Velmi zajímavý Tetris a navíc úplně zdarma…

Tetris patří k těm nejvíce známým a populárním hrám, co kdy svět spatřil. Jak jistě uznáte, dočkal se již mnoha mutací a variant. Své místo pod Sluncem si vybudoval i na velice oblíbených gameboyích, octl se dokonce i v modelu 320 mobilního telefonu Ericsson, jak je tedy vidět, bylo by s podivem, pokud by Tetris někdo neznal. A teď tu máme Zetrix.
Velmi zajímavý Tetris a navíc úplně zdarma…
Tetris patří k těm nejvíce známým a populárním hrám, co kdy svět spatřil. Jak jistě uznáte, dočkal se již mnoha mutací a variant. Své místo pod Sluncem si vybudoval i na velice oblíbených gameboyích, octl se dokonce i v modelu 320 mobilního telefonu Ericsson, jak je tedy vidět, bylo by s podivem, pokud by Tetris někdo neznal. A teď tu máme Zetrix.

Zetrix je klasickým remakem myšlenky, která funguje, fungovala a ještě určitě hodně dlouhou dobu fungovat bude. Nových nápadů co do základu samozřejmě mnoho nepřibylo. I když pár zajímavých myšlenek je tu přece jenom taky. Ale hezky popořadě.

Vesa Halonen je studentem fakulty informatiky ve Finsku na univerzitě, takže jeho zápal pro zdánlivě nerealizovatelné úkoly je již odsud patrný. Jeho největší výtvor, GX3D Engine, který v rozhraní DirectX dokáže vytvářet realisticky vypadající scénky, je právem jeho největší chloubou. Své výsledky se snažil představit nejdříve pomocí Lightmapping dema, posléze přišel na řadu Zetrix. Co to tedy Zetrix je?

ZetrixZetrix

Tetris ve 3D, kdy se hrací pole neustále vůči kameře pohybuje pohybem zcela nerovnoměrným, až bych si dovolil použít výrazu "toporně nevypočitatelným". To nemá samozřejmě na hrací plochu, kde seshora padají klasicky kostky, které je třeba otáčet, pražádný vliv. Po vyrovnání kostek tak, aby vytvořily vodorovně alespoň jednu řadu, dojde ke zmizení řady a veškeré prvky nad úrovní této řady spadnou o patřičný počet kostek níž. Po sem to je zcela normální popis Tetrisu. Vesa přidal do hry něco více. Dle mně zatím neznámých podmínkových algoritmů do hry zamíchává i vodní hladinu, která uměle posunuje hranici horních kostek nahoru, čímž se hra stěžuje a stává napínavější. To ale stále ještě není všechno. Dalším prvkem totiž je bouchání jednotlivých kostek při doteku s kostkami jiné barvy. Opět se mi nepodařilo pochopit princip, na základě kterého dochází k další eliminaci kostek, ale musím uznat, že mě několikrát dokázaly tyto výbuchy zachránit od neodvratného konce (ten se samozřejmě dostavil, jen o něco později).

ZetrixZetrix

To nejdůležitější – Zetrix je všude k dostání zdarma, což Vesovi moc moc pomáhá. Není tedy důvod, proč se o něm nezmínit i zde, na stránkách Doupěte. Kvality hry jsou dobré, opomeneme-li neustále rotující hudební smyčku, která dokáže brzy lézt na nervy (což konečně autor sám přiznává), nastavení grafického rozhraní je vcelku komplexní a obsáhlé a díky tomu je hra opravdu dobrá. Skládání kostek do roviny patří k nejstarším hrám, takže pokud budete o tuto hru mít zájem i vy, nemohu než ji doporučit. Hra má celkem 1.1 MB, takže její stažení není problémem ani pro ty, jejichž internetová konektivita se pohybuje na úrovní dvou cifer do maximální výše 33,3 kbps. Nuže – stahujte. Stojí to za to.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 5 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A