Velký přehled gamepadů na českém trhu

Určitě jste u nějaké hry zjistili, že klávesnice je jako herní ovladač docela nevhodná. Pro takové případy se hodí mít v záloze nějaké specializované herní zařízení jako třeba gamepad. Abyste jej nemuseli složitě vybírat, připravili jsme pro vás celkový přehled všech významných a populárních značek vyskytujících se na našem trhu. Vyberte si ten správný gamepad!
Určitě jste u nějaké hry zjistili, že klávesnice je jako herní ovladač docela nevhodná. Pro takové případy se hodí mít v záloze nějaké specializované herní zařízení jako třeba gamepad. Abyste jej nemuseli složitě vybírat, připravili jsme pro vás celkový přehled všech významných a populárních značek vyskytujících se na našem trhu. Vyberte si ten správný gamepad!

Pokud se trochu zajímáte o počítačové „železo“, určitě jste už viděli nespočetně mnoho srovnání grafických karet, mainboardů a dalších součástí počítače. Když však budete chtít koupit pořádný herní ovladač bude vám každá rada dobrá. No a kde jinde byste ji mohli najít než v pravém herním Doupěti?

Ovládání počítačových her se v průběhu několika let značně změnilo. Zatímco na počátku devadesátých let byl hitem Sensible Soccer s nezapomenutelným ovládáním pomocím pouhého jednoho tlačítka, dnes jich pro plnohodnotný fotbalový zážitek potřebujete u FIFY minimálně osm. Podobně k hrám téměř neodlučitelně patřil joystick, ale dnes? Hráči doomovek zůstanou nejraději u své myši a klávesnice, fanoušci leteckých simulátorů u pořádného kniplu, automobiloví závodníci zvolí volant a zbytek má na výběr. Klávesnice, klasický joystick nebo snad gamepad? Gamepad je dobrou volbou pro hráče plošinovek, sportovních her a ani 3D akční hry se nemusí ovládat tak špatně. Navíc pro multiplayerové seance u jednoho počítače je naprosto ideální. Samozřejmě ale záleží na vkusu každého hráče. Obecně ale obliba gamepadů roste společně s vzrůstajícím počtem tlačítek, funkcí a dalších vychytávek.

Současné vlastnosti gamepadů
Asi nejdůležitější vlastností každého gamepadu je počet tlačítek. Přeci jen nebudete utrácet stovky korun kvůli dvoutlačítkovému zázraku. To dnes naštěstí nehrozí – standard se zaokrouhlil na číslo osm. Většinou se ještě dělí na tlačítka (ovládáte je pravým či levým palcem) a spouště (pro ukazováčky).

Druhým hlediskem vašeho výběru bude určitě způsob připojení – poměr USB/gameport je dnes v podstatě vyrovnaný, a tak si můžete zvolit kvalitní ovladač jak na USB, tak i na gameport. I když novější kousky se vyrábějí především pro adaptér USB.

Celkem samozřejmostí se u střední třídy stává i možnost naprogramování tlačítek u vaší oblíbené hry. Můžete tak jednomu tlačítku přiřadit složitější kombinace, které by jste na normálním ovladači museli ručně vyťukávat.

Poslední dobou je velice populární přidávat na každý „lepší“ gamepad jeden či dva analogové minijoysticky. Analogový minijoystick sleduje, jak moc tlačíte na tu či onu stranu a podle toho vyšle počítači různě silný signál – to se může hodit třeba při automobilových závodech. Navíc je oproti klasickému 8-směrnému ukazateli směru lehce ovladatelný v celých 360 stupních. Gamepad tak částečně supluje funkci klasického joysticku.

Ani gamepady nezůstaly ušetřeny módního efektu Force Feedback, i když v případě gamepadů jsou to spíše jednoduché vibrace.

Poslední zajímavou funkcí, se kterou se u současných modelů můžete setkat, je polohový senzor. Gamepad tak reaguje na různé naklánění a vy vůbec nemusíte mačkat šipky. Tato novinka se objevuje jen ve čtyřech docela drahých ovladačích. Pro případnou koupi takového kousku si připravte alespoň 1500 Kč.

Nesmíme zapomenout ani na ergonomii. Než nějaký kousek koupíte, důkladně si jej „osahejte“, aby vám sedl do ruky – ruce máte jen jedny.

