Via přijde s klonem Celeronu

Poté, co společnost Via Technologies na začátku letošního léta překvapivě odkoupila od firmy National Semiconductor její mikroprocesorovou divizi (bývalou samostatnou firmu Cyrix), nám opět svitla trocha naděje, že se trh procesorů nezúží pouze na produkty od Intelu a AMD. Už brzy bychom se měli dočkat!

Z Comdexu přišla další zajímavá novinka: firma Via Technologies ohlásila svůj první mikroprocesor s kódovým jménem Joshua, který bude určen pro levná PC a objevit by se měl na konci ledna roku 2000. Bude kompatibilní se základními deskami, ve kterých lze použít procesor Intel Celeron.

K dispozici budou modely s frekvencemi 433, 466 a 500 MHz a 256 KB sekundární cache. Joshua pojmenovaný po známém biblickém hrdinovi bude založen na jádru Cayenne, které Via získala po koupi Cyrixu.

“Ačkoli AMD, National Semiconductor i jiní při pokusu prorazit na tomto trhu pouze ztráceli peníze, Via bude úspěšná, protože má nižší náklady a dokáže přinášet svoje produkty na trh rychleji,” říká Wen Chi Chen, výkonný ředitel firmy Via. “Intel je jako obr. Je sedm stop vysoký. AMD a National jsou šest stop vysocí. Ale novou metaforou jsou koňské závody. Via má méně než pět stop. AMD a National jsou velcí a těžcí.”

Vzhledem k tomu, že Via vyrábí základní desky a další počítačové komponenty, mohla by mít při uvádění svých procesorů na trh dobrou výchozí pozici. Vzpomeňme mohutný impuls, který Via zažila díky tomu, že Intel tak dlouho odkládal uvedení svého čipsetu i820. Přesvědčila největší výrobce (IBM, HP, Micron atd.), kteří už s Intelem ztráceli trpělivost, o kvalitě svých čipsetů a ti je začali montovat do svých počítačových sestav. Intel na oplátku zažaloval firmu Via a některé její zákazníky za to, že porušují intelovské patenty.

Chena žaloby z kontextu nevyvádějí: “Intel se soudil s Cyrixem pětkrát a nikdy nevyhrál,” říká. “Intel prostě miluje žaloby.”

Podle Richarda Browna, ředitele marketingu firmy Via, bude ve třetím čtvrtletí roku 2000 následovat další generace čipů vycházejících z designu, který vyvíjely firmy Cyrix a IDT.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A