Via přijde s klonem Celeronu

Poté, co společnost Via Technologies na začátku letošního léta překvapivě odkoupila od firmy National Semiconductor její mikroprocesorovou divizi (bývalou samostatnou firmu Cyrix), nám opět svitla trocha naděje, že se trh procesorů nezúží pouze na produkty od Intelu a AMD. Už brzy bychom se měli dočkat!

Z Comdexu přišla další zajímavá novinka: firma Via Technologies ohlásila svůj první mikroprocesor s kódovým jménem Joshua, který bude určen pro levná PC a objevit by se měl na konci ledna roku 2000. Bude kompatibilní se základními deskami, ve kterých lze použít procesor Intel Celeron.

K dispozici budou modely s frekvencemi 433, 466 a 500 MHz a 256 KB sekundární cache. Joshua pojmenovaný po známém biblickém hrdinovi bude založen na jádru Cayenne, které Via získala po koupi Cyrixu.

“Ačkoli AMD, National Semiconductor i jiní při pokusu prorazit na tomto trhu pouze ztráceli peníze, Via bude úspěšná, protože má nižší náklady a dokáže přinášet svoje produkty na trh rychleji,” říká Wen Chi Chen, výkonný ředitel firmy Via. “Intel je jako obr. Je sedm stop vysoký. AMD a National jsou šest stop vysocí. Ale novou metaforou jsou koňské závody. Via má méně než pět stop. AMD a National jsou velcí a těžcí.”

Vzhledem k tomu, že Via vyrábí základní desky a další počítačové komponenty, mohla by mít při uvádění svých procesorů na trh dobrou výchozí pozici. Vzpomeňme mohutný impuls, který Via zažila díky tomu, že Intel tak dlouho odkládal uvedení svého čipsetu i820. Přesvědčila největší výrobce (IBM, HP, Micron atd.), kteří už s Intelem ztráceli trpělivost, o kvalitě svých čipsetů a ti je začali montovat do svých počítačových sestav. Intel na oplátku zažaloval firmu Via a některé její zákazníky za to, že porušují intelovské patenty.

Chena žaloby z kontextu nevyvádějí: “Intel se soudil s Cyrixem pětkrát a nikdy nevyhrál,” říká. “Intel prostě miluje žaloby.”

Podle Richarda Browna, ředitele marketingu firmy Via, bude ve třetím čtvrtletí roku 2000 následovat další generace čipů vycházejících z designu, který vyvíjely firmy Cyrix a IDT.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
V God of War je tajemství, které ještě nikdo neobjevil, tvrdí studio

V God of War je tajemství, které ještě…

Podle kreativního ředitele studia Santa Monica, Coryho Barloga, je v God of War stále ještě ukryté něco, co zatím nikdo z více než pěti milionů hráčů na světě neodhalil.

4.  6.  2018 | | 6 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

včera | | 1 N/A
Skvělá akční parodie Totally Accurate Battlegrounds dočasně zdarma

Skvělá akční parodie Totally Accurate …

Je to free, tak proč to nezkusit.

7.  6.  2018 |
Tennis World Tour: zpátky na kurt (recenze)

Tennis World Tour: zpátky na kurt (rec…

Po opravdu dlouhé době se nám dostává návratu na virtuální kurt od původních tvůrců Top Spinu. Stojí to za to?

4.  6.  2018 | | 6 N/A
Nový Assassin

Nový Assassin's Creed možná nabídne vě…

Líbil se vám větší příklon k RPG žánru v Origins? Vývojáři v tom podle všeho hodlají pokračovat.

4.  6.  2018 | | 1 N/A