Via Technologies kontra Intel

Právní spory firmy Via Technologies s Intelem nabyly tento týden znovu na intenzitě, protože Via začala distribuovat svůj nový čipset Apollo Pro 133A, o němž Intel tvrdí, že porušuje jeho patenty.

Nový čipset Apollo Pro 133A od Via Technologies obsahuje systémovou sběrnici s taktem 133 MHz, grafickou sběrnici AGP 4x a rozhraní pro SDRAM PC133. Dvě naposledy uvedené věci přitom obsahují technologie vyvinuté Intelem.

Intel již před časem obvinil firmu Via z neoprávněného používání jeho architektury systémové sběrnice a odebral tomuto taiwanskému výrobci všechny licence vztahující se k architektuře P6. Zároveň Intel vznesl u amerického soudu žalobu o úhradu škod způsobených porušováním patentových práv a nedodržováním uzavřených smluv.

Společnosti Via se však podařilo najít způsob, jak se obejít bez přímé podpory Intelu. Objednala si výrobu čipsetu u firmy National Semiconductor, která má rozsáhlé dohody s Intelem o vzájemném poskytování licencí, čímž Via (podle své interpretace) získala právo a možnost konstruovat a prodávat čipy, v nichž jsou obsaženy technologie Intelu. Tiskový mluvči Intelu se k uvedení čipsetu na trh odmítl vyjádřit.

To, že byl Intel nucen odložit sériovou výrobu svého čipsetu i820 (Camino) a dosud ji nespustil, novému čipsetu firmy Via velmi nahrává. Výrobci PC počítali s Caminem a nyní jsou nuceni čekat – mnoho z nich by se mohlo s nadějí obrátit k čipsetu Apollo Pro 133A, protože vánoční sezóna se blíží a prodávat chtějí všichni. Zdroje z firmy Via mluví o tom, že jejich čipset se již vyrábí ve velkých množstvích a bude dodáván velkým OEM výrobcům za 34 dolarů.

Apollo Pro 133A navíc podporuje nasazení až čtyř konektorů USB (o dva více než existující čipsety Intelu) a disponuje rozhraním ATA-33 a ATA-66. Jak je vidět, Intelu doutná půda pod nohama nejen v oblasti procesorů, ale i čipových sad.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce