Versailles II - návrat do historie

Nejslavnější člen dynastie Bourbonů, francouzský král Ludvík 14. stačil za dobu své více než pětadvacetileté vlády uskutečnit řadu velkých rozhodnutí. O faktu, že tento absolutistický vládce byl skutečný megaloman svědčí i jeho veleznámý výrok "Stát jsem já". Mezi další důkazy patří například i stavba nejrozsáhlejšího palácového komplexu Evropy - Versailles. Právě tam se podíváme i v dnes recenzované hře.
Versailles II - návrat do historie
Platforma: PC
Typ hry: naučná adventura
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM, 160 MB na HDD, 3D grafická akcelerátor
Doporučená konfigurace: procesor 400 MHz, 128 MB RAM, 600 MB na HDD, 16MB 3D grafická karta
Testovací konfigurace: procesor 300 MHz, 192 MB RAM, 600 MB na HDD, 16MB 3D grafická karta
Výrobce hry: Cryo Interactive (http://www.cryo-interactive.com/)
Distributor hry: Cryo Interactive (http://www.cryo-interactive.com/)
Distribuce v Česku: Cenega (http://www.jrc.cz)

Nejslavnější člen dynastie Bourbonů, francouzský král Ludvík 14. stačil za dobu své více než pětadvacetileté vlády uskutečnit řadu velkých rozhodnutí. O faktu, že tento absolutistický vládce byl skutečný megaloman svědčí i jeho veleznámý výrok "Stát jsem já". Mezi další důkazy patří například i stavba nejrozsáhlejšího palácového komplexu Evropy - Versailles. Právě tam se podíváme i v dnes recenzované hře.

Prožijte baroko na vlastní kůži
Francouzská herní společnost Cryo Interactive se proslavila zejména úžasnou, dnes již třídílnou dobrodružnou hrou Atlantis. Ale to zdaleka není jediný počin, který z jejich dílen kdy vzešel. Mezi další patří například podobně laděné hry jako Egypt, Versailles 1685 či Pompei. Že mají ona jména jistou souvislost, to je nasnadě. Všechny jsou totiž mixem počítačové hry a interaktivní učebnice dějepisu. V každé z nich se totiž podíváte do jednoho ze zajímavých údobí lidské historie a prožijete si nějaké to dobrodružství. Stejně tomu je i v druhém pokračování hry Versailles 1685, jenž nese název Versailles II: Testament of the King.

Versailles IIVersailles II

Bourbonové

Francouzská královská dynastie založená Jindřichem IV. Navarrským. Původně se jednalo o vedlejší linii Kapetovců. Ve Francii vládli v letech 1589-1792 a 1814-1830. mezi další "působiště" patří Španělsko, kde vládli v letech 1700-1808 a 1813-1931. V letech 1735-1805 a 1816-1860 vládli také na Sicílii.

Odehrává se přesně na přelomu 17. a 18. století, v létě roku 1699 na dvoře krále Ludvíka 14. Vy jste mladý šlechtic Charles-Louis de Faveroll a právě jste se vrátil z rozbouřeného Španělska. Jenže ne tak úplně dobrovolně - byl jste totiž zpět povolán. Vůbec byste se jinak nevracel, protože jste se právě měl oženit se svou milou Elvírou. Ani vy sám však ještě netušíte, jak důležitá je vaše cesta a že může rozhodnout osud celého rodu Faverollů.

Versailles IIVersailles II

Přicházíte tak na dvůr Krále Slunce (jak si Ludvík 14. často nechával říkat) a nemáte jinou možnost, než se pomalu ale jistě propracovávat výš a výš na místním společenském žebříčku "popularity". K tomu samozřejmě budete muset plnit řadu úkolů, jak už to tak v adventurách bývá. Úplně prvním úkolem je vyhodit otravného opilce z hospody, ve které se chcete ubytovat. To je samozřejmě to nejsnazší, co lze ve hře nalézt. Později se budou úkoly postupně ztěžovat, dostanete se k různým puzzlům, hádankám, bloudění, hledání ztracených předmětů a podobně. Nevynecháte ani zábavné "mezihry" v krásných zahradách Versailles - nejen proto, abyste pobavili místní rozmarné paničky. Cestou k vrcholu se na krátký okamžik setkáte dokonce i se samotným králem.