No a nyní se mrkneme trošku podrobněji na výrobky jednotlivých výrobců:

Microsoft
Microsoft patří do nejvyšší kategorie výrobců ovládacích zařízení, ať už se jedná o myši, klávesnice nebo třeba gamepady. Přiměřeně tomu zaplatíte za Microsoftí produkt nadstandardní cenu. Standardní a nejstarší bratříček série SideWinder stále stojí přes tisíc korun a přitom je to obyčejný gamepad, sice s kvalitní ergonomii, ale bez nových funkcí. Jeho nástupcem by měl být asi SideWinder Gamepad Pro, který ovšem kromě zajímavého bílého designu nic lepšího nenabízí (kromě tří set korun, o které je dražší). Poslední dva typy jen stručně - SideWinder Freestyle Pro navíc obsahuje polohový senzor a SideWinder DualStrike zajímavou otočnou rukojeť.

GamepadyGamepady

GamepadyGamepady

Logitech
Logitech patří společně s Microsoftem mezi „top two“. Navíc má oproti Microsoftu lepší ceny a širší nabídku. Základní šestitlačítkový gamepad stojí 452 korun a o osm set korun dráž pořídíte vibrační gamepad i s dvěma joysticky (WingMan Rumblepad). Za pozornost také stojí jediný bezdrátový gamepad v přehledu - WingMan Cordless Gamepad. Celé dva tisíce budete potřebovat za typ s polohovým senzorem (WingMan Gamepad Extreme). Nabídku doplňují základní jedenáctitlačítkový typ WingMan Gamepad a WingMan Action Gamepad, který je oproti svému bratříčkovi ochuzen o 2 tlačítka, ale zato má analogový joystick, oba seženete za rovný tisíc korun. Logitechy se obecně vyznačují velkým počtem tlačítek, velice dobrou ergonomii a zajímavým designem - takže pokud si potrpíte na kvalitu a nesnášíte společnost Microsoft, máte jasnou volbu.

Pokud máte hluboko do kapsy, můžete zkusit gamepad DEXXA – tato značka je v podstatě druhořadý Logitech.

GamepadyGamepady

GamepadyGamepady

Genius
Tato myškami proslavená firma má ve své nabídce tři gamepady: Maxfire G-08, jeho USB verzi G-07 a novinku Maxfire G-09. Maxfire G-08 je vůbec nejlevnější osmitlačítkový programovatelný gamepad v přehledu – za 224 korun si ho může pořídit opravdu každý. Maxfire G-07 je o něco dražší a v podstatě (díky shodnému tvaru a umístění tlačítek) platíte jen za připojení přes USB – navíc není programovatelný. S Maxfirem G-09 míří společnost Genius do vyšších středních vrstev. Tento gamepad nabízí vibrace, joystick a zajímavou alternativu pro závodní hry – malý volant, to vše za 874 korun.

GamepadyGamepady

Saitek
Firma Saitek není v našich končinách příliš známá. Matně si vzpomínám na hybridní joystick/gamepad v jednom, zajímavý výrobek této firmy. V oblasti „čistokrevných“ gamepadů je nabídka docela široká a navíc je seřazena tak, že každý dražší typ obsahuje všechny funkce typů levnějších. Nevýhodu bych viděl v trochu vyšší ceně. Základní šestitlačítkový pad seženete za 484, osmitlačítkovou USB verzi za 763 korun. Až za 1330 Kč dostanete programovatelný gamepad s joystickem. A co teprve nejluxusnější typ s vibracemi a polohovým senzorem - za ten dáte 2660 Kč.

GamepadyGamepady

GamepadyGamepady

Interact
Společnost Interact má značně zmatenou nabídku, na Internetu můžete nalézt minimálně dvě desítky gamepadů, v českých končinách jsem narazil pouze na několik vyvolených. Firma se nejvíce chlubí typem Moray Pad – „nejoblíbenějším gamepadem“, který však za cenu 499 korun nabízí pouhopouhých šest tlačítek a žádnou další funkci. Ani další výrobky svým poměrem cena/výkon nijak neoslňují. Výjimku je typ Hammerhead FX, který má docela zajímavý tvar, joystick a vibrace při ceně 1699 Kč.

GamepadyGamepady

Thrustmaster
Výrobky této poměrně známé firmy nabízí gamepady se salvou rovných 13-ti tlačítek. Jejich další předností je design a ani ergonomie nevypadá od pohledu špatně. Navíc se s výrobky této firmy můžete často setkat v různých nespecializovaných obchodech (hypermarketech atd.), kde se dají sehnat za zvýhodněnou cenu.

