v průběhu svého života neslyšeli o společnosti LucasArts. Ta v minulých dnech oslavila výročí v podobě dvaceti let své existence - kromě titulů inspirovaných sérií Hvězdných válek se proslavila také spoustou výborných adventur, za všechny jmenujme například tituly Day of the Tentacle a Secret of Monkey Island.

Potencionálu těchto her se rozhodli využít také autoři z týmu Heavensoft, výsledkem jejich práce je nová hra Tentacle Island. Příběh hry není nikterak impozantní, ba rozsáhlý - sami se vžijete do role Hoagieho, v jeho kůži musíte najít a zachránit Dr. Freda, který byl zajat a unesen na neznámé místo. Jak jsem již napsal - příběh je opravdu velmi prostý.

Protože se hra řadí do žánru adventur, čeká na vás řešení mnoha otázek, používání předmětů, hledání stop a tak podobně. Obtížnost je relativně nízká, takže se hrou samotnou příliš dlouho bavit nebudete. Jistě vás však zaujme grafika, která je velmi podobná některým hrám již zmiňované společnosti LucasArts.

Ultra FlexBall 2000 - neobyčejný klon Arkanoidu 

Klonů populárního Arkanoidu lze najít na Internetu obrovské množství - bohužel jen opravdu málokterý z nich je dostatečně nápaditý či kvalitně zpracovaný, aby si po právu zasloužil vaši pozornost. Do této kategorie "výjimečných" počinů se řadí také nová hra Ultra FlexBall 2000.

Hra má co do velikosti pouhé 2 MB, nabízí však skutečně rozmanitý zážitek - čeká na vás šest tématických sad, každá obsahuje v průměru zhruba 10 levelů. Co více, případní vlastníci hry budou moci využít služeb přiloženého editoru, který jim umožní vytvořit si vlastní levely.

Vašim základním úkolem ve hře bude pochopitelně ničení kostiček pomoci klasické pálky a míčku, tedy nic neobvyklého. Naopak se však dočkáte poměrně velkého počtu všemožných bonusů: můžete si tak nejen klasicky zvětšit pálku a míče, ale také přivolat na pomoc kosmickou loď a tak podobně. Přesto, že se jedná o pouze kosmetickou úpravu, samotný titul příjemně zpestřuje.   

Na hru máte samozřejmě předem stanovený počet životů, po jejich vyčerpání vám bude umožněno zapsat se do tabulky nejlepších hráčů. Nemálo z vás jistě ocení také automatické uložení aktuální hry, ke kterému dojde vždy po jejím přerušení. Aby toho nebylo málo, hra se pyšní povedeným zpracováním, což se týká nejen grafiky, ale také zvuku. Titul Ultra FlexBall 2000 mi tak nezbývá než opravdu doporučit - kdo koupí (v našem případě stáhne), neprohloupí.

Útěk - skvělá adventura ze Slovenska

I když adventury zažívají v posledních letech značný úpadek, máme tu dnes pro vás také jednu plnou hru tohoto žánru. Její jméno zní Útěk a pochází ze Slovenska. Prapůvodně se jednalo o komerční titul, autoři ho však ke spokojenosti všech přepracovali, přidali podporu novějších systémů a vypustili jako čistě freeware záležitost.

Příběh hry vás hned na začátku zavede do školních lavic, k naší hlavní hrdince, kterou je žákyně 3.B jménem Markétka. Díky své nerozvážnosti se dostane do rukou únosců, které si objednal tajemný profesor. A právě nyní celé dobrodružství začíná. Vaším úkolem je rozplést celé klubko záhad a vysvobodit Markétku ze spárů únosců.

Ve hře je použit klasický first-person pohled, grafika je vcelku ucházející. Většina hádanek, na které cestou narazíte, se řeší čistě logicky. Jistě tak nebude problém je překousnout. Hudba a zvuky jsou velmi dobré. Celkově je tedy Útěk veskrze kvalitní hrou, která rozhodně neurazí především fanoušky klasických adventur.