Versailles IIVersailles II

Abychom si trochu přiblížili historické pozadí, povíme si něco o tzv. "válce o dědictví španělské", na jejímž pozadí se Versailles II odehrávají. Jednalo se o poslední pokus Ludvíka 14. o prosazení francouzské hegemonie v Evropě. Pod záminkou nároků na trůn po vymření španělských Habsburků se střetla Francie spolu se svými spojenci (Bavorsko, Savojsko a další) s německým císařstvím (k němu se z pochopitelných důvodů přidala Velká Británie, Nizozemí, Portugalsko, Prusko) pod vládou Habsburků. Když se dědicem habsburských držav (španělských i říšských) stal Karel VI., uznali pak Britové nástupnictví Filipa V. z Anjou (vnuk Ludvíka 14., od roku 1700 král Španělska), aby zamezili převaze Habsburků v Evropě. Válka skončila smírem utrechtským a raststattským.

Versailles IIVersailles II

Prostředí a zpracování
Hra je samozřejmě prezentována v krásném 3D zobrazení, jemuž chlapíci z Cryo Interactive vládnou téměř nadpozemsky - a předvádějí to nepokrytě v každé ze svých her. Pomocí myši se pohybujete po předem daných vyrenderovaných lokacích a máte možnost rozhlížet se v kterémkoliv směru o 360° (neboli vylepšený systém Omni3D použitý ve všech dílech Atlatisu). A že rozhodně bude na co se dívat! Nejenže navštívíte některé části samotného paláce, ale hlavně se projdete dlouhými kilometry úchvatných zahrad, které jej obklopují. Vše je samozřejmě vymodelované přesně podle původních historických reálií. Pro tento účel se autoři dokonce spojili s oficiálními francouzskými orgány.

Ludvík 14.

Narozen 1638, zemřel 1715. Od roku 1643 se stává francouzským králem. Dovršil královský absolutismus, těžil z vedoucího postavení Francie po skončení Třicetileté války. Během své expanze vyvolal v letech 1667-98 devoluční válku, 1672 až 1678 válku o Nizozemí a 1701-14 vedl válku o dědictví španělské. Ve vnitřní politice podporoval rozkvět kultury, zejména baroka. Roku 1685 zrušil edikt nantský.

Versailles IIVersailles II

Pokud by se někomu nechtělo prokousávat se poměrně plytkým příběhem, který je navíc předem přesně dán a nelze se tedy téměř ztratit (jinými slovy hra je to velmi jednoduchá), může se rovnou z hlavního menu vydat na prohlídku Versailles či si počíst v obsáhlé encyklopedii - najdeme zde témata týkající se jak komplexu samotného, tak i všeho kolem - dvorní etikety, politické situace v Evropě, povídání o Ludvíkovi 14. a spoustu dalších zajímavých informací, které využijete i při hraní. Namluvení celé hry je samozřejmě anglické, ovšem u všech postav je slyšet zřetelný francouzský přízvuk, což je velice příjemné a dodává to na atmosféře. Pro méně zdatné angličtináře nechybějí titulky. Navíc angličtina ve hře využívaná není nijak složitá a porozumí ji i středně pokročilý angličtinář. Výborně jsou zpracované také animačky prokládané mezi některými důležitými okamžiky.

Versailles IIVersailles II

Závěrečné shrnutí tentokrát vyznívá dosti nejednoznačně - pokud se zajímáte o historii, zejména pak období baroka a chcete se (či své ratolesti) zábavnou formou trochu vzdělat, je tohle titul pro vás. Výhodou jsou také nízké hardwarové nároky. Naopak pokud byste chtěli zažít skutečné dobrodružství, které by vás pohltilo na dlouhé dny a noci, není Versailles II zrovna ta pravá volba. To se raději ponořte do posledního Atlantisu nebo Mystu.

Grafika: 8/10
Zvuky: 5/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 6/10
Vhodné zejména pro ty, kteří se chtějí něco dozvědět o komplexu ve Versailles či historii Francie.
Celkové hodnocení: 6/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |