Velmi zajímavý Tetris a navíc úplně zdarma…

Tetris patří k těm nejvíce známým a populárním hrám, co kdy svět spatřil. Jak jistě uznáte, dočkal se již mnoha mutací a variant. Své místo pod Sluncem si vybudoval i na velice oblíbených gameboyích, octl se dokonce i v modelu 320 mobilního telefonu Ericsson, jak je tedy vidět, bylo by s podivem, pokud by Tetris někdo neznal. A teď tu máme Zetrix.
Velmi zajímavý Tetris a navíc úplně zdarma…
Tetris patří k těm nejvíce známým a populárním hrám, co kdy svět spatřil. Jak jistě uznáte, dočkal se již mnoha mutací a variant. Své místo pod Sluncem si vybudoval i na velice oblíbených gameboyích, octl se dokonce i v modelu 320 mobilního telefonu Ericsson, jak je tedy vidět, bylo by s podivem, pokud by Tetris někdo neznal. A teď tu máme Zetrix.

Zetrix je klasickým remakem myšlenky, která funguje, fungovala a ještě určitě hodně dlouhou dobu fungovat bude. Nových nápadů co do základu samozřejmě mnoho nepřibylo. I když pár zajímavých myšlenek je tu přece jenom taky. Ale hezky popořadě.

Vesa Halonen je studentem fakulty informatiky ve Finsku na univerzitě, takže jeho zápal pro zdánlivě nerealizovatelné úkoly je již odsud patrný. Jeho největší výtvor, GX3D Engine, který v rozhraní DirectX dokáže vytvářet realisticky vypadající scénky, je právem jeho největší chloubou. Své výsledky se snažil představit nejdříve pomocí Lightmapping dema, posléze přišel na řadu Zetrix. Co to tedy Zetrix je?

ZetrixZetrix

Tetris ve 3D, kdy se hrací pole neustále vůči kameře pohybuje pohybem zcela nerovnoměrným, až bych si dovolil použít výrazu "toporně nevypočitatelným". To nemá samozřejmě na hrací plochu, kde seshora padají klasicky kostky, které je třeba otáčet, pražádný vliv. Po vyrovnání kostek tak, aby vytvořily vodorovně alespoň jednu řadu, dojde ke zmizení řady a veškeré prvky nad úrovní této řady spadnou o patřičný počet kostek níž. Po sem to je zcela normální popis Tetrisu. Vesa přidal do hry něco více. Dle mně zatím neznámých podmínkových algoritmů do hry zamíchává i vodní hladinu, která uměle posunuje hranici horních kostek nahoru, čímž se hra stěžuje a stává napínavější. To ale stále ještě není všechno. Dalším prvkem totiž je bouchání jednotlivých kostek při doteku s kostkami jiné barvy. Opět se mi nepodařilo pochopit princip, na základě kterého dochází k další eliminaci kostek, ale musím uznat, že mě několikrát dokázaly tyto výbuchy zachránit od neodvratného konce (ten se samozřejmě dostavil, jen o něco později).

ZetrixZetrix

To nejdůležitější – Zetrix je všude k dostání zdarma, což Vesovi moc moc pomáhá. Není tedy důvod, proč se o něm nezmínit i zde, na stránkách Doupěte. Kvality hry jsou dobré, opomeneme-li neustále rotující hudební smyčku, která dokáže brzy lézt na nervy (což konečně autor sám přiznává), nastavení grafického rozhraní je vcelku komplexní a obsáhlé a díky tomu je hra opravdu dobrá. Skládání kostek do roviny patří k nejstarším hrám, takže pokud budete o tuto hru mít zájem i vy, nemohu než ji doporučit. Hra má celkem 1.1 MB, takže její stažení není problémem ani pro ty, jejichž internetová konektivita se pohybuje na úrovní dvou cifer do maximální výše 33,3 kbps. Nuže – stahujte. Stojí to za to.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

7.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

2.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |