Via přijde s klonem Celeronu

Poté, co společnost Via Technologies na začátku letošního léta překvapivě odkoupila od firmy National Semiconductor její mikroprocesorovou divizi (bývalou samostatnou firmu Cyrix), nám opět svitla trocha naděje, že se trh procesorů nezúží pouze na produkty od Intelu a AMD. Už brzy bychom se měli dočkat!

Z Comdexu přišla další zajímavá novinka: firma Via Technologies ohlásila svůj první mikroprocesor s kódovým jménem Joshua, který bude určen pro levná PC a objevit by se měl na konci ledna roku 2000. Bude kompatibilní se základními deskami, ve kterých lze použít procesor Intel Celeron.

K dispozici budou modely s frekvencemi 433, 466 a 500 MHz a 256 KB sekundární cache. Joshua pojmenovaný po známém biblickém hrdinovi bude založen na jádru Cayenne, které Via získala po koupi Cyrixu.

“Ačkoli AMD, National Semiconductor i jiní při pokusu prorazit na tomto trhu pouze ztráceli peníze, Via bude úspěšná, protože má nižší náklady a dokáže přinášet svoje produkty na trh rychleji,” říká Wen Chi Chen, výkonný ředitel firmy Via. “Intel je jako obr. Je sedm stop vysoký. AMD a National jsou šest stop vysocí. Ale novou metaforou jsou koňské závody. Via má méně než pět stop. AMD a National jsou velcí a těžcí.”

Vzhledem k tomu, že Via vyrábí základní desky a další počítačové komponenty, mohla by mít při uvádění svých procesorů na trh dobrou výchozí pozici. Vzpomeňme mohutný impuls, který Via zažila díky tomu, že Intel tak dlouho odkládal uvedení svého čipsetu i820. Přesvědčila největší výrobce (IBM, HP, Micron atd.), kteří už s Intelem ztráceli trpělivost, o kvalitě svých čipsetů a ti je začali montovat do svých počítačových sestav. Intel na oplátku zažaloval firmu Via a některé její zákazníky za to, že porušují intelovské patenty.

Chena žaloby z kontextu nevyvádějí: “Intel se soudil s Cyrixem pětkrát a nikdy nevyhrál,” říká. “Intel prostě miluje žaloby.”

Podle Richarda Browna, ředitele marketingu firmy Via, bude ve třetím čtvrtletí roku 2000 následovat další generace čipů vycházejících z designu, který vyvíjely firmy Cyrix a IDT.

Nejnovější komentáře

Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 29 N/A
Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fotorežimu krásy peruánské džungle

Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fot…

Nejnovější Tomb Raider možná není nabitý akcí, jako historický výlet do Mayské minulosti však poslouží skvěle.

23.  9.  2018 | | 1 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapla, pár se rozešel před vydáním

Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapl…

Fanoušek poprosil Insomniac o možnost požádat přítelkyni o ruku velmi originálním způsobem. Vývojář vyhověl a nevědomky vytvořil jeden z nejsmutnějších easter eggů.

12.  9.  2018 | | 3 N/A
Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky, žádná akce (recenze)

Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky…

Reboot Tomb Raidera dospěl do svého zdárného konce a nám chybí jeho začátek.

14.  9.  2018 | | 9 N/A