Velký přehled 3D akcí 2003/2004 (1. díl)

Nadcházející měsíce budou přehlídkou skutečné elity. Je to s podivem, ale právě na přelom let 2003/2004 se sešla opravdu velkolepá společnost těch největších 3D pecek a my bychom vám v tomto dvoudílném článku rádi podali ucelený přehled o tom, co nás vlastně všechno čeká. V prvním dílu našeho přehledu nechybí takové pecky jako DOOM III, Deus-Ex 2, HALO či Half-Life 2.
Velký přehled 3D akcí 2003/2004 (1. díl)

Žánr 3D akcí z vlastního pohledu představuje asi nejdynamičtěji se rozvíjející herní segment. Právě tyto hry bývají obvykle přehlídkou těch nejnovějších technologií, ať už se to týká grafiky nebo fyzikálních enginů - a doslova je protlačují stále dál. Vždyť kvůli které jiné hře než pořádné 3D střílečce typu DOOM III byste byli ochotni koupit si novou grafickou kartu nebo dokonce celý počítač? Byly to právě 3D akce, které stály u zrodu herního sportu. Mnohými zatracované, ale snad ještě větším zástupem oslavované 3D akce z vlastního pohledu jsou fenomén, který nelze pominout.

Protože nejbližší měsíce mají přinést opravdu velký počet těchto titulů, rozhodli jsme se pro tento velký přehled, který by vám měl maximálně usnadnit orientaci a možná i tak trochu pomoct při výběru. Dnes tu máme první patnáctku. Hry jsou řazeny abecedně.

Apocalyptica

Oficiální stránky: http://www.apocalyptica.net/
Výrobce: Extreme FX (http://www.extremefx.co.uk/)
Vydavatel: Konami (http://www.konami.com/)
Datum vydání: 2. čtvrtletí 2003

Tahle hra představuje teprve druhý pokus zavedené konzolové společnosti Konami o čistě PCčkový titul. Ve světě budoucnosti, kdesi v hlubokém vesmíru, přežívá lidstvo už po staletí pod dogmatickou nadvládou náboženských fanatiků. Satan mezitím stihnul ovládnout prastarou matičku Zemi a učinil z ní doslova Peklo. Začal budovat novou armádu se kterou by se mohl znovu vydat proti lidskému pokolení. Tomu je samozřejmě nutné zabránit, a tak hráč převezme roli technologicky superpokročilého, avšak po stránce víry středověce založeného vojáka budoucnosti, jenž vede svůj tým počítačem kontrolovaných spolubojovníků do boje proti armádám Satana. Může si vybrat z příslušnosti ke čtyřem různým řádům Dobra, proti němu se postaví naopak čtyři řády Zla. Kdo zvítězí, to už je jen na vás.

 

Další články: novinka

Breed

Oficiální stránky: http://www.breed.com/
Výrobce: Brat Designs (http://www.brat-designs.com/)
Vydavatel: CDV (http://www.cdv.de/)
Datum vydání: 2. čtvrtletí 2003

Bezprostředně po oznámení této akce malým britským týmem Brat Designs bylo jasné, že se jedná o potenciálního konkurenta pro Halo. Obě hry jsou si v mnohém podobné. Hráč bojuje jako voják proti neznámému nepříteli z vesmíru, který sice moc inteligence nepobral, tu však kompenzuje neuvěřitelnou zuřivostí. Velmi důležitou roli zde dostanou nejrůznější dopravní prostředky - tanky, vznášedla, džípy a podobně, jež bude možné ovládat. V některých strojích může sedět více lidí najednou, což dává multiplayerové hře až pro 16 hráčů zcela novou dimenzi. Hra pro jednoho hráče nabídne kolem 25 misí a tvůrci se údajně při tvorbě levelů hodně inspirovali hrami jako Delta Force, Codename Eagle či Hidden & Dangerous, takže se zřejmě dočkáme i nějakých těch taktických fíglů.