Vigilante - v boji proti pouličním gangům

A na úplný závěr si dáme hru akčnějšího ražení. Titul Vigilante se řadí mezi simulace pouličních bitek, kterých se s železnou pravidelností účastní členové mnoha názorových skupin. Nejinak je tomu samozřejmě i v České republice. Vy budete muset tentokrát vzít spravedlnost do svých rukou a coby novodobý nástupce nepopulární a nemoderní policie zastavit ono nekončící násilí.

Vaše schopnosti se však nepodobají supermanovi a tak se musíte snažit především přežít, což není při neustálém náporu nových rozzuřených nepřátel zrovna jednoduché. Každého z mnoha typů nepřátel tak budete samozřejmě muset vyřídit, mezi vaše schopnosti patří dva základní údery - rukama a kopy nohama. Díky speciálním kombinacím můžete vytvářet také specifické pohyby, více vám napoví manuál. Využít můžete také zbraně.

Slušná je i nabídka módů, které samozřejmě vévodí klasická kariéra. Vyzkoušet si však můžete také trénink, který prověří vaše schopnosti a také se možná něčemu přiučíte. Omezeni jste pouze počtem životů, po jejich vyčerpání se vypočítá celkové skóre byli-li jste dostatečně úspěšní, dostanete možnost zapsat se do tabulky nejlepších hráčů. Celkově je tedy titul Vigilante rozhodně zajímavou a v neposlední řadě také kvalitní akční hrou.

X-pired - česká hra po anglicku

Ani dnes nechybí v našem přehledu hra z českých luhů a hájů. Je jí titul X-pired, který se však k jistému překvapení všech nechlubí češtinou jako standardním jazykem - naopak, tvůrci vsadili na osvědčenou a světovou angličtinou.

Do hlavní role hry byla obsazena jakási tajemná postavička v zeleném hábitu, kterou budete samozřejmě ovládat vy sami. Čeká na vás rovná třicítka rozmanitých levelů. Váš úkol v každém z nich je vcelku prostý - musíte se za použití jakýchkoliv prostředků dostat až na políčko označené znakem "X".

Není to ovšem tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Čelit budete muset spoustě překážek, které v případě hry X-pired zastupují zdi, bedny atd. Jednotlivé předměty jste tak donucení za použití trochy logického myšlení neustále přesouvat z místa na místo, tak, abyste se dostali dále. Bohužel negativním jevem je fakt, že se obtížnost s postupující hrou příliš nezvyšuje, tak, jak je to ostatně zvykem.

Jako vždy jste omezeni určitým počtem životů, díky zapamatování hesla na úvodní obrazovce se můžete přenést do daného levelu. Zpracování hry je velmi jednoduché, přesto je grafika velmi pěkná. Hratelnost je také na úrovni a tak se dá říct o titulu X-pired jediné - jedná se o kvalitně odvedenou prácičku, která stojí za pozornost!

Život není krásný - krvavá pomsta

V poslední době jsme svědky stále většího množství plných her, jejichž zrod se odehrál na území naší malé republiky. Podobný je samozřejmě také případ titulu Život není krásný, jejíž název jasně hovoří o tom, že žádné pozitivní téma nás tentokráte nečeká.

Vypovídá o tom již nástin příběhu. Vžijete se tak do role v minulosti vcelku úspěšného zaměstnance nejmenované firmy. Vaše vlastní přítelkyně však měla poměr se šéfem fabriky a tak jste se ocitl na dlažbě - bez práce. Dál už to pokračuje dle zaběhnutého scénáře - drogy, chlast, hulení. Nastává však čas odplaty. A tu vykonáte vy sami!

Vaším úkolem tak bude najít vilu bývalého zaměstnavatele a pomstít se mu. Byť to možná zní na první pohled opravdu jednoduše, není všechno zlato, co se třpytí. Dohrát titul Život není krásný vám tak zabere opravdu notnou chvíli, což je jistě pozitivní zjištění. Čeká na vás častá konverzace s kolemjdoucími i známými, sbírání a používání předmětů a tak dále. Život není krásný je tedy výborným dílkem, které vás i přes svou zjevnou brutalitu bezpochyby zaujme. 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A