Via přijde s klonem Celeronu

Poté, co společnost Via Technologies na začátku letošního léta překvapivě odkoupila od firmy National Semiconductor její mikroprocesorovou divizi (bývalou samostatnou firmu Cyrix), nám opět svitla trocha naděje, že se trh procesorů nezúží pouze na produkty od Intelu a AMD. Už brzy bychom se měli dočkat!

Z Comdexu přišla další zajímavá novinka: firma Via Technologies ohlásila svůj první mikroprocesor s kódovým jménem Joshua, který bude určen pro levná PC a objevit by se měl na konci ledna roku 2000. Bude kompatibilní se základními deskami, ve kterých lze použít procesor Intel Celeron.

K dispozici budou modely s frekvencemi 433, 466 a 500 MHz a 256 KB sekundární cache. Joshua pojmenovaný po známém biblickém hrdinovi bude založen na jádru Cayenne, které Via získala po koupi Cyrixu.

“Ačkoli AMD, National Semiconductor i jiní při pokusu prorazit na tomto trhu pouze ztráceli peníze, Via bude úspěšná, protože má nižší náklady a dokáže přinášet svoje produkty na trh rychleji,” říká Wen Chi Chen, výkonný ředitel firmy Via. “Intel je jako obr. Je sedm stop vysoký. AMD a National jsou šest stop vysocí. Ale novou metaforou jsou koňské závody. Via má méně než pět stop. AMD a National jsou velcí a těžcí.”

Vzhledem k tomu, že Via vyrábí základní desky a další počítačové komponenty, mohla by mít při uvádění svých procesorů na trh dobrou výchozí pozici. Vzpomeňme mohutný impuls, který Via zažila díky tomu, že Intel tak dlouho odkládal uvedení svého čipsetu i820. Přesvědčila největší výrobce (IBM, HP, Micron atd.), kteří už s Intelem ztráceli trpělivost, o kvalitě svých čipsetů a ti je začali montovat do svých počítačových sestav. Intel na oplátku zažaloval firmu Via a některé její zákazníky za to, že porušují intelovské patenty.

Chena žaloby z kontextu nevyvádějí: “Intel se soudil s Cyrixem pětkrát a nikdy nevyhrál,” říká. “Intel prostě miluje žaloby.”

Podle Richarda Browna, ředitele marketingu firmy Via, bude ve třetím čtvrtletí roku 2000 následovat další generace čipů vycházejících z designu, který vyvíjely firmy Cyrix a IDT.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A