Velmi zajímavý Tetris a navíc úplně zdarma…

Tetris patří k těm nejvíce známým a populárním hrám, co kdy svět spatřil. Jak jistě uznáte, dočkal se již mnoha mutací a variant. Své místo pod Sluncem si vybudoval i na velice oblíbených gameboyích, octl se dokonce i v modelu 320 mobilního telefonu Ericsson, jak je tedy vidět, bylo by s podivem, pokud by Tetris někdo neznal. A teď tu máme Zetrix.
Velmi zajímavý Tetris a navíc úplně zdarma…
Tetris patří k těm nejvíce známým a populárním hrám, co kdy svět spatřil. Jak jistě uznáte, dočkal se již mnoha mutací a variant. Své místo pod Sluncem si vybudoval i na velice oblíbených gameboyích, octl se dokonce i v modelu 320 mobilního telefonu Ericsson, jak je tedy vidět, bylo by s podivem, pokud by Tetris někdo neznal. A teď tu máme Zetrix.

Zetrix je klasickým remakem myšlenky, která funguje, fungovala a ještě určitě hodně dlouhou dobu fungovat bude. Nových nápadů co do základu samozřejmě mnoho nepřibylo. I když pár zajímavých myšlenek je tu přece jenom taky. Ale hezky popořadě.

Vesa Halonen je studentem fakulty informatiky ve Finsku na univerzitě, takže jeho zápal pro zdánlivě nerealizovatelné úkoly je již odsud patrný. Jeho největší výtvor, GX3D Engine, který v rozhraní DirectX dokáže vytvářet realisticky vypadající scénky, je právem jeho největší chloubou. Své výsledky se snažil představit nejdříve pomocí Lightmapping dema, posléze přišel na řadu Zetrix. Co to tedy Zetrix je?

ZetrixZetrix

Tetris ve 3D, kdy se hrací pole neustále vůči kameře pohybuje pohybem zcela nerovnoměrným, až bych si dovolil použít výrazu "toporně nevypočitatelným". To nemá samozřejmě na hrací plochu, kde seshora padají klasicky kostky, které je třeba otáčet, pražádný vliv. Po vyrovnání kostek tak, aby vytvořily vodorovně alespoň jednu řadu, dojde ke zmizení řady a veškeré prvky nad úrovní této řady spadnou o patřičný počet kostek níž. Po sem to je zcela normální popis Tetrisu. Vesa přidal do hry něco více. Dle mně zatím neznámých podmínkových algoritmů do hry zamíchává i vodní hladinu, která uměle posunuje hranici horních kostek nahoru, čímž se hra stěžuje a stává napínavější. To ale stále ještě není všechno. Dalším prvkem totiž je bouchání jednotlivých kostek při doteku s kostkami jiné barvy. Opět se mi nepodařilo pochopit princip, na základě kterého dochází k další eliminaci kostek, ale musím uznat, že mě několikrát dokázaly tyto výbuchy zachránit od neodvratného konce (ten se samozřejmě dostavil, jen o něco později).

ZetrixZetrix

To nejdůležitější – Zetrix je všude k dostání zdarma, což Vesovi moc moc pomáhá. Není tedy důvod, proč se o něm nezmínit i zde, na stránkách Doupěte. Kvality hry jsou dobré, opomeneme-li neustále rotující hudební smyčku, která dokáže brzy lézt na nervy (což konečně autor sám přiznává), nastavení grafického rozhraní je vcelku komplexní a obsáhlé a díky tomu je hra opravdu dobrá. Skládání kostek do roviny patří k nejstarším hrám, takže pokud budete o tuto hru mít zájem i vy, nemohu než ji doporučit. Hra má celkem 1.1 MB, takže její stažení není problémem ani pro ty, jejichž internetová konektivita se pohybuje na úrovní dvou cifer do maximální výše 33,3 kbps. Nuže – stahujte. Stojí to za to.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 9 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Wolfenstein II: The New Colossus - natrhněte náckům sandál (recenze)

Wolfenstein II: The New Colossus - nat…

BJ je zpět. Brutálnější, naštvanější...a na vozíku. To vás ale nezachrání pane Adolfe!

3.  11.  2017 | | 3 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A