Další články: preview

Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth

Oficiální stránky: http://www.callofcthulhu.co.uk/
Výrobce: Headfirst Productions (http://www.headfirst.co.uk/)
Vydavatel: Bethesda (http://www.bethesda.com/)
Datum vydání: 2004

Je to už pěkných pár let, co se objevily první zmínky o téhle hře. Ambiciózní projekt zkušených vývojářů představuje tak trochu jiný pohled na žánr FPS. Kdybych jej měl přirovnat k některému současnému titulu, zvolil bych asi Silent Hill. Také příběh Call of Cthulhu je do značné míry poznamenán hororovým nádechem, vždyť znalci díla H.P. Lovercrafta jistě odtušili, že tady něco "smrdí" - ano, tahle hra staví právě na tvorbě Mistra hororu. Čím se liší od většiny ostatních her tohoto přehledu je nevídaná dávka realismu, která na nás čeká. Výhled vám nezakrývá žádný HUD, neustále si musíte hlídat jak fyzické, tak duševní zdraví, o které bude váš hrdina Jack Walters nejednou urputně bojovat. Vaše fyzická zranění navíc budou ovlivňovat další hraní - se zlomenou nohou se budete belhat, apod. Jelikož je příběh zasazen do 20. let 20. století, odpovídá tomu také početná výzbroj.

 

Další články: novinka

Call of Duty

Oficiální stránky: http://www.callofduty.com/
Výrobce: Infinity Ward (http://www.infinityward.com/)
Vydavatel: Activision (http://www.activision.com/)
Datum vydání: 2003/2004

Call of Duty je nová série válečných her od mladého vývojářského studia Infinity Ward. Ač říkám "mladého", jejich předchozí působení zahrnuje podobnou hru Medal of Honor: Allied Assault, takže zkušeností mají tihle lidé na rozdávání. Call of Duty zavede hráče na nejproslulejší bojiště 2. světové války. Rozdělena bude do tří kampaní, každá z nich vás postaví na jinou zem do trochu jiné role. Jednou se proměníte ve výsadkáře, jindy v sabotéra či příslušníka záchranné čety. Vždy se ale budete pohybovat ve společnosti dalších vojáků, protože právě týmový boj je to, o co v Call of Duty jde především. Technicky staví hra na vylepšeném Quake 3 Arena enginu, který dokáže zobrazovat až 200 000 polygonů. Realistické naplně misí podtrhují situace jako vystřižené z válečných filmů.

 

Chaser

Oficiální stránky: http://www.chasergame.com/
Výrobce: Cauldron (http://www.cauldron.sk/)
Vydavatel: JoWood Productions (http://www.jowood.com/)
Datum vydání: 2. čtvrtletí 2003

Slovenský tým Cauldron má za sebou bohatou herní historii a nový Chaser by měl znovu dokázat, že tihle hoši opravdu nejsou žádná ořezávátka ani ve světovém měřítku. Hra svým nádechem dosti podobná Half-Life a s příběhem připomínajícím (ale jen připomínajícím) film Total Recall nabízí skutečně velký arzenál realistických zbraní, zajímavé mise odehrávající se na Zemi, na Marsu a dalších zajímavých místech, a především velmi dobrou grafiku. Ačkoliv nedávno uvolněná demoverze trpěla ještě několika dětskými neduhy, plná verze, která se má objevit zanedlouho, už by měla ukázat dílo Cauldronů v celé jeho kráse.

 

Další články: preview 

Chrome

Oficiální stránky: http://www.chromethegame.com/
Výrobce: Techland (http://www.techland.pl/)
Vydavatel: Strategy First (http://www.strategyfirst.com/)
Datum vydání: 2. čtvrtletí 2003

Chrome představuje polský pokus o chytlavou 3D střílečku s nádechem kyberpunku. Nabídne celkem dvanáct rozsáhlých misí v různých oblastech planety jako jsou džungle a pouště, ale také podzemních doly. Podíváme se také na orbitální stanice a pozemní vojenské základny. Hlavním hrdinou hry je vesmírný lovec pokladů Bolt Logan. Širokou nabídku zbraní nože, pistole, sniperky, kulomety, plasmové pušky, plamenomet, raketomet doplňují bioimplantáty,  které si hlavní hrdina bude moci "zabudovat" do vlastního těla, a posílit tak některou z vlastností jako obratnost, síla, rychlost, a podobně. Hra pro více hráčů bude obsahovat víceméně klasické módy typu deathmatch či capture the flag, zajímavostí ovšem bude možnost definovat svůj vlastní herní styl (více akce, méně taktiky, různé kombinace).