GamepadyGamepady

výrobce výrobek připojení tlačítka další funkce cena s DPH
Dexxa GamePad gameport 8 programovatelný 254
Ednet HIGH END USB 14 617
Ednet MID END gameport 10 393
Genius Maxfire G-08 gameport 8 programovací SW 224
Genius Maxfire G-07

http://www.doupe.cz/r-art.asp?id=9527

USB 8 264
Genius Maxfire G-09 gameport 10 minivolant, minijoystick, vibrace 874
Gravis PC Gamepad gameport 4 599
Gravis Gamepad gameport 10 999
Gravis Gamepad Pro USB USB 10 1199
Gravis Eliminator GamepadPro USB 10 1499
Gravis Stinger LapTop sériový port 10 programovatelný, speciálně pro notebooky 1499
Gravis Destroyer Tilt Gamepad USB 6 programovatelný, polohový senzor 1999
Gravis Xterminator Digital Game Pad gameport/USB 8 programovatelný, 4xshift, joystick 2499
INTERACT Propad 4 gameport 4 459
INTERACT Moray Pad gameport 6 499
INTERACT Moray Pad Digital gameport/USB 10 979
INTERACT Program Pad gameport 10 programovatelný 1099
INTERACT Hammerhead Digital gameport/USB 10 programovatelný, 2 joysticky 1649
INTERACT Hammerhead FX gameport/USB 10 programovatelný, 2 joysticky, vibrace 1699
Logitech WingMan Precision Gamepad http://www.doupe.cz/r-art.asp?id=10390 gameport/USB 6 i pro Linux 452
Logitech WingMan Gamepad gameport/USB 11 programovatelný 990
Logitech WingMan Action Gamepad http://www.doupe.cz/r-art.asp?id=10028 USB 9 programovatelný, joystick, kloboučkový přepínač 990
Logitech

WingMan Rumblepad http://www.doupe.cz/r-art.asp?id=7862 USB 9 programovatelný, 2 joysticky, vibrace 1216
Logitech WingMan Gamepad Extreme gameport/USB 10 programovatelný, polohový senzor 1990
Logitech WingMan Cordless Gamepad USB 10 programovatelný, bezdrátový, vibrace, 2 joysticky 2500
Microsoft SideWinder GamePad Pro USB 8 programovatelný, shift 1391
Microsoft SideWinder Dual Strike USB 7 programovatelný, otočná rukojeť 1602
Microsoft SideWinder FreeStyle Pro USB 10 programovatelný,polohový senzor 1659
Microsoft SideWinder Gamepad USB 10 programovatelný, shift 1099
Saitek P120 Action Pad gameport 6 484
Saitek P150 USB Action Pad USB 8 763
Saitek P750 Digital Control Pad USB 8 programovatelný, joystick, 1xshift, plynové kolečko 1330
Saitek P1500 Rumble Pad USB 8 programovatelný, joystick, vibrace, 1xshift, plynové kolečko 1748
Saitek P2000 Tilt Pad USB 8 programovatelný, joystick, vibrace, 1xshift, plynové kolečko, polohový senzor 2660
THRUSTMASTER Firestorm Digital Gamepad gameport/USB 13 programovatelný 759
THRUSTMASTER Firestorm Dual Analog GPad USB 13 programovatelný, 2 joysticky 1239
THRUSTMASTER Firestorm Dual Power GPad USB 13 programovatelný, 2 joysticky, vibrace 1519

Přehled neobsahuje všechny gamepady na českém trhu. Jedná se o výběr známých a prodáváných značek. Gamepady navíc asi nejsou populární u dodavatelů a distributorů, takže najdete u každého pár kousků. Výjimkou jsou firmy Logitech a Saitek. Ceny jsou uvedeny s DPH a jsou pouze orientační.

Ceny byly vybrány z nabídek firem: AT Computers (www.atcomp.cz), Cybex (www.cybex.cz), Comfor (www.comfor.cz), GameLine (www.gameline.cz), Logitech (www.logitech.de/czech), Saitek (www.saitek.cz).

Tak co vy na to? Už máte vybráno? Nebo už nějaký gamepad vlastníte? Pokud máte dobré zkušenosti s nějakým určitým typem, doporučte jej ostatním. Nebo si myslíte, že gamepad je lidově řečeno „na prd“? Diskutujte s námi a čtenáři!

Diskuze (14) Další článek: 4x4 Evolution 2 – evoluce na čtyřech kolech?

Témata článku: , , , , , , , , , ,