Via přijde s klonem Celeronu

Poté, co společnost Via Technologies na začátku letošního léta překvapivě odkoupila od firmy National Semiconductor její mikroprocesorovou divizi (bývalou samostatnou firmu Cyrix), nám opět svitla trocha naděje, že se trh procesorů nezúží pouze na produkty od Intelu a AMD. Už brzy bychom se měli dočkat!

Z Comdexu přišla další zajímavá novinka: firma Via Technologies ohlásila svůj první mikroprocesor s kódovým jménem Joshua, který bude určen pro levná PC a objevit by se měl na konci ledna roku 2000. Bude kompatibilní se základními deskami, ve kterých lze použít procesor Intel Celeron.

K dispozici budou modely s frekvencemi 433, 466 a 500 MHz a 256 KB sekundární cache. Joshua pojmenovaný po známém biblickém hrdinovi bude založen na jádru Cayenne, které Via získala po koupi Cyrixu.

“Ačkoli AMD, National Semiconductor i jiní při pokusu prorazit na tomto trhu pouze ztráceli peníze, Via bude úspěšná, protože má nižší náklady a dokáže přinášet svoje produkty na trh rychleji,” říká Wen Chi Chen, výkonný ředitel firmy Via. “Intel je jako obr. Je sedm stop vysoký. AMD a National jsou šest stop vysocí. Ale novou metaforou jsou koňské závody. Via má méně než pět stop. AMD a National jsou velcí a těžcí.”

Vzhledem k tomu, že Via vyrábí základní desky a další počítačové komponenty, mohla by mít při uvádění svých procesorů na trh dobrou výchozí pozici. Vzpomeňme mohutný impuls, který Via zažila díky tomu, že Intel tak dlouho odkládal uvedení svého čipsetu i820. Přesvědčila největší výrobce (IBM, HP, Micron atd.), kteří už s Intelem ztráceli trpělivost, o kvalitě svých čipsetů a ti je začali montovat do svých počítačových sestav. Intel na oplátku zažaloval firmu Via a některé její zákazníky za to, že porušují intelovské patenty.

Chena žaloby z kontextu nevyvádějí: “Intel se soudil s Cyrixem pětkrát a nikdy nevyhrál,” říká. “Intel prostě miluje žaloby.”

Podle Richarda Browna, ředitele marketingu firmy Via, bude ve třetím čtvrtletí roku 2000 následovat další generace čipů vycházejících z designu, který vyvíjely firmy Cyrix a IDT.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A