.

CHROME CHROME

Další články: novinka

Counter-Strike: Condition Zero

Výrobce: Ritual Entertainment (http://www.ritual.com/)
Vydavatel: Vivendi Universal Publishing (http://www.vugames.com/)
Datum vydání: 2. čtvrtletí 2003

Singleplayerová verze hry Counter-Strike už byla několikrát odložena, přesto ji dychtivě očekávají davy hráčů. Že cesty herních vývojářů bývají leckdy komplikované svědčí i fakt, že hra stačila jednou změnit vývojáře - od původních Gearbox Software putovala do v současné době značně vytížených Ritual Entertainment. Ti CZ předělali takřka od základu. Nový Counter-Strike přijde s 19 singleplayerovými misemi, jenž se mají odehrávat po celém světě. Nebudou ale navzájem propojené nějakým jednotným příběhem, jak jsme zvyklí z ostatních her, ale každá bude "sama za sebe". Nově se také objeví 7 protiteroristických týmů a dva teroristické. Ačkoliv hra staví na dnes již překonaném Half-Life enginu, kupodivu vypadá stále ještě docela k světu, i v porovnání s konkurencí. A multiplayerová stránka věci? CZ přinese 10 nových map, které si budou moct hráči nejnovější verze 1.6 dodatečně stáhnout.

Counter Strike: CONDITION Zero Counter Strike: CONDITION Zero

Další články: novinka

Deus-Ex 2: Invisible War

Oficiální stránky: http://www.deusex.com/
Výrobce hry: Ion Storm (http://www.ionstorm.com/)
Distributor hry: Eidos Interactive (http://www.eidos.com/)
Datum vydání: 3. čtvrtletí 2003

První Deus-Ex je jistě jednou z nejpropracovanějších her historie, což dokazují i desítky ocenění, která stihl od svého uvedení na trh posbírat. Co tedy můžete očekávat od druhého dílu? Především silný příběh, který nás zavede do 20 let vzdálené budoucnosti od konce první hry. Vaším úkolem bude znovu pomoct světu nabýt ztracené svobody, jiný slovy prostě "zachránit ho". Co jiného byste také čekali. Mezi nové možnosti bude patřit hra za ženskou postavu, rychlejší aplikace implantátů, nové lokace a především snadnější ovládání a přehlednější interface. Warren Spector, proslulý herní vývojář, který za Deus-Ex stojí, dokonce řekl, že první díl se mu z dnešního pohledu zdá příliš komplikovaný, a že to chce u dvojky změnit. No tak uvidíme.

 

Další články: novinka, trailer, screenshoty, trailer, screenshoty

DOOM III

Výrobce: id Software (http://www.idsoftware.com/)
Vydavatel: Activision (http://www.activision.com/)
Datum vydání: 3. čtvrtletí 2003

Hra, o které se nejen na Doupěti píše ze všech tady zmíněných asi nejčastěji. Každá, byť i sebekratší informace, je považována za dar z nebes. Vždyť aby taky ne, DOOM tohle všechno co tu dnes vidíme kdysi začal, a tak není divu, že třetí díl této legendy je očekáván s takovým napětím. Je předem jasné, že opět půjde o technologický skvost, protože John Carmack by si ani nic jiného vytvořit nedovolil. Trochu kontroverzní je však dlouho dopředu avizovaná extrémně vysoká hardwarová náročnost, o které se mohli přesvědčit ti, kteří si stačili stáhnout "uteklou" alfa verzi. Uvidíme, jak to vlastně všechno nakonec dopadne a zda bude opravdu nutné kupovat nové grafické karty, vždyť do vydání ještě několik měsíců zbývá. DOOM III má už teď jisté miliony prodaných kopií, a to se ještě chystají dva datadisky!

 

Další články: trailer, trailer, trailer, screenshotyscreenshoty & info, profil Johna Carmacka

Duke Nukem Forever

Oficiální stránky: http://www.3drealms.com/duke4/index.html
Výrobce: 3D Realms (http://www.3drealms.com/)
Vydavatel: Take 2 Interactive (http://www.take2games.com/)
Datum vydání: "až to bude, tak to bude"

Dočkáme se někdy? Tak se asi ptá většina z vás. Někteří už tomu vůbec nevěří, jiní pochybují, další doufají. Lidé z 3D Realms samozřejmě donekonečna opakují svou oblíbenou frázi "až to bude, tak to bude" - ale to už je dnes velmi omletá pohádka. Jisté pokoutně získané informace sice naznačují, že vydavatelská společnost skutečně má v plánu vydat začátkem příštího "něco" jménem Duke Nukem Forever, ale věřte tomu po pěti letech nesplněných slibů.

 

Další články: info

Far Cry

Výrobce: Crytek (http://www.crytek.com/)
Vydavatel: Ubi Soft (http://www.ubi.com/)
Datum vydání: 4. čtvrtletí 2003

Střílečka Far Cry od německého herního studia Crytek vznikla původně z grafického dema nazvaného X-Isle. Příběh hry je jednoduchý - stanete se kapitánem námořní bárky Jackem Carverem, kterou si najme jistá novinářka, aby ji zavezl na daleké souostroví Mikronésie kdesi v Pacifiku. A tam, jak jinak, na vás čeká překvapení v podobě nekonečných zástupů padouchů, kteří se nesnaží o nic jiného, než je vaše smrt. Čím má relativně neznámý tým překvapit, to je především originální zpracování a výborná grafika. Vysoce detailní textury, zvláštní efekty typu vlnící trávy či listí stromů povlávajícího ve větru mají být předehrou ke skutečným grafickým orgiím. Originální ztvárnění tohoto titulu podtrhuje celistvý svět podobný například tomu v RPG Dungeon Siege, kdy z jedné části rozlehlé mapy do druhé přecházíte bez jakýchkoliv nahrávacích časů. Navíc bude vaše postava schopná řídit nejrůznější dopravní prostředky, od džípů po čluny. Samozřejmě nechybí multiplayer.

 

Další články: rozhovor

FireStarter

Oficiální stránky: http://www.firestarter-game.com/
Výrobce: GSC Game World (http://www.gsc-game.com/)
Vydavatel: GSC Game World (http://www.gsc-game.com/)
Datum vydání: 2003/2004

"Jde o extrémně primitivní a rychlou adrenalinovou akci" napsal Martin Zavřel ve svém preview. A lépe to vystihnout nemohl. Zcela prostý příběh vypráví o počítači jménem FireStarter, kterému štěstěna vnukla leccos, ale hlavně jeden pěkně zákeřný virus, a on ve své vlastní virtuální realitě uvěznil koho jiného než vás. Máte 48 hodin na to, abyste se ze smrtící pasti dostali. Hra je vlastně pouze kolekcí několika sofistikovaných arén, podobně jako například Unreal Tournament nebo Quake 3 Arena. Nabízí bohatý arzenál zbraní a výborné grafické zpracování.

 

Další články: preview, screenshoty, novinka

Half-Life 2

Výrobce: Valve Software (http://www.valvesoftware.com/)
Vydavatel: Vivendi Universal Publishing (http://www.vivendi.com/)
Datum vydání: září 2003

Half-Life 2 je hned po DOOMu III zřejmě nejočekávanější hrou tohoto přehledu. Opět se zavrtáte pod kůži vědeckého pracovníka Gordona Freemana, který tentokrát odvrací nebezpečí z cizí dimenze ve fiktivním východoevropském městě. Dostane také pomocníka - ženskou společnici jménem Alyx. Obě hry jsou do značné míry rozdílné, představují odlišný přístup k žánru, a tak samozřejmě nelze příliš srovnávat. V každém případě je zajímavé, že na rozdíl od DOOMu III, který pro svůj běh bude vyžadovat tu skutečně nejnovější technologii (ať už se to týká procesorů či grafických karet), poběží Half-Life 2 i na starších konfiguracích generace Pentia III. Přitom grafika obou her vypadá skutečně nevídaně a jedna z nich, možná obě, určitě nasadí laťku o pomyslný stupínek výše. Není se tedy co divit, že na licenci obou enginů zuž stavějí mnohé další tituly (například Vampire: The Masquerade - Bloodlines či Quake IV, o kterých bude zmínka v druhé části tohoto přehledu).

   

Další články: screenshoty, novinka

HALO: Combat Evolved

Oficiální stránky: http://www.microsoft.com/games/halo/
Výrobce: Bungie (http://www.bungie.com/) a Gearbox Software (http://www.gearboxsoftware.com/)
Vydavatel: Microsoft (http://www.microsoft.com/games/)
Datum vydání: 3. čtvrtletí 2003

Šťastní majitelé konzole Xbox si této skvělé 3D akce mohou užívat už pěkných pár měsíců. My PCčkáři si budeme muset ještě nějaký ten měsíc počkat - vězte však, že už to nebude trvat dlouho. Konečně, o co déle jsme museli čekat, o to víc si "naši" verzi užijeme. Ačkoliv je PC verze přesnou předělávkou té Xboxové - krajina, zvuky, úkoly - to vše je stejné, mají se přeci jen v některých ohledech také lišit. Pomalu se objevující první střípky informací dokonce zvěstují tu novinu, že PC verze je LEPŠÍ než ta Xboxová, a já tomu věřím! Dokazuje to ostatně i množství novinek jako jsou multiplayerové módy a mapy, zbraně či dopravní prostředky. HALO pro PC bude samozřejmě obsahovat jak singleplayer, tak multiplayer - jediné, co má oproti Xbox verzi chybět je podpora pro kooperativní hru. Zato si HALO ve více lidech zahrajete jak přes internet, tak i LAN a dokonce ve splitscreenu! Dodnes se prodaly více než 3 miliony kopií verze Xbox. Kolik asi zvládne PC verze?

HALO HALO

Další články: recenze (Xbox)

Judge Dredd vs Death

Výrobce: Rebellion (http://www.rebellion.co.uk/)
Vydavatel: Vivendi Universal Publishing (http://www.vugames.com/)
Datum vydání: 3. čtvrtletí 2003

Jeden z nejstarších komiksů všech dob si razí cesty na obrazovky našich počítačů. Vydejte se do gigantické metropole MegaCity One, kde neplatí zákony, kde platí pouze slovo Soudců, kteří nahrazují příslušníky zákona, soudy i katy - spojují je totiž v jedno. Staňte se legendárním Joe Dreddem, soudcem bez bázně a hany, jehož rozsudky uznává celé Mega City. Vlastně až na pár těch, kteří stojí proti němu. Nejvyšším z nich je soudce Death, odvrácená strana "legislativního" systému MegaCity One. Je to on, který vydává rozsudky bez milosti a nezná slitování. Dokonale prokreslené komiksové prostředí, atmosféra jako vystřižená z filmu a četné multiplayerové módy včetně split screenu - to je hra Judge Dredd vs Death.

 


Tak, a písmenem "J" končí první část našeho přehledu. Co na nás čeká příště? Nemyslete si, že jsme zásobu opravdových herních pecek už vyčerpali, právě naopak. Druhá část přehledu přinese nejnovější informace týkající se například titulů Max Payne 2, Operation Flashpoint 2 či Quake IV. Máte se na co těšit!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |